Outdoor Track & Field Past State Champions - Girls


(See Heptathlon champions below.)


2015-7A-Hoover; 6A-Homewood; 5A-Beauregard; 4A-UMS-Wright; 3A-American Christian; 2A-Altamont;
         1A-Whitesburg Christian
2014-6A-Hoover; 5A-Homewood; 4A-Beauregard; 3A-T.R. Miller; 2A-Montgomery Academy; 1A-Westminster, Oak   Mountain
2013-6A-Hoover; 5A-St. Paul's; 4A-UMS-Wright; 3A-Bayside Academy; 2A-Montgomery Academy;
         1A-Westminster, Oak Mountain 
2012-6A-Hoover; 5A-St. Paul's; 4A-UMS-Wright; 3A-Bayside Academy; 2A-American Christian; 1A-Cedar Bluff  
2011-6A-Mountain Brook; 5A-St. Paul's; 4A-UMS-Wright; 3A-T.R. Miller; 2A-American Christian;
        1A-Cedar Bluff

2010-6A-Hoover; 5A-St. Paul's; 4A: UMS-Wright; 3A-T.R. Miller; 2A-American Christian; 1A-Cedar Bluff
2009-6A-Mountain Brook; 5A-St. Paul's; 4A-UMS-Wright; 3A-Altamont; 2A-American Christian Academy; 1A-Cedar Bluff
2008-6A-Mountain Brook; 5A-St. Paul's; 4A-Guntersville; 3A-Altamont; 2A-American Christian Academy; 1A-Cedar Bluff
2007-6A-Mountain Brook; 5A-St. Paul's; 4A-Guntersville; 3A-Altamont; 2A-American Christian Academy;
          1A-Cedar Bluff; Wheelchair-Oxford
2006-6A-Hoover; 5A-St. Paul's; 4A-UMS-Wright; 3A-Montgomery Academy; 2A-Altamont; 1A-Hazlewood

2005-6A-Smiths Station; 5A-Northridge; 4A-UMS-Wright; 3A-Leeds; 2A-Altamont; 1A-Hazlewood
2004-6A-Hoover; 5A-Northridge; 4A-UMS-Wright; 3A-Leeds; 2A-Altamont; 1A-Hazlewood
2003-6A-Central-Tuscaloosa; 5A-Scottsboro; 4A-UMS-Wright; 3A-Leeds; 2A-Altamont; 1A-Hazlewood.
2002-6A-Central-Tuscaloosa; 5A-Scottsboro; 4A-UMS-Wright; 3A-Sheffield; 2A-Altamont; 1A-Hazlewood.
2001-6A-Central-Tuscaloosa; 5A-St Paul's Episcopal; 4A-UMS-Wright; 3A-Falkville; 2A-Red Bay; 1A-
        Hazlewood.

2000-6A-Central-Tuscaloosa; 5A-Scottsboro; 4A-St. Paul’s; 3A-UMS-Wright; 2A-Hazlewood; 1A-Cedar Bluff.
1999-6A-Hewitt-Trussville; 5A-Williamson; 4A -St. Paul’s;  3A-Briarwood; 2A-Mars Hill Bible; 1A -St. Jude;
         Freshman-Mountain Brook .
1998-6A-Pelham; 5A-Williamson; 4A-Madison County; 3A-Briarwood; 2A-Hazlewood; 1A-Courtland;
         Freshman-Hoover.
1997-6A-Grissom; 5A-Scottsboro; 4A-St. Paul’s; 3A-Briarwood; 2A-Hazlewood; 1A-Courtland;
         Freshman-Grissom.
1996-6A-J. O. Johnson; 5A-Williamson; 4A-Chelsea; 3A-St. Paul’s; 2A-Hazlewood; 1A-Mars Hill Bible;
         Freshman-Hoover.

1995-6A-Mountain Brook; 5A-Fort Payne; 4A-Greensboro; 3A-St. Paul’s; 2A-Hazlewood; 1A-Bayside
         Academy; Freshman-Mountain Brook.
1994-6A-Vigor; 5A-Cullman; 4A-Jacksonville; 3A-St. Paul’s; 2A-Hazlewood; 1A-Randolph; Freshman-
         Grissom.
1993-6A-Mountain Brook; 5A-Williamson; 4A-Carver-Birmingham;  3A-St. Paul’s ; 2A-Hazlewood;
         1A-Bayside Academy; Freshman-Mountain Brook.
1992-6A-Mountain Brook; 5A-Williamson; 4A-Cherokee County; 3A-St. Paul’s; 2A-Randolph; 1A-Courtland;
         Freshman-Mountain Brook.
1991-6A-Mountain Brook; 5A-Williamson; 4A-Clarke County & Lincoln; 3A-St. Paul’s; 2A-Randolph;
        1A-Courtland; Freshman-McGill-Toolen.

1990-6A-Huntsville; 5A-Williamson; 4A-Clarke County; 3A-St. Paul’s; 2A-Randolph; 1A-Courtland;
         Freshman-Mountain Brook.
1989-6A-Jackson-Olin; 5A-Mobile County; 4A-Clarke County; 3A-St. Paul’s; 2A-Randolph; 1A-Ragland;
         Freshman-Vigor.
1988-6A-Davidson; 5A-Mobile County; 3A-4A-Clarke County; 1A-2A-J. F. Shields; Freshman-Vigor.
1987-6A-Davidson; 5A-Mobile County; 3A-4A-Clarke County; 1A-2A-Randolph; Freshman-Mountain Brook.
1986-6A-Auburn; 5A-Mobile County; 3A-4A-Clarke County; 1A-2A-Randolph.

1985-6A-Murphy; 5A-Cullman; 3A-4A-St. Paul’s; 1A-2A-J.F. Shields; Junior High-Competition discontinued.
1984-4A-Mountain Brook; 3A-Clarke County; 2A-Vincent; A-Alabama School for the Deaf;
         Junior High-(3A-4A)Mountain Brook; Junior High (1A-2A) Coffeeville.
1983-4A-Murphy; 3A-J. T. Wright;  2A-Vincent; A-Coffeeville; Junior High (3A-4A) Bellingrath;
        1A-2A Junior High-Coffeeville.
1982-4A-Murphy; 3A-J. T. Wright; 2A-Calhoun; A-Alabama School for the Deaf; Junior High
        (3A-4A)-McIntyre; Junior High (1A-2A)-Coffeeville.
1981-4A-Lee-Montgomery; 3A-Weaver; 2A-Calhoun; A-Randolph; Jr. High (3A-4A)-Mountain Brook;
        Junior High (1A-2A)-Coffeeville.

1980-4A-McGill-Toolen; 3A-Clarke County; 2A-Calhoun; 1A-Randolph; Junior High (3A-4A)-Bellingrath;
         Junior High (1A-2A)-Coffeeville.
1979-4A-Bradshaw; 3A-Clarke County; 2A-Calhoun; 1A-Randolph; Junior High--Carver-Montgomery.
1978-4A-Bradshaw; 3A-Athens; 1A-2A-Lauderdale County.
1977-4A-Mountain Brook; 3A-Athens; 1A-2A-St. Paul’s.
1976-3A-4A-Mountain Brook; 1A-2A-St. Paul’s.

1975-Hayes
1974-Hayes
1973-Athens
1972-Clements


Heptathlon State Champions

2015-Kiara Williams, Homewood, 4,745
2014-Shelly Spires, St. Paul's, 5,000 (new record)
2013-Shelly Spires, St. Paul's, 4,776
2012-Lacey Dent, Saint Paul's, 4,881 (new record)
2011-Lacey Dent, Saint Paul's, 4437

2010-Lacey Dent, Saint Paul's, 4,445
2009-Neal Tisher, Saint Paul's, 4,808
2008-Johnnie Borries, Saint Paul's, 4,715
2007-Johnnie Borries, Saint Paul's, 4,511
2006-Laquinta Aaron, Northridge, 4,642

2005-Laquinta Aaron, Northridge, 4,560
2004-Amel Anderson, Smiths Station, 4,320
2003-Edra Finley, UMS-Wright, 4,547
2002-Kelly Gaston, Lee-Montgomery, 4,540
2001-Edra Finley, UMS-Wright, 4,445

2000-Lauren Johnson, Scottsboro, 4,333
1999-Althea Thomas, Pelham, 4,168
1998-Tacita Bass, Davidson, 4,531
1997-Tacita Bass, Davidson, 4,368
1996-Camille Root, St. Paul’s, 4,282

1995-Kendra Taliferro, Davidson, 4,543
1994-Jennifer Abbott, Corner, 4,454
1993-Meggan Crenshaw, Mountain Brook, 4,112
1992-Latricre Elliott, Decatur, 4,159
1991-Natasha Poularikas, Huntsville, 4,232

1990-Natasha Poularikas, Huntsville, 4,189
1989-Sonya Pritchett, Mobile County, 4,351
1988-Chris Nabors, Grissom, 4,279

(Pentathlon Prior To 1988)
1987-Angie Jenkins, Hazel Green, 3,157
1986-Angie Jenkins, Hazel Green, 3,128
1985-Kim Suddath, Theodore, 3,608
1984-Kim Suddath, Theodore, 3,586
1983-Susan Berry, Mountain Brook, 2,997

Freshman (Discontinued after 1999)
1999-Kelly Gaston, Capitol Heights, 4,108
1998-Kaylah Burks, Davidson, 3,776
1997-Anne Dawson, St. Paul’s, 3,542
1996-Brooke Jarrell, UMS-Wright, 3,352
1995-Tacita Bass, Davidson, 4,096
1994-Nakeshia Jackson, J. O. Johnson, 3,668
1993-Camille Root, St. Paul’s, 4,046
1992-Latrina Cameron, Handley, 3,730)
1991-Hillary Stiefelmeyer, Cullman, 3,516
1990-Erica Alexander, McGill-Toolen, 3,646
1989-Susan Brown, Goodwyn, 3,138
1988-Natasha Poularikas, Huntsville, 3,544

(Pentathlon Prior To 1988)
1987-Mandi Powell, Mountain Brook, 3,048
1986-No Competition (Junior High Division)
1985-No Competition (Junior High Division)
1984-Angie Jenkins, Hazel Green, 2,811 (Junior High Division)
1983-Veronica Harris, Auburn, 2,807 (Junior High Division