Cross Country Past State Champions - Girls

TEAM


2016--7A-Huntsville; 6A-Homewood; 5A-St. Paul's; 4A-Randolph; 3A-Pleasant Valley; 1A-2A-Westminster-Oak Mountain
2015--7A-Mountain Brook; 6A-John Carroll Catholic; 5A-Lawrence County; 4A-Wilson; 3A-Pleasant Valley;
         1A-2A-St. Bernard Catholic Prep
2014--7A-Mountain Brook; 6A-John Carroll Catholic; 5A-Lawrence County; 4A-Wilson; 3A-American Christian;
         1A-2A-St. Bernard

Catholic Prep
2013--6A-Mountain Brook; 5A-Scottsboro; 4A-UMS-Wright; 3A-Bayside Academy; 1A-2A-Montgomery Academy
2012--6A-Mountain Brook; 5A-Scottsboro; 4A-UMS-Wright; 3A-Bayside Academy; 1A-2A-Montgomery Academy
2011--6A-Mountain Brook; 5A-Scottsboro; 4A-UMS-Wright; 3A-Montgomery Academy; 1A-2A-American Christian

2010--6A-Mountain Brook; 5A-Scottsboro; 4A-UMS-Wright; 3A-Rogers; 1A-2A-American Christian
2009--6A-Mountain Brook; 5A-Scottsboro; 4A-UMS-Wright; 3A-Montgomery Academy; 1A-2A-American Christian
2008--6A-Mountain Brook; 5A-Scottsboro; 4A-Rogers; 3A-Montgomery Academy; 1A-2A-American Christian
2007--6A-Mountain Brook; 5A-Scottsboro; 3A-4A-Lawrence County; 1A-2A-American Christian
2006--6A-Mountain Brook; 5A-Scottsboro; 3A-4A-Montgomery Academy; 1A-2A-Cold Springs

2005--6A-Mountain Brook; 5A-Scottsboro; 3A-4A-UMS-Wright; 1A-2A-Bayside Academy.
2004--6A-Mountain Brook; 5A-Scottsboro; 3A-4A-UMS-Wright; 1A-2A-Altamont.
2003--6A-Mountain Brook; 5A-Scottsboro; 3A-4A-Lawrence County; 1A-2A-Altamont.
2002--6A-Austin, 4A-5A-Scottsboro, 1A-3A-Altamont.
2001--6A-Mountain Brook, 4A-5A-Scottsboro, 1A-3A-Speake.

2000--6A-Mountain Brook, 4A-5A-St Paul's, 1A-3A-Speake.
1999--6A-Murphy, 4A-5A-Scottsboro, 1A-3A-Briarwood Christian.
1998--6A-Pelham; 5A-Scottsboro; 3A-4A-St. Paul’s; 1A-2A-Randolph; Freshman-Vestavia Hills.
1997--6A-Mountain Brook; 5A-Scottsboro; 3A-4A-St. Paul’s; 1A-2A-Pleasant Valley; Freshman-Mountain Brook.
1996--6A-Mountain Brook; 5A-Scottsboro; 3A-4A-St. Paul’s; 1A-2A-Randolph; Freshman-St. Paul’s.

1995--6A-Mountain Brook; 5A-Scottsboro; 3A-4A-St. Paul’s; 1A-2A-Shades Mountain Christian; Freshman-McGill-Toolen.
1994--6A-Mountain Brook; 5A-Scottsboro;  3A-4A-St. Paul’s;  1A-2A-Shades Mountain Christian; Freshman-Mountain Brook.
1993--6A-McGill-Toolen; 5A-Cullman; 1A-4A-St. Paul’s; Freshman-Mountain Brook.
1992--6A-Grissom; 5A-Scottsboro; 1A-4A-St. Paul’s; Freshman-Mountain Brook.
1991--6A-McGill-Toolen; 5A-Fort Payne; 1A-4A-St. Paul’s; Freshman-McGill-Toolen.

1990--6A-Mountain Brook; 5A-Cullman (tie broken by best sixth place finisher); 1A-4A-   St. Paul’s; Freshman-McGill-Toolen.
1989--6A-Huntsville; 1A-5A-St. Paul’s; Freshman-Grissom.
1988--6A-Grissom; 1A-5A-St. Paul’s; Freshman-Mountain Brook.
1987--6A-Huntsville; 1A-5A-St. Paul’s; Freshman-Walker.
1986--6A-Grissom; 4A-5A-Cullman; 1A-3A--St. Paul’s; Freshman-Huntsville.

1985--6A-Grissom; 4A-5A-Cullman; 1A-3A-St. Paul’s; Junior High-No Competition.
1984--6A-Grissom; 4A-5A-Cullman; 1A-3A-St. Paul’s; Junior High-No Competition.
1983--4A-Grissom; 3A-J.T. Wright; 1A-2A-St. Paul’s; Junior High-Mountain Brook.
1982--4A-Grissom; 3A-J.T. Wright; 1A-2A-Hokes Bluff (tie broken by best sixth place finisher); Junior High-Mountain Brook.
1981--4A-Vestavia Hills; 3A-J.T. Wright; 1A-2A-Altamont; Junior High-Simmons.

1980--4A-Grissom; 3A-J.T. Wright; 1A-2A-Randolph; Junior High-Mountain Brook.
1979--4A-Grissom; 3A-J.T. Wright; 1A-2A-Randolph; Junior High-Grissom.
1978--4A-Grissom; 3A-Cullman; 1A-2A-Randolph; Junior High-Grissom.
1977--4A-Mountain Brook; 3A-Cullman; 1A-2A-J.T. Wright.
1976--3A-4A-Grissom; 1A-2A-St. Paul’s Episcopal.

1975--Mountain Brook
1974--Mountain Brook
1973--Tuscaloosa



INDIVIDUAL 

2016
7A—Anna Grace Morgan, Mountain Brook, 17:46.01 (5K)
6A—Lainey Phelps, Homewood, 18:02:13 (5K)
5A--Isabel Valenzuela, St. Paul's, 18:21:33 (5K)
4A--Amaris Tyynismaa, Montgomery Catholic, 18:07:76 (5K)
3A—Allie Nelson, T.R. Miller, 18:53:29 (5K)
1A-2A—Hannah Tarwater, Whitesburg Christian, 19:18:73 (5K)

2015
7A--Frances Patrick, Mountain Brook, 18:18.78 (5K)
6A--Mary Grace Strozier, Pelham, 18:36.38 (5K)
5A--Isabel Valenzuela, St. Paul's, 18:23.14 (5K)
4A--Amaris Tynismaa, Montgomery Catholic, 17:52.25 (5K)
3A--Tara Katz, Montgomery Academy, 18:46.73 (5K)
1A-2A--Ivy Edge, St. Bernard, 19:30.61 (5K)

2014
7A--Abbey Weitenbeck, Huntsville, 18:41.66 (5K)
6A--Mary Grace Strozier, Pelham, 18:07.84 (5K)
5A--Isabel Valenzuela, St. Paul's, 18:51.37 (5K)
4A--Amaris Tynismaa, Montgomery Catholic, 17:03.04 (5K)
3A--Kaitlyn York, American Christian, 18:45.63 (5K)
1A-2A--Ivy Edge, St. Bernard, 19:27.00 (5K)

2013
6A--Carmen Carlos, McGill-Toolen, 17:20.34 (5K)
5A--Olivia Thurman, Ft. Payne, 19:19.10 (5K)
4A--Cele Moon, Winfield, 18:0.47 (5K)
3A--Karisa Nelson, T.R. Miller, 17:55.18 (5K)
1A-2A--Sara Baugh, Woodville, 19:27.30 (5K)

2012
6A--Carmen Carlos, McGill-Toolen, 17:20.34 (5K)
5A--Alana Babington, St. Paul's, 19:08.49 (5K)
4A--Kathryn Lazarchick, UMS-Wright, 18:51.29 (5K)
3A--Karisa Nelson, T.R. Miller, 18:47.42 (5K)
1A-2A--Amy McKelvey, Shoals Christian, 19:42.50 (5K)

2011
6A--Carmen Carlos, McGill-Toolen, 17:19.76 (5K)
5A--Rachel Roberts, John Carroll, 18:08.07 (5K)
4A--Kathryn Lazarchick, UMS-Wright, 18:57.22 (5K)
3A--Karisa Nelson, T.R. Miller, 18:20.07 (5K)
1A-2A--Analisa Patrick, American Christian, 19:12.12 (5K)

2010
6A--Carmen Carlos, McGill-Toolen, 17:49.70 (5K)
5A--Rachel Roberts, John Carroll, 18:32.00 (5K)
4A--Claire Kennedy, UMS-Wright, 19:08.74 (5K)
3A--Karisa Nelson, T.R. Miller, 18:41.54 (5K)
1A-2A--Analisa Patrick, American Christian, 18.50.94 (5K)

2009
6A--Carmen Carlos, McGill-Toolen, 17:43.57 (5K)
5A--Rachel Roberts, John Carroll, 18:42.35 (5K)            
4A--Katie Stewart, Rogers, 19:24.21 (5K)  
3A--Karisa Nelson, T.R. Miller, 18:53.96 (5K)
1A-2A--Amy McKelvey, Shoals Christian, 20:56.78 (5K)

2008
6A--Katie Huston, Sparkman, 18:05.34 (5K)
5A--Caitlin Chitwood, Scottsboro, 18:52.32 (5K)            
4A--Katie Stewart, Rogers, 19:31.82 (5K)  
3A--Maggie Rickard, Montgomery Academy, 19:11.86 (5K)
1A-2A--Palee Myrex, Cold Springs, 20:40.63 (5K)

2007
6A - Jennifer Dunn, Austin, 17:44.04 (5K)
5A – Emily Thompson, Scottsboro, 18:17.81 (5K)            
3A-4A - Ari Stephenson, Lawrence Co., 19:35.69 (5K)  
1A-2A - Celeste Sullivan, Bayside Academy, 19:47.80 (5K)

2006
6A - Katie Hudson,  Sparkman, 18:06.96 (5K)
5A – Lacey Wright, Scottsboro, 18:38.58 (5K)            
3A-4A - Elisabeth Molen, Altamont, 18:12.01 (5K)  
1A-2A - Palee Myrex, Cold Springs, 20:22.56 (5K)

2005
6A - Laurel Pritchard, Vestavia Hills, 17:57.72 (5K)
5A – Caitlin Chitwood, Scottsboro, 18:24.80 (5K)            
3A-4A - Sarah Gilmore, UMS-Wright, 19:12.33 (5K)  
1A-2A - Elisabeth Molen, Altamont, 19:11.78 (5K)

2004
6A - Laurel Pritchard, Vestavia Hills, 18:07.75 (5K)
5A – Caitlin Chitwood, Scottsboro, 18:11.07 (5K)            
3A-4A - Caroline Wool, Montgomery Academy, 19:09.72 (5K)  
1A-2A - Elisabeth Molen, Altamont, 19:20.78 (5K)

2003
6A - Laurel Pritchard, Vestavia Hills, 18:11.81(5K)
5A - Tara Lenn, St. Paul’s, 18.40.54 (5K)            
3A-4A - Caroline Wool, Montgomery Academy, 18:55.08 (5K)  
1A-2A - Elisabeth Molen, Altamont, 18:49.96(5K)

2002
6A- Tara Enebak, Auburn, 18:45.94  (5K)               
4A-5A - Tara Lenn, St. Paul's, 18:40.64 (5K)  
1A-3A - Tyler Mulkin, Altamont, 20:05.22 (5K)

2001
6A- Jennifer Thompson, Arab, 19:20.24 (5K)               
4A-5A - Tara Lenn, St. Paul's, 20:14.78 (5K)
1A-3A - Tyler Mulkin, Altamont, 20:05.22 (5K)

2000
6A - Jennifer Thompson, Arab, 19:20.35 (5K)
4A-5A - Tara Lenn, St. Paul's 19:28.23 (5K)
1A-3A - Tiffany McWilliams, Red Bay, 19:43.37 (5K)

1999
6A - Jennifer Thompson, Arab 19:21.49 (5K)
4A-5A - Margaret Martin, St. Paul's, 19:19.89 (5K)
1A-3A - Tiffany McWilliams, Red Bay, 19:32.86  (5K)

1998
6A - Amanda Bradford, Arab, 18:59.47 (5K)
5A - Shaveattea Milton, John Carroll, 20:31.42 (5K)
3A-4A - Hallie Blunck, UMS-Wright, 19:51.80 (5K)
1A-2A - Melissa Tanner, Randolph, 21:00.97 (5K)
Freshman - Beth Reed, Hewitt-Trussville, 12:11.57 (2 miles)

1997
6A - Erin Kelley, Hewitt-Trussville, 14:59.09 (4K)
5A - Shaveattea Milton, John Carroll, 16:12.49 (4K)
3A-4A - Leann Hannan, St. Paul’s, 15:26.04 (4K)
1A-2A - Cason Crosby, Bayside Academy, 16:20.81 (4K)
Freshman - Rebecca Singleton, St. Paul’s, 12:12.99 (2 miles)

1996
6A - Erica Braswell, Pelham, 14:37.21 (4K)
5A - Shaveattea Milton, John Carroll, 15:01.09 (4K)
3A-4A - Alice Johnston, UMS-Wright, 14:38.30 (4K)
1A-2A - Cason Crosby, Bayside Academy, 14:56.22 (4K)
Freshman - Margaret Elliott, Mountain Brook, 12:10.60 (2 miles)

1995
6A - Erin Kelley, Hewitt-Trussville, 15:58 (4K)
5A - Heather Dieperink, Scottsboro, 16:37 (4K)
3A-4A - Megan Curran, St. Paul’s, 15:53 (4K)
1A-2A - Heather Tanner, Randolph, 14:48 (4K)
Freshman - April Turner, Hewitt-Trussville, 13:33 (2 miles)

1994
6A - Rachel Hawk, Auburn, 12:41.0 (2 miles)
5A - Hillary Pugh, Erwin, 13:04.0 (2 miles)
3A-4A - Michelle Mullis, Briarwood Christian, 12:46.0 (2 miles)
1A-2A - Heather Tanner, Randolph, 12:26.0 (2 miles)
Freshman - Erin Kelley, Hewitt-Trussville, 13:04.0 (2 miles)

1993
6A - Rachel Hawk, Auburn, 12:48.0 (2 miles)
5A - Hillary Pugh, Erwin, 12:43.0 (2 miles)
1A-4A - Michelle Mullis, Briarwood Christian, 12:53.0 (2 miles)
Freshman - Cori Busbee, Murphy, 14:00.0 (2 miles)

1992
6A - Margaret Robinson, Huntsville, 12:27.0 (2 miles)
5A - Abi Smith, Scottsboro, 12:37.0 (2 miles)
1A-4A - Michelle Mullis, Briarwood Christian, 12:49.0 (2 miles)
Freshman - Kristin Parrott, Mountain Brook, 12:51.0 (2 miles)

1991
6A - Margaret Robinson, Huntsville, 12:39.0 (2 miles)
5A - Angie Palmer, Erwin, 12:31.0 (2 miles)
1A-4A - Michelle Mullis, Briarwood Christian, 12:30.0 (2 miles)
Freshman - Abi Smith, Scottsboro, 12:45.0 (2 miles)

1990
6A - Margaret Robinson, Huntsville, 12:25.0 (2 miles)
5A - Angie Palmer, Erwin, 13:08.0 (2 miles)
1A-4A - Ashley Dodd, St. Paul’s, 13:07.0 (2 miles)
Freshman - Emma-Betty Sankoorikal, McGill-Toolen, 13:42.0 (2 miles)

1989
6A-Margaret Robinson, Huntsville, 12:00.00 (2 miles)
1A-5A-Lisa Weinard, St. Paul’s, 13:13.20 (2 miles)
Freshman-Charlotte Turnipseed, Mountain Brook, 13:38.00 (2 miles)


1988
6A-Loren Mooney, Mountain Brook, 12:49.00 (2 miles)
1A-5A-Holly Holman, St. Paul’s, 12:56.00 (2 miles)
Freshman-Joette Kelley, Walker, 14:50.00 (2 miles)

1987
6A-Loren Mooney, Mountain Brook, 12:15.00 (2 miles)
1A-5A-Holly Holman, St. Paul’s, 13:08.00 (2 miles)
Freshman-Ashley Patrick, Huntsville, 13:05.00 (2 miles)

1986
6A-Christa Jennings, Huntsville, 12:15.2 (2 miles)
4A-5A-Kate Price, T. R. Miller, 13:44.5 (2 miles)
1A-3A-Holly Holman, St. Paul’s, 12:59.1 (2 miles)
Freshman-Julie Steenburn, Huntsville, 13:22.5 (2 miles)

1985
6A-Christa Jennings, Huntsville, 12:25.7 (2 miles)
4A-5A-Lori Willingham, Deshler, 13:22.8 (2 miles)
1A-3A-Jane Nettles, St. Paul’s, 12:30.5 (2 miles)
Junior High-No competition

1984
6A-Deanne Dahmer, McGill-Toolen, 12:01.0 (2 miles)
4A-5A-Lori Willingham, Deshler, 12:44.8 (2 miles)
1A-3A-Holly Holman, St. Paul’s, 12:19.0 (2 miles)
Junior High-No competition

1983
4A-Anne Koski, Mountain Brook, 11:57.0 (2 miles)
3A-Elizabeth McPhillips, J. T. Wright, 12:55.0 (2 miles)
1A-2A-Holly Holman, St. Paul’s, 12:54.0 (2 miles)
Junior High-Loren Mooney, Mountain Brook, 12:34.0 (2 miles)

1982
4A-Ann Koski, Mountain Brook, 12:13.1 (2 miles)
3A-Lisa Savell, J.T. Wright, 12:52.8 (2 miles)
1A-2A-Lanier Scott, Altamont, 13:12.1 (2 miles)
Junior High-Debbie DeHaven, Mountain Brook, 12:58.0 (2 miles)

1981
4A-Anne Koski, Mountain Brook, 11:25.2 (2 miles)
3A-Lisa Savell, J.T. Wright, 11:42.4 (2 miles)
1A-2A-Lanier Scott, Altamont, 12:48.4 (2 miles)
Junior High-Bridget White, Mountain Brook, 11:54.2 (2 miles)

1980
4A-Claire Townsend, Bradshaw, 12:12 (2 miles)
3A-Lisa Savell, J.T. Wright, 12:08 (2 miles)
1A-2A-Anita Rorex, Stevenson, 13:15 (2 miles)
Junior High-Anne Koski, Mountain Brook, 12:10 (2 miles)

1979
4A-Pam Bice, Grissom, 12:16 (2 miles)
3A-Lisa Savell, J.T. Wright, 12:14 (2 miles)
1A-2A-Yutta Shelton, Randolph, 13:18 (2 miles)
Junior High-Cam Sharbel, Vestavia Hills, 12:24.2 (2 miles)

1978
4A-Patricia Donaghey, McGill-Toolen, 11:38 (2 miles)
3A-Lisa Savell, J.T. Wright, 11:36 (2 miles)
1A-2A-Yutta Shelton, Randolph, 13:00 (2 miles)
Junior High-Anne Nurre, Grissom, 12:07 (2 miles)

1977
4A-Lynne Koski, Mountain Brook, 12:35 (2 miles)
3A-Donna Messersmith, Cullman, 13:51 (2 miles)
1A-2A-Lisa Savell, J.T. Wright, 12:38 (2 miles)

1976
3A-4A-Linda McLennan, Jeff Davis, 8:53 (1.5 miles)
1A-2A-Peggy Ellis, St. Paul’s, 10:02 (1.5 miles)

1975
Rilly Strona, Bradshaw, 9:45.0 (1.5 miles)

1974
Julie Kent, Mountain Brook, 9:14.5 (1.5 miles)

1973
Theresa Shoulders, Athens, 8:03 (1.5 miles)