Boys Basketball State Championship Game Results


AHSAA Boys (1921-2017)
Year Class Champion Coach Score Runner-up
2017 1A Sacred Heart Raphael Davis 82-59 South Lamar
2017 2A Lanett Homer Davis 54-40 R.C. Hatch
2017 3A Midfield Darrell Barber 60-46 Plainview
2017 4A Hale County Antwan Butler 67-56 Monroe County
2017 5A Mae Jemison Jack Doss 58-52 Faith Academy
2017 6A Paul Bryant Sean Peck-Love 48-44 Parker
2017 7A Mountain Brook Bucky McMillan 63-43 Auburn






2016 1A Sacred Heart Ralpheal Graves 95-75 Georgiana
2016 2A Lanett Richard Carter 73-48 St. Luke's
2016 3A Madison Academy Andy Blackston 77-59 Midfield
2016 4A Westminster Chrisrtian Ronnie Stpler 53-34 Cordova
2016 5A J.O. Johnson Jack Doss 71-50 Faith Academy
2016 6A Homewood Tim Shepler 54-51 Muscle Shoals
2016 7A McGill-Toolen Phillip Murphy 79-75 Central-Phenix City






2015 1A Sacred Heart Ralpheal Graves 70-65 (OT) Sunshine
2015 2A LaFayette Obadiah Threadgill IV 69-39 Elba
2015 3A Madison Academy Andy Blackston 75-51 Piedmont
2015 4A West Limestone Justin Taylor 54-42 Westminster Christian
2015 5A J.O. Johnson Jack Doss 59-52 Ramsay
2015 6A Carver (Montgomery) James Jackson 57-55 Lee-Huntsville
2015 7A Hoover Charles Burkett 50-43 Mountain Brook






2014 1A St. Jude Earl Taylor 65-37 Parrish
2014 2A Elba Karl Bledsoe 66-61 Luverne
2014 3A Midfield Darrell Barber 62-40 Barbour County
2014 4A Dallas County Willie Moore 51-48 (OT) J.O. Johnson
2014 5A Parker Reginald McGary 56-46 Ramsay
2014 6A Mountain Brook Buck McMillan 60-57 Blount






2013 1A St. Jude Earl Taylor 57-56 Brantley
2013 2A Tanner Chris Whitt 61-45 LaFayette
2013 3A Madison Academy Andy Blackston 54-47 Southside (Selma)
2013 4A Madison County Bubba Webster 28-25 J.O. Johnson
2013 5A Wenonah Cedric Lane 75-60 Center Point
2013 6A Mountain Brook Bucky McMillan 74-53 Sparkman






2012 1A Pickens County Patrick Plott 70-59 Cedar Bluff
2012 2A Barbour County Raymond White 55-39 Vincent
2012 3A Greensboro Craig Williams 65-50 Carbon Hill
2012 4A Midfield Darrell Barber 46-45 Butler
2012 5A Wenonah Cedric Lane 65-58 Lee (Huntsville)
2012 6A Carver (Montgomery) James Jackson 61-56 Hazel Green






2011 1A Pickens County Russ Wallace 70-62 Cedar Bluff
2011 2A Tanner Chris Whitt 54-51 Barbour County
2011 3A Greensboro Earlando Courtney 54-45 Clarke County
2011 4A Butler Doss 44-39 Anniston
2011 5A Wenonah Cedric Lane 89-85 Lee (Huntsville)
2011 6A Hillcrest-Tuscaloosa Scott Suttles 48-46 Murphy






2010 1A Edward Bell Mitch Hoiner 66-65 (OT) J.F. Shields
2010 2A Pickens County Russ Wallace 88-86 (3 OT) Houston County
2010 3A Greene County Rodney Wesley 61-44 Madison Academy
2010 4A Ramsay Kelly Cheatham 58-50 Brewbaker Tech
2010 5A Lee (Huntsville) Greg Brown 62-48 Carver (Montgomery)
2010 6A Bob Jones Danny Petty 61-45 Homewood






2009 1A Loachapoka Terry Murph 53-37 Parkway Christian
2009 2A Barbour Ramond White 55-40 R.C. Hatch
2009 3A Leeds Michael Turner 72-64 Madison Academy
2009 4A Anniston Schuessler Ware 79-49 Dora
2009 5A Butler Jack Doss 55-45 Parker
2009 6A Vestavia Hills George Hatchett 61-52 Bob Jones






2008 1A St. Jude William Brown 72-59 Sulligent
2008 2A R.C. Hatch Homer Davis 81-69 Barbour County
2008 3A Madison Academy Andy Blackston 48-42 Clarke County
2008 4A Bullock County Dedrick Sumpter 45-40 Central Coosa
2008 5A Butler Jack Doss 66-59 Russellville
2008 6A Hillcrest-Tuscaloosa Scott Suttles 66-55 Homewood






2007 1A J.F. Shields Jerome Sanders 93-76 St. Jude
2007 2A R.C. Hatch Homer Davis 78-71 Barbour County
2007 3A Madison Academy Andy Blackston 72-69 Lauderdale County
2007 4A Madison County Stuart Allen 54-51 Douglas
2007 5A Williamson Kendrick Cleveland 58-50 John Carroll
2007 6A LeFlore Otis Hughley 64-61 Jeff Davis






2006 1A St. Jude William Brown 72-58 Section
2006 2A R.C. Hatch Homer Davis 55-52 (OT) Lanett
2006 3A Madison Academy Danny Petty 73-48 Sumter County
2006 4A Hillcrest-Evergreen Tommy Dukes 35-32 (OT) Saks
2006 5A Ramsay Kelly Cheatham 57-45 Buckhorn
2006 6A Jeff Davis Terry Posey 49-43 Huffman






2005 1A J.F. Shields Jerome Sanders 64-48 Autaugaville
2005 2A Calera Robert Burdette 76-70 Lanett
2005 3A Sumter County Alonzo Sledge 76-60 Central (Hayneville)
2005 4A Greene County Rodney Wesley 56-47 Southside (Selma)
2005 5A Butler Jack Doss 72-57 Shaw (Mobile)
2005 6A Auburn Frank Tolbert 59-35 LeFlore






2004 1A J.F. Shields Jerome Sanders 67-60 Courtland
2004 2A R.C. Hatch Eugene Mason 74-63 Calera
2004 3A Sumter County Johnny Patrick 62-40 Montgomery Academy
2004 4A Central Coosa Joe Belyeu 52-50 Livingston
2004 5A Butler Jack Doss 74-58 Athens
2004 6A John Carroll Marty Smith 75-73 Parker






2003 1A Section Ronnie McCarver 47-44 J.F. Shields
2003 2A R.C. Hatch Eugene Mason 68-60 Calera
2003 3A Calhoun Jim Hunter, Jr. 99-84 Vinemont
2003 4A Livingston Kenneth Threadgill 80-65 Beauregard
2003 5A Wilcox Central Mark Dukes 58-50 West End (Birmingham)
2003 6A John Carroll Marty Smith 76-71 (OT) Bob Jones






2002 1A Pleasant Home Anthony Clark 61-51 Akron
2002 2A Holy Family James Perryman 62-59 Calera
2002 3A LaFayette John Woody 75-60 Litchfield
2002 4A Central (Hayneville) Toriano Baker 64-59 Livingston
2002 5A Anniston Schuessler Ware 79-58 Russellville
2002 6A LeFlore Robert Bettis 58-57 Dothan






2001 1A Pleasant Home Anthony Clark 42-41 Decatur Heritage
2001 2A Barbour County Raymond White 69-59 Mars Hill Lbible
2001 3A Calhoun Jim Hunter, Jr. 83-68 Washington County
2001 4A Central Coosa Joe Belyeu 53-49 Brooks
2001 5A Blount Arthur Haynes 55-50 Lee (Huntsville)
2001 6A Sidney Lanier Floyd Mathews 65-57 Decatir






2000 1A Courtland Melba Satchell 77-47 Pleasant Home
2000 2A Catholic (Montgomery) Maurice Bailey 81-61 Section
2000 3A Francis Marion Woodie Jackson 65-56 Briarwood Christian
2000 4A Central Coosa Joe Belyeu 61-60 Central (Hayneville)
2000 5A Wilcox Central Joseph Pettway 72-61 John Carroll
2000 6A Woodlawn Gene Crittenden 55-42 Jess Lanier






1999 1A Madison Academy Marty Walker 2-0 (forfeit) Courtland
1999 2A Catholic (Montgomery) Maurice Bailey 63-57 Hatton
1999 3A Trinity Presbyterian Jack Schweers 48-40 Francis Marion
1999 4A Sumter County Johnny Patrick 66-54 LaFayette
1999 5A Eufaula James Wilson 59-55 Phillips (Birmingham)
1999 6A Grissom Ronnie Stapler 44-38 Central (Phenix City)






1998 1A St. Jude Harry Scott 68-49 Sunshine
1998 2A Keith Henry Norris 70-66 Tanner
1998 3A UMS-Wright Kemper Todd 33-24 Carver (Birmingham)
1998 4A Sumter County Johnny Patrick 54-42 Lanett
1998 5A John Carroll Todd Parker 70-50 B.C. Rain
1998 6A Minor Mark McCaleb 50-38 Selma






1997 1A Loachapoka Jeff Rowell 77-49 Akron
1997 2A Calera Robert Burdette 82-72 Tanner
1997 3A Colbert County Jerry Smith 54-48 Carver (Birmingham)
1997 4A Alexandria Larry Ginn 64-51 Guntersville
1997 5A B.C. Rain Rick Pietri 60-51 Sparkman
1997 6A West End Reginald McGary 55-38 Grissom






1996 1A Calera Robert Burdette 77-68 Mars Hill Bible
1996 2A Lineville Steve Giddens 62-57 Clements
1996 3A Holtville James Findley 62-61 Litchfield
1996 4A Abbeville Moses Knight 60-54 Jacksonville
1996 5A Andalusia Richard Robertson 60-45 B.C. Rain
1996 6A West End Robert Scott 48-39 Auburn






1995 1A Autaugaville Calvin Hunter 71-66 St. Jude
1995 2A Brantley Tony Stallworth 68-65 Cold Springs
1995 3A R.C. Hatch Eugene Mason 97-77 Winfield
1995 4A Central Coosa Joe Belyeu 68-54 Sumter County
1995 5A Buckhorn Phillip Collie 75-69 (2 OT) Phillips (Birmingham)
1995 6A Jeff Davis Wilbert Hamilton 83-55 Parker






1994 1A Brantley Tony Stallworth 79-62 Belgreen
1994 2A J.F. Shields Marion McIntosh 80-75 Hazlewood
1994 3A R.C. Hatch Eugene Mason 75-68 Colbert County
1994 4A Sumter County Johnny Patrick 55-46 Midfield
1994 5A Hartselle Don Pouncey 69-61 B.C. Rain
1994 6A Selma Wllie Maxey 64-48 LeFlore






1993 1A Brantley Tony Stallworth 63-38 Frisco City
1993 2A Warrior John Houge 52-51 Randolph County
1993 3A Francis Marion Danny Crenshaw 82-76 Winfield
1993 4A Alexandria Larry Ginn 51-49 Midfield
1993 5A Wenonah George Moore 76-66 Blount
1993 6A Austin Bob Harpe 54-44 Tuscaloosa County






1992 1A Notasulga Obadiah Threadgill 74-69 New Site
1992 2A Clay County Jerry Weems 76-64 Hazlewood
1992 3A South Lamar Robert Burdette 87-68 Danville
1992 4A Alexandria Larry Ginn 63-57 Livingston
1992 5A Emma Sansom George Baker 54-42 Bibb County
1992 6A Vestavia Hills George Hatchett 68-56 Lee (Montgomery)






1991 1A Houston Academy Lowell Eudy 55-52 Courtland
1991 2A Clay County Jerry Weems 64-62 Hazlewood
1991 3A Francis Marion Woodie Jackson 74-64 Southern Choctaw
1991 4A Buckhorn Stanley Stafford 67-66 Livingston
1991 5A Tuskegee Earnest Washington 90-72 Southside (Selma)
1991 6A Central (Tuscaloosa) Roosevelt Sanders 43-39 Auburn






1990 1A Autaugaville Calvin Hunter 70-67 Loachapoka
1990 2A Francis Marion Woodie Jackson 95-60 Paramount
1990 3A East Limestone Jimmy Drake 47-35 Winterboro
1990 4A Wenonah George Moore 71-69 Buckhorn
1990 5A Woodlawn Gene Crittenden 69-62 Williamson
1990 6A Central (Tuscaloosa) Roosevelt Sanders 43-38 Jeff Davis






1989 1A Loachapoka Larry DiChiara 61-58 Chambers County
1989 2A Francis Marion Woodie Jackson 87-49 McIntosh
1989 3A LaFayette John Woody 84-74 Wilcox County
1989 4A Clarke County Johnny Mitchell 75-59 Abbeville
1989 5A Bibb County Charles McCaleb 60-58 Andalusia
1989 6A LeFlore J.D. Shelwood 50-47 McGill-Toolen






1988 1A Loachapoka Larry DiChiara 82-79 (2 OT) Notasulga
1988 2A Francis Marion Woodie Jackson 56-55 Clay County
1988 3A Clayton Jackie Johnson 51-49 East Limestone
1988 4A Sumter County Johnny Patrick 95-87 Alexandria
1988 5A Sylacauga Gerald Douglass 62-59 Woodlawn
1988 6A Grissom Ronnie Stapler 73-60 Jeff Davis






1987 1A Notasulga Obadiah Threadgill 61-59 Autaugaville
1987 2A Holy Family James Perryman 57-56 DAR
1987 3A R.C. Hatch Eugene Mason 85-82 LaFayette
1987 4A Livingston Nelson Hughes 81-71 Alexandria
1987 5A Hayes Ralph Williams 62-61 Charles Henderson
1987 6A J.O. Johnson Danny Petty 62-59 Auburn






1986 1A Holy Family James Perryman 72-57 Calhoun
1986 2A Hazlewood Jack Steele 71-63 DAR
1986 3A Tanner Billy Owens 71-65 East Limestone
1986 4A LaFayette Cornelius Reese 63-56 Jones Valley
1986 5A Eufaula George Cochran 57-56 Southside (Selma)
1986 6A LeFlore J.D. Shelwood 53-49 Coffee






1985 1A Calhoun Moses Butcher 68-65 Holy Family
1985 2A St. Jude Floyd Mathews 75-62 Millport
1985 3A R.C. Hatch Eugene Mason 59-54 East Limestone
1985 4A Wilcox County W.E. Robinson 77-74 Jones Valley
1985 5A Southside (Selma) Mike Pugh 58-56 Hayes
1985 6A Tuskegee Earnest Washington 61-56 LeFlore






1984 1A Talladega Co. Training Clarence Marble 73-56 South Macon
1984 2A Headland Steve Williams 71-63 R.C. Hatch
1984 3A Midfield Bill Crenshaw 59-57 Keith
1984 4A Carver (Montgomery) Dan Lewis 76-75 Butler






1983 1A Loachapoka Mitzi Jackson 74-69 Talladega Co. Training
1983 2A Russell Herman Lane 75-72 Holy Family
1983 3A Gadsden Gary Muskett 64-51 Guntersville
1983 4A Carver (Montgomery) Dan Lewis 96-84 Carver (Birmingham)






1982 1A Holy Family James Jackson 75-65 Clayton
1982 2A Autaugaville Bennie Lee Justiss 91-77 McIntosh
1982 3A Russellville Jack Tucker 61-58 Sylacauga
1982 4A Hayes Jack Doss 90-60 Gadsden






1981 1A Kinston Pete Kelley 59-57 Courtland
1981 2A New Brockton Charles Cole 82-55 Vincent
1981 3A Colbert County Arthur Andrews 73-60 Sparkman
1981 4A Hayes Jack Doss 60-58 Butler






1980 1A Alabama Lutheran Finish Sanders 55-52 Holy Family
1980 2A Talladega County Ricky Rutledge 69-67 Springville
1980 3A Wetumpka Stokely Bazemore 74-66 Leeds
1980 4A Coffee Gerald Johnson 62-61 Woodlawn






1979 1A Rebecca Comer Nathaniel Upshaw 86-51 Spring Garden
1979 2A East Limestone Jimmy Drake 74-65 Plainview
1979 3A Wetumpka Stokely Bazemore 58-49 Jackson
1979 4A Carver (Birmingham) Steve Jefferson 54-42 Selma






1978 1A Westside Woodie Jackson 61-60 W.J. Jones
1978 2A R.C. Hatch Eugene Mason 58-56 Plainview
1978 3A Eufaula Butch Stafford 61-55 Central (Florence)
1978 4A Carver (Birmingham) Steve Jefferson 67-66 Parker






1977 1A Holy Family Hugh Wallace 73-57 Westside
1977 2A St. Jude James Henderson 67-51 Montevallo
1977 3A Thompson Ellie Glasscox 65-62 Sparkman
1977 4A Selma James Booth 63-57 Hayes






1976 1A Athens Bible Wayne Kukendall 85-62 Rebecca Comer
1976 2A Colbert Heights Bobby Ayers 59-56 Montevallo
1976 3A Thompson Ellie Glasscox 82-69 Guntersville
1976 4A Bradshaw Eddie Frost 79-73 Parker






1975 1A Collinsville L.D. Dobbins 59-51 East Perry
1975 2A Montevallo Gary Fleming 67-58 Colbert Heights
1975 3A Guntersville Jim Rhodes 71-48 Livingston
1975 4A Parker William "Cap" Brown 56-53 Phillips (Birmingham)






1974 1A East Perry Johnny McCalpine 84-59 Kennedy
1974 2A Montevallo Gary Fleming 52-42 Cherokee Vocational
1974 3A Glenn Hansell Gunn 98-69 Russellville
1974 4A Hayes Willie Scoggins 78-37 Anniston






1973 1A Holy Family Harold Boykin 69-60 East Perry
1973 2A St. Jude Ostell Hamilton 64-45 West Morgan
1973 3A Glenn C.J. Hansberry 62-57 Tuskegee
1973 4A Austin Joe Jones 69-66 (OT) Wenonah






1972 1A Bibb Graves David Childers 69-57 Coffee Springs
1972 2A J.F. Shields W.R. Averett 78-70 Montevallo
1972 3A Colbert County Jerry Daily 70-58 Guntersville
1972 4A West End Don Burgess 63-62 Hayes






1971 1A Wilcox County Booker Hollinger 76-49 Ragland
1971 2A Abbeville Gary Fleming 69-50 Pickens County
1971 3A Morgan County Lothian Smallwood 59-53 Colbert County
1971 4A Parker Herman Williams 64-62 (OT) Shades Valley






1970 1A Bibb Graves David Childers 73-51 Billingsley
1970 2A East Highland Dwight Duke 82-72 U.S. Jones
1970 3A Bibb County Joe C. Elliott 87-76 Pell City
1970 4A Decatur Earl Morris 90-80 Druid






1969 1A R.R. Moton Roosevelt Sanders 72-54 Suttle
1969 2A Section C.B. "Red" Strickland 77-58 U.S. Jones
1969 3A Austin Joe Jones 69-58 Cherokee County
1969 4A Parker Herman Williams 73-70 Carver (Birmingham)






1968 1A New Brockton Paul Word 71-51 Millport
1968 2A Kinston Creigh Purnell 78-60 St. Clair County
1968 3A B.B. Comer Jimmy Hayes 79-65 Fairfield
1968 4A Lee-Huntsville Jerry Duggan 68-58 Gadsden






1967 1A Clements John Black 73-59 Calera
1967 2A Hazlewood Jerry Duggan 61-59 Curry
1967 3A Scottsboro Q.K. "Dusty" Carter 67-51 Fayette County
1967 4A Sidney Lanier Bill Joiner 63-50 Tuscaloosa






1966 1A Pleasant Home Frank Ray Garner 80-66 Ranburne
1966 2A Kinston Creigh Purnell 59-56 Lineville
1966 3A Pisgah Paul Cooley 65-60 Alexandria
1966 4A Butler Thomas Rogers 60-57 Sidney Lanier






1965 1A DAR John Kitchens 54-35 Hale County
1965 2A Priceville Herman Myers 40-39 Lineville
1965 3A Fayette County Lohrone Cannon 64-50 Eufaula
1965 4A Sidney Lanier Bill Joiner 64-58 Emma Sansom






1964 1A New Brockton Bryant Steele 64-53 DAR
1964 2A Hatton Wendel Logan 74-42 Section
1964 3A Pisgah Paul Cooley 78-72 Greenville
1964 4A Tuscaloosa Tom Tarleton 60-36 Phillips (Birmingham)






1963 A Danville Morris Schrimsher 45-38 Lineville
1963 AA Sidney Lanier Bill Joiner 57-42 Tuscaloosa






1962 A Danville Morris Schrimsher 51-32 Corner
1962 AA Sidney Lanier Bill Joiner 59-47 Decatur






1961 A Priceville Carl Penn 58-47 Handley
1961 AA Tuscaloosa Tom Tarleton 58-39 Banks






1960 A Buckhorn Gordon Solley 68-50 J.U. Blacksher
1960 AA Tuscaloosa County Adrian McKinzey 47-36 Emma Sansom






1959 A Austinville Earl Morris 62-51 Corner
1959 AA Pisgah Paul Cooley 50-48 A.G. Parrish






1958 A Austinville Earl Morris 65-55 Hatton
1958 AA Fayette J.B. McClendon 42-32 A.G. Parrish






1957 A Austinville Earl Morris 56-52 Suttle
1957 AA Woodlawn John Blane 82-72 Fayette County






1956 A West Limestone Harry Richter 69-62 Hackneyville
1956 AA Murphy Herman Maisel 67-49 Greensboro






1955 A Priceville Robert Ryan 43-41 Corner
1955 AA Tuscaloosa Billy Henderson 68-57 Scottsboro






1954 A Corner Percy Vines 83-71 Hatton
1954 AA Dothan Russell Taylor 61-51 Pisgah






1953 A Austinville Joe Jones 61-47 Town Creek
1953 AA Eufaula Jack Powell 60-54 Dothan






1952 A T.R. Miller Hal Wyatt 58-44 Priceville
1952 AA Winfield Estes Hudson 62-45 Coffee






1951 A Priceville Robert Rlyan 49-45 Curry
1951 AA Coffee Hayden Riley 60-52 Ensley






1950 A Union Hill Delmar Bagwell 40-33 Fyffe
1950 AA Ensley Claude McLain 50-45 McGill






1949 A Sidney Lanier Jimmy Angelich 39-31 Coffee
1949 B Corner Percy Vines 44-31 Perry County






1948 A Etowah County Jim Glover 36-25 McGill
1948 B Hubbertville Wiley Hollingsworth 18-17 Corner






1947 All Phil Campbell J. Cliff White 23-21 Scottsboro
1946 All A.G. Parrish Comer Sims 48-30 McGill
1945 All A.G. Parrish Comer Sims 35-20 Scottsboro
1944 All Scottsboro Guy O'Brien 32-29 Lexington
1943 All Woodlawn John Blane 28-24 A.G. Parrish
1942 All Chilton County S.C. Porch 39-30 Woodlawn
1941 All Chilton County Dewey Cox 30-19 Bibb Graves
1940 All Marion County Tom Bradley 29-14 Pisgah






1939 All Chilton County Dewey Cox 27-23 McGill
1938 All Scottsboro Guy O'Brien 18-12 A.G. Parrish
1937 All Woodlawn John Blane 27-16 A.G. Parrish
1936 All Sardis Cliff Harper 41-13 Piedmont
1935 All Tuscaloosa Hilmon Holley 41-21 Dadeville
1934 All Scottsboro Guy O'Brien 32-26 Jacksonville
1933 All Geraldine Clay Knight 31-18 Oxford
1932 All Geraldine Guy O'Brien 23-18 Cullman
1931 All Geraldine Guy O'Brien 24-20 Sidney Lanier
1930 All Huntsville Jesse Keene 22-11 Hackleburg






1929 All Snead Seminary Dick Cavaleri 27-18 Hackleburg
1928 All Mortimer Jordan Clarence Vines 24-13 Sidney Lanier
1927 All Woodlawn John Blane 30-12 Tallassee
1926 All Snead Seminary Alonsa Jacka 28-14 Woodlawn
1925 All Simpson (Birmingham) Dick Webb 31-25 Sidney Lanier
1924 All Simpson (Birmingham) Dick Webb 31-13 Lee County
1923 All Simpson (Birmingham) George Reynolds 31-14 Sidney Lanier
1922 All Chambers County (Milltown) P.S. Owens 55-26 Simpson (Birmingham)
1921 All Central (Birmingham) Gil Meyers 25-20 Barton Academy






AIAA Boys (1940-1968)
Year Class Champion Coach Score Runner-up
1940 All Alabama State Lab G. Hubert Lockhart

1941 All Alabama State Lab G. Hubert Lockhart

1942 All Alabama State Lab G. Hubert Lockhart

1943 All Canceled due to WWII


1944 All B.T. Washington (Montgomery)


1945 All B.T. Washington (Montgomery)


1946 All Alabama State Lab G. Hubert Lockhart

1947 All Alabama State Lab G. Hubert Lockhart

1948 All Alabama State Lab G. Hubert Lockhart

1949 All Alabama State Lab G. Hubert Lockhart

1950 All B.T. Washington (Montgomery) Jesse Cook

1951 All B.T. Washington (Montgomery) Jesse Cook

1952 All R.B. Hudson (Selma) Fred L. Thomas

1953 All B.T. Washington (Montgomery) Jesse Cook

1954 All B.T. Washington (Montgomery) Jesse Cook

1955 All B.T. Washington (Montgomery) Jesse Cook

1956 All R.B. Hudson (Selma)


1957 All B.T. Washington (Montgomery) Jesse Cook

1958 A Wilcox County Training Booker T. Hollinger

1958 AA Carver (Dothan) James Smith

1959 A Elmore County Training Samson Cotton

1959 AA Druid (Tuscaloosa) Cornelius Howard

1960 A Clay County Training Don W. Greathouse

1960 AA R.B. Hudson (Selma) Ronald Young

1961 A Immaculata (Birmingham) Haywood Gibson

1961 AA Druid (Tuscaloosa) Hugh Martin

1962 A Immaculata (Birmingham) Haywood Gibson

1962 AA Laurel (Alexander City) John Geeter

1963 A West End (York) Moses Finch

1963 AA Tuskegee Institute Reuben Alba

1964 A West End (York) Moses Finch

1964 AA A.H. Parker (Birmingham) William "Cap" Brown

1965 A Trenholm C.S. Mahorney

1965 AA B.T. Washington (Montgomery) Cornelius Howard

1966 A St. Jude (Montgomery) Ostell Hamilton

1966 AA South Girard (Phenix City) Leo T. Harris

1967 A St. Jude (Montgomery) Ostell Hamilton

1967 AA B.T. Washington (Montgomery) Cornelius Howard

1968 A McIntosh


1968 AA Druid (Tuscaloosa) Hugh Martin