Baseball Past State Champions

2016-7A-Hewitt-Trussville; 6A-Hillcrest-Tuscaloosa; 5A-Russellville; 4A-UMS-Wright; 3A-Madison Academy; 2A-Mobile Christian;    1A-Decatur Heritage
2015-
7A-Smiths Station; 6A-Cullman; 5A-Russellville; 4A-Trinity; 3A-Madison Academy; 2A-Mobile Christian;
          1A-Shoals Christian
2014-6A-Spain Park; 5A-Spanish Fort; 4A-Charles Henderson; 3A-Madison Academy; 2A-Houston Academy; 1A-St. Luke's
2013-
6A-Pelham; 5A-Hartselle; 4A-Charles Henderson; 3A-Trinity; 2A-G.W. Long; 1A-St. Luke's
2012-
6A-Oxford; 5A-Spanish Fort; 4A-Guntersville; 3A-Trinity; 2A-Mars Hill Bible; 1A-Shoals Christian
2011-6A-Huntsville; 5A-Spanish Fort; 4A-UMS-Wright; 3A-Gordo; 2A-American Christian; 
          1A-Shoals Christian

2010-6A-Auburn; 5A-Spanish Fort; 4A-UMS-Wright; 3A-Luverne; 2A-Mars Hill Bible; 1A-Shoals Christian
2009-6A-Auburn; 5A-Hartselle; 4A-Haleyville; 3A-Madison Academy; 2A-American Christian; 
         1A Brantley
2008-6A-Hoover; 5A-Cullman; 4A-Jackson; 3A-Hokes Bluff; 2A-Leroy; 1A Athens Bible
2007-6A-Hillcrest-Tuscaloosa; 5A-Cullman; 4A-Childersburg; 3A-Hokes Bluff; 2A-Leroy; 1A-Hackleburg
2006-6A-Baker; 5A-Stanhope Elmore; 4A-St. James; 3A-Hokes Bluff; 2A-Ranburne; 
         1A-American Christian

2005-6A-Baker; 5A-Russell County; 4A-Demopolis; 3A-Hokes Bluff; 2A-G. W. Long; 

         1A-American Christian
2004-6A-Pelham; 5A-Charles Henderson; 4A-Hokes Bluff; 3A-Central-Florence; 2A-Sumiton Christian; 
         1A-American Christian
2003-6A-Clay-Chalkville; 5A-St. Paul's; 4A-Hokes Bluff; 3A-Ashville; 2A-Gordo; 1A-Holy Spirit.
2002-6A-Daphne; 5A-Cullman; 4A-Childersburg; 3A-Dadeville; 2A-Gordo; 1A-G. W. Long.
2001-6A-Daphne; 5A-Southside-Gadsden; 4A-Bibb County; 3A-Northside; 2A-Leroy; 1A-G. W. Long.

2000-6A-Vestavia Hills; 5A-Hartselle; 4A-St. Paul’s; 3A-Trinity; 2A-Alabama Christian; 1A-G. W. Long.
1999-6A-Vestavia Hills; 5A-Hartselle; 4A-St. Paul’s; 3A-UMS-Wright; 2A-Geneva County; 1A-G. W. Long.
1998-6A-Vestavia Hills; 5A-Sylacauga; 4A-Tallassee; 3A-Central-Florence; 2A-G. W. Long; 1A-Shades
         Mountain Christian.
1997-6A-Vestavia Hills; 5A-Sylacauga; 4A-Grand Bay; 3A-UMS-Wright; 2A-G. W. Long; 1A-Maplesville.
1996-6A-Vestavia Hills; 5A-Etowah; 4A-Pleasant Grove; 3A-Central-Florence; 2A-Trinity; 1A-Maplesville.

1995-6A-Vestavia Hills; 5A-McAdory; 4A-Tallassee; 3A-UMS-Wright; 2A-Alabama Christian; 
         1A-G.W. Long.
1994-6A-Vestavia Hills; 5A-Hartselle; 4A-Pleasant Grove; 3A-St. Paul’s. 2A-Hale County; 1A-G.W. Long.
1993-6A-Jeff Davis; 5A-Daphne; 4A-Pleasant Grove; 3A-UMS-Wright; 2A Geneva County; 1A-Houston
         Academy.
1992-6A-Vestavia Hills; 5A-Hartselle; 4A-Daphne; 3A-New Hope; 2A-Springville; 1A-G.W. Long.
1991-6A-Vestavia Hills; 5A-Hartselle; 4A-Tallassee; 3A-Rogers; 2A-St. James; 1A-G.W. Long.

1990-6A-Baker; 5A-Hartselle; 4A-Tallassee; 3A-Rogers; 2A-Sweet Water; 1A-Waterloo.
1989-6A-Grissom; 5A-Escambia County;  4A-Tallassee; 3A-Thomasville; 2A-Sweet Water; 
         1A-G.W. Long.
1988-6A-Satsuma; 5A-Midfield; 4A-Thomasville; 3A-UMS Prep; 2A-Flomaton; 1A-Sweet Water.
1987-6A-Jeff Davis; 5A-Etowah;  4A-Tallassee; 3A-West Limestone; 2A-Cottonwood;1A-Fayetteville.
1986-6A-Auburn; 5A-Demopolis;4A-Tallassee; 3A-Headland; 2A-Cottonwood;  1A-Sweet Water.

1985-6A-Butler; 5A-Etowah; 4A-Wilson; 3A-Vincent; 2A-Cottonwood; 1A-Trinity 
1984-4A-Fairhope; 3A-Hillcrest-Tuscaloosa; 2A-Vincent; 1A-Oakman.
1983-4A-Fairhope; 3A-Litchfield; 2A-Holtville; 1A-Sweet Water.
1982-4A-Huffman; 3A-Wetumpka;  2A-Holtville; 1A-Sweet Water.
1981-4A-W.A. Berry; 3A-Cherokee County; 2A-Cottonwood; 1A-Montgomery Academy.

1980-4A-Davidson; 3A-Cherokee County; 2A-West Blocton; 1A-Sweet Water.
1979-4A-Davidson; 3A-Tarrant; 2A-St. Paul's;  1A-Sweet Water.
1978-4A-Dothan; 3A-University Military School; 2A-St. Paul's; 1A-Mars Hill Bible.
1977-4A-Huffman; 3A-Childersburg; 2A-Hokes Bluff; 1A-Mars Hill Bible.
1976-4A-Hueytown; 3A-Baker; 2A-Hokes Bluff; 1A-Gaston.
|
1975-4A-Lee-Montgomery;  3A-Sheffield; 1A-2A-Hokes Bluff.
1974-4A-Bradshaw; 3A-Monroe County; 1A-2A-Baker.
1973-4A-Emma Sansom; 3A-Chilton County; 1A-2A-Flomaton.
1972-3A-4A-W.A. Berry; 1A-2A-Thomasville.
1971-3A-4A-Lee-Huntsville; 1A-2A-Autaugaville.

1970-3A-4A-Emma Sansom; 1A-2A-Dallas County.
1962-1969-No Playoff
1961-Coffee
1960-Vigor
1959-Woodlawn
1958-Anniston

1957-Emma Sansom
1956-Woodlawn
1955-Sidney Lanier
1954-Sidney Lanier
1953-Sidney Lanier

1952-Sidney Lanier
1951-Sidney Lanier
1950-Sidney Lanier
1949-Woodlawn
1948-Ramsay