Mode:  
TeamIP

Wrestling Past State Champions



2014 - 6A-Thompson; 5A-Arab; 1A-4A-Tallassee
2013 -
6A-Thompson; 5A-Arab; 1A-4A-St. James
2012 - 6A-Thompson; 5A-Scottsboro; 1A-4A-Susan Moore
2011 – 6A-Thompson; 5A-Arab; 1A-4A-St. Clair County
2010 – 6A-Hoover; 5A-Southside-Gadsden; 1A-4A-Walter Wellborn
2009
– 6A-Vestavia Hills; 5A-Scottsboro; 1A-4A-Piedmont
2008 – 6A-Vestavia Hills; 5A-Scottsboro; 1A-4A-Walter Wellborn
2007 – 6A-Vestavia Hills; 5A-Scottsboro; 1A-4A-Walter Wellborn
2006 – 6A-Hoover; 5A-Scottsboro; 1A-4A-Walter Wellborn
2005 – 6A-Hoover; 5A-Hartselle; 1A-4A-Elmore County
2004 – 6A-Grissom; 5A-Homewood; 1A-4A-Weaver
2003 – 6A-Hoover; 5A-Homewood; 1A-4A-Weaver
2002 – 6A-Grissom; 5A-Homewood; 1A-4A-Weaver
2001 – 6A-Vestavia Hills; 5A-Homewood; 1A-4A-Weaver
2000 – 6A-Vestavia Hills; 5A-Hartselle; 1A-4A-Brookwood 
1999 – 6A-Vestavia Hills; 5A-Erwin; 1A-4A-Weaver
1998 – 6A-Vestavia Hills; 5A-Scottsboro; 1A-4A-Weaver
1997 – 6A-Grissom; 5A-Athens; 1A-4A-Weaver
1996 – 6A-Grissom; 5A-Athens; 1A-4A-Weaver
1995 – 6A-Grissom; 5A-Homewood; 1A-4A-Fultondale 
1994 – 6A-Vestavia Hills; 5A-Athens; 1A-4A-Fultondale
1993 – 6A-Vestavia Hills; 5A-Athens; 1A-4A-Weaver
1992 – 6A-Robert E. Lee; 5A-Erwin; 1A-4A-Fultondale
1991 – 6A-Vestavia Hills; 1A-5A-Athens
1990 – 6A-Grissom; 1A-5A-Pinson Valley

1989
– 6A-Grissom; 1A-5A-Southside-Gadsden
1988 – 6A-Hewitt-Trussville; 1A-5A-Athens
1987 – 6A-Hewitt-Trussville; 1A-5A-Southside-Gadsden
1986 – 6A-Vestavia Hills; 1A-5A-Southside-Gadsden
1985 – 6A-Vestavia Hills; 1A-5A-Southside-Gadsden

1984
– 4A-Robert E. Lee; 1A-3A-Pinson Valley
1983 – 4A-Benjamin Russell & Hewitt-Trussville (co-champions); 1A-3A-Deshler
1982 – 4A-Benjamin Russell; 1A-3A-Pinson Valley
1981 – 4A-Benjamin Russell; 1A-3A-Pinson Valley
1980 – 4A-Robert E. Lee; 1A-3A-Pinson Valley

1979
– 4A-Butler; 1A-3A-Jacksonville
1978 – 4A-Robert E. Lee; 1A-3A-Deshler
1977 – 4A-Butler; 1A-3A-Deshler
1976 – 4A-Vestavia Hills; 1A-3A-Jacksonville
1975 – 4A-Butler; 1A-3A-Gardendale

1974
– 4A-Hueytown; 1A-3A-Gardendale
1973 – 4A-Butler; 1A-3A-Sheffield
1972 – 4A-Berry; 1A-3A-Alabama School for the Blind
1971Walker County (all in one class)
1970 – 4A-Butler; 1A-3A-Autauga County (Prattville)

1969
– 4A-Benjamin Russell; 1A-3A-Fairfield
1968 – 4A-Benjamin Russell; 1A-3A-Fairfield
1967 – 4A-Benjamin Russell; 1A-3A-Fairfield
1966 – Benjamin Russell
1965 – Benjamin Russell

1964
– Benjamin Russell
1963 – Benjamin Russell
1962 – Benjamin Russell
1961 – Benjamin Russell
1960 – Benjamin Russell

1959
– Benjamin Russell
1958 – Clift (Opelika)
1957 – Robert E. Lee
1956 – Clift (Opelika)