Tuesday, November 19, 2019
2019 Area Volleyball Tournament Pairings and Results

AHSAA Volleyball
Area Tournaments, Monday, Oct. 21


CLASS 1A
Area 1 at Millry HS

Millry 3, Fruitdale (13-6) 1 (25-10, 25-16, 21-25, 25-18)
Area 2 at Pleasant Home HS
Pleasant Home (26-4) 3, Florala (8-6) 0 (25-6, 25-8, 25-9)
Area 3 at Kinston HS}
Kinston (22-10) 3, Brantley 0 (25-13, 25-22, 25-18)
Area 4 at Sweet Water HS
Sweet Water (24-8) 3, Linden (10-5) 0 (25-12, 25-14, 25-12)
Area 5 at Isabella HS

Isabella (23-7) 3, Maplesville (12-8) 1 (25-12, 20-25, 25-12, 25-13)
Area 6  at Wadley HS
Wadley (15-5) 3, Winterboro (18-15) 9 (25-23, 25-14, 25-18)
Area 7 at South Lamar HS
South Lamar (19-7) 3, Holy Spirit Catholic (12-21) 0 (26-24, 25-16, 25-16)
Area 8 at Seibert Hall, Samford U (Westminster OM)
Westminster-Oak Mtn (31-11) 3, Jefferson Christian (8-12) 0 (25-21, 25-7, 25-15)

Area 9 at Ragland HS
Ragland (18-11) 3, Talladega County Central 0 (25-10, 25-8, 25-22)
Area 10 at Donoho HS
Donoho (38-16) 3, Sacreat Heart Catholic (18-18) 0 (29-27, 25-17, 25-16)
Area 11 at Spring Garden HS
Spring Garden 3, Appalachian 0 (25-21, 25-18, 25-21)
Area 12 at Marion County HS
Meek (24-20) 3, Marion County (21-14) 0 (25-20, 25-17, 25-12)
Area 13 at Athens Bible HS

Athens Bible (34-12) 3, Falkville (10-19) 0 (25-6, 25-9, 25-7)
Area 14 at Phillips HS
Phillips (28-16) 3, Belgreen (29-11) 1 (21-25, 25-12, 25-20, 25-18)
Area 15 at Lindsay Lane HS
Lindsay Lane (38-19) 3, Oakwood Adventist Academy (9-15) 0 (25-12, 25-14, 25-2
Area 16 at Mars Hill Bible HS
Waterloo (16-14) 3, Mars Hill Bible (18-16) 2 (18-25, 24-26, 25-11, 29-27, 15-8)
 

CLASS 3A
Area 1 at St. Like’s Episcopal HS

St. Luke's Episcopal 3, St. Michael Catholic 1 (25-12, 25-16, 24-26, 25-16)
Area 2 at T.R. Miller HS
T.R. Miller (24-4) 3, Flomaton (20-10) 0 (25-9, 25-14, 25-19)
Area 3 at Houston Academy
Houston Academy (28-11) 3, Geneva (23-17) 1 (25-12, 21-25, 25-7, 25-5)
Area 4 at Opp HS
Opp (25-10) 3, Straughn (11-8) 0 (25-19, 25-22, 25-19)
Area 5 at Montgomery Academy
Montgomery Academy (40-6) 3, Prattville Christian (27-16) 0 (25-9, 25-15, 25-17)
Area 6 at Beulah HS
Beulah (18-5) 3, Dadeville (6-26z0 0 (25-29, 25-17, 25-20)
Area 7 at Hale County HS

Hale County (14-9) 3, Greene County (9-15) 0 (25-8, 25-12, 25-15)
Area 8 at Saks HS
Saks (10-26) 3, Walter Wellborn (9-13) 2 (18-25, 20-25, 25-14, 25-19, 15-6)

Area 9 at Fultondale HS
Fultondale (12-6) 4, Holy Family (3-14) 0 (25-10, 25-20, 25-17)
Area 10 at Carbon Hill HS
Carbon Hill (40-27) 4, Winfield (19-14) 1 (19-25, 25-17, 25-20, 25-23)

 Area 11 at Pleasant Valley HS
Pleasant Valley (28-22) 3, Glencoe (21-24) 0 (25-15, 25-22, 25-23)
Area 12 at Susan Moore HS
Susan Moore (21-16) 3, J.B. Pennington (6-21) 1 (25-18, 25-11, 21-25, 25-22)
Area 13 at Holly Pond HS
Holly Pond 3, Vinemont 0 (25-21, 25-12, 25-12)
Area 14 at Westminster Christian HS
Westminster Christian (21-15) 3, New Hope 0 (25-18, 25-23, 27-25)
Area 15 at Geraldine HS
Geraldine (37-7) 3, Plainview (23-23) 0 (25-22, 25-20, 25-16)
Area 16 at Lexington HS
Lexington (39-12) 3, Lauderdale County (20-22) 0 (25-18, 25-10, 25-18)
 

CLASS 4A
Area 1 at Bayside Academy

Bayside Academy (49-12) 3, UMS-Wright 0 (25-11, 25-9, 25-17)
Area 2 at Andalusia HS
Andalusia (11-21) 3, Clarke County 0 (25-6, 25-16, 25-11)
Area 3 at Providence Christian HS
Providence Christian (37-11) 3, Ashford (19-9) 0 (25-8, 25-12, 25-11)
Area 4 t Montgomery Catholic HS
Montgomery Catholic (23-9) 3, LAMP (18-18) 1 (21-25, 25-19, 25-20, 25-17)
Area 5 at Elmore County HS
Elmore County (15-8) 3, Holtville (10-9) 0 (25-22, 25-22, 25-10)
Area 6 at Greensboro HS
Greensboro 3, Sumter Central 0 (25-11, 25-17, 25-15)
Area 7 at Northside HS
Northside 3, American Christian 1 (25-20, 25-15, 23-25, 25-14)
Area 8 at Leeds HS
Leeds 3, Montevallo 0 (25-19, 25-14, 25-21)

Area 9 at Lincoln HS
Lincoln (36-15) 3, Cleburne County (13-18) 1 (23-25, 25-11, 25-7, 25-18)
Area 10 at Jacksonville HS
Jacksonville (36-14) 3, Hokes Bluff 0 (25-15, 25-17, 26-24)
Area 11 at Fairview HS
Fairview 3, Oneonta 0 (25-8, 25-13, 25-16)
Area 12 at Curry HS
Curry (55-13) 3, Fayette County (28-9) 0 (25-8, 25-14, 25-18)
Area 13 at Danville HS

Danville (44-22) 3, West Morgan 0 (25-18, 25-19, 25-11)
Area 14 at Randolph HS
Randolph (21-8) 3, DAR (4-32) 0 (25-16, 25-22, 25-19)
Area 15 at Elkmont HS
Brooks 3, Elkmont 1 (25-20, 25-21, 23-25, 25-18)
Area 16 at Central-Florence HS
Wilson (40-15) 3, Central-Florence (39-25) 2 (21-25, 25-19, 17-25, 26-24, 18-16)
 

CLASS 5A
Area 1 at Faith Academy

Faith Academy (39-9) 3, Satsuma (11-20) 0 (25-14, 25-17, 25-15)
Area 2 at Citronelle HS
Citronelle (11-4) 3, Jackson (5-16) 0 (25-14, 25-15, 25-17)
Area 3 at Rehobeth HS
Rehobeth (23-5) 3, Charles Henderson (12-17) 1 (25-10, 25-21, 20-25, 25-22)
Area 4 at Brewbaker Tech HS

Brewbaker Tech (26-12) 3, Saint James (11-267) 0 (25-10, 25-4, 25-15)
Area 5 at Central-Tuscaloosa HS
Central-Tuscaloosa (30-6) 3, Bibb County (14-6) 0 (25-11, 25-19, 25-4)
Area 6 at Jemison HS

Jemison (19-7) 3, Marbury (13-9) 2 (25-23, 25-14, 23-25, 23-25, 15-9)
Area 7 at Sylacauga HS
Sylacauga (21-14) 3, Munford (7-16) 0 (25-13, 25-16, 25-19)
Area 8 at Briarwood Christian HS
Ramsay (14-20) 3, Briarwood Christian (15-18) 0 (25-18, 25-13, 25-21)

Area 9 at Pleasant Grove HS
Pleasant Grove (13-12) 3, Parker (14-20) 0 (25-22, 25-23, 25-16)
Area 10 at Springville HS
Springville (34-24) 3, St. Clair County (24-17) 0 (25-15, 25-11, 25-13)
Area 11 at Jasper HS
Jasper (56-9) 3, Mortimer JOrdan (42-12) 0 (25-14, 28-26, 25-15)
Area 12 at Southside-Gadsden HS
Southside-Gadsden (46-13) 3, Alexandria (41-10) 0 (27-25, 25-20, 25-18)
Area 13 at Crossville HS
Crossville (34-14) 3, Sardis (23-17) 0 (25-17, 25-17, 25-18)
Area 14 at Lawrence County HS
Lawrence County (44-18) 3, West Point 2 (25-20, 24-26), 22-25, 25-12, 15-6)
Area 15 at Brewer HS
Brewer (39-22) 3, Guntersville (31-28) 1 (25-22, 25-17, 22-25, 25-16)
Area 16 at Madison Academy
Madison Academy (41-18) 3, East Limestone (30-20) 0 (25-9, 25-14, 25-22)
 

AHSAA Volleyball
Area Tournaments, Tuesday, Oct. 22

CLASS 2A
Area 1 at Cottage Hill Christian HS

Cottage Hill Christian (22-10) 3, Elberta (9-18) 0 (25-20, 25-12, 25-15)
Area 2 at Washington County HS
Washington County (15-5) 3, J.U. Blacksher 0 (25-21, 26-24, 25-19)
Area 3 at Geneva County HS
Geneva County 3, Cottonwood 0 (25-13, 25-9, 25-21)
Area 4 at New Brockton HS
Samson (13-15) 3, New Brockton (12-13) 0 (25-20, 25-19, 25-20)
Area 5 at G.W. Long HS
G.W. Long (42-6) 3, Ariton (18-9) 0 (25-14, 25-15, 25-11)
Area 6 at Goshen HS
Goshen 3, Luverne 0 (25-14, 25-19, 25-19)
Area 7 at Southern Choctaw HS
Southern Choctaw (9-8) 3, Choctaw County (6-6) 2 (2523, 22-25, 25-27, 25-10, 15-10)
Area 8 at Central Coosa HS
Fayetteville (16-12) 3, Central Coosa (15-7)  0 (25-9, 25-22, 25-21)
Area 9 at Horseshoe Bend HS
Horseshoe Bend (31-5_ 3, Woodland 0 (26-24, 25-11, 25-11)
Area 10 at Altamont HS
Altamont 3, Sumiton Christian 1 (23-25, 25-8, 25-9, 25-22)
Area 11 at Ohatchee HS
Ohatchee (30-8) 3, Westbrook Christian (11-16) 0 (25-13, 25-23, 26-24)
Area 12 at Southeastern HS
Southeastern 3, Cold Springs 1 (25-20, 22-25, 25-23, 25-22)
Area 13 at Addison HS
Addison (39-14) 3, Winston County (21-15) 0 (25-11, 25-20, 25-15)
Area 14 at Sand Rock HS
Cedar Bluff (30-15) 3, Sand Rock (33-12) 0 (25-10, 25-21, 25-21)
Area 15 at Ider HS

Fyffe 3, Ider 1 (16-25, 25-15, 25-22, 25-16)
Area 16 at Hatton HS
Hatton (33-19) 3, Decatur Heritage (31-43) 1 (29-27, 25-8, 23-25, 25-21)
 

CLASS 6A
Area 1 at St. Paul’s Episcopal HIS

St. Paul's Episcopal (29-12) 3, Saraland  0 (25-17, 25-20, 25-17)
Area 2 at Spanish Fort HS
Spanish Fort (65-6) 3, Gulf Shores (33-10) 0 (25-17, 25-10, 25-9)
Area 3 at Dothan HS
Dothan 3, Eufaula 1 (25-22, 25-18, 24-26, 25-14)
Area 4 at Carver-Montgomery HS
Carver-Montgomery (19-11) 3, Sidney Lanier (10-15) 0 (25-11, 25-19, 25-12)
Area 5 at Wetumpka HS
Wetumpka 3, Stanhope Elmore 0 (25-19, 25-15, 25-23)
Area 6 at Benjamin Russell HS
Benjamin Russell (23-14) 3, Opelika (12-8) 1 (19-25, 25-21, 25-23, 25-11)
Area 7 at Northridge HS
Northridge (31-13) 3, Hillcrest-Tuscaloosa (14-25) 0 (25-10, 25-7, 25-8)
Area 8 at Chelsea HS
Chelsea 3, Pelham 1 (25-16, 26-28, 25-19, 27-25)

Area 9 at Hueytown HS
Hueytown (19-16) 3, McAdory (10-23) 0 (25-20, 25-16, 25-12)
Area 10 at Homewood HS
Homewood (31-14) 3, Shades Valey (23-24) 0 (25-18, 25-16, 25-15)
Area 11 at Gardendale HS
Gardendale 3, Csrver-Birmingham 0 (no set scores reported)
Area 12 at Clay-Chalkville HS
Clay-Chalkville (6-11) 3, Pell City (10-18) 0 (26-24, 25-19, 25-18)
Area 13 at Albertville HS
Albertville (40-10) 3, Oxford (20-17) 0 (25-14, 25-15, 25-10)
Area 14 at Hartselle HS
Hartselle (64-9) 3, Cullman (22-16) 0 (25-16, 25-16, 25-18)
Area 15 at Muscle Shoals HS
Muscle Shoals 3, Athens 1 (21-25, 25-17, 32-30, 25-18)
Area 16 at Hazel Green HS
Hazel Green (52-9) 3, Buckhorn (44-17) 0 (25-18, 24-14, 25-15)
 

CLASS 7A
Area 1 at Mary Montgomery HS

Baker 3, Mary Montgomery 1 (25-23, 17-25, 25-16, 25-17)
Area 2 at McGill-Toolen Catholic HS
McGill-Toolen (34-8) 3, Fairhope 0 (25-14, 25-17, 25-16)
Area 3 at Enterprise HS
Enterprise (30-13) 3, Prattville (36-17) 0 (25-6, 25-14, 25-20)
Area 4 at Auburn HS
Auburn (37-16) 3, vs. Smiths Station (10-17) 0 (25-9, 25-8, 25-14)
Area 5 at Hoover HS
Hoover 3, Thompson 0 (28-26, 25-17, 25-20)
Area 6 at Mountain Brook HS
Mountain Brook 3, Vestavia Hills 0 (25-16, 25-15, 25-14)
Area 7 at Sparkman HS
Sparkman 3, Huntsville 2 (25-18, 22-25, 26-16, 23-25, 15-7)
Area 8 at Bob Jones HS
Bob Jones (30-13) 3, James Clemens (15-28) 0 (25-15, 25-12, 25-15)
 

LiveSlider