AHSAA State Volleyball Playoffs
Area Tournament Finals

Tuesday’s Results

CLASS 3A
South Super Regional Qualifiers
Area 1
Bayside Academy 3,  Cottage Hill Christian (14-12) 0 (25-8, 25-11, 25-12)

Area 2
T.R. Miller (24-4) 3, Flomaton (11-10) 0 (25-10, 25-13, 25-16)
Area 3
Opp (23-5) 3, Straughn (20-11) 0 (25-16, 29-27, 25-20)
Area 4
Providence Christian (40-8) 3, Houston Academy (20-12) 0 (25-8, 25-19, 25-10)

Area 5
Montgomery Academy (38-11) 3, Prattville Christian (13-27) 0 (25-15, 25-15, 25-20)
Area 6
Central Coosa (9-13) 3, Randolph County (7-13) 0 (25-15, 25-18, 25-23)
Area 7
Indian Springs 3, American Christian 0 (25-9, 25-16, 25-13)
Area 8
Fultondale 3, Holy Family Catholic 0 (25-19, 27-25, 25-20)

North Super Regional Qualifiers
Area 9
Weaver (28-12) 3, Walter Wellborn 0 (25-21, 25-21, 25-16)
Area 10
Pleasant Valley (50-6) 3, Piedmont (19-26) 0 (25-9, 25-15, 25-10)
Area 11
Holly Pond (19-12) 3, J.B. Pennington (18-13) 0 *25-14, 25-23, 25-23)
Area 12
Carbon Hill (64-9) 3, Oakman 0 (25-12, 25-10, 25-12)

Area 13
Geraldine (44-10) 3, Brindlee Mountain 0 (25-7, 25-8, 25-9)
Area 14
Plainview (37-11) 3, Sylvania 0 (25-13, 25-11, 25-11)
Area 15
West Morgan 3, Elkmont 0 (25-13, 25-15, 25-18)
Area 16
Lexington 3, Colbert Heights 0 (25-14, 25-9, 25-19)


CLASS 5A
South Super Regional Qualifiers
Area 1 
St. Paul's Episcopal (21-15) 3, Faith Academy (21-16) 0 (25-19, 25-16, 25-21)
Area 2
Citronelle (9-10) 3, Jackson (3-10) 0 (25-12, 25-11, 25-18)
Area 3
Rehobeth (18-6) 3, Carroll (13-14) 1 (25-23, 25-22, 23-25, 25-21)
Area 4
Brewbaker Tech 3, Charles Henderson 0 (25-16, 25-17, 25-20)

Area 5
Eufaula (7-10) 3, Beauregard (9-12) 2 (18-25, 25-18, 25-15, 22-25, 15-12)
Area 6
Calera 3, Jemison 0 (25-17, 25-22, 25-15)
Area 7
Demopolis (19-9) 3, Central-Tuscaloosa (15-19) 2 (25-23, 25-19, 19-25, 19-25, 15-3)
Area 8
Briarwood Christian (17-19) 3, Moody 0 (25-12, 25-14, 25-18)

North Super Regional Qualifiers
Area 9
Wenonah (20-19) 3, Pleasant Grove 0 (25-17, 25-23, 25-12)

Area 10
Lincoln (31-17) 3, Cleburne County (5-20) o (25-13, 25-18, 25-16)

Area 11
Mortimer Jordan (28-13) 3, Springville (28-17) 1 (25-23, 18-25, 25-17, 25-19)

Area 12
Hayden (32-14) 3, Fairview (34-15) 2 (15-25, 25-23, 15-25, 25-16, 20-18)

Area 13
Alexandria (38-8) 3, Boaz 0 (25-17, 25-9, 25-19)
Area 14
Arab (30-13) 3, Guntersville (32-20) 0 (25-21, 25-20, 25-22)
Area 15
St. John Paul II Catholic (19-28) 3, Ardmore (11-5) 1 (25-21, 25-14, 26-28, 25-15)
Area 16
Lawrence County (53-4) 3, East Limestone 0 (25-17, 25-12, 25-17)


CLASS 7A
South Super Regional Qualifiers
Area 1 
Baker (24-18) 3, Mary Montgomery (15-20) 0 (25-21, 25-14, 25-19)
Area 2
McGill-Toolen Catholic (40-7) 3, Fairhope (12-26) 0 (25-11, 25-12, 25-7)
Area 3 
Enterprise (30-13) 3, Prattville (24-17) 2 (23-25, 22-25, 27-25, 27-25, 15-10)

Area 4
Auburn (23-20) 3, Smiths Station 0 (25-14, 25-16, 25-11)

North Super Regional Qualifiers
Area 5
Hoover 3, Vestavia Hills 2 (22-25, 20-25, 25-22, 25-17, 15-9)
Area 6
Oak Mountain 3, Mountain Brook 1 (26-24, 25-23, 21-25, 26-24)

Area 7
Huntsville (28-10) 3, Grissom (18-23) 0 (27-25, 25-18, 32-30)
Area 8
Bob Jones (36-10) 3, James Clemens (35-15) 0 (25-18, 25-17, 25-21)



Monday’s Results


CLASS 1A

South Super Regional Qualifiers

Area 1
Fruitdale 3, McIntosh 0 (25-15, 25-18, 25-17)
Area 2
Pleasant Home (19-6) 3, Kinston (15-18) 0 (25-14, 25-14, 25-18)
Area 3
Brantley (12-6) 3, Highland Home 0 (25-9. 25-11, 25-20)
Area 4
Sweet Water (13-6) 3, Linden (6-8) 0 (25-17, 25-20, 25-21)
Area 5
Isabella (37-5) 3, Maplesville 0 (25-5, 25-11, 25-13)
Area 6 
Wadley (16-8) 3, Talladega County Central (5-9) 0 (25-15, 25-13, 25-11)
Area 7
Ragland (14-13) 3, Victory Christian 0 (25-9, 25-12, 25-16)
Area 8
Sumiton Christian (19-9) 3, Westminster-Oak Mtn 2 (23-25, 25-15, 18-25, 25-12, 15-6) 

North Super Regional Qualifiers
Area 9
South Lamar (12-5) 3, Holy Spirit Catholic (11-16) 2 (27-25, 25-21, 23-25, 8-25, 15-11)
Area 10
Faith Christian (31-9) 3, Sacred Heart Catholic (20-11) 0 (25-12, 25-15, 25-22)
Area 11
Appalachian (10-12) 3, Coosa Christian (6-10) 2 (26-24, 19-25, 25-8, 14-25, 15-12)

Area 12
Addison (44-8) 3, Meek (41-15) 1 (22-25, 25-13, 25-13, 25-17)
Area 13
Phillips (35-8) 3, Tharptown (12-15) 0 (25-17, 25-14, 25-9)
Area 14
Spring Garden (22-20) 3, Cedar Bluff (24-16) 2 (21-25, 25-22, 19-25, 25-20, 16-14)
Area 15
Athens Bible (32-12) 3, Decatur Heritage (25-25) 1 (21-25, 25-19, 25-23, 25-17)
Area 16
Covenant Christian (18-11) 3, Cherokee (13-19) 0 (25-18, 25-23, 25-16)


CLASS 2A
South Super Regional Qualifiers
Area 1
St. Luke’s Episcopal (27-15) 3, J.U. Blacksher (6-8) 0 (25-9, 25-6, 25-9)
Area 2
Leroy (19-4) 3, Washington County (12-9) 2 (25-19, 25-17, 21-25, 15-25, 15-13)
Area 3
New Brockton (12-17) 3, Samson (4-11) 0 (25-13, 25-18, 25-15)
Area 4
Goshen (23-12) 3, Zion Chapel (11-11) 0 (25-16, 25-14, 25-21)
Area 5
Ariton (26-5) 3, G.W. Long (17-9) 0 (25-18, 28-26, 25-14)
Area 6
Choctaw County 3, Keith (5-6) 1 (20-25, 26-24, 25-12, 25-20)
Area 7
Fayetteville (16-5) 3, Billingsley (8-8) 0 (25-22, 25-12, 26-24)
Area 8
Horseshoe Bend (24-7) 3, Lanett 0 (25-11, 25-9, 25-11)

North Super Regional Qualifiers
Area 9
Ranburne 3, Woodland 0 (25-16, 25-13, 25-16)

Area 10
Altamont (27-6) 3, Cold Springs (18-20) 0 (25-17, 25-9, 25-15)
Area 11
Westbrook Christian (21-9) 3, Cleveland 0 (25-17, 26-24, 25-9)
Area 12
Sand Rock (38-10) 3, Collinsville (13-19) 0 (25-12, 25-15, 25-22)
Area 13
Tanner (9-8) 3, St. Bernard (3-12) 0 (25-15, 25-11, 25-16)
Area 14
Winston County (21-11) 3, Lamar County (10-13) 0 (25-10, 25-5, 25-14)
Area 15
Fyffe (20-14) 3, Ider (19-18) 1 (17-25, 25-22, 25-20, 25-22)
Area 16
Hatton 3, Sheffield 0 (25-21, 25-14, 25-14)


CLASS 4A
South Super Regional Qualifiers
Area 1
Satsuma (22-8) 3, UMS-Wright (23-15) 2 (25-19, 23-25, 25-18, 24-26, 15-7)
Area 2
W.S. Neal 3, Monroe County 2 (20-25, 25-8, 18-25, 25-19, 16-14)
Area 3
Andalusia (15-12) 3, Ashford 0 (25-16, 25-17, 25-11)
Area 4
Saint James 3, Alabama Christian 0 (25-15, 25-23, 25-15)
Area 5
Elmore County (21-8) 3, Dadeville (15-9) 0 (25-22, 25-17, 25-16)
Area 6
Hale County (23-10) 3, Greensboro (19-5) 2 (25-23, 25-23, 18-25, 23-25, 15-9)
Area 7
Northside 3, Sipsey Valley 0 (25-13, 25-10, 25-12)
Area 8
Saks (30-14) 3, Handley (12-6) 2 (14-25, 18-25, 25-18, 25-23, 15-11)

North Super Regional Qualifiers
Area 9
Ashville (25-14) 3, Leeds 0 (26-24, 25-18, 25-19)
Area 10
Good Hope (27-14) 3, Cordova (15-22) 0 (25-20, 25-22, 25-16)
Area 11
Winfield (18-12) 3, Haleyville (12-17) 1 (26-24, 25-14, 22-25, 26-24)
Area 12
Jacksonville (27-10) 3, White Plains (20-18) 0 (25-18, 25-14, 25-12)
Area 13
DAR (17-16) 3, Sardis 1 (21-25, 25-17, 25-10, 25-12)
Area 14
Madison Academy (20-19) 3, Westminster Christian (15-10) 0 (25-16, 25-17, 25-12)
Area 15
Danville 3, Priceville 1 (25-19, 28-26, 13-25, 25-21)

Area 16
Wilson (33-10) 3, Deshler (37-14) 0 (25-23, 25-22, 25-16)


CLASS 6A
South Super Regional Qualifiers
Area 1
Saraland (17-15) 3, Blount (14-15) 1 (21-25, 25-23, 25-17, 25-19)
Area 2
Spanish Fort (41-10) 3, Daphne (28-15) 2 (18-25, 16-25, 25-22, 25-19, 15-11)
Area 3
Russell County (10-8) 3, Dothan (8-11) 2 (25-23, 23-25, 25-23, 15-25, 15-11)
Area 4
Carver-Montgomery (12-19) 3, Sidney Lanier 0 (25-23, 25-22, 25-14)
Area 5
Chilton County (9-16) 3, Stanhope Elmore 2 (25-27, 25-18, 25-27, 25-23, 15-12)
Area 6
Wetumpka (22-9) 3, Benjamin Russell (23-16) 2 (25-19, 22-25, 23-25, 25-10, 15-4)
Area 7
Hillcrest-Tuscaloosa 3, Brookwood 0 (25-17, 25-12, 25-16)
Area 8
Pelham (35-8) 3, Helena (28-8) 1 (22-25, 25-16, 27-25, 25-19)

North Super Regional Qualifiers
Area 9
John Carroll Catholic (17-20) 3, McAdory (21-25) 0 (25-10, 25-9, 25-15)
Area 10
Ramsay (29-14) 3, Homewood (19-21) 0 (25-14, 25-23, 25-19)
Area 11
Jasper (51-4) 3, Jackson-Olin (12-11) 0 (25-7, 25-3, 25-11)
Area 12
Clay-Chalkville (23-14) 3, Gardendale (26-14) 0 (28-26, 25-15, 25-18)
Area 13
Oxford (20-23) 3, Southside-Gadsden (30-19) 2 (26-24, 16-25, 17-25, 25-22, 15-6)
Area 14
Albertville (32-20) 3, Brewer (38-14) 2 (25-21, 23-25, 25-15, 24-26, 16-14)
Area 15
Austin (32-23) 3, Hartselle (34-29) 2 (16-25, 22-25, 25-22, 25-19, 15-8)
Area 16
Hazel Green (36-11) 3, Florence (24-12) 1 (25-26, 25-22, 25-16, 25-13)