Tennis Past State Champions - Boys

TEAM
2016-7A-Mountain Brook; 6A-Walker; 4A-5A-UMS-Wright; 1A-3A-Montgomery Academy

2015-
7A-Mountain Brook; 6A-Hillcrest-Tuscaloosa; 4A-5A-UMS-Wright; 1A-3A-Montgomery Academy
2014-6A-Vestavia Hills; 5A-St. Paul's; 4A-UMS-Wright; 1A-3A-Montgomery Academy
2013-
6A-Vestavia Hills; 5A-Spanish Fort; 4A-UMS-Wright; 1A-3A-Montgomery Academy
2012-6A-Vestavia Hills; 5A-Muscle Shoals; 4A-UMS-Wright; 1A-3A-Montgomery Academy
2011-6A-Vestavia Hills; 5A-Muscle Shoals; 4A-UMS-Wright; 1A-3A-Montgomery Academy

2010-
6A-Mountain Brook; 5A-Walker; 4A-UMS-Wright; 1A-3A-Altamont
2009-6A-Mountain Brook; 5A-St. Paul's; 4A-UMS-Wright; 1A-3A-Bayside Academy
2008-6A-Mountain Brook; 5A-Walker; 4A-Trinity; 1A-3A-Randolph
2007
-6A-Spain Park; 5A-Walker; 4A-Trinity; 1A-3A-Montgomery Academy
2006-6A-Hoover; 5A-Walker; 4A-UMS-Wright; 1A-3A-Indian Springs

2005-6A-Mountain Brook; 5A-Muscle Shoals; 4A-Trinity; 1A-3A-Montgomery Academy
2004-6A-Mountain Brook; 5A-Bradshaw; 4A-UMS-Wright;  1A-3A-Montgomery Academy
2003-6A-Mountain Brook; 5A-Walker; 4A-UMS-Wright;  1A-3A-Montgomery Academy
2002-6A-Mountain Brook; 5A-Muscle Shoals ; 4A-UMS-Wright;  1A-3A-Montgomery Academy
2001-6A-Hoover; 5A-Walker; 4A-UMS-Wright;  1A-3A-Montgomery Academy
|

2000-6A-Mountain Brook; 5A-Walker; 4A-St. Paul’s; 1A-3A-Trinity  
1999-6A-Hoover; 5A-Walker; 4A-Cherokee County; 1A-3A-Montgomery Academy
1998-6A-Mountain Brook; 5A-Sylacauga; 4A-St. Paul’s; 1A-3A-Montgomery  Academy
1997-6A-Mountain Brook; 5A-Sylacauga; 4A-St. Paul’s; 1A-3A-Montgomery Academy
1996-6A-Mountain Brook; 5A-Sylacauga; 4A-Jacksonville; 1A-3A-St. Paul’s

1995-6A-Vestavia Hills; 5A-John Carroll; 1A-4A-St. Paul’s
1994-6A-Mountain Brook; 5A-Sylacauga; 1A-4A-St. Paul’s
1993-6A-Mountain Brook; 5A-Athens; 1A-4A-Jemison
1992-6A-Grissom; 5A-Athens; 1A-4A-Jemison
1991-6A-Opelika; 5A-Athens; 1A-4A-Jemison

1990
-6A-Huntsville; 1A-5A-UMS-Wright
1989-6A-Austin; 1A-5A-UMS-Wright
1988-6A-Central-Tuscaloosa; 1A-5A-Houston Academy
1987-6A-Mountain Brook; 1A-5A-St. Paul’s
1986-6A-Mountain Brook; 1A-5A-St. Paul’s

1985--6A-Mountain Brook; 1A-5A-Homewood
1984--4A--Huntsville; 1A-3A-Randolph
1983 --4A-Mountain Brook; 1A-3A-St. Paul’s
1982 --4A-Huntsville; 1A-3A-St. Paul’s
1981--4A-Huntsville; 1A-3A-UMS Prep

1980
-4A-Huntsville; 1A-3A-St. Paul’s
1979-4A-McGill-Toolen; 1A-3A-Cullman
1978-4A-McGill-Toolen; 1A-3A-Cullman
1977-McGill
1976-McGill

1975-Mountain Brook
1974-Tuscaloosa
1973-Mountain Brook
1972-Mountain Brook
1971-Mountain Brook

1970-Mountain Brook
1969-Mountain Brook
1968-University Military School
1967-Tuscaloosa
1966-Tuscaloosa

1965-Huntsville
1964-Anniston
1963-Tuscaloosa
1962-Tuscaloosa
1961-Tuscaloosa

1960-Anniston
1959-Anniston
1958-Anniston
1957-Shades Valley
1956-Bessemer

1955-Sylacauga
1954-Sylacauga & Anniston (co-champions)
1953-Anniston
1952-Sidney Lanier
1951-Sylacauga

1950-Sylacauga
1949-Sylacauga
1948-Sylacauga
1947-Phillips
1946-Woodlawn
1945-Woodlawn

INDIVIDUAL (No. 1 Singles)

2016-
7A-Vincent Rettke, Bob Jones
          6A-Chase Parker, Northview
          4A-5A-Nicholas Anez, UMS-Wright
          1A-3A-Bo Torbert, Montgomery Academy
2015
-7A-Vince Rettke, Bob Jones
         6A-Peter Whitehurst, Dothan
         4A-5A-William Hooper, UMS-Wright
         1A-3A-Bo Torbert, Montgomery Academy

2014-6A-Ziqi Wang, Vestavia Hills
          5A-Barry Booth, Spanish Fort
          4A-Mason Blackwell, St. James
          1A-3A-Trent Kannegieter, Bayside Academy

2013-6A-Trey Carter, Mountain Brook
          5A-Mitchell Vegas, Spanish Fort
          4A-Brandon Wessinger, UMS-Wright
          1A-3A-Alexander Dyas, Bayside Academy

2012-6A-Trey Carter, Mountain Brook
         5A-Mitchell Vegas, Spanish Fort
         4A-Brandon Wessinger, UMS-Wright
         1A-3A-Alexander Dyas, Bayside Academy

2011-6A-Patrick Lucas, Mountain Brook
          5A-Mitchell Vegas, Spanish Fort
          4A-Hass Byrd, UMS-Wright
          1A-3A-Alexander Dyas, Bayside Academy

2010-
6A-Jeffery Holcombe, Vestavia Hills
          5A-Milton Vegas, Spanish Fort
          4A-Haas Byrd, UMS-Wright
          1A-3A-Dan Richardson, Randolph
2009-6A-Harris Barnard, Northview
          5A-Milton Vegas, Spanish Fort
          4A-Colin Perry, UMS-Wright
          1A-3A-Dan Richardson, Randolph

2008-
6A-Sean Gunnels, Murphy
          5A-Colin Perry, UMS-Wright
          4A-Jonathan Hibbert, Trinity
          1A-3A-Anderson Reed, Bayside Academy

2007-6A-Trey Walston, Mountain Brook
          5A-T.J. Drake, Russellville
          4A-Zack Highfield, Cherokee County
          1A-3A-Anderson Reed, Bayside Academy

2006-6A-Daniel Stobel, Bob Jones
          5A-Adam Witcher, Cullman
          4A-Colin Perry, UMS-Wright
          1A-3A-Arie Heftner, Indian Springs


2005-6A-Jay Weinacker, Mountain Brook
          5A-Stephen Goedjen, Muscle Shoals
          4A-Colin Perry, UMS-Wright
          1A-3A-John Freeman, Montgomery Academy

2004-6A-Jay Weinacker, Mountain Brook
          5A-Dominic Kraetz, Bradshaw
          4A-Charles Jones, UMS-Wright
          1A-3A-Nirmal Choardia, Altamont

2003-6A-Richard Wardell, Bob Jones
          5A-Joey Unkenholtz, Huntsville
          4A-Jordan Fain, Brewbaker Tech
          1A-3A-Pato Lean, Lauderdale County

2002-6A-Bradley Weaver, Vestavia Hills
          5A-Taylor Striplin, Oak Mountain
          4A-Jake Koffler, UMS-Wright
          1A-3A-Nimal Choardia, Altamont

2001-6A-Eric Baumgardner, Hoover
          5A-Priya Sahu, Athens
          4A-Jake Koffler, UMS-Wright

          1A-3A-Chase Fletcher, Montgomery Academy


2000-6A-Jay Lurie, Northview
          5A-Priya Sahu, Athens
          4A-Austin Johnson, St. Paul’s Episcopal
          1A-3A-Baird Beers, Trinity Presbyterian

1999-6A-Kyle Weidman, Hoover
          5A-Rusty Walker, Cullman
          4A-Josh Smith, Cherokee County
          1A-3A-Sebastian Heersink, Houston Academy

1998-6A-Brock McKay, Mountain Brook
          5A-Rusty Walker, Cullman
          4A-Alex Peters, Cherokee County
          1A-3A-Michael Drummund, Indian Springs

1997-6A-Ben Black, Vestavia Hills
          5A-Maciek Kascynski, Greenville
          4A-Marshall Clay, St. Paul’s Episcopal
          1A-3A-Ryan Seibels, Trinity Presbyterian

1996-6A-Ben Black, Vestavia Hills
         5A-Forbod Farmand, Gadsden
         4A-Bryan Taylor, Jacksonville
         1A-3A-Brett Ialacci, Montgomery Academy


1995-6A-Patrick Sweeney, Mountain Brook
          5A-Marvin Colley, Athens
          A-4A-Brett Ialacci, Montgomery Academy

1994-6A-Patrick Sweeney, Mountain Brook
          5A-Ethan Southern, Sylacauga
          A-4A-Robert Sproul, Briarwood Christian

1993-6A-Patrick Sweeney, Mountain  Brook
          5A-Ethan Southern, Sylacauga
          1A-3A-Robert Sprowl, Briarwood

1992-6A-Steve Yoon, Grissom
          5A-Royce Emerson, Charles Henderson
          A-4A-Raimundo Scheffer, Donoho

1991-6A-Eddie Jacques, Huntsville
          5A-Greg Carr, Sylacauga
          A-4A-Carter Clay, St. Paul’s Episcopal


1990-6A-Jason Wilds, Grissom
          A-5A-Will Chapman, Montgomery Academy

1989-6A-Nop Unnoppett, Vestavia Hills
          A-5A-Chris Hayden, UMS-Wright

1988-6A-Kenneth Nielsen, Butler
          A-5A-Paul Lennicx, Houston Academy

1987-6A-Matt McKelvain, Fairhope
         A-5A-Chris Hayden, UMS Prep

1986-6A-Ken Lahey, Vestavia Hills
          A-5A-Chris Hayden, UMS Prep


1985-6A-John Stimpson, Murphy
          A-5A-Deak Nabors, Altamont

1984-4A-Christopher Ellis, Huntsville
          1A-3A-Brian Shelton, Randolph

1983-4A-Royce Ray, Shaw
          1A-3A-Bryan Shelton, Randolph

1982-4A-Mitch Rencher, Murphy
          1A-3A-Bryan Shelton, Randolph

1981-4A-Marcus Edwards, Central (Tuscaloosa)
          1A-3A-Kyle Anderson, Montgomery Academy


1980-4A-Barry Thomas, Talladega
          1A-3A-St-Mark Wilder, Jacksonville

1979-4A-Mike Gunter, Opelika
          1A-3A-Kyle Anderson, Montgomery Academy

1978-4A-Skip Finkbohnr, McGill-Toolen
          1A-3A-Tommy Mayo, Cullman

1977-Nick Stutzman, Shaw
1976-Mark Tenhundfeld, McGill


1975-Richard Barrett, Murphy

1974-Boo Forward, Mountain Brook

1973-Jackie Bushman, Sidney Lanier

1972-William Taylor, University Military School

1971-Pat Dupree, Mountain Brook

1970-Pat Dupree, Mountain Brook

1969-Pat Dupree, Mountain Brook

1968-Steve Olen, University Military School

1967-Charles Owens, Tuscaloosa

1966-Greg Hill, McGill Institute

 

1965-Willis Sherwood, University Military School

1964-Tommy Kendall, Tuscaloosa

1963-John Pickens, Tuscaloosa

1962-John Pickens, Tuscaloosa

1961-John Pickens, Tuscaloosa

 

1960-Doug Stewart, Anniston

1959-Doug Stewart, Anniston

1958-Doug Stewart, Anniston

1957-Ernest Cox, McGill

1956-Carleton Cook, West End

 

1955-Pat Higginbotham, Bessemer

1954-Charlton Bargeron, Shades Valley

1953-Charlton Bargeron, Shades Valley

1952-George Longshore, Anniston

1951-Charles Warden, Huntsville

 

1950-George Longshore, Anniston

1949-Alan Wickersham, Sylacauga

1948-Alan Wickersham, Sylacauga

1947-Jack Chapman, Phillips

1946-Ben Reid, West End

 

1945-Ben Reid, West End

1944-Wade Herren, Ramsay

1943-Wade Herren, Ramsay

1942-Frank Willett, Anniston

1941-Frank Willett, Anniston

 

1940-Calvin Karrh, Bessemer

1939-Calvin Karrh, Bessemer

1938-Calvin Karrh, Bessemer

1937-Eugene McCain, Woodlawn

1936-T. T. Brown, Ramsay

1935-T. T. Brown, Ramsay