Tennis No. 1 Singles And Doubles Champions - Boys



2018

Singles-7A-Brooks Green, McGill-Toolen
          6A-Chase Parker, Northview
          4A-5A-
Kaustubh Holcomb, Randolph
          1A-3A-James Torbert, Montgomery Academy
Doubles-7A-Brooks Green and Jordan Agagan, McGill-Toolen
          6A-Chase Parker and William Adams, Northview
          4A-5A-John Wood and Parker Bradbary, Briarwood
          1A-3A-Braden Reed and Robert Dunlap, Houston Academy
2017

Singles-7A-Brooks Green, McGill-Toolen
          6A-Chase Parker, Northview
          4A-5A-Aaron Skier, St. James
          1A-3A-James Torbert, Montgomery Academy
Doubles-7A-Brooks Green and Hallet Green, McGill-Toolen
          6A-Chase Parker and Caleb Cruz, Northview
          4A-5A-Luke Wood and John Wood, Briarwood
          1A-3A-James Torbert and William Robertson, Montgomery Academy

2016

Singles-7A-Vincent Rettke, Bob Jones
          6A-Chase Parker, Northview
          4A-5A-Nicholas Anez, UMS-Wright
          1A-3A-Bo Torbert, Montgomery Academy
Doubles-7A-Peter Hartman and Yates Jackson, Mountain Brook
          6A-Kevin Lazenby and Andrew Bizilia, Opelika
          4A-5A-
Nicholas Anez and Patrick Kraver, UMS-Wright
          1A-3A-Bo Torbert and Jay Torbert, Montgomery Academy
2015
Singles-7A-Vince Rettke, Bob Jones
         6A-Peter Whitehurst, Dothan
         4A-5A-William Hooper, UMS-Wright
         1A-3A-Bo Torbert, Montgomery Academy
Doubles-7A- Sam Lidikay and Yates Jackson, Mountain Brook
          6A-Peter Whitehurst and Jordan May, Dothan
          4A-5A-William Hooper and Nicholas Anez, UMS-Wright
          1A-3A-Hunter Caroll and Bo Torbert, Montgomery Academy
2014
Singles-6A-Zigi Wang, Vestavia Hills
          5A-Barry Booth, Spanish Fort
          4A-Mason Blackwell, St. James
          1A-3A-Trent Kannegieter, Bayside Academy
Doubles-6A-Zigi Wang and Cabel Cantrell, Vestavia Hills
          5A-Clint Watson and Baylor Adams, Cullman
          4A-William Hooper and Nicolas Anez, UMS-Wright
          1A-3A-Hunter Carroll and Clayton Muller, Montgomery Academy
2013
Singles-6A-Ziqi Wang, Vestavia Hills
          5A-Dallas Teague, Spanish Fort
          4A-Mason Blackwell, St. James
          1A-3A-Trent Kannegieter, Bayside Academy
Doubles-6A-Ziqi Wang and Cabel Cantrell, Vestavia Hills
          5A-Dallas Teague and Barry Booth, Spanish Fort
          4A- Henry Crosby and Owen AverbuBoysch, Randolph  
          1A-3A-Trent Kannegieter and Colin Wilkins, Bayside Academy

2012
Singles-6A-Trey Carter, Mountain Brook
         5A-Mitchell Vegas, Spanish Fort
         4A-Brandon Wessinger, UMS-Wright
         1A-3A-Alexander Dyas, Bayside Academy
Doubles-6A- Jeffrey Holcombe and Leo Richard, Vestavia Hills
          5A-Mitchell Vegas and Barry Booth, Spanish Fort
          4A-Ian Wisener and McLaughlin, Douglas
          1A-3A- Alexander Dyas and Trent Kannegieter, Bayside Academy
2011
Singles-6A-Patrick Lucas, Mountain Brook
          5A-Mitchell Vegas, Spanish Fort          4A-Hass Byrd, UMS-Wright
          1A-3A-Alexander Dyas, Bayside Academy
Doubles-6A-Patrick Lucas and Carter Brook, Mountain Brook
          5A- Mitchell Vegas and Barry Booth, Spanish Fort
          4A-Hass Byrd and Dex Harvey, UMS-Wright         
          1A-3A-Alexander Dyas and Camp Campbell, Bayside Academy
2010
Singles-6A-Jeffery Holcombe, Vestavia Hills
          5A-Mitchell Vegas, Spanish Fort
          4A-Haas Byrd, UMS-Wright
          1A-3A-Dan Richardson, Randolph
Doubles-6A-Patrick Lucas and Trey Carter, Mountain Brook
          5A-Oliver Wright and Christian Mathews, Walker
          4A-Haas Byrd and Bronson Wessinger, UMS-Wright
          1A-3A-Alexander Dyas and Camp Campbell, Bayside Academy
2009
Singles-6A-Harris Barnard, Northview
          5A-Milton Vegas, Spanish Fort
          4A-Colin Perry, UMS-Wright
          1A-3A-Dan Richardson, Randolph
Doubles-6A John and Jim Franiken, Pelham                                                                   
          5A-Mitchell Vegas and Lane Brabner, Spanish Fort
          4A- Colin Perry and Byrd, UMS-Wright
          1A-3A-Anderson Reed and Alexander Dyas, Bayside Academy
2008
Singles-6A-Sean Gunnels, Murphy
          5A-Colin Perry, UMS-Wright
          4A-Jonathan Hibbert, Trinity
          1A-3A-Anderson Reed, Bayside Academy
Doubles-6A-Worley and Smith, Austin
          5A-Reed Pilling and Oliver Wright, Walker
          4A-Jonathan Hibbert and Whit Mitchell, Trinity
          1A-3A-Alex Rafice and Anthony Lioce, Randolph

2007
Singles-6A-Trey Walston, Mountain Brook
          5A-T.J. Drake, Russellville
          4A-Zack Highfield, Cherokee County
          1A-3A-Anderson Reed, Bayside Academy
Doubles-6A-
Nathan White and Ryan White, Spain Park
          5A-Colin Perry and Ford Wyatt, UMS-Wright
          4A-Zack Highfield and Ryan Wilson, Cherokee County
          1A-3A-Alex Rafice and Anthony Lioce, Randolph

2006
Singles-6A-Daniel Strobel, Bob Jones
          5A-Adam Witcher, Cullman
          4A-Colin Perry, UMS-Wright
          1A-3A-Arie Hefter, Indian Springs

Doubles-6A-Daniel Strobel and Varun Surapaneni, Bob Jones
          5A-Hunter Allen and Reed Pilling, Walker
          4A-Colin Cutright and Ford Wyatt, UMS-Wright
          1A-3A-John Freeman and Mark Bethea, Montgomery Academy

2005
Singles -6A-Jay Weinacker, Mountain Brook
          5A-Stephen Goedjen, Muscle Shoals
          4A-Colin Perry, UMS-Wright
          1A-3A-John Freeman, Montgomery Academy

Doubles-6A-Jay Weinacker and Hunter Perry, Mountain Brook
          5A-Marshall and Nick Sierke, St. Paul’s
          4A- Colin Perry and Colin Cutright, UMS-Wright
          1A-3A-Alex Rafice and P. Ravipadi, Randolph
2004
Singles -6A-Jay Weinacker, Mountain Brook
          5A-Dominic Kraetz, Bradshaw
          4A-Charles Jones, UMS-Wright
          1A-3A-Nirmal Choardia, Altamont

Doubles-6A-Mason Colgin and Spencer Davis, Mountain Brook
          5A-Sanjay Pallakshappa  and Stephen Goadjen, Muscle Shoals
          4A-Charles Jones and Colin McGee, UMS-Wright
          1A-3A-Nirmal Choradia and Jaron Drake, Altamont

2003
Singles -6A-Richard Wardell, Bob Jones
          5A-Joey Unkenholtz, Huntsville
          4A-Jordan Fain, Brewbaker Tech
          1A-3A-Pato Lean, Lauderdale County
Doubles-6A-Sam Huffman and Justin Hartley, McGill-Toolen
          5A-Adam Sparks and Matt Dova,Walker
          4A-Blake Flynt and Brandon Campbell, West Point
          1A-3A- Nirmal Choradia and Eric Sparks, Altamont

2002
Singles -6A-Bradley Weaver, Vestavia Hills
          5A-Taylor Striplin, Oak Mountain
          4A-Jake Koffler, UMS-Wright
          1A-3A-Nimal Choardia, Altamont
Doubles-6A- Bradley Weaver and Wood Neely, Vestavia Hills
          5A-Brant Goedjen and David Buhmann, Muscle Shoals
          4A- Jake Koffler and John Dodson, UMS-Wright
          1A-3A-Patrick Shields and Douglas Shaw, Houston Academy

2001
Singles-6A-Eric Baumgardner, Hoover
          5A-Priya Sahu, Athens
          4A-Jake Koffler, UMS-Wright

          1A-3A-Chase Fletcher, Montgomery Academy

Doubles-6A-Eric Baumgardner and Johnathan Connally, Hoover
          5A-Austen Johnson and Andy Pinkus, St. Paul’s
          4A-Jake Koffler and John Dodson, UMS-Wright
          1A-3A-Chase Fletcher and Jordan Fain, Montgomery Alabama

2000
Singles-6A-Jay Lurie, Northview
          5A-Priya Sahu, Athens
          4A-Austin Johnson, St. Paul’s Episcopal
          1A-3A-Baird Beers, Trinity Presbyterian
Doubles-6A-Matt Drummond and Aaron Sebbag, Central-Tuscaloos
          5A-Cody Wall and Bebo Dutton, Walker
          4A-Austin Johnson and Andy Pinkus, St. Paul’s
          1A-3A-Chase Fletcher and Jordan Fain, Montgomery Academy
1999
Singles-6A-Kyle Weidman, Hoover
          5A-Rusty Walker, Cullman
          4A-Josh Smith, Cherokee County
          1A-3A-Sebastian Heersink, Houston Academy
Doubles-6A-Timmy Giattina and Brad Friedman, Mountain Brook
          5A-Jud Allen and David Donaldson, Walker
          4A-Josh
Smith and Robert Lyons, Cherokee County
          1A-3A-
Andres Leal and Patrick Cammack, Montgomery Catholic
1998
Singles-6A-Brock McKay, Mountain Brook
          5A-Rusty Walker, Cullman
          4A-Alex Peters, Cherokee County
          1A-3A-Michael Drummund, Indian Springs

Doubles-6A-Sam Fleming and Sebastion Kreft, Huntsville
          5A-John Keeling and Adam Cohn, Gadsden
          4A-Alex Peters and Jody St. Clair, Cherokee County
          1A-3A-Michael and Matthew Drummond, Indian Springs

1997
Singles-6A-Ben Black, Vestavia Hills
          5A-Maciek Kascynski, Greenville
          4A-Marshall Clay, St. Paul’s Episcopal
          1A-3A-Ryan Seibels, Trinity Presbyterian

Doubles-6A-Billy Rowan and Sam Flemming, Huntsville
          5A-Keeling and Sutton Gadsden
          4A-Marshall Clay and Jose Lages, St. Paul’s
          1A-3A-
Sebastian Heersink-Chris Emery, Houston Academy
1996
Singles-6A-Ben Black, Vestavia Hills
         5A-Forbod Farmand, Gadsden
         4A-Bryan Taylor, Jacksonville
         1A-3A-Brett Ialacci, Montgomery Academy

Doubles-6A-Brock Mackay and Joseph Hiden
          5A-Tarek Pacha and Charles Marsh, Sylacauga
          4A-Bryan Taylor and Adam Hollis, Jacksonville
          1A-3A-
Marsshall Clay and Clint Martin, St. Paul’s

1995
Singles-6A-Patrick Sweeney, Mountain Brook
          5A-Marvin Colley, Athens
          A-4A-Brett Ialacci, Montgomery Academy
Doubles-6A-Patrick Sweeney and Bankhead, Mountain Brook
          5A-Jonathom Huang and Adam Huang, Albertville
          1A-4A-David Treadwell and Brett Ialacci, Montgomery Academy

1994
Singles -6A-Patrick Sweeney, Mountain Brook
          5A-Ethan Southern, Sylacauga
          A-4A-Robert Sproul, Briarwood Christian
Doubles-6A-Greg Nelson and Jason Ellis, Auburn
          5A-Scott Williams and Ethan Southern, Sylacauga
          1A-4A-Jason and John Mitchell, Jemison
1993
Singles -6A-Patrick Sweeney, Mountain  Brook
          5A-Ethan Southern, Sylacauga
          1A-4A-Robert Sproul, Briarwood
Doubles-6A-Patrick Sweeney and John Bankhead, Mountain Brook
          5A-Josh Hayes and Tim Orton, Boaz
          1A-4A-Steve Bragg and Jason Mitchell, Jemison
1992
Singles -6A-Steve Yoon, Grissom
          5A-Royce Emerson, Charles Henderson
          A-4A-Raimundo Scheffer, Donoho
Doubles-6A-Colby Carter and Enrique Marcos, Grissom
          5A-Royce Emerson and Chris Giglio, Charles Henderson
          1A-4A
-Steve Bragg and Jeff Jones, Jemison  ??

1991
Singles -6A-Eddie Jacques, Huntsville
          5A-Greg Carr, Sylacauga
          A-4A-Carter Clay, St. Paul’s Episcopal

Doubles-6A-Eddie Jacques and Estes Tarver, Huntsville
          5A-Matt Avery and Ben Roberts, Andalusia
          1A-4A-Carter Clay and Bernard Wood

1990
Singles -6A-Jason Wilks, Grissom
          A-5A-Will Chapman, Montgomery Academy
Doubles-6A-Eddie Jacques and Ester Tarver, Huntsville
            1A-5A-Ed Peterson and Alex Kunzman, John Carroll

1989
Singles -6A-Nop Unnoppett, Vestavia Hills
          A-5A-Chris Hayden, UMS-Wright
Doubles-6A-Jason Selmon and Johnson, Walker
            1A-5A-Chris and Marc Hayden, UMS-Wright

1988
Singles -6A-Kenneth Nielsen, Butler
          A-5A-Paul Lennicx, Houston Academy
Doubles-6A-Meredith Johnson and Bill Laycock, Central-Tuscaloosa
            1A-5A- Paul Lennicx and Terry Neill, Houston Academy

1987
Singles -6A-Matt McKelvain, Fairhope
         A-5A-Chris Hayden, UMS Prep
Doubles-6A-Matt McKelvain and Willette, Fairhope
            1A-5A-Chris Hayden and Ronnie Swain, UMS Prep

1986
Singles -6A-Ken Lahey, Vestavia Hills
          A-5A-Chris Hayden, UMS Prep
Doubles-6A-Ken Ruttenbury and Harris, Mountain Brook
            1A-5A-Homewood

1985
Singles 6A-John Stimpson, Murphy
          A-5A-Deak Nabors, Altamont
Doubles-6A-John Stimpson and Gilweizer, Murphy
            1A-5A-Mark Baker and Kane Jennings, Cherokee County

1984
Singles -4A-Christopher Ellis, Huntsville
          1A-3A-Brian Shelton, Randolph
Doubles-4A- Matt McKelvain and Miles Guest, Fairhope
            1A-3A-Brian Shelton and Wayne Teng, Randolph

1983
Singles -4A-Royce Ray, Shaw
          1A-3A-Bryan Shelton, Randolph
Doubles-4A-Paul Rogers and Jim Ragsdale, Central-Tuscaloosa
            1A-3A-John Stimpson and Scott Shewmake, St. Paul’s

1982
Singles-4A-Mitch Rencher, Murphy
          1A-3A-Bryan Shelton, Randolph
Doubles-4A- Kenny Thorne and Steve Williams, Grissom
            1A-3A—Kyle Anderson and Noble Yelverton, Montgomery Academy

1981
Singles-4A-Marcus Edwards, Central (Tuscaloosa)
          1A-3A-Kyle Anderson, Montgomery Academy

Doubles-4A-Jeff Belrose and John Watts, Huntsville
            1A-3A-Kyle Anderson and Joel Haber, Montgomery Academy

1980
Singles-4A-Barry Thomas, Talladega
            1A-3A-St-Mark Wilder, Jacksonville
Doubles-4A-Barry and Gary Thomas, Talladega
            1A-3A-Ronnie Powell and Tim Wells, Deshler

1979
Singles-4A-Mike Gunter, Opelika
             1A-3A-Kyle Anderson, Montgomery Academy
Doubles-4A-Mike Gunter and Alan Lazenby, Opelika
            1A-3A-Unavailable -

1978
Singles-4A-Skip Finkbohner, McGill-Toolen
          1A-3A-Tommy Mayo, Cullman
Doubles-4A- Skip Finkbohner and Gowan Lenaghan, McGill-Toolen
            1A-3A-Tommy Mayo and Jeff Burroughs, Cullman

1977
Singles-Nick Stutzman, Shaw
Doubles-
Skip Finkbohner and Gowan Lenaghan, McGill-Toolen
1976
Singles-Mark Tenhundfeld, McGill-Toolen

Doubles-Doug Holt and Jim Hicks, Mountain Brook

1975
Singles-Singles-Richard Barrett, Murphy
Doubles-Andy White and Doug Holt, Mountain Brook
|
1974
Singles-Boo Forward, Mountain Brook
Doubles-Rusty Rushton and Ford Brice, Indian Springs

1973
Singles-Jackie Bushman, Sidney Lanier
Doubles-B. Mason and D. Elliott, Mountain Brook

1972
Singles-William Taylor, University Military School
Doubles-Pat Dupree and David Dixon, Mountain Brook

1971
Singles-Pat Dupree, Mountain Brook
Doubles-Dave Dixon and Don Dillard, Mountain Brook

1970
Singles-Pat Dupree, Mountain Brook
Doubles-Don Dillard and David Dixon, Mountain Brook

1969

Singles-Pat Dupree, Mountain Brook
Doubles-Robert Rouse and Chuck Taylor, University Military School

1968
Singles-Steve Olen, University Military School
Doubles-Charles Owens and Tommy English, Tuscaloosa

1967
Singles-Charles Owens, Tuscaloosa
Doubles-Steve Rivers and Jim Ward, Tuscaloosa

1966
Singles-Greg Hill, McGill Institute
Doubles-Charles Owens and Jim Ward, Tuscaloosa

1965
Singles-Willis Sherwood, University Military School
Doubles-Steve Bloomberg and Buddy Little, Huntsville

1964
Singles-Tommy Kendall, Tuscaloosa
Doubles-Stuart Reynolds and Walker Reynolds, Anniston

1963
Singles- Singles-John Pickens, Tuscaloosa
Doubles-Don Campbell and Stuart Reynolds, Anniston

1962

Singles-John Pickens, Tuscaloosa
Doubles-Don Campbell and Stuart Reynolds, Anniston

1961
Singles-John Pickens, Tuscaloosa
Doubles-Smith and Kendall, Tuscaloosa

1960

Singles-Doug Stewart, Anniston
Doubles-Jackie Finney and Newton Sharp, Opelika

1959
Singles-Doug Stewart, Anniston
Doubles-Ed Hatch and Don Sweeney, Shades Valley

1958
Singles-Doug Stewart, Anniston
Doubles-Ed Hatch and Don Sweeney, Shades Valley

1957
Singles-Ernest Cox, McGill
Doubles-Ed Hatch and Don Sweeney, Shades Valley

1956
Singles-Carleton Cook, West End
Doubles-Don Evans and Cayce Rumsey, Sylacauga

1955
Singles-Pat Higginbotham, Bessemer
Doubles-Don Evans and Cayce Rumsey, Sylacauga

1954
Singles-Charlton Bargeron, Shades Valley
Doubles-Howell Hagan and Don Evans, Sylacauga

1953
Singles-Charlton Bargeron, Shades Valley
Doubles-Howelll Hagan and David Spencer, Sylacauga

1952
Singles-George Longshore, Anniston
Doubles-Jack Evans and Bill Brewbaker, Lanier

1951
Singles-Charles Warden, Huntsville
Doubles-Joe Caldwell and Davis Spence, Sylacauga

1950
Singles-George Longshore, Anniston
Doubles-Charles Evans and Joe Caldwell, Sylacauga

1949
Singles-Alan Wickersham, Sylacauga
Doubles-Kenneth Howell and Ed Montgomery, Woodlawn

1948
Singles-Alan Wickersham, Sylacauga
Doubles-Stoner and Thompson, Sylacauga

1947
Singles-Jack Chapman, Phillips
Doubles-Stoner and Thompson, Sylacauga

1946
Singles-Ben Reid, West End
Doubles-M. Coates and D. Davis, Woodlawn

1945
Singles-Ben Reid, West End
Doubles-Brown and Bates, Phillips

1944
Singles-Wade Herren, Ramsay
Doubles-Burge and Sherman, Ramsay

1943
Singles-Wade Herren, Ramsay
Doubles-Alley and McDavid, Ramsay

1942
Singles-Frank Willett, Anniston
Doubles-Bolton and McDavid, Ramsay, Ramsay

1941
Singles-Frank Willett, Anniston
Doubles-Bolton and Miller, Ramsay

1940
Singles-Calvin Karrh, Bessemer
Doubles-Reynolds and Rapport, Ramsay

1939
Singles-Calvin Karrh, Bessemer
Doubles-Reynolds and Rapport, Ramsay

1938
Singles-Alvin Karrh, Bessemer
Doubles-Montgomery and Walden, Woodlawn                                                               

1937
Singles-Eugene McCain, Woodlawn
Doubles-Johnson and Anderson, Ramsay

1936
Singles-T. T. Brown, Ramsay 
Doubles-Drennen and Johnson, Ramsay

1935
Singles-T. T. Brown, Ramsay
Doubles-Gilmer and Neill, Phillips