Monday, July 15, 2019

2019 State Softball Tournament Pairings

AHSAA State Softball Tournament Championships
Lagoon Park, Montgomery (May 15-18)

First-round pairings are listed for each classification. Some qualifiers are still to be decided Monday, May 13.
CLASS 1A
South Q2:
Kinston vs. West Central Q1L Appalachian, Fri., May 17, 9 a.m. (Field 2)
North Q2:
Spring Garden vs. East Central Q1: Holy Spirit Catholic, Fri., May 17, 9 a.m. (Field 1)
East Central Q2:
Verbena vs. North Q1: Mars Hill Bible,  Fri., May 17, 9 a.m. (Field 5)
West Central Q2:
Belgree
n vs. South Q1: Brantley, Fri., May 17, 9 a.m. (Field 4)

CLASS 2A
South Q2:
Luverne vs. West Central Q1: Sand Rock, Wed., May 15, 9 a.m. (Field 1)
North Q2:
Collinsville vs. East Central Q1: Leroy, Wed., May 15, 9 a.m. (Field 2)
East Central Q2:
Thorsby vs. North Q1: Hatton, Wed., May 15, 9 a.m. (Field 3)
West Central Q2: Sumiton Christian vs. South Q1: G.W. Long, Wed., May 15, 9 a.m. (Field 4)

CLASS 3A
South Q2:
Wicksburg vs. West Central Q1: Oakman, Wed., May 15, 10:45 a.m. (Field 3)
North Q2:
Plainview vs. East Central Q1: Prattville Christian, Wed., May 15, 10:45 a.m. (Field 4)
East Central Q2:
Hale County vs. North Q1: Pisgah, Wed., May 15, 10:45 a.m. (Field 5)
West Central Q2: Pleasant Valley vs. South Q1: Geneva, Wed., May 15, 10:45 a.m. (Field 6)

CLASS 4A
South Q2:
Alabama Christian vs. West Central Q1: Good Hope, Fri., May 17, 10:45 a.m. (Field 2)
North Q2:
Rogers vs. East Central Q1: American Christian, Fri., May 17, 10:45 a.m. (Field 5)
East Central Q2:
Holtville vs. North Q1: North Jackson, Fri., May 17, 10:45 a.m. (Field 3)
West Central Q2:
White Plains vs. South Q1: Dale County, Fri., May 17, 10:45 a.m. (Field 4)

CLASS 5A
South Q2:
Rehobeth vs. West Central Q1: Mortimer Jordan, Thurs., May 16, 9 a.m. (Field 2)
North Q2:
Sardis vs. East Central Q1: John Carroll Catholic, Thurs., May 16, 9 a.m. (Field 1)
East Central Q2:
Shelby County vs. North Q1: Ardmore, Thurs., May 16, 10:45 a.m. (Field 1)
West Central Q2:
Hayden vs. South Q1: Satsuma, Thurs., May 16, 10:45 a.m. (Field 2)

CLASS 6A
South Q2:
Baldwin County vs. West Central Q1: Gardendale, Wed., May 15, 9 a.m. (Field 5)
North Q2:
Hartselle vs. East Central Q1: Brookwood, Wed., May 15, 9 a.m. (Field 6)
East Central Q2:
Helena vs. North Q1: Buckhorn, Wed., May 15, 10:45 a.m. (Field 1)
West Central Q2:
Pell City vs. South Q1: Spanish Fort, Wed., May 15,  10:45 a.m. (Field 2)

CLASS 7A
South Q2:
Baker vs. West Central Q1: Spain Park, Thurs., May 16, 9 a.m. (Field 4)
North Q2:
Bob Jones vs. East Central Q1: Auburn, Thurs., May 16, 9 a.m. (Field 5)
East Central Q2:
Central-Phenix City vs. North Q1: Sparkman, Thurs., May 16, 9 a.m. (Field 4)
West Central Q2: Hewitt-Trussville vs. South Q1: Fairhope, Thurs., May 16, 9 a.m. (Field 5)