2018 AHSAA Soccer Playoffs
First Round Results


BOYS

Class 4A/5A
First Round (April 26-28)
LAMP (14-2-1) 7, Tallassee (6-5-2) 0
Calera (9-16-1) 5, Demopolis (6-3) 0
Briarwood Christian (20-2-1) 10, Holt (10-5-3) 0

Trinity Presbyterian (6-4-4) 2, Holtville (11-2-1) 0

St. Paul's Episcopal (16-6-3) 5, Citronelle (6-14-2) 0
Eufaula (10-9-3) 6, Saint James (4-7) 0
Montgomery Catholic (14-6-4) 4, Carroll (4-6-3) 0

Andalusia (10-4-1) 5, Faith Academy (17-7-2) 0

Madison Academy (11-5) 2,
Guntersville (19-5-2) 1
St. John Paul II Catholic (11-3-5) 4, East Limestone (13-3-3) 1
Russellville (9-7-1) 9, Lee-Huntsville (8-8-1) 0
Randolph (12-4-2) 10, Boaz (10-8-1) 0

Sylacauga (15-6-4) 3,
Talladega (5-12-1) 0
Springville (9-7-1) 8, Mortimer Jordan (10-8) 0

Arab (11-2-1) 4, Oneonta (8-6-2) 1
Leeds (9-7) 3, Lincoln (10-5-7) 2

Class 6A
First Round (April 26-28)
Benjamin Russell (13-9-1) 5, Hillcrest-Tuscaloosa (9-6-2) 1
John Carroll Catholic (9-10-2) 2, Chelsea (12-9-2) 1
Homewood (20-0-2) 3, Pelham (11-10-4) 2
Northridge (12-7-2) 2, Opelika (8-9-3) 1


Baldwin County (19-4) 4, Spanish Fort (5-15) 3 (2 OT, PK 3-1)
Northview (9-9-1) 2, Park Crossing (9-9-2) 0
Stanhope Elmore (13-6-3) 4, Dothan 0
Daphne (11-8) 2, Saraland (9-6) 1

Fort Payne (16-3-3) 3, Albertville (9-10-3) 0
Hazel Green (9-5) 1, Austin (14-6) 0
Florence (12-5-1) 8, Decatur (6-8) 2
Oxford (9-9) 1, Cullman (12-8-2) 0 (forfeit)

McAdory (18-2-1) 11, Ramsay (5-7) 1
Clay-Chalkville (16-5) 4, Carver-Birmingham (7-5-1) 3 (2 OT)
Pell City (11-5-2) 5, Jasper (7-4-2) 0
Shades Valley (9-7-1) 5, Bessemer City (7-4-1) 3


Class 1A/3A
First Round (April 30-May 1)

Area 3 RU: Montevallo (14-5-1) at Area 4 W: Westminster-Oak Mountain (15-2), Mon., Apr. 30, 5 p.m.
Area 1 RU: St. Luke's Episcopal at Area 2 W: Montgomery Academy (15-9-1), Mon., May 1, 7:30 p.m.
Area 2 RU: Houston Academy at Area 1 W: Bayside Academy (21-1), Tues., May 1, 7 p.m.
Area 4 RU: Holy Spirit Catholic (8-3) at Area 3 W: Indian Springs (15-6-4), Tues., May 1, 7 p.m.

Area 7 RU:
Whitesburg Christian (5-4-1) at Area 8 W: West Morgan (15-2), Mon., Apr. 30, 7 p.m.
Area 5 RU: Susan Moore (12-7-1) at Area 6 W: Collinsville (19-2-1), Tues., May 1, 6 p.m.
Area 6 RU: Donoho (6-5-1) at Area 5 W: Altamont (12-5-1), Mon., Apr. 30, 7 p.m.
Area 8 RU:
Elkmont (6-10) at Area 7 W: Saint Bernard (11-3-1), Tues., May 1, 7 p.m.


Class 7A
First Round (April 30-May 1)
Area 3 RU: Prattville (13-6) at Area 4 W: Smiths Station (12-4-3), Tues., May 1, 7 p.m.
Area 1 RU: Theodore (11-6-2) at Area 2 W: McGill-Toolen Catholic, Tues., May 1, Archbishop Lipscomb Complex, 6:30 p.m.
Area 2 RU: Foley (12-7) at Area 1 W: Davidson (10-12-4), Mobile, Sage Park, Tues., May 1, 6 p.m.
Area 4 RU:
Auburn (8-4) at Area 3 W: Enterprise (15-1), Mon., Apr. 30, 7:15 p.m.

Area 7 RU:
Huntsville (15-5-2) at Area 8 W: Bob Jones (16-5-2), Madison City Stadium, Tues., May 1, 7 p.m.
Area 5 RU:
Hoover (16-4-4) at Area 6 W: Mountain Brook (17-5-3), Tues., May 1, 7 p.m.
Area 6 RU: Oak Mountain (10-7-5) at Area 5 W: Vestavia Hills (15-5-1), Mon., Apr. 30, 7 p.m.

Area 8 RU: James Clemens (8-7) at Area 7 W: Grissom (14-7-3), Huntsville, Tues., May 1, 5:30 p.m.


GIRLS

Class 4A/5A

First Round (April 26-28)
Trinity Presbyterian (19-1-2) 10, Holtville (3-11-1) 0
Calera (5-9) 7, Demopolis (7-2) 2
Briarwood Christian (11-5) 10, Sipsey Valley (9-8) 0
Alabama Christian (14-3) 7, Marbury (4-9) 0


St. Paul's Episcopal (16-3-3) 10, Citronelle (4-17) 0
Carroll (10-6-1) 4, Montgomery Catholic (7-9-1) 0

Saint James (11-6) 10, Eufaula (0-13) 0
Faith Academy (19-5-1) 6, Satsuma (7-8) 0

Guntersville (14-1-3) 3, Madison Academy (15-5) 2

St. John Paul II Catholic (15-5-1) 4, Russellville (7-8) 0
East Limestone (13-4-3) 2, Priceville (12-5) 0
Westminster Christian (15-2) 7, Crossville (6-10) 0

Leeds (12-4-2) 7, Anniston (3-11) 0
Springville (12-4) 3, Mortimer Jordan (10-5) 2
Arab (13-5-1) 6, Jacksonville (10-7) 0
Sylacauga (14-6-3) 3, Lincoln (13-8-2) 1 (2 OT, 3-1 PK)

Class 6A
Opelika (8-4) 7, Hillcrest-Tuscaloosa (7-8) 0
Chelsea 4, Homewood  3
John Carroll Catholic (17-3-1) 2, Pelham (15-4-1) 0

Northridge (11-8-1) 2, Benjamin Russell (7-12) 1

Baldwin County (19-2-1) 2, Daphne (10-8-2) 1
Northview (14-3-1) 10, Park Crossing (0-12) 0
Russell County (6-5) 2,
Stanhope Elmore (5-13-3) 1
Spanish Fort 3, Saraland 1

Southside-Gadsden (14-1-2) 2, Albertville (10-11-1) 1
Decatur (15-3-1) 4, Florence (6-7-2) 0
Hartselle (10-7-2) 2,
Athens (6-9-1) 0
Cullman (12-7-3) 4, Fort Payne (7-8-3) 0

HuEytown (7-5-2) 3, Ramsay (5-8) 1
Gardendale (10-4) 10, Clay-Chalkville 0
Pell City (12-2-2) 10, Jasper (4-10) 0
Shades Valley (13-2) 3, McAdory (6-13) 1

Class 1A/3A
First Round (April 30-May 1)

Area 3 RU: Prattville Christian (9-3-1) at Area 4 W: Westminster-Oak Mountain (8-3), Tues., May 1, 5 p.m.
Area 1 RU: Mobile Christian at Area 2 W: Montgomery Academy (16-3), Tues., May 1, 5:30 p.m.
Area 2 RU: Houston Academy (6-8) at Area 1 W: Bayside Academy (10-2-3), Tues., May 1, 5 p.m.
Area 4 RU: Holy Spirit Catholic (7-2) at Area 3 W: Indian Springs (12-4), Tues., May 1, 5:30 p.m.

Area 7 RU:
Whitesburg Christian (8-3) at Area 8 W: West Morgan (17-6), Mon., Apr. 30, Jack Allen Soccer Complex, 5 p.m.
Area 5 RU: Westbrook Christian (15-4-1) at Area 6 W: Glencoe (11-3), Tues., May 1, 5:30 p.m.
Area 6 RU: Donoho (12-2) at Area 5 W: Altamont (10-8), Mon., Apr. 30, 5 p.m.
Area 8 RU:
Mars Hill Bible (14-7-1) at Area 7 W: Sylvania (15-4), Tues., May 1, 5 p.m.


Class 7A
First Round (April 30-May 1)
Area 3 RU: Prattville (9-9-1) at Area 4 W: Smiths Station (15-5-1), Tues., May 1, 4:30 p.m.
Area 1 RU:
Alma Bryant (9-12-1) at Area 2 W: McGill-Toolen Catholic (13-2-3), Mon., Apr. 30, Lipscomb Stadium, 5:30 p.m.
Area 2 RU:
Fairhope (9-6-2) at Area 1 W: Baker (15-1-1), Tues., May 1, 5:30 p.m.
Area 4 RU: Auburn (5-6-1) at Area 3 W: Enterprise (5-5-1),
Mon., Apr. 30, 5:30 p.m.

Area 7 RU:
Huntsville (12-8-3) at Area 8 W: James Clemens (12-3-2), Madison City Stadium, Tues., May 1, 5 p.m.
Area 5 RU:Thompson (8-10-2) at Area 6 W: Spain Park (16-5), Tues., May 1, 6 p.m.
Area 6 RU: Oak Mountain (12-6-4) at Area 5 W: Vestavia Hills (18-3-1), Mon., Apr. 30, 5 p.m.
Area 8 RU: Bob Jones (11-3-3) at Area 7 W: Grissom (8-7-4), Huntsville, Tues., May 1, 7:30 p.m.