AHSAA State Soccer Playoffs
Second-round Pairings
(Classes 4A/5A and 6A, 2nd round, May 1-2)
Classes 1A/3A and 7A, first round, May 1-2)

GIRLS
CLASS 4A/5A
St. Paul's Episcopal (16-9-1) 4, Saint James (12-4) 2
Faith Academy (19-4-1) 2, Montgomery Catholic (9-12) 1
Briarwood Christian (12-5-3) 6, Trinity Presbyterian (15-7) 1
Alabama Christian (13-6) 7, Calera (9-8) 1

Arab (20-3-2) 4, Sylacauga (8-11-5) 1 
Springville (15-3-1) 1, Lincoln (15-8-2) 0

Guntersville (19-4-2) 6, East Limestone (17-4-2) 2 
St. John Paul II Catholic (12-6-2) 1, Westminster Christian (11-6-1) 0

CLASS 6A
Baldwin County (9-7-1) 3, Stanhope Elmore (16-6-1) 2
Northview (14-4-2) 1, Daphne (9-7-2) 0
John Carroll Catholic (14-4-1) 8, Opelika (13-9-1) 0
Chelsea (14-6-2) 7, Northridge (13-6-2) 0

Pell City (19-5) 10, Hueytown (7-9-2) 0

Gardendale (12-2-2) 4, Shades Valley (9-5-3) 0
Southside-Gadsden (16-6-1) 5, Austin (12-9-2) 2
Decatur (18-4) 4, Albertville (15-5-3) 3

CLASS 1A/3A
(First round)
Holy Spirit Catholic (12-3) 4, Prattville Christian (9-5) 1
Bayside Academy (8-11-2) 2, Houston Academy (10-5-2) 1
Montgomery Academy (12-3-5) 7, Cottage Hill (9-5-1) 0
Westminster-Oak Mountain 3, Indian Springs (10-5-2) 2

West Morgan (18-8-1) 5, St. Bernard Prep (7-5) 0
Altamont (12-7-1) 7, Glencoe (13-6-2) 0
Westbrook Christian (17-6) 3, Donoho (13-3) 0
Mars Hill Bible 8, New Hope 5

CLASS 7A
(First round)

Smiths Station (16-8-2) 3, Enterprise (12-7-3) 2
Fairhope (13-8-1) 7, Baker (16-1) 0
McGill-Toolen Catholic 10, Alma Bryant 0
Prattville (19-6) 4, Auburn (6-10) 0

James Clemens (17-4-2) 1, Gadsden City (11-9) 0
Vestavia Hills (17-1-3) 4, Spain Park (13-7-1) 0

Oak Mountain 5, Hoover 2
Bob Jones (16-6-1) 3, Grissom (10-5-2) 2 (2 OT, 5-4 in shootout)


BOYS
CLASS 4A/5A
St. Paul's Episcopal (18-7-1) 4, Montgomery Catholic (19-5-1) 2
Andalusia (13-1) 4, Eufaula (11-7-1) 0
Briarwood Christian (15-5-3) 1, Trinity Presbyterian (7-9-3) 0
LAMP (14-6-2) 2, Calera (11-9) 1

Sylacauga (21-3-1) 2, Arab (18-5) 1

Springville (10-7-3) 1, Leeds (13-5-1) 0 (2 OT, 4-1 in shootout) 
Russellville (17-4) 4, Crossville (12-6-2) 1
Randolph (21-2-3) 1, St. John Paul II Catholic (11-9-3) 0 (2 OT)

CLASS 6A
Daphe (14-10-2) 1, Stanhope Elmore (16-4-3) 0
Northview (20-2-2) 4, Saraland (9-12-2) 0

Homewood (16-7-3) 3, Opelika (16-6-1) 0
Pelham (19-6-1) 4, Northridge (5-7-2) 0

McAdory (8-11-1) 4, Gardendale (5-9-1) 3
Carver-Birmingham (14-3-1) 2, Shades Valley (12-8-1) 1
Cullman (14-6-1) 2, Florence (15-6-3) 0
Albertville (18-5-2) 2, Decatur (14-5) 0

 

CLASS 1A/3A
Westminster-Oak Mountain (19-3-3) 10, Prattville Christian (7-8-1) 0
Bayside Academy (14-8-2) 7, Providence Christian (6-11-1) 0
Montgomery Academy (10-7-7) 2, Cottage Hill (5-13-1) 1
Indian Springs (19-2-5) 2, Holy Spirit Catholic (12-8) 0

West Morgan (18-1-1) 11, St. Bernard Prep (9-4) 1
Altamont (13-5-3) 3, Donoho (13-4-1) 2 (OT)
Susan Moore (17-3-1) 3, Collinsville (19-3) 2
Tanner (11-11-1) 4, Elkmont (15-3-1) 3 (2 OT, won in shootout)

CLASS 7A
Prattville (16-5-1) 3, Auburn (10-11-2) 2
Davidson (16-11-1) 1, Murphy (14-5-1) 0
McGill-Toolen Catholic (16-5-3) 3, Alma Bryant (10-9-1) 0
Enterprise (17-4-1) 8, Smiths Station (4-8-1) 0

Bob Jones 2, Huntsville (7-8-5) 1
Vestavia Hills (15-4-2) 5, Spain Park (14-7-1) 1
Oak Mountain (11-4-3) 2, Hoover 1

Grissom (16-10) 5, James Clemens (11-8-1) 1