2014 Girls Regional Pairings

Feb. 17-22


South Regional
Dothan Civic Center
CLASS 1A
Sunshine (18-4) 71, Geneva County (25-5) 56
Brantley (24-5) 40, St. Luke's Episcopal (20-7) 37
Finals
Brantley (25-5) 68, Sunshine (18-5) 54

CLASS 2A
Providence Christian (20-6) 52, Elba (13-9) 42
Samson (27-1) 52, Leroy (18-8) 29
Finals
Samson (28-1) 50, Providence Christian (20-7) 32

CLASS 3A
Straughn (27-1) 38, Daleville (23-6) 31
Abbeville (19-6) 73, Cottage Hill Christian (19-12) 58
Finals
Straughn (28-1) 61, Abbeville (19-7) 56

CLASS 4A
Charles Henderson (20-2) 49, Clarke County (20-4) 44
UMS-Wright (20-11) 51, Brewbaker Tech (23-7) 44
Finals
Charles Henderson (21-2) 37, UMS-Wright (20-12) 32

CLASS 5A
B.C. Rain (25-5) 59, Eufaula (11-14) 31
Faith Academy (23-5) 52, Russell County (10-11) 32
Finals
B.C. Rain (26-5) 59, Faith Academy (23-6) 53

CLASS 6A
Blount (30-3) 72, Baldwin County (21-5) 60  OT
Murphy (19-7) 35, Enterprise (23-11) 25
Finals
Blount (31-3) 58, Murphy (19-8) 29

Central Regional
At Dunn-Oliver Acadome, Alabama State U.
Montgomery
CLASS 1A
Holy Spirit (23-5) 55, Winterboro (23-8) 53
Loachapoka (25-2) 40, Keith (21-8) 30
Finals
Loachapoka (26-2) 44, Holy Spirit (23-6) 38


CLASS 2A

Aliceville (19-4) 63, Luverne (17-10) 45
Montgomery Academy (23-5) 56, R.C. Hatch (11-11) 35
Finals
Montgomery Academy (24-5) 74, Aliceville (19-5) 50

CLASS 3A
Greensboro (22-4) 74, M
idfield (18-9) 64
Trinity Presbyterian (25-2) 66, Sipsey Valley (21-7) 54
Finals
Trinity Presbyterian (26-2) 63, Greensboro (22-5) 57

CLASS 4A
Calera (24-4) 49, Childersburg (17-9) 41
Handley (20-7) 47, Carbon Hill (24-9) 36
Finals
Calera (25-4) 49, Handley (20-8) 34

CLASS 5A
Sylacauga (26-3) 58, Paul Bryant (24-6) 40
Central-Tuscaloosa (21-7) 77, Valley (19-3) 65
Finals
Sylacauga (27-3) 57, Central-Tuscaloosa (21-8) 53

CLASS 6A
Jeff Davis (23-6) 57, Oak Mountain (20-14) 31
Spain Park (26-7) 43, Opelika (21-6) 37
Finals
Jeff Davis (24-6) 43, Spain Park (26-8) 37

Northeast Regional
Pete Mathews Coliseum, Jacksonville State U.
CLASS 1A
Skyline (25-4) 58, Spring Garden (25-5) 51
Woodville (22-8) 61, Collinsville 43
Finals
Woodville (23-8) 69, Skyline (26-4) 67

CLASS 2A
Woodland (31-1) 82, Sand Rock (28-4) 53
Lanett (19-5) 58, North Sand Mountain (27-2)
Finals
Woodland (32-1) 84, Lanett (19-6) 68

CLASS 3A
Plainview (22-7) 75, White Plains (20-9) 27
Holly Pond (30-3) 87, Saks (9-15) 29
Finals
Holly Pond (31-3) 67, Plainview (22-8) 51

CLASS 4A
Anniston (24-5) 52, Randolph (12-16) 22
Jacksonville (22-7) 61, Madison County (21-10) 42
Finals
Anniston (25-5) 69, Jacksonville (22-8) 45

CLASS 5A
Brewer (27-7) 64, Ramsay (18-13) 44
Arab (20-12) 44, Homewood (21-6) 42
Finals
Brewer (28-7) 50, Arab (20-13) 49

CLASS 6A
Shades Valley (28-4) 55,  Gadsden City (20-5) 35
Huntsville (24-8) 69, Mountain Brook (22-8) 64  OT

Finals
Shades Valley (29-4) 45, Huntsville (24-9) 42

Northwest Regional
Tom Drake Coliseum, Wallace-Hanceville CC
CLASS 1A
Falkville (20-7) 58, Tharptown (20-9) 48  OT
Covenant Christian (29-1) 51, Lynn (26-3) 35
Finals
Falkville (21-7) 52, Covenant Christian (29-2) 43

CLASS 2A
Tanner (20-7) 58, Cold Springs (27-7) 49
Red Bay (30-3) 56, Sulligent (16-9) 33
Finals
Red Bay (31-3) 39, Tanner (20-8) 28

CLASS 3A
Madison Academy (26-9) 48, Winfield (26-3) 27
Lauderdale County (35-0) 62, Good Hope (20-12) 16
Finals
Lauderdale County (36-0) 61, Madison Academy (26-10) 58 OT

CLASS 4A
Priceville (27-4) 59, Locust Fork (18-10) 49
Oneonta (27-6) 52, Rogers (17-16) 28

Finals
Oneonta (28-6) 72, Priceville (27-5) 45

CLASS 5A
Pleasant Grove (24-7) 50, East Limestone (26-8) 48
Wenonah (24-7) 73, Cullman (20-9) 38
Finals
Wenonah (25-7) 54, Pleasant Grove (24-8) 23

CLASS 6A
Sparkman (31-2) 57, Hoover (17-14) 40
Austin (25-10) 57, Bessemer City (14-7) 40
Finals
Sparkman (32-2) 63, Austin (25-11) 36 
 

     
Corporate Partners  

  

starsportsmanship