2014 Boys Regional Pairings

Feb. 17-22

South Regional
Dothan Civic Center
CLASS 1A
Sunshine (23-2) 64, J.F. Shields (13-12) 57
Brantley (17-8) 57, St. Luke's Episcopal (16-6) 42
Finals
Sunshine (24-2) 82, Brantley (17-9) 80

CLASS 2A

Elba (24-2) 54, Houston Academy (20-8) 34
Washington County (21-3) 74, Samson (18-12) 49
Finals
Elba (25-2) 48, Washington County (21-4) 30

CLASS 3A
Daleville (22-8) 48, Straughn (21-5) 31
Barbour County (20-11) 77, Excel 45
Finals
Barbour County (21-11) 68, Daleville (22-9) 53

CLASS 4A
Hillcrest-Evergreen (20-3) 67, Headland (23-6) 58
Wilcox Central (23-7) 60, Brewbaker Tech (22-9) 59
Finals
Wilcox Central (24-7) 63, Hillcrest-Evergreen (20-4) 60

CLASS 5A
Eufaula (22-7) 62, St. Paul’s Episcopal (12-14) 54  OT
Faith Academy (27-2) 71, Russell County 51
Finals
Faith Academy (28-2) 39, Eufaula (22-8) 36

CLASS 6A
Blount (25-3) 58, Daphne (20-11) 49
Theodore (25-3) 60, Dothan (22-8) 54
Finals
Blount (26-3) 67, Theodore (25-4) 53

Central Regional
At Dunn-Oliver Acadome, Alabama State U.
Montgomery
CLASS 1A
Loachapoka (15-7) 46, South Lamar 39
St. Jude (21-7) 83 , Keith (21-8) 60
Finals
St. Jude (22-7) 70, Loachapoka (15-8) 48

CLASS 2A
Luverne (23-2) 77, Aliceville (22-4) 59
R.C. Hatch (18-8) 67, Calhoun (14-13) 61
Finals
Luverne (23-2) 75, R.C. Hatch (18-8) 60

CLASS 3A
Midfield (23-7) 61, Greene County (13-16) 49
Holt (16-12) 48, Leeds (10-20) 46
Finals
Midfield (24-7) 63 , Holt (16-13) 49

CLASS 4A
Dallas County (27-3) 50, Bibb County (26-6) 40
Dora (25-7) 65, Dadeville (15-8) 49
Finals
Dallas County (28-3) 53, Dora (25-8) 32

CLASS 5A
Central-Tuscaloosa (21-7) 53, Talladega (29-3) 48
Paul Bryant (25-5) 43, Shelby County (17-13) 42
Finals
Central-Tuscaloosa (22-7) 70, Paul Bryant (26-6) 56

CLASS 6A
Carver-Montgomery (23-4) 65, Wetumpka (20-6) 27
Central-Phenix City (26-1) 53, Spain Park (20-11) 39
Finals
Carver-Montgomery (24-4) 59, Central-Phenix City (26-2) 56

Northeast Regional
Pete Mathews Coliseum, Jacksonville State U.
CLASS 1A

Ragland (16-8) 53, Collinsville (22-10) 45
Sacred Heart (23-6) 60, Spring Garden (14-14) 47
Finals
Sacred Heart (24-6) 66, Ragland (16-9) 55

CLASS 2A
Westbrook Christian (24-4) 49, LaFayette (16-9) 48
Lanett (21-3) 82, Fyffe (24-8) 44
Finals
Lanett (22-3) 61, Westbrook Christian (24-5) 50

CLASS 3A
Saks (15-7) 74, Geraldine (20-12) 49

Holly Pond (24-9) 87, Weaver (16-7) 78
Finals
Saks (16-7) 82, Holly Pond (24-10) 72

CLASS 4A
Guntersville (23-7) 54, Anniston (21-7) 52
Madison County 56, Hokes Bluff (27-6) 50
Finals
Madison County 69, Guntersville (23-8) 55

CLASS 5A
Ramsay (21-13) 75, Etowah (22-4) 42
Columbia (25-9) 60, Homewood (21-10) 52
Finals
Ramsay (22-13) 62, Columbia (25-10) 50

CLASS 6A

Mountain Brook (31-3) 72, Lee-Huntsville (23-9) 60
Grissom (23-11) 50, Woodlawn (21-12) 41
Finals
Mountain Brook (32-3) 55, Grissom (23-12) 47

Northwest Regional
Tom Drake Coliseum, Wallace-Hanceville CC
CLASS 1A
Belgreen 66, Sumiton Christian (21-9) 48
Parrish (26-2) 72, Phillips (23-7) 53
Finals
Parrish (27-2) 62, Belgreen 37

CLASS 2A
Tanner (19-8) 59, Cold Springs (22-10) 52
Vincent (16-13) 58, Lexington (21-11) 42
Finals
Tanner (20-8) 45, Vincent (16-14) 42

CLASS 3A
Madison Academy (20-13) 64, Vinemont (14-16) 44

Colbert County (21-6) 66, Hanceville (23-8) 51

Finals
Madison Academy (21-13) 65, Colbert County (21-7) 45

CLASS 4A
J.O. Johnson (23-4) 77, East Lawrence (16-8) 61

Butler (13-11) 62, West Limestone (20-13) 48
Finals
J.O. Johnson (24-4) 71, Butler (13-12) 57

CLASS 5A
Parker (20-6) 58, Cullman (24-8) 50
Athens (26-3) 76, Wenonah (23-8) 72
Finals
Parker (21-6) 47, Athens (26-4) 41

CLASS 6A
Bessemer City (18-7) 60, Hazel Green (21-13) 56
Bob Jones (19-11) 58, Minor (18-13) 48
Finals
Bessemer City (19-7) 56, Bob Jones (19-12) 53

     
Corporate Partners