2014 Boys Area Basketball Scores

SEMIFINAL RESULTS/FINALS PAIRINGS
Revised times for Area Finals denoted in red.

Class 1A
Area 1
Fruitdale 66, McIntosh 59
St. Luke's Episcopal 54, J.U. Blacksher 35
Finals
St. Luke's Episcopal (15-15) 57, Fruitdale (18-11) 46

Area 2
Pleasant Home 68, Kinston 66
Geneva County 59, Florala 47
Finals
Geneva County (12-14) 42, Pleasant Home (9-20) 34

Area 3
J.F. Shields 63, Georgiana 61
Brantley 79, McKenzie 46
Finals
Brantley (15-8) 76, J.F. Shields (12-11) 58

Area 4
John Essex 65, Linden 63
Sunshine 92, A.L. Johnson 66
Finals
Sunshine (21-2) 87, John Essex (14-9) 67

Area 5
Autaugaville 75, Maplesville 52
Keith 90, Ellwood Christian 52
Finals
Keith (20-8) 74, Autaugaville 55

Area 6
Loachapoka 45, Notasulga 30
St. Jude 78, Verbena 30
Finals
St. Jude (19-5) 76, Loachapoka (13-7) 51

Area 7
Westminster Oak Mountain 65, Winterboro 55
Talladega Co. Central 75, Fayetteville 35
Finals
Talladega Co.-Central (17-7) 51, Westminster-Oak Mtn (16-10) 36

Area 8
Holy Spirit 74, Pickens County 54
South Lamar 76, Hubbertville 52
Finals
South Lamar (61, Holy Spirit (12-13) 49

Area 9
Shades Mountain Christian 79, Parkway Christian 48
Jefferson Christian 71, Southeastern 59
Finals
Jefferson Christian (14-10) 68,  Shades Mtn. Christian (18-6) 65


Area 10
Collinsville 71, Coosa Christian 33
Spring Garden 57, Cedar Bluff 51
Finals
Collinsville (21-9) 53, Spring Garden (13-13) 32

Area 11
Skyline 76, Paint Rock Valley 60
Woodville 82, Whitesburg Christian 58
Finals
Skyline (12-11) 68, Woodville (12-16) 48

Area 12
Ragland 69, Donoho 43
Sacred Heart 77, Faith Christian 50
Finals
Sacred Heart (22-6) 75, Ragland 52

Area 13
Sumiton Christian 50, Lynn 39
Parrish 84, Marion County 46
Finals
Parrish (24-2) 45, Sumiton Christian (20-8) 40


Area 14
Decatur Heritage 71, Addison 55
Falkville 60, Saint Bernard 28
Finals
Falkville (15-11) 76, Decatur Heritage (9-15) 45


Area 15
Phillips 78, Hackleburg 42
Belgreen 53, Tharptown 41
Finals
Belgreen 72. Phillips (22-6) 62


Area 16
R.A. Hubbard 53, Athens Bible 33
Covenant Christian 50, Shoals Christian 42
Finals
R.A. Hubbard (15-6) 82, Covenant Christian (15-13) 51


Class 2A
Area 1
Leroy 74, Mobile Christian 61
Washington County 55, Flomaton 40
Finals
Washington County (20-3) 66, Leroy (17-9) 37

Area 2
Goshen 65, New Brockton 54
Elba 69, Zion Chapel 44
Finals
Elba (22-2) 71, Goshen (13-16) 47

Area 3
Houston Academy 76, Providence Christian 56
Houston County 73, Cottonwood 54
Finals
Houston Academy (19-7) 56, Houston County (13-10) 52

Area 4
Wicksburg 45, Ariton 38
Samson 54, G.W. Long 52
Finals
Samson (17-11) 50, Wicksburg (6-13) 46

Area 5
Choctaw County 51, Millry 49
Southern Choctaw 83, Sweet Water 45
Finals
Southern Choctaw (15-5) 64, Choctaw County (14-15) 25

Area 6
Calhoun 73, Central-Hayneville 56
Luverne 66, Highland Home 22
Finals
Luverne (21-2) 78, Calhoun (13-12) 51

Area 7
Aliceville 74, Hale County 57
R.C. Hatch 65, Francis Marion 63
Finals
Aliceville (21-3) 72, R.C. Hatch (16-8) 66

Area 8
Montgomery Academy 62, Isabella 32
Reeltown 66, Prattville Christian 43
Finals
Montgomery Academy (20-6) 56, Reeltown (12-7) 52

Area 9
LaFayette 60, Randolph County 36
Lanett 93, Horseshoe Bend 21
Finals
Lanett (19-3) 53, LaFayette (15-8) 40

Area 10
Walter Wellborn 47, Woodland 29
Ranburne 61, Ohatchee 44
Finals
Ranburne (16-8) 64, Walter Wellborn (7-14) 55

Area 11
Westbrook Christian 61, West End 37
Sand Rock 62, Gaston 54
Finals
Westbrook Christian (22-4) 68, Sand Rock (15-14) 46
 
 
Area 12
Fyffe 59, Asbury 44
Section 53, North Sand Mountain 37
Finals
Fyffe (23-7) 73, Section (20-9) 68


Area 13
Holy Family 53, Altamont 34
Vincent 52, Fultondale 40
Finals
Vincent (14-13) 55, Holy Family (13-13) 52

Area 14
Cold Springs 71, Oakman 66
Lamar County 69, Sulligent 57
Finals
Cold Springs 82, Lamar County (11-12) 69

Area 15
Lexington 77, Sheffield 69
Tanner 66, Hatton 39
Finals
Tanner (17-8) 76, Lexington 69

Area 16
Cherokee 48, Phil Campbell 41
Colbert Heights 65, Red Bay 40
Finals
Colbert Heights (19-7) 50, Cherokee (12-10) 46

Class 3A
Area 1
Bayside Academy 55, W.S. Neal 27
Cottage Hill Christian 57, T.R. Miller 30
Finals
Cottage Hill Christian (19-11) 74, Bayside Academy (11-18) 51

Area 2
Excel 69, Southside-Selma 59
Straughn 68, Opp 43
Finals
Straughn (20-4) 69, Excel 53

Area 3
Geneva 56, Slocomb 47
Daleville 70, Dale County 64
Finals
Daleville (20-8) 79, Geneva (22-7) 45

Area 4
Pike County 49, Montgomery Catholic 47
Barbour County 67, Abbeville 51
Finals
Barbour County (18-11) 66, Pike County (13-8) 25

Area 5
Trinity Presbyterian 70, Thorsby 39
Central Coosa 56, B.B. Comer 38
Finals
Trinity Presbyterian 50, Central Coosa 46

Area 6
Sipsey Valley 70, Greensboro 59
Greene County 67, Gordo 40
Finals
Greene County (12-15) 49, Sipsey Valley (22-8) 45

Area 7
Fayette County 63, American Christian 56
Holt 57, Northside 31
Finals
Holt (14-12) 60, Fayette County (9-15) 44

Area 8
Midfield 103, Tarrant 41
Leeds 44, Montevallo 37
Finals
Midfield (21-7) 67, Leeds (8-19) 55

Area 9
Cleveland 45, Glencoe 35
Ashville 62, Susan Moore 39
Finals
Ashville (14-13) 51, Cleveland (20-6) 41

Area 10
Weaver 65, White Plains 55
Saks 63, Piedmont 62
Finals
Saks (14-7) 78, Weaver (14-5) 69

Area 11
Geraldine 68, Sylvanias 53
Pisgah 79, Plainview 71
Finals
Geraldine (19-11) 93, Pisgah (14-12) 76

Area 12
J.B. Pennington 53, New Hope 44
Holly Pond 104, Brindlee Mountain 57
Finals
Holly Pond (22-9) 80, J.B. Pennington (9-19) 53

Area 13
Vinemont 45, Danville 42
Hanceville 78, Good Hope 49
Finals
Hanceville (22-7) 59, Vinemont (13-15) 51

Area 14
Hamilton 60, Winston County 21
Winfield 81, Cordova 36
Finals
Hamilton (21-5) 55, Winfield (18-7) 40

Area 15
Westminster Christian 63, West Morgan 52
Madison Academy 82, Elkmont 36
Finals
Madison Academy (18-13) 50, Westminster Christian (15-10) 32

Area 16
Colbert County 63, Mars Hill Bible 58
Deshler 58, Lauderdale County 54 (OT)
Finals
Colbert County (19-6) 55, Deshler (19-10) 46

Class 4A
Area 1
Escambia County 64, UMS-Wright 52
Clarke County 53, Thomasville 39
Finals
Clarke County (10-12) 68, Escambia County 65

Area 2
Wilcox Central 74, Monroe County 61
Hillcrest-Evergreen 63, Andalusia 51
Finals
Hillcrest-Evergreen (18-3) 65, Wilcox Central (21-7) 50

Area 3
Charles Henderson 70, Bullock County 58
Headland 67, Ashford 45
Finals
Headland (22-5) 64, Charles Henderson (14-12) 46

Area 4
Brewbaker Tech 80, Alabama Christian 54
St. James 66, B.T. Washington Magnet 56
Finals
Brewbaker Tech (21-8) 77, St. James (17-8) 69

Area 5
Beauregard 86, Clay Central 54
Dadeville 57, Handley 48
Finals
Dadeville (14-7) 80, Beauregard (16-8) 70

Area 6
Tallassee 49, Elmore County 47
Dallas County 60, Childersburg 47
Finals
Dallas County (25-3) 75, Tallassee (10-11) 30

Area 7
Calera 56, Jemison 44
Bibb County 75, West Blocton 19
Finals
Bibb County (25-5) 72, Calera (13-12) 31

Area 8
Dora 79, Oak Grove 47
Carbon  Hill 49, Corner 42
Finals
Dora (23-7) 68, Carbon Hill (16-14) 67

Area 9
DAR 45, North Jackson 43
Madison County 62, Randolph 34
Finals
Madison County 87, DAR 53

Area 10
Cleburne County 63, Munford 51
Anniston 73, Lincoln 38
Finals
Anniston (20-6) 86, Cleburne County (10-18) 34

Area 11
Hokes Bluff 54, Jacksonville 33
Alexandria 60, Cherokee County 52
Finals
Hokes Bluff (26-5) 63, Alexandria (16-7) 40

Area 12
Sardis 55, Crossville 47
Guntersville 61, Douglas 31
Finals
Guntersville (22-7) 78, Sardis (18-9) 41

Area 13
Locust Fork 41, Fairview 40
St. Clair County 64, Oneonta 57
Finals
St. Clair County (14-9) 50, Locust Fork (12-16) 47

Area 14
J.O. Johnson 84, Ardmore 30
Butler 56, Pope John Paul II 32
Finals
J.O. Johnson (21-4) 67, Butler (11-11) 56

Area 15
East Lawrence 60, Priceville 50
Haleyville 51, Brooks 41
Finals
East Lawrence (15-7) 47, Haleyville (16-14) 42

Area 16
West Limestone 62, Central-Florence 41
Wilson 55, Rogers 35
Finals
West Limestone (19-12) 62, Wilson (15-14) 55


Class 5A
Area 1
St. Paul's Episcopal 61, LeFlore 59 (OT)
Faith Academy 78, Vigor 53
Finals
Faith Academy (25-2) 42, St. Paul’s Episcopal (11-13) 38

Area 2
B.C. Rain 76, Gulf Shores 49
Spanish Fort 40, Williamson 38
Finals
Spanish Fort vs. B.C. Rain - NO SCORE REPORTED

Area 3
Saraland 53, Citronelle 32
Jackson 59, Satsuma 29
Finals
Jackson 79, Saraland 71

Area 4
Russell County 72, Carroll 66
Eufaula 65, Rehobeth 47
Finals
Russell County 74, Eufaula 73

Area 5

Valley 65, Benjamin Russell 43
B.T. Washington 67, Marbury 62
Finals
Valley (10-13) 63, B.T. Washington (15-11) 59

Area 6
Sumter Central 65, Demopolis 33
Greenville 61, Selma 58
Finals
Sumter Central (25-4) 57, Greenville (16-8) 55

Area 7
Central-Tuscaloosa 62, Brookwood 35
Paul Bryant 83, McAdory 52
Finals
Paul Bryant (24-5) 50, Central-Tuscaloosa (19-7) 48

Area 8
Shelby County 69, Chilton County 53
Talladega 66, Sylacauga 46
Finals
Talladega (28-2) 71, Shelby County (16-13) 56

Area 9
Ramsay 71, John Carroll Catholic 46
Homewood 48, Briarwood Christian 38
Finals
Homewood (20-9) 50, Ramsay (17-13) 45

Area 10
Southside-Gadsden 39, Boaz 31
Etowah 69, Fort Payne 40
Finals
Etowah (21-3) 58, Southside-Gadsden (18-9) 48

Area 11
Center Point 53, Moody 25
Pinson Valley 50, Springville 40
Finals
Pinson Valley (18-10) 57, Center Point (17-10) 54

Area 12
Columbia 64, Brewer 26
Arab 71, Scottsboro 57
Finals
Columbia (23-9) 69, Arab (19-11) 46

Area 13
Wenonah 86, Pleasant Grove 53
Parker 56, Fairfield 34
Finals
Wenonah 49, Parker 47

Area 14
Hayden 66, Mortimer Jordan 59
Walker 94, Curry 44
Finals
Walker (17-10) 91, Hayden (11-12) 60

Area 15
East Limestone 63, Hartselle 34
Cullman 73, West Point 64
Finals
Cullman (20-8) 92, East Limestone (20-7) 89 (2 OT)

Area 16
Athens 81, Russellville 37
Muscle Shoals 54, Lawrence County 45
Finals
Athens (25-3) 50, Muscle Shoals (19-11) 33

Class 6A
Area 1
Baker 54, Davidson 53
Theodore 77, Alma Bryant 47
Finals
Theodore (23-3) 66, Baker (18-13) 57

Area 2
Blount 53, Mary Montgomery 38
McGill-Toolen 64, Murphy 48
Finals
Blount (23-3) 67, McGill-Toolen (19-9) 57

Area 3
Daphne 56, Fairhope 37
Baldwin County 55, Robertsdale 49
Finals
Daphne (19-10) 53, Baldwin County (14-13) 38

Area 4
Northview, Dothan had byes
Finals
Dothan (21-7) 90, Northview 73


Area 5
Smiths Station 55, Opelika 51
Central-Phenix City 69, Auburn 61
Finals
Central-Phenix City (24-1) 63, Smiths Station (16-12) 52


Area 6
Jeff Davis 58, Lee-Montgomery 42
Carver-Montgomery 98, Sidney Lanier 36
Finals
Carver-Montgomery (21-4) 70, Jeff Davis (19-8) 53

Area 7
Thompson 63, Prattville 54
Wetumpka 71, Stanhope Elmore 67
Finals
Wetumpka (19-5) 67, Thompson (13-15) 42

Area 8
Spain Park 36, Oak Mountain 33
Pelham 74, Chelsea 65
Finals
Spain Park (19-10) 57, Pelham (22-7) 45

Area 9
Gadsden City 83, Pell City 42
Clay-Chalkville 60, Oxford 39
Finals
Gadsden City (20-5) 69, Clay-Chalkville (22-9) 60

Area 10
Lee-Huntsville 74, Huntsville 34
Grissom 55, Albertville 39
Finals
Lee-Huntsville (24-5) 48, Grissom (21-11) 36

Area 11
Mountain Brook 41, Vestavia Hills 33
Woodlawn 59, Shades Valley 57
Finals
Mountain Brook (29-3) 75, Woodlawn (20-11) 42

Area 12
Huffman 55, Carver-Birmingham 48
Gardendale 71, Hewitt-Trussville 60
Finals
Huffman (7-16) 64, Gardendale (20-9) 55

Area 13
Bessemer City 50, Hillcrest-Tuscaloosa 47
Tuscaloosa County 57, Northridge 55
Finals
Tuscaloosa County (23-4) 89, Bessemer City (16-7) 73

Area 14
Minor 59, Jackson-Olin 56
Hoover 85, Hueytown 52
Finals
Hoover (24-8) 76, Minor (17-12) 59

Area 15
Bob Jones 56, Sparkman 40
Hazel Green 56, Buckhorn 48
Finals
Hazel Green (20-12) 60, Bob Jones (17-11) 39

Area 16
Decatur 60, Florence 49
James Clemens 61, Austin 47
Finals
James Clemens (22-8) 50, Decatur (13-12) 37



Tuesday


Class
1A
Area 1
J.U. Blacksher 61, Marengo 42
Area 3
McKenzie 51, Red Level 47
Area 4
A.L. Johnson 69, Akron 65
Area 5
Ellwood Christian 76, Billingsley 58
Area 6
Verbena 75, Wadley 46

Area 7
Fayetteville 49, Alabama School/Deaf 36
Area 8

Hubbertville 73, Berry 60
Area 9
Parkway Christian 69, Appalachian 46
Area 10
Coosa Christian 61, Gaylesville 34
Area 11
Paint Rock Valley 75, Valley Head 74
Area 12
Faith Christian 66, Jacksonville Christian 45
Area 13
Marion County 72, Brilliant 48
Area 14
St. Bernard 70, Meek 63
Area 15
Hackleburg 54, Vina 47
Area 16
Covenant Christian 59, Waterloo 41

Class 2A
Area 10
Ohatchee 61, Pleasant Valley 49
Area 12
Asbury 68, Ider 51
Area 13

Fultondale 59, Victory Christian 30


Class 3A
Area 8
Tarrant 108, Indian Springs 91
Area 16
Mars Hill Bible 59, Clements 48

Class 4A
Area 5
Handley 72, Beulah 44
Area 6
Childersburg, 73, Holtville  40

CLASS 6A
Area 3
Fairhope 84, Foley 80

 

     
Corporate Partners