Tuesday, May 21, 2019
Sectional Results

2019 Golf Sectional Results



1A-3A Girls


Section 1

        1. Providence Christian (L. Thompson, A. Howard, E. Cox, L. Cook) - 227

        2. Cottage Hill Christian (N. Williamson, S. Breland, I. Cameron, I. Jones) - 314

        3. Bayside Academy (T. Roush, C. Thompson, M. McCoy) - 315

        4. Montgomery Academy (H. Hale, A. Singh, R. Pirnie, I. Capouya) - 339


Individual 

        1. Y. Gorden, Pike Road - 96

        2. B. Rachel, Mobile Christian - 101

        3. M. Sansing, Washington Co. - 116

        4. M. Roach, St. Luke's - 127


Section 2

        1. Altamont School (A. Lowe, W. Fong, Y. Fong, M. Larkin) - 290

        2. Pleasant Valley (G. Davis, G. Fagan, M. Wright, A. Whisenaut) - 310

        3. Westminster - Oak Mountain (G. Tankersly, J. Richardson, A. Davis, J. Eyerich) - 325


Individual

         1. C. Parris, Pleasant Valley - 108

         2. B. Acker, Westminster-Oak Mountain - 121

         3. M. Reynolds, Westminster-Oak Mountain - 123

         4. E. Simpson, Westminster-Oak Mountain - 125


Section 3

         1. Mars Hill High School (K. House, M. Frederick, M. Henderson, E. Alexander) - 291

         2. Holy Spirit (A. Lake, V. Whitehead, A. Albea, M.K. Mcnamara) - 314

         3. Winfield High School (M. Brown, K. Eddy, R. Henniche) - 375


Individual

         1. A.C. Martin, Oakman - 91

         2. K. Salley, Cold Springs - 95

         3. C. Thompson, Holy Spirit - 129

         4. S. Hartley, Oakman - 148


Section 4

         1. Glencoe High School (L. Cole, A. Powell, C. Blackwell, A. Dennis) - 285

         2. Weaver High School (C. Reese, C. Burgess, A. Ray, D. Grant) - 332

         3. Cedar Bluff High School (R. Givens, K. Miller, A. McBurnett) - 336

         4. Piedmont High School (E. Floyd, H. Bostick, M. Chandler) - 380


Individual 

         1. A. Baker, Clements High School - 89

         2. K. Tavares, Clements High School - 107

         3. E. Thomas, Cleveland High School - 114


4A-5A Girls


Section 1

         1. Trinity Presbyterian (E. Pittman, V.A. Holmes, E.A. Stewart) - 249

         2. St. Paul's (A.F. Weeks, A. Seitz, L. Little, C. Baird) - 330

         3. LAMP (T. Beach, J. Brooks, E. Womble) - 424


Individual

         1. C. Webb, Demopolis - 82

         2. B. Little, Satsuma - 106

         3. E. Kanaley, Andalusia - 108

         4. L. Martin, St. Paul's - 109


Section 2

         1. Northside High School (K. Allen, E. Allen, A. Allen) - 231

         2. John Carroll High School (K. Shields, S. Gregory, M. Harris, C. Bonomy) - 293

         3. Bibb County (M. Dunn, M. Alston, J. Henderson, T. Kornegay) - 314


Individual

         1. R. Blakey, Leeds High School - 81

         2. G. Scott, Jemison High School - 82

         3. M. Friday, Sylacauga High School - 85

         4. A. Thompson, Briarwood Christian School - 91


Section 3

          1. White Plains High School (H. Dyar, B. Webb, A. Gattis, C. Lewis) - 255

          2. Arab High School (G. Narrell, R. Malone, E. Cothran, A. Tidwell) - 257

          3. Oneonta High School (M.G. Davidson, M.G. Zeanah, R. Brewer, K. Massey) - 286

          4. Scottsboro High School (A. Hambrick, L. Evans, B. Childress, K. Price) - 295


Individual 

          1. S. Hanson, Boaz High School - 88

          2. H. Harrell, Guntersville High School - 92

          3. K. Bowman, Westbrook Christian - 94

          4. I. Rogers, White Plains High School - 95


Section 4

         1. Randolph School (M. Morard, E. Webber, B. Densing, E. Benton) - 224

         2. Fairview High School (L. Lawson, B. Roberts, E.L. Glover, L. Gambrill) - 281

         3. Good Hope High School (T. Collins, J. Turner, V. Owens) - 300

         4. Russellville High School (J. Willis, M. Moon, A. DeArman, A. Fish) - 301


Individual

         1. A.B. Waldrop, Jasper High School - 82

         2. A. Brown, Brewer High School - 83

         3. K. Bryant, Deshler High School - 85

         4. L. Williams, Madison County High School - 97


6A Girls


Section 1

         1. UMS-Wright (L. Gilchrist, L. Graham, T. Waters, N. Freeman) - 256

         2. Spanish Fort High School (M. Marino, N. Burnside, K. Hallmark, A. Madden) - 292

         3. Daphne High School (R. Burke, E. Hewes, B. Morgan, H. Keel) - 297

         4. Gulf Shores High School (M.E. Alford, O. Akins, J. Mogan, H. Shamp) - 323


Individual 

         1. C. Bethea, UMS-Wright - 110

         2. G. Dobbins, Baldwin Co. High School - 115

         3. J. Sampson, Daphne High School, 116

         4. L. Howard, Baldwin Co. High School - 134


Section 2

         1. Helena High School (M. Martin, A. Washington, G. Chandler) - 290

         2. Oxford High School (B. Reaves, A. Page, R. Bass) - 331

         3. Benjamin Russell High School (K. Wendling, L. Peters, M. Harris) - 352


Individual 

         1. M. Baird, Chelsea - 80

         2. E. Zaiontz, Chelsea - 94

         3. A. Hayes, Pelham - 98

         4. M. Maxwell, Pelham - 104


Section 3

         1. Northridge High School (C. MacVicar, K. MacVicar, M.K. Lee) - 228

         2. Homewood High School (A. Haithcock, K. Graphos, M.J. Rose, E.G. Pike) - 312

         3. Clay-Chalkville High School (K. English, A. Cole, K. Griffen) - 395

         4. Hueytown High School (J. Mize, M. Fredrick, M. Talley) - 418


Individual

         1. J. Morris, McAdory - 81

         2. H. Morris, Brookwood - 83

         3. K. Fuller, Northridge - 109

         4. K. Garvin, Homewood - 110


Section 4

         1. Muscle Shoals High School (A.M. Hays, R. Key, M. Graigge, F. Craigge) - 244

         2. Hartselle High School (J. Heath, A. Berry, L. Temples, M.G. Gladden) - 245

         3. Hazel Green High School (A. Cagle, A. Waugh, B. Guffey, A. Nash) - 260

         4. Cullman High School (M.C. Davis, K. Cost, M. Clements, C. Abams) - 287


Individual 

          1. H. Sanders, Albertville - 75

          2. S. Katill, Buckhorn - 88

          3. M. Martin, Fort Payne - 92

          4. M. Messer, Muscle Shoals - 94

     

7A Girls

 

Section 1

          1. McGill-Toolen Catholic High School (M. Reilly, M. Stein, L. Burch, L. Gottlieb) - 260

          2. Fairhope High School (H. Dees, A. Spears, M. Myrick, S. Scholtis) - 296


Individual

          1. K. Foster, Baker High School - 86

          2. A. Foster, Davidson High School - 89


Section 2

          1. Auburn High School (E. Preus, M. Jones, L. Grossman, A. Byars) - 243

          2. Enterprise High School (E. Smith, A.S. Curtis, K. Smith, E. Yerman) - 264


Individual 

          1. C. Luck, Prattville - 86

          2. P. Woody, Central-Phenix City - 88


Section 3

          1. Hoover High School (E. Baker, N. Dechachutinan, J. Freeman, H. Remick) - 234

          2. Spain Park High School (M. Steed, C. McCabe, T. Trible, H. Lockhart) - 237


Individual 

          1. L.C. Goodson, Mountain Brook High School - 75

          2. S.K. DeCarlo, Vestavia Hills High School - 81


Section 4

          1. Huntsville High School (S. Utley, M. Nelson, G. Nicastro, E.G. Maher) - 231

          2. Grissom High School (G. Engel, R. Choi, I. Warwick, R. Whelplay) - 237


Individual

          1. E. Howard, Gadsden City - 77

          2. C. Tran, Sparkman - 85


1A-2A Boys


Section 1

        1. Brantley High School (J. Kilcrease, L. Kilcrease, T. Kilcrease, E. Weed, C. Jones) - 350

        2. Elba High School (J.M. Wilson, C. Sauls, P. McCart, P. Wise, C. Wise) - 397

        3. Elberta High School (O. Lipscomb, B. Kozon, R. Boothe, D. Padgett, C. Howard) - 406


Individual 

        1. S. Ikner, J.U. Blacksher - 84

        2. B. Hight, Thorsby - 86

        3. B. Beck, Cottage Hill - 93

        4. D. Warren, Samson - 99


Section 2

        1. Donoho High School (J. Lecroy, H. Hughston, H. Abernathy)

        2. Altamont School (V. Yerramsetti, P. Carmichael, D. Reese)

        3. Ohatchee High School (E. Ferguson, J. Tucker, P. Alexander)


Individual

        1. M. Fincher, Vincent

        2. P. Bradley, Sacred Heart

        3. C. Faker, Southeastern

        4. C. Kelly, Fayetteville


Section 3

        1. Red Bay (C. Cleveland, M. Williams, C. Corum, H. Bays, W. Weatherford) - 419


Individual

         1. C. West, Hatton - 81

         2. L. Maddox, Marion County - 82

         3. C. Glover, Mars Hill - 102

         4. J. Rhudy, Marion County - 103


Section 4

         1. North Sand Mountain High School (H. Vest, J. Moon, N. Higdon, J. Hill, T. Stone) - 345


Individual 

         1. L. Ingram, Valley Head - 67

         2. M. Sawyer, Cedar Bluff - 70

         3. N. Sawyer, Cedar Bluff - 72

         4. K. Davis, Lindsey Lane - 77


3A Boys


Section 1

         1. Houston Academy (H. Dove, E. Lee, M. Streitman, J. McDonald, J. Walker) - 294

         2. TR Miller (D. Weaver, T. Smith, M. Hart, M. Wagner) - 328

         3. Bayside Academy (C. Komyati, W. Middleton, J. Corbitt, D. Wells, P. Branyon) - 330

         4. Opp High School (L. Rogers, D. Chance, J. Donaldson, K. Parreira, H. Smithart) - 344


Individual

          1. M. Crowder, Houston Academy - 79

          2. R. Brackin, Geneva - 82

          3. L. Hamilton, Mobile Christian - 88

          4. T. Melsko, Mobile Christian - 90


Section 2

          1. Montgomery Academy (D. McDaniel, B. Freeman, J.D. Bell, A. Crane, J. Snead) - 323

          2. Carbon Hill High School (S. Whitten, C. Earnest, M. Sanders, C. Sides, C. Humphries) - 379

          3. Oakman High School (D. Martin, N. Ford, S. Crowell, C. Uptain) - 420


Individual 

          1. M. Foshee, Montgomery Academy - 79

          2. E. Overton, Winfield - 83

          3. O. Bear, Montgomery Academy - 90

          4. A. Earnest, Carbon Hill - 109

    

Section 3

          1. Westbrook Christian (W. Wethington, J. Bowman, D. Graham, J. Cox, R. McHugh) - 316

          2. Glencoe High School (B. McNeely, J. Graham, J. Yancy, I. Barkley, H. Fordham) - 360

          3. Weaver High School (C. Souder, N. Ledbetter, B. Murphy, M. Lee) - 394

          4. Geraldine High School (R. Sisk, S. Totherow, C. Johnson, C. Watkins) - 495


Individual 

          1. E. Floyd, Piedmont - 87

          2. M. Merkel, Westbrook - 94

          3. D. Parr, Pleasant Valley - 100

          4. L. McClendon, Westbrook Christian - 104


Section 4

         1. Lauderdale Co. (J. Darracott, W. Kelly, C. Marks, L. Belye, V. Thornton) 361

         2. Westminster Christian (P. Todd, L. Negast,W. Roden, B. Conway, B. Hopkins) - 392

         3. Lexington High School (A. Davis, A. Gist, R. Patterson, H. Weathers) - 408

         4. Phil Campbell High School (B. Williams, T. Benford, J. Morgan, E. Hall, J. Morgan) - 469


Individual

         1. H. Radclipp, Hanceville - 91

         2. G. Jeffers, New Hope - 101

         3. H. Towe, Clements - 116

         4. L. Martin, Clements - 117 


4A Boys


Section 1

         1. Providence Christian (T. Ponder, D. Holland-Weed, C. Smith, A. Hendrickson, B. Thornell) - 311

         2. Andalusia High School (A. Kilpatrick, J. McCalman, P. Kelley, C. Woodard, X. Dozier) - 326

         3. Trinity Presbyterian (B. Bricken, T. Hargrove, B. Osmer, J. Thomas, G. Bendinger) - 340

         4. Montgomery Catholic (A. McCellan, G. Rentfro, D. Smith, G. Smith) - 343


Individual 

         1. S. Tankersly, LAMP - 80

         2. A. Weisenfeld, LAMP - 83

         3. T. Conn, Holtville - 88

         4. A. Whang, Alabama Christian - 88


Section 2

         1. Fayette County High School (N. Scott, J. Doran, L. Clark, D. Fowler, L. Hamlett) - 334

         2. Haleyville High School (J. Lawson, J. Cagle, B. White, J. Temple) - 354

         3. American Christian Academy (D. Aaron, B. Lovely, A. Stanley, D. Sputh, C. Cole) - 357

         4. Oak Grove High School (J. McKinney, B. Gill, B. Nelson, E. Otwell, W. Scott) - 382


Individual

         1. C. Arnold, Sispey Valley - 90

         2. J. Martin, Sipsey Valley - 95

         3. J. Dreyer, Montevallo - 96

         4. B. Lavinsky, Sipsey Valley - 97


Section 3

         1. White Plains High School (A. Miller, K. Okins, G. Miller, G. Burrage, W. Jenkins) - 305

         2. Oneonta High School (W. Patrick, H. Miller, H. Franks, R. Boren, S. Patrick) - 315

         3. Hokes Bluff High School (J. Jones, M. Jones, T. Marsh, E. Whitcomb, J. Millander) - 357

         4. Good Hope High School (C. Watson, B. Hunter, M. Bavar, E. Phares T. Taylor) - 392


Individual 

         1. A. Roberts, White Plains - 85

         2. D. Young, Oneonta - 87

         3. J. Bryant, Oneonta - 89

         4. J. Noris, Ashville - 89


Section 4

         1. Brooks High School (J. Olive, Z. Ashley, R. Rollison, P. Junkin, L. Dolan) - 296

         2. Randolph School (C. Warren, C. Kobriger, C. Wiginton, B. Johnson, B. Mitchell) - 311

         3. Madison Academy (T. Miller, N. Fenza, T. Walker, S. Glasgow) - 330

         4. Deshler High School (L. Linley, C. Scogin, B. Myhan, S. McGee, J. Linley) - 338


Individual

         1. W. Smith, West Morgan - 77

         2. E. Devine, Randolph - 80

         3. L. Lunsford, Randolph - 82

         4. G. Statom, Central-Florence - 85


5A Boys


Section 1

         1. UMS-Wright (J.P. Cave, G. Jones, E. Iturbe, K. Brown, J. Perloff) - 312

         2. Charles Henderson (G. McCrary, B. Barron, B. Baker, C. Paramore, G. Baker) - 341


Individual 

         1. N. King, Citronelle - 78

         2. B. Scott, Rehobeth - 78

         3. W. Howard, UMS-Wright - 79

         4. J. Stubbs, UMS-Wright - 81


Section 2

         1. Briarwood Christian School (D. Schroeder, A. McCary, P. Fox, M. Will, D. Emmons) - 317

         2. Sylacauga High School (T. Carter, S. Kirk, K. Knight, M. Jackson, M. Collins) - 317

         3. Mortimer Jordan High School (E. Deloney, S. Strickland, G. Gurley, C. Funderburk) - 335

         4. John Carroll High School (C. Farr, J. Jacobs, J. Shields, J. Carlisle, J. Werszner) - 345


Individual

         1. A. Miles, Bibb County - 76

         2. H. Smith, Chilton County - 76

         3. C. McAllister, Corner - 79

         4. P. Minor, Jasper - 82


Section 3

         1. Southside High School (M. Rich, D. Downs, T. Simmons, B. Lawley, X. Jolley) - 308

         2. Etowah High School (E. Antisdel, A. Argo, El. Edge, C. Argo, Er. Edge) - 328

         3. Sardis High School (D. Rich, E. Ford, B. Scott, K. Morgan, K. Adams) - 335

         4. Springville High School (J. Hobbs, C. Lesley, C. Mobley, B. Madaris) - 353


Individual 

         1. A. Evans, Boaz - 87

         2. Z. Calvert, Boaz - 87

         3. Z. Nichols, Alexandria - 88

         4. E. Turner, Alexandria - 89


Section 4

         1. Guntersville High School (P. Bruce, T. Moore, J. Bruce, J.M. Doyle, R. Lefeve) - 312

         2. Russellville High School (E. Boutwell, J. Murray, B. Bendall, C. Reeves, L. McNutt) - 317

         3. Arab High School (J.E. Johnson, B. Malone, L. Hill, T. Miller, J. Borden) - 323

         4. Scottsboro High School (K. Price, M. Croft, J. Bone, C. Berry, B. Bell) - 334


Individual

         1. B. Armstrong, Hamilton - 77

         2. B. Nelson, Brewer - 78

         3. J. Perry, Guntersville - 84

         4. Z. Zahn, Guntersville - 86


6A Boys

Section 1

         1. St. Paul's (B. Bahos, J. Gaal, M. Hunt, B. Johnson, T. Gaal) - 311

         2. Spanish Fort High School (A. Reier, C. Floyd, J.P. Pennington, B. Winters, J. Hallmark) - 320

         3. Gulf Shores High School (T. Bjorgum, Z. Coker, H. Harrelson, W. Howard, S. Baker) - 325

         4. Daphne High School (J. Mulkerne, T. Jordan, W. Schlautman, J. Gardner, Z. Polk) - 370


Individual

         1. P. Larson, Spanish Fort - 80

         2. C. Hensley, St. Paul's - 83

         3. P. Miles, Northview - 86

         4. C. Smith, St. Paul's - 88


Section 2

         1. Helena High School (G. Brooks, M. Fain, D. Humphrey, C. Bentley, J. Blanton) - 313

         2. Benjamin Russell High School (M. Cush, S. Parks, J. Scott, K. Mattox, T. Shockley) - 325

         3. Chelsea High School (C. Gilmer, C. Heissler, C. Kelly, M. Rabneau, Z. Shaw) - 354

         4. Oxford High School (J. Munroe, N. Boyd, T. Lott, J. Wert, L. Sauder) - 366


Individual 

         1. C. Nall, Calera High School - 74

         2. T. Wilder, Pell City High School - 76

         3. T. Falkner, Calera High School - 79

         4. H. Kelly - Benjamin Russell - 81


Section 3

         1. Northridge High School (M. Madden, R. Cooper, T. Cox, J. Case, B. Andrews) - 296

         2. Homewood High School (F. Goldasich, H. Sims, A. Stansell, T. Rouse, R. Riley) - 300

         3. Hillcrest-Tuscaloosa High School (J. Wyatt, B. Fowlkes, H. Drucker, B. Allen, C. Foster) - 364

         4. Gardendale High School (J. Snow, S. Tuck, C. Brooks, G. Cantrell) - 365


Individual

          1. H. Roberson, McAdory - 73

          2. J. Peters, Homewood - 76

          3. C. Williams, Homewood - 83

          4. W. Copeland, Northridge - 86


Section 4

          1. Muscle Shoals High School (H. Battles, T. Regan, S. Gargis, A.M. Burnett, E. Collins) - 287

          2. Fort Payne High School (D. Garrett, H. Davis, D. Evans, J. Barker, B. Moses) - 292

          3. Hartselle High School (C. Spehar, R. Heath, T. Wisener, K. Mendendorp, J. Roberts) - 293

          4. Hazel Green High School (L. Cantrell, T. Hargis, D. Garrison, H. Reis, J. Steele) - 316


Individual

           1. B. Shedd, Cullman High School - 77

           2. S. Achayra, Athens High School - 78

           3. K. Kirby, Albertville High School - 80

           4. J. Prickett, Albertville High School - 80


7A Boys


Section 1

         1. McGill-Toolen Catholic High School (P. Brown, G. Burch, B. Reilly, W. Keaton, M. Crocker) - 292

         2. Fairhope High School (M. Johnson, P. Meilunas, J. Ives, B. Herzog, B. Warden) - 312


Individual

         1. H. Miner, Fairhope High School - 79

         2. T. Duke, Fairhope High School - 80


Section 2

         1. Auburn High School (T. Guthrie, G. Guthrie, L. Holmes, J. Stevens, P. Davis) - 300

         2. Central-Phenix City High School (C. Renfroe, T. Crowson, J. Williams, A. Parker, N. Bruce) - 323

 

Individual 

         1. G. Charlton, Enterprise High School - 77

         2. C. Shepard, Auburn High School - 79


Section 3

         1. Mountain Brook High School (W. Wann, R. Lambert, G. Sargent, E. Gross, M. Scott) - 289

         2. Vestavia Hills High School (R. Eshleman, A. Coggins, S. Mize, T. Cochran, W. Harris) - 304


Individual 

         1. M. Stuart, Spain Park High School - 71

         2. C. Murdock, Mountain Brook High School - 73


Section 4

         1. Huntsville High School (T. Trousdale, J. Carter, C. Utley, A. Taylor, M. Slaton) - 292

         2. James Clemens High School (J. Mitchell, B. McKeller, A. Schamburg, B. Cook, G. Waller) - 299


Individual 

          1. B. Stacey, Gadsden City - 75

          2. W. Partridge, Gadsden City - 75