HS football rankings: Defending champ Pinson Valley back at No. 1


CLASS 7A

Team (first-place); W-L; Pts
1. Central-Phenix City (24); 7-0; 313
2. Hewitt-Trussville (3); 6-1; 249
3. Thompson; 5-1; 195
4. Auburn; 6-0; 185
5. Hoover; 4-2; 172
6. McGill-Toolen; 5-1; 136
7. Mountain Brook; 6-0; 114
8. Austin; 5-1; 86
9. Theodore; 5-1; 50
10. James Clemens; 4-2; 20
Others receiving votes: Vestavia Hills (4-2) 11, Fairhope (5-2) 4, Bob Jones (4-3) 2, Lee-Montgomery (4-3) 1, Prattville (4-2) 1.

CLASS 6A
Team (first-place); W-L; Pts
1. Pinson Valley (22); 5-1; 309
2. Spanish Fort (2); 5-1; 227
3. Saraland (1); 7-0; 210
4. Clay-Chalkville; 5-1; 176
5. Hartselle (1); 6-0; 153
6. Wetumpka (1); 6-1; 142
7. Oxford; 5-1; 135
8. Homewood; 5-1; 76
9. Jackson-Olin; 6-0; 57
10. Carver-Montgomery; 7-0; 26
Others receiving votes: McAdory (7-0) 9, Stanhope Elmore (4-3) 7, Muscle Shoals (5-2) 5, Opelika (2-4) 2, St. Paul's (4-2) 2, Athens (5-1) 1, Hueytown (5-1) 1, Mae Jemison-Huntsville (2-5) 1.

CLASS 5A
Team (first-place); W-L; Pts
1. Vigor (20); 6-0; 303
2. Etowah (6); 7-0; 254
3. Briarwood Chr. (1); 5-1; 220
4. Demopolis; 5-1; 170
5. Madison Acad.; 5-1; 149
6. Greenville; 5-1; 109
7. Carroll; 4-1; 107
8. Mortimer Jordan; 6-1; 83
9. Ramsay; 6-1; 52
10. Sylacauga; 6-1; 34
Others receiving votes: Russellville (6-0) 17, Tallassee (4-2) 15, Citronelle (5-1) 10, Brewer (5-1) 4, Guntersville (2-3) 4, Boaz (6-1) 3, Madison Co. (2-5) 3, Alexandria (4-2) 1, Jasper (5-1) 1.

CLASS 4A
Team (first-place); W-L; Pts
1. UMS-Wright (26); 6-0; 319
2. Hokes Bluff (1); 6-0; 241
3. Jacksonville; 7-0; 206
4. Fayette Co.; 6-1; 180
5. Brooks; 5-1; 151
6. American Chr.; 6-0; 139
7. North Jackson; 6-0; 131
8. Montgomery Catholic; 5-2; 56
9. Headland; 6-0; 48
10. Northside; 6-1; 14
Others receiving votes: Andalusia (4-3) 13, Hillcrest-Evergreen (4-3) 12, Deshler (4-3) 8, Good Hope (5-1) 7, Oneonta (5-1) 7, St. John Paul II (5-1) 3, Montevallo (5-1) 2, Escambia Co. (4-2) 1, Talladega (4-3) 1.

CLASS 3A
Team (first-place); W-L; Pts
1. Saks (25); 6-0; 318
2. Mobile Chr. (2); 4-1; 236
3. Randolph Co.; 5-1; 198
4. Winfield; 7-0; 180
5. Piedmont; 4-2; 138
6. Fultondale; 5-1; 128
7. Thomasville; 5-1; 107
8. T.R. Miller; 5-1; 87
9. Gordo; 4-2; 50
10. Westminster Chr.; 7-0; 43
Others receiving votes: Pike Co. (5-1) 20, Midfield (5-0) 11, Geraldine (6-1) 9, Providence Chr. (6-1) 8, St. James (5-1) 3, Weaver (4-2) 3.

CLASS 2A
Team (first-place); W-L; Pts
1. Fyffe (25); 6-0; 318
2. Luverne (2); 6-0; 242
3. Ohatchee; 6-0; 220
4. Reeltown; 6-1; 185
5. Cottage Hill; 6-0; 126
6. Thorsby; 6-1; 114
7. Leroy; 4-2; 97
8. Aliceville; 5-1; 72
9. Cedar Bluff; 5-1; 47
10. Abbeville; 5-1; 23
Others receiving votes: Ranburne (5-1) 21, Addison (5-2) 16, Collinsville (5-1) 14, North Sand Mountain (5-1) 14, Colbert Co. (5-2) 11, LaFayette (3-3) 8, Ariton (4-3) 4, Highland Home (5-1) 4, New Brockton (4-3) 3.

CLASS 1A
Team (first-place); W-L; Pts
1. Lanett (20); 5-1; 302
2. Linden (6); 6-0; 256
3. Maplesville; 5-1; 205
4. St. Luke's; 5-1; 161
5. South Lamar; 6-0; 158
6. Elba; 5-0; 138
7. Georgiana; 6-1; 117
8. Marengo; 6-1; 80
9. Falkville (1); 7-0; 75
10. Mars Hill Bible; 5-1; 18
Others receiving votes: Wadley (5-1) 12, Sweet Water (3-3) 7, Spring Garden (5-1) 3, Waterloo (6-1) 3, Pickens Co. (3-3) 2, Hubbertville (5-1) 1, Isabella (4-2) 1.