Mode:  
 

Basketball Past State Champions (Boys)


2014-6A-Mountain Brook; 5A-Parker; 4A-Dallas County; 3A-Midfield; 2A-Elba; 1A-St. Jude
2013-6A-Mountain Brook; 5A-Wenonah; 4A-Madison County; 3A-Madison Academy; 2A-Tanner; 1A-St. Jude
2012-6A-Carver-Montgomery; 5A-Wenonah; 4A-Midfield; 3A-Greensboro; 2A-Barbour Co.; 1A-Pickens Co.
2011-6A-Hillcrest-Tuscaloosa; 5A-Wenonah; 4A-Butler; 3A-Greensboro; 2A-Tanner; 1A-Pickens County
2010-6A-Bob Jones; 5A-Lee-Huntsville; 4A-Ramsay; 3A-Greene County; 2A-Pickens County; 1A-Edward Bell

2009-6A-Vestavia Hills; 5A-Butler; 4A-Anniston.; 3A-Leeds; 2A-Barbour Co.;1A-Loachapoka
2008-6A-Hillcrest-Tuscaloosa; 5A-Butler; 4A-Bullock Co.; 3A-Madison Academy; 2A-R.C. Hatch;1A-St. Jude
2007-6A-LeFlore; 5A-Williamson; 4A-Madison Co.; 3A-Madison Academy; 2A-R. C. Hatch; 1A-J.F. Shields
2006-6A-Jeff Davis; 5A-Ramsay; 4A-Hillcrest-Evergreen; 3A-Madison Academy; 2A-R. C. Hatch; 1A-St. Jude
2005-6A-Auburn; 5A-Butler; 4A-Greene County; 3A-Sumter County; 2A-Calera; 1A-J. F. Shields

2004-6A-John Carroll; 5A-Butler; 4A-Central-Coosa; 3A-Sumter County; 2A-R. C. Hatch; 1A-J. F. Shields
2003-6A-John Carroll; 5A-Wilcox Central; 4A-Livingston; 3A-Calhoun; 2A-R. C. Hatch; 1A-Section
2002-6A-LeFlore; 5A-Anniston; 4A-Central-Hayneville; 3A-LaFayette; 2A-Holy Family; 1A-Pleasant Home
2001-6A-Sidney Lanier; 5A-Blount; 4A-Central-Coosa; 3A-Calhoun; 2A-Barbour County; 1A- Pleasant Home
2000-6A-Woodlawn; 5A-Wilcox Central; 4A-Central-Coosa; 3A-Francis Marion; 2A-Catholic-Montgomery; 1A-
           Courtland

1999-6A-Grissom; 5A-Eufaula; 4A-Sumter County; 3A-Trinity; 2A-Catholic-Montgomery; 1A-MadisonAcademy
1998-6A-Minor; 5A-John Carroll; 4A-Sumter County; 3A-UMS-Wright; 2A-Keith; 1A-St. Jude
1997-6A-West End; 5A-B. C. Rain; 4A-Alexandria; 3A-Colbert County; 2A-Calera; 1A-Loachapoka
1996-6A-West End; 5A-Andalusia; 4A-Abbeville; 3A-Holtville; 2A-Lineville; 1A-Calera
1995 -6A-Jeff Davis; 5A-Buckhorn; 4A-Central-Coosa; 3A-R.C. Hatch; 2A-Brantley; 1A-Autaugaville

1994-6A-Selma; 5A-Hartselle; 4A-Sumter County; 3A-R.C. Hatch; 2A-J.F. Shields;1A-Brantley
1993-6A-Austin; 5A-Wenonah; 4A-Alexandria; 3A-Francis Marion; 2A-Warrior; 1A-Brantley
1992-6A-Vestavia Holls; 5A-Emma Sansom; 4A-Alexandria; 3A-South Lamar; 2A-Clay County; 1A-Notasulga
1991-6A-Central-Tuscaloosa; 5A-Tuskegee; 4A-Buckhorn; 3A-Francis Marion; 2A-Clay County; 1A-Houston
        Academy
1990-6A-Central-Tuscaloosa; 5A-Woodlawn; 4A-Wenonah; 3A-East Limestone; 2A-Francis Marion; 1A-
        Autaugaville

1989-6A-LeFlore; 5A-Bibb County; 4A-Clarke County; 3A-LaFayette; 2A-Francis Marion; 1A-Loachapoka
1988-6A-Grissom; 5A-Sylacauga; 4A-Sumter County; 3A-Clayton; 2A-Francis Marion; 1A-Loachapoka
1987-6A-Johnson; 5A-Hayes; 4A-Livingston; 3A-R. C. Hatch; 2A-Holy Family; 1A-Notasulga
1986-6A-LeFlore; 5A-Eufaula; 4A-LaFayette; 3A-Tanner; 2A-Hazlewood; 1A-Holy Family
1985-6A-Tuskegee; 5A-Southside-Selma; 4A-Wilcox County; 3A-R. C. Hatch; 2A-St. Jude; 1A-Calhoun;   

1984-4A-Carver-Montgomery; 3A-Midfield; 2A-Headland; A-Talladega County Training School; 3A-4A Junior
        High-J. O. Johnson; 1A-2A Junior High-DAR
1983-4A-Carver-Montgomery; 3A-Gadsden; 2A-Russell; 1A-Loachapoka; 3A-4A Junior High-South Girard; A-
        2A Junior High-Clayton
1982-4A-Hayes; 3A-Russellville; 2A-Autaugaville; 1A-Holy Family; Junior High-Coffee
1981-4A-Hayes; 3A-Colbert County; 2A-New Brockton; A-Kinston; Junior High-McIntyre
1980 -4A-Coffee; 3A-Wetumpka; 2A-Talladega County; A-Alabama Lutheran;
           Junior High-Westlawn

1979-4A-Carver-Birmingham; 3A-Wetumpka; 2A-East Limestone; 1A-Rebecca Comer; Junior High-Hayes
1978-4A-Carver-Birmingham; 3A-Eufaula; 2A-R. C. Hatch; 1A-Westside; Junior High-McIntyre
1977-4A-Selma; 3A-Thompson; 2A-St. Jude;1 A-Holy Family; Junior High-Wenonah
1976-4A-Bradshaw; 3A-Thompson; 2A-Colbert Heights; 1A-Athens Bible; Junior High-Carver (Dothan)
1975-4A-Parker; 3A-Guntersville; 2A-Montevallo; 1A-Collinsville; Junior High-Carver (Dothan)

1974-4A-Hayes; 3A-Glenn; 2A-Montevallo; 1A-East Perry; Junior High-Cloverdale (Montgomery)
1973-4A-Austin; 3A-Glenn; 2A-St. Jude; 1A-Holy Family; Junior High-Hayes
1972-4A-West End; 3A-Colbert County; 2A-J. F. Shields; 1A-Bibb Graves; Junior High-General Forest
1971-4A-Parker; 3A-Morgan County; 2A-Abbeville; 1A-Wilcox County Training
1970-4A-Decatur; 3A-Bibb County; 2A-East Highland; 1A-Bibb Graves

1969-4A-Parker; 3A-Austin; 2A-Section; 1A-R. R. Moton (Tallassee)
1968-4A-Lee-Huntsville; 3A-B. B. Comer; 2A-Kinston; 1A-New Brockton
1967-4A-Sidney Lanier; 3A-Scottsboro; 2A-Hazel Green; 1A-Clements
1966-4A-Butler; 3A-Pisgah; 2A-Kinston; A-Pleasant Home
1965-4A-Sidney Lanier; 3A-Fayette; 2A-Priceville; 1A-DAR

1964-4A-Tuscaloosa; 3A-Pisgah; 2A-Hatton; 1A-New Brockton
1963-AA-Sidney Lanier; A-Danville
1962-AA-Sidney Lanier; A-Danville
1961-AA-Tuscaloosa; A-Priceville
1960-AA-Tuscaloosa County; A-Buckhorn

1959-AA-Pisgah; A-Austinville
1958-AA-Fayette; A-Austinville
1957-AA-Woodlawn; A-Austinville
1956-AA-Murphy; A-West Limestone
1955-AA-Tuscaloosa; A-Priceville

1954-AA-Dothan; A-Corner
1953-AA-Eufaula; A-Austinville
1952-AA-Winfield; A-T.R. Miller
1951-AA-Coffee; A-Priceville
1950-AA-Ensley; A-Union Hill

1949-A-Sidney Lanier; B-Corner
1948-A-Etowah; B-Hubbertville
1947-Phil Campbell
1946-A. G. Parrish
1945-A. G. Parrish

1944-Jackson County (Scottsboro)
1943-Woodlawn
1942-Chilton County
1941-Chilton County
1940-Marion County

1939-Chilton County
1938-Jackson County (Scottsboro)
1937-Woodlawn
1936-Sardis
1935-Tuscaloosa

1934-Jackson County (Scottsboro)
1933-Geraldine
1932-Geraldine
1931-Geraldine
1930-Huntsville

1929-Snead Seminary
1928-Mortimer Jordan
1927-Woodlawn
1926-Snead Seminary
1925-Simpson (Birmingham)
1924-Simpson (Birmingham)
1923-Simpson (Birmingham)
1922-Chambers County (Milltown)