2013 Girls Basketball Regional Pairings, Scores

(All Regionals are Feb. 19-23 unless otherwise denoted.)


SOUTH REGIONAL (Dothan Civic Center)
CLASS 1A

Brantley (22-6) 53, McIntosh (11-8) 40
Saint Luke's (28-1) 53, Geneva County (24-4) 29
Finals: Brantley (23-6) 50, Saint Luke's (28-2) 49 (OT)

CLASS 2A

Elba (19-8) 43, Ariton (24-2) 37

Providence Christian (26-3) 70, Flomaton (24-3) 36
Finals: Providence Christian (27-3) 65, Elba (19-9) 46

CLASS 3A

Straughn (31-2) 48, Abbeville (20-7) 29

Opp (21-4) 41, Daleville (15-12) 30
Finals: Straughn (32-2) 48, Opp (21-5) 41

CLASS 4A

Clarke County (26-4) 52, Brewbaker Tech (22-2) 51
UMS-Wright (28-3) 47, Saint James (24-6) 35
Finals: Clarke County (27-4) 43, UMS-Wright (28-4) 31

CLASS 5A
B .C. Rain (23-4) 65, Carroll-Ozark (26-6) 63
Faith Academy (27-4) 76, 
Russell County (12-11) 43
Finals: Faith Academy (28-4) 72, B.C. Rain (23-5) 54


CLASS 6A

Blount (27-4) 76, Robertsdale (15-14) 27

Murphy (25-5) 63, Baldwin County (15-10) 22
Finals: Blount (28-4) 53, Murphy (25-6) 41


CENTRAL REGIONAL
(Alabama St. Univ., Montgomery)
CLASS 1A
Loachapoka (23-3) 52, Holy Spirit (24-7) 44
Keith (29-3) 58, Winterboro (29-4) 46
Finals: Keith (30-3) 45, Loachapoka (23-4) 44

 

CLASS 2A

Prattville Christian (32-0) 55, Aliceville (21-7) 34
R.C. Hatch (17-7) 49, Montgomery Academy (17-12) 45
Finals: Prattville Christian (33-0) 59, R.C. Hatch (17-8) 40

CLASS 3A

Midfield (20-10) 52, Greene County (9-15) 47
Trinity Presbyterian (19-8) 55, Greensboro (21-8) 47
Finals: Midfield (21-10) 57, Trinity Presbyterian (19-9) 44


CLASS 4A

Childersburg (21-8) 49, Carbon Hill (26-7) 31
Dadeville (19-9) 46, Calera (20-9) 40
Finals: Dadeville (20-9) 42, Childersburg (21-9) 41

CLASS 5A

Sylacauga (28-3) 62, Central-Tuscaloosa (24-6) 53

Valley (28-2) 65, Sumter Central (21-8) 64
Finals: Valley (29-2) 68, Sylacauga (28-4) 66


CLASS 6A

Carver-Montgomery (25-2) 47, Spain Park (23-9) 31
Jeff Davis (23-8) 62, Prattville (20-10) 55

Finals: Carver-Montgomery (26-2) 59, Jeff Davis (23-9) 50

NORTHEAST REGIONAL (Jacksonville State Univ.)
CLASS 1A

Spring Garden (19-12) 41, Ragland (23-7) 32

Cedar Bluff (16-15) 73, Skyline (21-9) 57

Finals: Cedar Bluff (17-15) 47, Spring Garden (19-13) 43
 

CLASS 2A
Woodland (31-2) 63, North Sand Mountain (29-4) 53
Lanett (18-10) 45, Sand Rock (21-9) 39
Finals: Woodland (32-2) 69, Lanett (18-11) 43 
 

CLASS 3A

Holly Pond (27-5) 41, Piedmont (26-7) 34
Ashville (28-3) 69, Pisgah (21-8) 50
Finals: Holly Pond (27-5) 55, Ashville (28-3) 39  

CLASS 4A

Cherokee County (25-6) 37, Randolph (24-6) 26
Madison County (23-6) 49, Anniston (28-5) 43
Finals: Madison County (24-6) 54, Cherokee County (25-7) 44


CLASS 5A

Brewer (31-1) 68, Center Point (23-10) 43
Columbia (17-17) 36, Ramsay (22-8) 26
Finals: Brewer (32-1) 69, Columbia (17-18) 39

CLASS 6A

Huntsvile (29-6) 60, Mountain Brook (22-6) 45
Shades Valley (31-1) 59, Gadsden (22-9) 54
Finals: Huntsville (30-6) 60, Shades Valley (31-2) 46
 

NORTHWEST REGIONAL
(Wallace St. C.C. – Hanceville)
CLASS 1A

R.A. Hubbard (19-5) 61, Falkville (20-5) 51
Lynn (30-1) 52, Shoals Christian (14-15) 36
Finals: Lynn (31-1) 51, R.A. Hubbard (19-6) 43


CLASS 2A

Cold Springs (21-9) 41, Red Bay (27-4) 40

Tanner (14-16) 75, Sulligent (20-11) 36
Finals: Tanner (15-16) 46, Cold Springs (21-10) 39
 
CLASS 3A
Lauderdale County (30-5) 68, Winfield (24-7) 41

Madison Academy (26-8) 46, Danville (25-9) 26
Finals: Lauderdale County (31-5) 54, Madison Academy (26-9) 45 
 

CLASS 4A

West Limestone (24-9) 53, J.O. Johnson (16-13) 44
Oneonta (29-4) 39, Brooks (17-14) 24
Finals: Oneonta (30-4) 53, West Limestone (24-10) 34 

CLASS 5A

Wenonah (27-6) 48, Lawrence County (26-7) 36

Fairfield (22-8) 57, Athens (15-14) 49
Finals:  Wenonah (28-6) 46. Fairfield (22-9) 36
  
 
CLASS 6A

Hoover (25-4) 59, Austin (23-8) 35
Sparkman (33-0) 55, Hillcrest-Tuscaloosa (22-11) 25 
Finals: Hoover (26-4) 47, Sparkman (33-1) 33

 

     
Corporate Partners