2013 Girls Area Basketball Scores


Class 1A
Area 1 at St. Luke’s HS, Mobile

J.U. Blacksher 63, Fruitdale 39
Thursday
McIntosh 72, Marengo 69
St. Luke’s 64, J.U. Blacksher 15
Finals
St. Luke's 51, McIntosh 50

Area 2 at Geneva Co. HS, Hartford
Pleasant Home 62, Kinston 20
Geneva Co. 57, Florala 26
Finals
Geneva County 64, Pleasant Home 47

Area 3 at Brantley HS
Georgiana 60, Red Level 37

Thursday
McKenzie 55, J.F. Shields 51
Brantley 57, Georgiana 33
Finals
Brantley 59, McKenzie 23

Area 4 at Sunshine HS, Newbern
John Essex 48, A.L. Johnson 43

Thursday
Akron 81, Linden 43
Sunshine 70, John Essex 15
Finals
Sunshine 69, Akron 67

Area 5 at Keith HS, Orrville
Billingsley 39, Ellwood Chr. 26

Friday
Autaugaville 57,
Maplesville 48
Keith 62, Billingsley 32
Finals
Keith 64, Autaugaville 47

Area 6 at Notasulga HS
Verbena 39, Wadley 35

Thursday
Loachapoka 42, St. Jude 32
Notasulga 50, Verbena 32
Finals
Loachapoka 62, Notasulga 40

Area 7 at Winterboro HS
Ala. School/Deaf 61, Westminster-Oak Mtn 32

Thursday
Talladega Co.-Central 54, Fayetteville 24
Winterboro 71, Ala. School/Deaf 36
Finals
Winterboro 49, Talladega Co. Central 29

Area 8 at Berry HS
Hubbertville 70, South Lamar 39

Thursday
Holy Spirit 71, Pickens Co. 40
Berry 60, Hubbertville 23
Finals
Holy Spirit 58, Berry 42

Area 9 at Appalachian HS
Southeastern 46, Shades Mountain Chr. 45

Thursday
Parkway Christian 41, Jefferson Christian 37
Appalachian 59, Southeastern 27
Finals
Appalachian 48, Parkway Christian 45

Area 10 at Spring Garden HS
Gaylesville 47, Coosa Christian 37

Thursday
Spring Garden 72, Gaylesville 30
Cedar Bluff 79, Collinsville 69

Finals
Spring Garden 65, Cedar Bluff 39

Area 11 at Skyline HS
Whitesburg Christian 34, Paint Rock Valley 31

Thursday
Skyline 75, Whitesburg Christian 14
Woodville 61, Valley Head 43
Finals
Skyline 62, Woodville 48


Area 12 at Ragland HS
Faith Christian 54, Sacred Heart 30

Thursday
Ragland 69, Faith Christian 40
Jacksonville Christian 40, Donoho 29
Finals
Ragland 64, Jacksonville Christian 40

Area 13 at Lynn HS
Sumiton Christian 40, Parrish 33

Thursday
Marion County 50, Brilliant 40
Lynn 73, Sumiton Christian 24
Finals
Lynn 58, Marion County 13

Area 14 at Falkville HS
Meek 55, St. Bernard 35

Thursday
Decatur Heritage 67, Addison 45
Falkville 53, Meek 27
Finals
Falkville 45, Decatur Heritage 38

Area 15 at Tharptown HS
Vina 56, Phillips 35

Thursday
Tharptown 64, Vina 36
Belgreen 59, Hackleburg 53

Finals
Tharptown 67, Belgreen 36

Area 16 at R.A. Hubbard HS, Courtland
Waterloo 67, Athens Bible 38

Thursday
Shoals Christian 59, Covenant Christian 55
R.A. Hubbard 60, Waterloo 43
Finals
R. A. Hubbard 50, Shoals Christian 26

Class 2A
Area 1 at Flomaton HS
Leroy 46, Mobile Christian 44
Flomaton 39, Washington County 30
Finals
Flomaton 51, Leroy 44

Area 2 at Elba HS
Zion Chapel 39, Goshen 35
Elba 56, New Brockton 14
Finals
Elba 47, Zion Chapel 30

Area 3 at Providence Christian HS, Dothan
Houston Academy 51, Houston County 16
Providence Christian 69, Cottonwood 13
Finals
Providence Christian 66, Houston Academy 42.

Area 4 at Ariton HS
Samson 58, G.W. Long 28
Ariton 58. Wicksburg 14
Finals
Ariton 53, Samson 42

Area 5 at Southern Choctaw HS, Silas
Choctaw County 66, Millry 31
Southern Choctaw 48, Sweet Water 21
Finals
Southern Choctaw 50, Choctaw County 42

Area 6 at Highland  Home HS
Calhoun 49, Luverne 43
Central-Hayneville 52, Highland Home 44
Finals
Central-Hayneville 41, Calhoun 39

Area 7 at R.C. Hatch HS, Uniontown
Aliceville 59, Francis Marion 43
R.C. Hatch 94, Hale County 19
Finals
Aliceville 44, R.C. Hatch 36

Area 8 at Prattville Christian Academy
Montgomery Academy 56, Reeltown 39
Prattville Christian 61, Isabella 29
Finals
Prattville Christian 58, Montgomery Academy 34

Area 9 at Lanett HS
Horseshoe Bend 36, LaFayette 33
Lanett 71, Randolph County 22
Finals
Lanett 58, Horseshoe Bend 9

Area 10 at Woodland HS
Pleasant Valley 56, Walter Wellborn 34

Thursday
Ranburne 50, Ohatchee 32
Woodland 76, Pleasant Valley 26
Finals
Woodland 76, Ranburne 36

Area 11 at Sand Rock HS
Sand Rock 59, Westbrook Christian 38
Gaston 43, West End 37
Finals
Sand Rock 43, Gaston 30

Area 12 at North Sand Mountain HS, Higdon
Ider 40, Asbury 37

Thursday
North Sand Mountain 79, Ider 38
Section 52, Fyffe 47
Finals
North Sand Mountain 54, Section 36

Area 13 at Altamont HS, Birmingham
Vincent 49, Victory Christian 21

Thursday
Altamont 32, Vincent 31
Fultondale 39, Holy Family 30
Finals
Altamont 43, Fultondale 35

Area 14 at Cold Springs HS, Bremen
Sulligent 59, Lamar County 41
Cold Springs 64, Oakman 17
Finals
Cold Springs 75, Sulligent 49

Area 15 at Lexington HS
Lexington 46, Sheffield 25
Tanner 54, Hatton 24
Finals
Tanner 40, Lexington 38 (OT)

Area 16 at Red  Bay HS
Red Bay 81, Cherokee 16
Phil Campbell 39, Colbert Heights 31
Finals
Red Bay 42, Phil Campbell 19

Class 3A
Area 1 at Cottage Hill Christian HS, Mobile
Cottage Hill Christian 48, W.S. Neal 30
T.R. Miller 36, Bayside Academy 33
Finals
Cottage Hill Christian 48, T.R. Miller 23

Area 2 at Straughn HS
Friday
Opp 47, Southside-Selma 24
Straughn 67, Excel 9
Finals
Straughn 37, Opp 28


Area 3 at Daleville HS
Slocomb 30, Geneva 29

Daleville 48, Dale County 23
Finals
Daleville 43, Slocomb 29

Area 4 at Abbeville HS
Barbour County 36, Montgomery-Catholic 35
Abbeville 71, Pike County 18
Finals
Abbeville 62, Barbour County 37

Area 5 at Trinity Presbyterian HS, Montgomery
B.B. Comer 46, vs. Central Coosa 43
Trinity Presbyterian 88, Thorsby 19
Finals
Trinity Presbyterian 57, B.B. Comer 45

Area 6 at Greensboro HS
Greene County 49, Sipsey Valley 38
Greensboro 82, Gordo 26
Finals
Greensboro 62, Greene County 28

Area 7 at American Christian HS, Tuscaloosa
Holt 42, Fayette County 40
American Christian 45, Northside 19
Finals
American Christian 48, Holt 28

Area 8 at Midfield HS
Montevallo 41, Indian Springs 14

Thursday
Midfield 57, Montevallo 22
Leeds 43, Tarrant 31
Finals
Midfield 67, Leeds 38

Area 9 at Glencoe HS
Glencoe 35, Susan Moore 31
Ashville 54, Cleveland 26
Finals
Ashville 46, Glencoe 32

Area 10 at Piedmont HS
Piedmont 71, Weaver 24
White Plains 35, Saks 32
Finals
Piedmont 58, White Plains 37

Area 11 at Pisgah HS
Pisgah 83, Sylvania 34
Geraldine 68, Plainview 63
Finals
Pisgah 75, Geraldine 47.

Area 12 at Holly Pond HS
Brindlee Mountain 62, New Hope 30
Holly Pond 76, J.B. Pennington 24
Finals
Holly Pond 48, Brindlee Mountain 34.

Area 13 at Good Hope HS
Danville 51, Vinemont 38
Good Hope 54, Hanceville 34
Finals
Danville 44, Good Hope 42

Area 14 at Winfield HS
Winfield 68, Winston County 19
Cordova 49, Hamilton 47
Finals
Winfield 65, Cordova 51

Area 15 at Madison Academy
West Morgan 51, Westminster Christian 34
Madison Academy 60, Elkmont 29
Finals
Madison Academy 53, West Morgan 28

Area 16 at Mars Hill Bible HS
Clements 52, Colbert County 29

Thursday
Mars Hill Bible 57, Clements 33
Lauderdale County 69, Deshler 40
Finals
Lauderdale County 52, Mars Hill Bible 44

Class 4A
Area 1 at UMS-Wright, Mobile
UMS-Wright 68, Thomasville 12
Clarke County 48, Escambia County 22
Finals
UMS-Wright 69, Clarke County 53

Area 2 at Hillcrest-Evergreen HS
Monroe County 34, Andalusia 30
Wilcox Central 49, Hillcrest-Evergreen 48
Finals
Wilcox Central 48, Monroe County 30

Area 3 at Charles Henderson HS, Troy
Ashford 52, Headland 37
Charles Henderson 49, Bullock County 29 
Finals
Charles Henderson 50, Ashford 35


Area 4 at Sidney Lanier HS, Montgomery
LAMP 46, B.T. Washington Magnet 35

Thursday
St. James 36, Alabama Christian 29
Brewbaker Tech 90, LAMP 32
Finals
Brewbaker Tech 47, St. James 31

Area 5 at Dadeville HS
Beulah 61, Clay County Central 43

Thursday
Handley 51, Beauregard 47
Dadeville 73, Beulah 43
Finals
Dadeville 44, Handley 38

Area 6 at Childersburg HS
Tallassee 39, Holtville 31

Thursday
Dallas County 39, Elmore County 31
Childersburg 59, Tallassee 24
Finals
Childersburg 41, Dallas County 24

Area 7 at Calera HS
Bibb County 36. Jemison 21
Calera 56, West Blocton 16
Finals
Calera 41, Bibb County 25

Area 8 at Carbon Hill HS
Carbon Hill 88, Oak Grove 21
Corner 71, Dora 64
Finals
Carbon Hill 46, Corner 30

Area 9 at Madison County HS Gurley
Randolph 44, DAR 22
Madison County 50, North Jackson 31

Finals
Madison County 35, Randolph 28


Area 10 at Anniston HS
Munford 55, Cleburne County 44
Anniston 64, Lincoln 21
Finals
Anniston 58, Munford 23

Area 11 at Cherokee County HS, Centre
Hokes Bluff 42, Jacksonville 39
Cherokee County 79, Alexandria 44

Finals
Cherokee County 30, Hokes Bluff 29

Area 12 at Douglas HS
Guntersville 50, Crossville 37
Douglas 48, Sardis 45
Finals
Douglas 49, Guntersville 38

Area 13 at Oneonta HS
Oneonta 69, St. Clair County 9
Locust Fork 48, Fairview 42
Finals
Oneonta 60, Locust Fork 32

Area 14 at J.O. Johnson HS, Huntsville
J.O. Johnson 63, Butler 33
Pope John Paul II 44, Ardmore 27
Finals
J.O. Johnson 35, Pope John Paul II Catholic 31

Area 15 at Brooks HS, Killen
Priceville 58, East Lawrence 47
Brooks 54, Haleyville 28
Finals
Brooks 55, Priceville 38

Area 16 at West Limestone HS
West Limestone 57, Wilson 42
Central-Florence 55, Rogers 53
Finals
West Limestone 48, Central-Florence 26

Class 5A
Area 1 at Faith Academy, Mobile
LeFlore 51, Vigor 39
Faith Academy 73, St. Paul’s 30
Finals
Faith Academy 49, LeFlore 36

Area 2 at B.C. Rain HS, Mobile
Williamson 57, Spanish Fort 38
B.C. Rain 75, Gulf Shores 43
Finals
B.C. Rain 53, Williamson 43

Area 3 at Jackson HS
Saraland 63, Citronelle 28
Jackson 57, Satsuma 20
Finals
Jackson 48, Saraland 35

Area 4 at  Ozark Civic Center
Russell County 34, Eufaula 32
Carroll 50, Rehobeth 23
Finals
Carroll 48, Russell County 42

Area 5 at Valley HS
Benjamin Russell 53, B.T. Washington 44
Valley 63, Marbury 34
Finals
Valley 67, Benjamin Russell 41

Area 6 at Sumter Central HS, Livingston
Selma 34, Demopolis 30
Sumter Central 63, Greenville 28
Finals
Sumter Central 44, Selma 30


Area 7 at Central-Tuscaloosa HS
Paul  Bryant 36, Brookwood 35
Central-Tuscaloosa 72, McAdory42
Finals
Central-Tuscaloosa 51, Paul Bryant 35

Area 8 at at Sylacauga HS
Shelby County 58, Talladega 57
Sylacauga 84, Chilton County 28
Finals
Sylacauga 61, Shelby County 34

Area 9 at Ramsay HS, Birmingham
Ramsay 52, John Carroll Catholic 19
Homewood 44, Briarwood Christian 21
Finals
Ramsay 39, Homewood 37

Area 10 at Boaz HS
Boaz 50, Etowah 45
Southside-Gadsden 46, Fort Payne 42
Finals
Southside-Gadsden 57, Boaz 52.

Area 11 at Center Point HS
Center Point 61, Moody 22
Pinson Valley 55, Springville 47
Finals
Center Point 58, Pinson Valley 30

Area 12 at Brewer HS, Somerville
Brewer 101, Scottsboro 54
Columbia 55, Arab 46
Finals
Brewer 69, Columbia 40

Area 13 at Wenonah HS, Birmingham
Wenonah 70, Parker 41
Fairfield 54, Pleasant Grove 41
Finals
Fairfield 52, Wenonah 50

Area 14 at Hayden HS
Mortimerr Jordan 54, Walker 48
Hayden 64, Curry 25
Finals
Hayden 64, Mortimer Jordan 26

Area 15 at Hartselle HS
Hartselle 51, West Point 39
Cullman 54, East Limestone 41
Finals
Cullman 25, Hartselle 24

Area 16 at Athens HS
Lawrence County 51, Muscle Shoals 26
Athens 57, Russellville 30
Finals
Lawrence County 49, Athens 43

Class 6A
Area 1 at Davidson HS, Mobile
Davidson 55, Theodore 29
Alma Bryant 38, Baker 30
Finals
Davidson 50, Alma Bryant 24

Area 2 at Blount HS, Prichard
Murphy 39, McGill-Toolen 31
Blount 75, Mary Montgomery 24
Finals
Blount 52, Murphy 46

Area 3 at Baldwin County HS, Bay Minette
Foley 37, Fairhope 31

Thursday
Robertsdale 38, Daphne 33
Baldwin County 63, Foley 41 
Finals
Baldwin County 40, Robertsdale 33

Area 4 at Northview HS
Enterprise 37, Dothan 27
Finals
Enterprise 47, Northview 39

Area 5 at Opelika HS
Central-Phenix City 61, Auburn 56
Opelika 65, Smiths Station 36
Finals
Opelika 57, Central-Phenix City 39

Area 6 at Carver-Montgomery HS
Jeff Davis 50, Lee-Montgomery 41
Carver-Montgomery 80, Sidney Lanier 12
Finals
Carver-Montgomery 69, Jeff Davis 56

Area 7 at Prattville HS
Thompson 44, Wetumpka 39
Prattville 77, Stanhope Elmore 54
Finals
Prattville 49, Thompson 36

Area 8 at Spain Park HS
Spain Park 57, Chelsea 32
Oak Mountain 54, Pelham 19
Finals
Spain Park 61, Oak Mountain 44

Area 9 at Gadsden City HS
Gadsden City 73, Pell City 26
Oxford 40, Clay-Chalkville 39
Finals
Gadsden City 52, Oxford 23

Area 10 at Huntsville HS
Huntsville 63, Grissom 27
Lee-Huntsville 57, Albertville 51
Finals
Huntsville 73, Lee-Huntville 41

Area 11 at Shades Valley HS, Irondale
Shades Valley 75, Woodlawn 25
Mountain Brook 72, Vestavia Hills 38
Finals
Shades Valley 53, Mountain Brook 46

Area 12 at Gardendale HS
Hewitt-Trussville 34, Carver-Birmingham 29
Gardendale 54, Huffman 38
Finals
Gardendale 41, Hewitt-Trussville 13

Area 13 at Hillcrest-Tuscaloosa HS
Northridge 56, Tuscaloosa County 39
Hillcrest-Tuscaloosa 48, Bessemer City 22
Finals
Hillcrest-Tuscaloosa 44, Northridge 38

Area 14 at Hoover HS
Minor 47, Hueytown 40
Hoover 67, Jackson-Olin 19
Finals
Hoover 66, Minor 19

Area 15 at Sparkman HS, Harvest
Sparkman 72, Hazel Green 38
Bob Jones 50, Buckhorn 34

Finals
Sparkman 43, Bob Jones 34

Area 16 at Austin HS, Decatur
James Clemens 44, Florence 37
Austin 61, Decatur 30
Finals
Austin 54, James Clemens 39

 

     
Corporate Partners