Saturday, February 22, 2020

AHSAA 2020 Basketball Playoffs
BOYS’ AREA TOURNAMENT PAIRINGS/RESULTS
CLASS 1A
Area 1 at McIntosh HS
Semifinals

Millry 74, St. Luke’s Episcopal 49
McIntosh 72, Fruitdale 43
Finals
McIntosh 68, Millry 61

Area 2 at Georgiana HS
First round

Pleasant Home 57, McKenzie 40
Semifinals
J.F. Shields 59, Red Level 39
Georgiana 77, Pleasant Home 39
Finals
Georgiana 67,  J.F. Shields 56

Area 3 at Florala HS
Semifinals

Brantley 77, Kinston 44
Florala 100, Elba 44
Finals
Florala 48, Brantley 46

Area 4 at Keith HS
First round

A.L. Johnson 46, Sweet Water 42
Semifinals
Linden 68, Marengo 36
Keith 95, A.L. Johnson 55
Finals
Keith vs. Linden, Saturday, Feb. 8, 8 p.m.

Area 5 at Ellwood Christian HS
Semifinals

Autaugaville 81, Verbena 36
Ellwood Christian 105, Billingsley 58
Finals
Autaugaville 79, Ellwoood Christian 65

Area 6 at Lanett HS
Semifinals

Notasulga 54, Loachapoka 46
Lanett 80, Wadley 30
Finals
Lanett 84, Notasulga 45

Area 7 at Francis Marion HS
Semifinals

Maplesville 47, Holy Spirit Catholic 30
Francis Marion 70, Isabella 26
Finals
Francis Marion 45, Maplesville 28

Area 8 at Cornerstone  HS
Semifinals

Westminster-Oak Mountain 76, Appalachian 72
Cornerstone 83, Jefferson Christian 31
Finals
Cornerstone 78, Westminster-Oak Mtn 66

Area 9 at Winterboro l HS
First Round

Victory Christian 52, Alabama School/Deaf 32
Semifinals
Winterboro 75, Victory Christian 32
Ragland 64, Talladega County Central 42
Finals
Winterboro vs. Ragland, Saturday, Feb. 8, 5 p.m.

Area 10 at Pickens County HS
First Round

Marion County 59, Hubbertville 49
Semifinals
South Lamar 90, Berry 56
Pickens County 98, Marion County 67
Finals
Pickens County 77, South Lamar 75


Area 11 at Spring Garden HS
First Round

Coosa Christian 65, Donoho 61
Semifinals
Spring Garden 87, Coosa Christian 50
Jacksonville Christian 66, Faith Christian 48
Finals
Spring Garden 76, Jacksonville Christian 63

Area 12 at Belgreen HS
First Round

Hackleburg 58, Vina 41
Semifinals
Brilliant 72, Phillips 65
Belgreen 71, Hackleburg 43
Finals
Belgreen 100, Brilliant 44

Area 13 at Decatur Heritage HS
First Round

Falkville 44, St. Bernard 42
Semifinals
Decatur Heritage 87, Falkville 42
Meek 60, Lynn 51
Finals
De
catur Heritage 78, Meek 41

Area 14 at Skyline HS
Semifinals

Skyline 77, Gaylesville 34
Woodville 75, Valley Head 44
Finals
Skyline 56, Woodville 39

Area 15 at Lindsay Lane HS
First Round

Athens Bible 83, Oakwood Adventist 53
Semifinals
R.A. Hubbard 72, Whitesburg Christian 56
Lindsay Lane 87, Athens Bible 62
Finals
Lindsay Lane vs. R.A. Hubbard, Saturday, Feb. 8, 7 p.m.

Area 16 at Covenant Christian HS
First Round

Waterloo 84, Cherokee 53
Semifinals
Covenant Christian 56, Waterloo 30
Mars Hill Bible 95, Shoals Christian 47.
Finals
Covenant Christian vs. Mars Hill Bible, Saturday, Feb. 8, 6:30 p.m.

CLASS 2A
Area 1 at Cottage Hill HS
Semifinals

Chickasaw 43, Elberta 34
Finals
Chickasaw 58, Cottage Hill Christian 51

Area 2
Area 1 at J.U. Blacksher HS
Semifinals

J.U. Blacksher 60, Washington County 47
Leroy 49, Southern Choctaw 44
Finals
J.U. Blacksher 43, Leroy 36

Area 3 at Geneva County HS
Semifinals

Daleville 55, Cottonwood 43
Geneva County 104, Houston County 46
Finals
Geneva County 74, Daleville 73

Area 4 at Goshen HS
Semifinals

Zion Chapel 48, New Brockton 37
Goshen 95, Samson 61
Finals
Zion Chapel, 54, Goshen 49

Area 5 at Barbour County HS
Semifinals

Ariton 64, Abbeville 54
Barbour County 81, G.W. Long 48
Finals
Barbour County 92, Ariton 40

Area 6 at Calhoun HS
Semifinals

Central-Hayneville 83, Luverne 78
Calhoun 85, Highland Home 51
Finals
Calhoun 91, Central-Hayneville 85

Area 7 at R.C. Hatch HS
Semifinals

Aliceville 64, Choctaw County 27
Finals
Aliceville 54, R.C. Hatch 52

Area 8 at Central Coosa HS
Semifinals

Thorsby 45, Reeltown 40
Central Coosa 87, Fayetteville 42
Finals
Central Coosa 69, Thorsby 57

Area 9 at LaFayette HS
Semifinals

Ranburne 69, Horseshoe Bend 66
LaFayette 87, Woodland 38
Finals
LaFayette 86, Ranburne 20

Area 10 at Vincent HS
Semifinals

Altamont 63, Sumiton Christian 58
Vincent 71, Tarrant 19
Finals
Vincent 63,  Altamont 43

Area 11 at Sacred Heart (Anniston Aquatic/Fitness Center)
Semifinals

Westbrook Christian 51, Ohatchee 50
Sacred Heart Catholic 95, Gaston 47
Finals
Sacred Heart Catholic 50, Westbrook Christian 43

Area 12 at Southeastern HS
Semifinals

Cleveland 58, Cold Springs 48
Southeastern 51, West End 43
Finals
Southeastern 76, Cleveland 55

Area 13 at Red Bay HS
Semifinals

Sulligent 57, Addison 51
Red Bay 59, Winston County 48
Finals
Red Bay 79, Sulligent 56
 

Area 14 at Sand Rock HS
Semifinals

Asbury 64, Collinsville 60
Sand Rock 64, Cedar Bluff 44
Finals
Sand Rock 53, Asbury 47
 

Area 15 at Fyffe HS
Semifinals

North Sand Mountain 84, Section 82
Fyffe 70, Ider 40
Finals
Fyffe 71, North Sand Mountain 66
 

Area 16 at Tanner HS
First Round

Colbert County 62, Tharptown 58
Semifinals
Sheffield 81, Hatton 47
Tanner 47, Colbert County 44
Finals
Sheffield vs. Tanner, Saturday, Feb. 8, 6 p.m.

CLASS 3A
Area 1 at Mobile Christian HS
Semifinals

St. Michael Catholic 49, Bayside Academy 43
Finals
St. Michael Catholic 48, Mobile Christian 45

Area 2 at Thomasville HS
Semifinals

Thomasville 69, T.R. Miller 22

Flomaton 58, Excel 52
Finals
Thomasville 76, Flomaton, 46

Area 3 at Opp HS
Semifinals

Slocomb 73, Geneva 55
Opp 48, Straughn 46
Finals
Opp 59, Slocomb 45

Area 4 at Pike County HS
Semifinals

Providence Christian 59, Houston Academy 35
Pike County 55, Wicksburg 47
Finals
Pike County 41, Providence Christian 29

Area 5 at Bullock County HS
Semifinals

Bullock County 64, Saint James 48
Pike Road 72, Montgomery Academy 54
Finals
Bullock County vs. Pike Road, Saturday, Feb. 8, 5:30 p.m.

Area 6 at Southside-Selma HS
Semifinals

Prattville Christian 58, B.T. Washington Magnet 36
Finals
Southside-Selma vs. Prattville Christian, Friday, Feb. 7, 6 p.m.

Area 7 at Dadeville HS
Semifinals

Randolph County 58, B.B. Comer 52
Dadeville 90, Beulah 37
Finals
Dadeville 58, Randolph County 47

Area 8 at Hale County HS
Semifinals

Hale County 77, Gordo 68
Greene County 54, Holt 41
Finals
Greene County 53, Hale County  49

Area 9 at Midfield HS
Semifinals

Locust Fork 54, Holy Family 32
Midfield 96, Fultondale 58
Finals
Midfield 70, Locust Fork 46

Area 10 at Winfield HS
Semifinals

Oakman 71, Carbon Hill 57
Winfield 74, Lamar County 40
Finals
Winfield 58, Oakman 56

Area 11 at Piedmont HS
First Round

Weaver 62, Walter Wellborn 48
Semifinals
Saks 82, Pleasant Valley 71
Piedmont 76, Weaver 36
Finals
Piedmont vs. Saks, Saturday, Feb. 8, 6 p.m.

Area 12 at Hanceville HS
Semifinals

Hanceville 65, JB Pennington 54
Glencoe 57, Susan Moore 44
Finals
Hanceville 73, Glencoe 41

Area 13 at New Hope HS
Semifinals

New Hope 64, Brindlee Mountain 34
Vinemont 70, Holly Pond 53
Finals
New Hope 52, Vinemont 39

Area 15 at Phil Campbell HS
Semifinals

Colbert Heights 56, East Lawrence 46
Finals
Phil Campbell 54, Colbert Heights 53

Area 15 at Plainview HS
Semifinals

Plainview 81, Pisgah 47
Geraldine 88, Sylvania 84
Finals
Plainview 72, Geraldine 44

Area 16 at Lauderdale County HS
Semifinals

Lauderdale County 58, Clements 35
Westminster Christian 48, Lexington 44
Finals
Lauderdale County 52, Westminster Christian 44

CLASS 4A
Area 1 at UMS-Wright HS
Semifinals

UMS-Wright 61, W.S. Neal 39
Williamson 65, Escambia County 46
Finals
UMS-Wright 58, Williamson 55

Area 2 at Clarke County HS
Semifinals

Clarke County 58, Monroe County 50
Hillcrest-Evergreen 55, Andalusia 47
Finals
Clarke County vs. Hillcrest-Evergreen, Saturday, Feb. 8, 6 p.m.

Area 3 at Headland HS
Semifinals

Ashford 48, Dale County 45
Finals
Headland 80, Ashford 65

Area 4 at Montgomery Catholic HS
Semifinals

LAMP 57, Trinity Presbyterian 45
Montgomery-Catholic 80, Alabama Christian 59
Finals
Montgomery Catholic 68, LAMP 51

Area 5 at Handley HS
Semifinals

B.T. Washington 66, Elmore County 44
Handley 87, Holtville 55
Finals
B.T. Washington 60, Handley 48

Area 6 at Sumter Central HS
Semifinals

Dallas County 40, Greensboro 36
Finals
Sumter Central 78, Dallas County 73

Area 7 at Sipsey Valley HS
Semifinals

American Christian 56, Northside 49
Sipsey Valley 57, West Blocton 21
Finals
Sipsey Valley 53, American Christian 44

Area 8 at Montevallo HS
First Round

Leeds 54, Indian Springs 34
Semifinals
Childersburg 71, Oak Grove 48
Montevallo 91, Leeds 55
Finals
Montevallo 65, Childersburg 47

Area 9 at Talladega HS
Semifinals

Anniston 74, Lincoln 62
Talladega 102, Cheburne County 73
Finals
Anniston 62, Talladega 49

Area 10 at Jacksonville HS
Semifinals

Jacksonville 68, Hokes Bluff 37
White Plains 59, Cherokee County 42
Finals
White Plains 43, Jacksonville 36

Area 11 at Haleyville HS
Semifinals

Curry 68, Fayette County 66
Haleyville 66, Cordova 52
Finals
Haleyville 68, Curry 53

Area 12 at Oneonta HS
Semifinals

Good Hope 73, Fairview 67
Oneonta 79, Ashville 24
Finals
Oneonta 75, Good Hope 68

Area 13 at St. John Paul II Catholic HS
Semifinals

Danville 60, Priceville 57
West Morgan 65, St. John Paul II 61
Finals
West Morgan 66, Danville 62

Area 14 at North Jackson HS
Semifinals

DAR 62, Randolph 50
Finals
DAR 77, North Jackson 59

Area 15 at West Limestone HS
Semifinals

Brooks 53, Elkmont 46
Finals
Brooks 57, West Limestone 39

Area 16 at Deshler HS
Semifinals

Deshler 68, Rogers 53
Wilson 70, Central-Florence 63
Finals
Deshler 68, Wilson 54

CLASS 5A
Area 1 at LeFlore HS
First Round

Vigor 62, Satsuma 50
Semifinals
LeFlore 43, Vigor 37
Faith Academy 63, St. Paul’s Episcopal 45
Finals
LeFlore vs. Faith Academy, Saturday, Feb. 8, 7 p.m.

Area 2 at Citronelle HS
Semifinals

Wilcox Central 51, Jackson 49
Finals
Citronelle 66, Wilcox Central 40

Area 3 at Greenville HS
Semifinals

Greenville 110, Rehobeth 81
Charles Henderson 47, Carroll 32
Finals
Greenville  61, Charles Henderson 50

Area 4 at Tallassee HS
Semifinals

Brewbaker Tech 51, Valley 50
Tallassee 57, Beauregard 46
Finals
Tallassee 44, Brewbaker Tech 41

Area 5 at Central-Tuscaloosa
Semifinals

Demopolis 50, Bibb County 44
Finals
Central-Tuscaloosa 61, Demopolis 59

Area 6 at Marbury HS
Semifinals

Chilton County 60, Shelby County 57
Marbury 83, Jemison 62
Finals
Marbury 88, Chilton County 47

Area 7 at Sylacauga HS
Semifinals

Central of Clay County 69, Munford 61
Finals
Sylacauga 84, Central, Clay County 37

Area 8 at Ramsay HS
Semifinals

Ramsay 73,  John Carroll Catholic 45
Woodlawn 53, Briarwood Christian 44
Finals
Ramsay 79, Woodlawn 62

Area 9 at Fairfield HS
Semifinals

Fairfield 77, Parker 49
Wenonah 60, Pleasant Grove 57
Finals
Fairfield vs. Wenonah, Saturday, Feb. 8, 6 p.m.

Area 10 at Springville HS
Semifinals

Center Point 61, Moody 46
Springville 62, St. Clair County 46
Finals
Springville 56, Center Point 40

Area 11 at Mortimer Jordan HS
First Round

Corner 52, Dora 42
Semifinals
Jasper 71, Hayden 45
Mortimer Jordan 63, Corner 52
Finals
Jasper 57, Mortimer Jordan 49

Area 12 at Alexandria HS
Semifinals

Southside-Gadsden 48, Etowah 46
Finals
Alexandria 54, Southside-Gadsden 40

Area 13 at Boaz HS
Semifinals

Crossville 45, Boaz 42
Douglas 61, Sardis 49
Finals
Crossville 60, Douglas 54

Area 14 at Hamilton HS
Semifinals

Lawrence County 72, West Point 70
Russellville 65, Hamilton 61
Finals
Lawrence County 66, Russellville 56

Area 15 at Guntersville HS
Semifinals

Arab 42, Scottsboro 36
Guntersville 77, Brewer 41
Finals
Guntersville 69, Arab 46


Area 16 at East Limestone
Semifinals

Madison Academy 45, Ardmore, 34
East Limestone 70, Madison County 49
Finals
Madison Academy vs. East Limestone, Saturday, Feb. 8, 6 p.m.

CLASS 6A
Area 1 at Baldwin County HS
Semifinals

Baldwin County 51, Saraland 48
B.C. Rain 59, Blount 53
Finals
B.C. Rain 70, Baldwin County 58


Area 2 at Spanish Fort HS
Semifinals

Gulf Shores 77, Daphne 57
Spanish Fort 60, Robertsdale 34
Finals
Spanish Fort vs. Gulf Shores, Saturday, Feb. 8, 7 p.m.

Area 3 at Eufaula HS
Finals

Eufaula 95, Dothan 59

Area 4 at Carver-Montgomery HS
Semifinals

Sidney Lanier 82, Park Crossing 60
Finals
Sidney Lanier 78, Carver-Montgomery 57

Area 5 at Selma HS
Semifinals

Stanhope Elmore 60, Wetumpka 54
Finals
Selma 74, Stanhope Elmore 51

Area 6 at Russell County HS
Semifinals

Opelika 59, Benjamin  Russell  58
Finals
Russell County 56, Opelika 52

Area 7 at Northridge HS
Semifinals

Paul Bryant 51, Hillcrest-Tuscaloosa 42
Northridge 58, Brookwood 34
Finals
Paul Bryant vs. Northridge, Saturday, Feb. 8, 7 p.m.

Area 8 at Helena HS
Semifinals

Calera 52, Chelsea 46
Pelham 35, Helena 34
Finals
Calera 76, Pelham 43


Area 9 at Bessemer City HS
Semifinals

Hueytown 71, McAdory 58
Finals
Bessemer City vs. Hueytown, Saturday, Feb. 8, 3 p.m.

Area 10 at Huffman HS
Semifinals

Shades Valley 38, Homewood 37
Finals
Huffman 90, Shades Valley 57


Area 11 at Minor HS
Semifinals

Minor 35, Carver-Birmingham 31
Gardendale 76, Jackson-Olin 59
Finals
Minor vs. Gardendale, Saturday, Feb. 7, 7 p.m.

Area 12 at Pinson Valley HS
Semifinals

Clay-Chalkville 65, Pell City 39
Finals
Pinson Valley 75, Clay-Chalkville 65

Area 13 at Oxford HS
Semifinals

Albertville 85, Fort Payne 61
Finals
Oxford 71, Albertville 61

Area 14 at Hartselle HS
Semifinals

Cullman 70, Decatur 64
Finals
Hartselle 79, Cullman 48

Area 15 at Columbia HS
Semifinals

Muscle Shoals 67, Athens 52
Finals
Muscle Shoals 60, Columbia 46
Area 16 at Mae Jemison HS
Semifinals

Lee-Huntsville 65, Hazel Green 37
Mae Jemison 61, Buckhorn 49
Finals
Mae Jemison 74, Lee-Huntsville 53

CLASS 7A
Area 1 at Mary Montgomery HS
First Round

Alma Bryant 38, Theodore 37
Semifinals
Baker 60, Davidson 53
Mary Montgomery 73, Alma Bryant 44
Finals
Mary Montgomery vs. Baker, Saturday, Feb. 8, 3 p.m.

Area 2 at McGill-Toolen Catholic HS
Semifinals

McGill-Toolen Catholic 77, Foley 56
Fairhope 60, Murphy 47
Finals
Fairhope 69, McGill-Toolen Catholic 47

Area 3 at Lee-Montgomery HS
Semifinals

Lee-Montgomery 54, Prattville 36
Jeff Davis 53, Enterprise 45
Finals
Lee-Montgomery 72, Jeff Davis 67

Area 4 at Auburn HS
Semifinals

Central-Phenix City 55, Smiths Station 46
Finals
Auburn vs. Central-Phenix City, Saturday, Feb. 8, 7 p.m.

Area 5 at Oak Mountain HS
Semifinals

Hoover 46, Thompson 43
Oak Mountain 71, Tuscaloosa County 38
Finals
Oak Mountain 52, Hoover 44

Area 6 at Mountain Brook HS
Semifinals

Spain Park 63, Hewitt-Trussville 48
Mountain Brook 80, Vestavia Hills 48
Finals
Mountain Brook vs. Spain Park, Saturday, Feb. 8, 7 p.m.

Area 7 at Sparkman HS
Semifinals

Huntsville 57, Grissom, 52
Sparkman 65, Gadsden City 54
Finals
Huntsville vs. Sparkman, Saturday, Feb. 8, 5 p.m.

Area 8 at Austin HS
Semifinals

Florence 69, Bob Jones 57
Austin 79,  James Clemens 46
Finals
Austin 71, Florence 62