Monday, July 15, 2019

 

AHSAA State Basketball Championships

Legacy Arena, BJCC, Birmingham, Feb. 25-March 2

THURSDAY’S CHAMPIONSHIP GAME RESULTS

Class 1A Girls Finals
Phillips (26-10) 71, Skyline (29-6) 63

Class 1A Boys Finals
Decatur Heritage (32-4) 63, St. Luke’s Episcopal (18-10) 42

FRIDAY’S CHAMPIONSHIP GAME SCHEDULE
Class 2A Girls Finals
Cold Springs (28-6) 57, Fyffe (30-6 ) 53 (OT)

Class 2A Boys Finals
Central-Coosa (23-4) 54, Sacred Heart Catholic (23-11) 52

Class 3A Girls Finals
Pisgah (34-1) 46, Montgomery Academy (31-3) 41
Class 3A Boys Finals
Plainview (33-4) 54, Westminster Christian (27-5) 52

Class 4A Girls Finals
Rogers (32-3) 46, Anniston (29-5) 38
Class 4A Boys Finals
Talladega (26-8) 60, West Limestone (21-14) 48

SATURDAY’S CHAMPIONSHIP GAME SCHEDULE
Class 5A Girls Finals
Madison Academy (28-7) vs. Central-Tuscaloosa (27-3), 9 a.m.

Class 5A Boys Finals
Wenonah (30-5) vs. Center Point (18-14), 10:45 a.m.

Class 6A Girls Finals
Opelika (26-6) vs. Hazel Green (33-3), 12:30 p.m.
Class 6A Boys Finals
Carver-Montgomery (23-10) vs. Pinson Valley (23-9),  2:15 p.m.

Class 7A Girls Finals
Hewitt-Trussville (21-10) vs. Hoover (33-1), 4 p.m.
Class 7A Boys Finals
Mountain Brook (30-3) vs. Baker (21-13), 5:45 p.m.

MONDAY’S RESULTS

CLASS 1A
GIRLS SEMIFINALS

Phillips ((25-10) 66, Westminster-Oak Mountain (21-9) 48

Skyline (29-5) 58, St. Luke’s Episcopal (24-10) 36


1A Girls Finals

Phillips (26-10) 71, Skyline (29-65),

Thursday, Feb. 28, 4 p.m.

BOYS SEMIFINALS

Decatur Heritage (31-4) 60, Georgiana (27-6) 58 (OT)


St. Luke’s Episcopal (18-9) 51, Spring Garden (25-7) 45


1A Boys Finals

Decatur Heritage (31-4) vs. St. Luke’s Episcopal (18-9),

Thursday, Feb. 28, 5:45 p.m.


CLASS 2A
GIRLS SEMIFINALS

Cold Springs (27-6) 52,  G.W. Long (26-6) 36


Fyffe (30-5) 41, R.C. Hatch (22-7) 39


2A Girls Finals

Cold Springs (27-6) vs, Fyffe (30-5),

Friday, Mar. 1, 9 a.m.

BOYS SEMIFINALS

Central Coosa (22-4) 68, Tanner (27-7) 58


Sacred Heart Catholic (23-10) 75, Calhoun (27-8) 65


2A Boys Finals

Central Coosa (22-4) vs. Sacred Heart Catholic (23-10),

Friday, Mar. 1, 10:45 a.m.


TUESDAY’S RESULTS
CLASS 3A 
GIRLS SEMIFINALS
Montgomery Academy (31-2) 48, Winfield (31-2) 41
Pisgah (30-1) 63, Prattville Christian (24-9) 47
3A Girls Finals
Montgomery Academy (31-2) vs. Pisgah (30-1), Friday, Mar. 1, 12:30 p.m.

BOYS SEMIFINALS
Westminster Christian (27-4) 50, Bullock County (17-12) 32
Plainview (32-4) 74, Prattville Christian (30-4) 55

3A Boys Finals
Westminster Christian (27-4) vs. Plainview (32-4), Friday, Mar. 1, 2:15 p.m.


CLASS 4A 
GIRLS SEMIFINALS
Rogers (31-3) 50, Childersburg (33-2) 41
Anniston (29-4) 64, Greensboro (24-3) 50
4A Girls Finals
Rogers (31-3) vs. Anniston (29-4), Friday, Mar. 1, 4 p.m.

BOYS SEMIFINALS
West Limestone (21-13) 50,  B.T. Washington (21-9) 48
Talladega (25-8)  69, Hillcrest-Evergreen (26-3) 58
4A Boys Finals

West Limestone (21-13) vs. Talladega (25-8), Friday, Mar. 1, 5:45 p.m.

WEDNESDAY’S PAIRINGS/RESULTS
CLASS 6A 
GIRLS SEMIFINALS
Opelika (26-6) 61, Carver-Birmingham (26-9) 44
Hazel Green (33-3) 55, Blount (26-5) 39
6A Girls Finals
Opelika (26-6) vs. Hazel Green (33-3), Saturday, Mar. 2, 12:30 p.m.

BOYS SEMIFINALS
Carver-Montgomery (23-10) 62, Muscle Shoals (25-8) 47
Pinson Valley (23-9) 54, Hillcrest-Tuscaloosa (28-8) 51
6A Boys Finals
Carver-Montgomery (23-10) vs. Pinson Valley (23-9), Saturday, Mar. 2, 2:15 p.m.


CLASS 5A 
GIRLS SEMIFINALS
Madison Academy (28-7) 54, Ramsay (27-8) 48
Brewer (24-9) vs. Central-Tuscaloosa (26-3), 6 p.m.
5A Girls Finals
Saturday, Mar. 2,  9 a.m.

BOYS SEMIFINALS
Wenonah (30-5) 72, Ramsay (20-14) 61
Center Point (17-14) vs. Bibb County (14-15), 7:30 p.m.
5A Boys Finals
Saturday, Mar. 2,  10:45 a.m.

THURSDAY’S RESULTS
CLASS 7A 
GIRLS SEMIFINALS
Hewitt-Trussville (21-10) 48, Auburn (24-5) 45
Hoover (33-1) 57, McGill-Toolen Catholic (29-3) 49
BOYS SEMIFINALS
Mountain Brook (30-3) 59, Lee-Montgomery (29-4) 48
Baker (21-13) 59, Hoover (24-9) 55

LiveSlider