Monday, June 24, 2019
2019 Area Basketball Tournament Results

AHSAA AREA BASKETBALL TOURNAMENTS

AHSAA AREA BASKETBALL TOURNAMENTS
Results including Friday, Feb. 8 Games

BOYS AREA TOURNEYS
CLASS 1A
Area 1 at St. Luke’s Episcopal
McIntosh 73, Millry 48
St. Luke’s Episcopal 67, Fruitdale 37
Finals, Fri., Feb. 8
St. Luke’s Episcopal (13-9) 63, McIntosh (18-10) 51

Area 2 at Georgiana HS
Pleasant Home 49, McKenzie 41
Thurs., Feb. 7
J.F. Shields 51, Red Level 48
Georgiana 79, Pleasant Home 40
Finals, Sat., Feb. 8
Georgiana 72, J.F. Shields 51

Area 3 at Elba HS
Florala 67, Brantley 55
Elba 83, Kinston 52
Finals, Fri., Feb. 8
Elba (16-6) 68, Florala (18-7) 40

Area 4 at Keith HS, Orrville
Marengo 52, Sweet Water 34
Wed., Feb. 6
Linden 75, A.L. Johnson 74
Marengo 68, Keith 65
Finals, Fri., Feb. 8
Linden 63, Marengo (6-14) 59

Area 5 at Ellwood Christian HS, Selma
Autaugaville 82, Verbena 40
Ellwood Christian 95, Billingsley 65
Finals, Fri., Feb. 8
Ellwood Christian (14-8) 69, Autaugaville (9-11) 58

Area 6 at Wadley HS
Wadley 64, Notasulga 45
Lanett 68, Loachapoka 29
Finals, Fri., Feb. 8
Lanett (16-8) 74, Wadley (13-8) 54

Area 7 at Holy Spirit Catholic HS, Tuscaloosa
Francis Marion 62, Maplesville 26
Holy Spirit Catholic 77, Isabella 45
Finals, Fri., Feb. 8
Francis Marion (18-4) 57, Holy Spirit Catholic (23-7) 56

Area 8 at Cornerstone School, Birmingham
Heritage Christian 74, Jefferson Christian 63
Thurs., Feb. 7
Westminster-Oak Mtn 56, Appalachian 54
Cornerstone School 65, Heritage Christian 32
Finals, Sat., Feb. 9
Cornerstone 80, Westminster-Oak Mtn 42

Area 9 at Talladega County Central HS
Alabama School/Deaf 56, Victory Christian 53
Thurs., Feb. 7
Winterboro 63, Ragland 51
Talladega County Central 58, Ala. School/Deaf 32
Finals, Sat., Feb. 9
Winterboro 63, Talladega County Central 53

Area 10 at South Lamar HS, Millport
Pickens County 68, Marion County 57
South Lamar 83, Hubbertville 39
Finals, Thurs., Feb. 7
Pickens County (12-8) 82, South Lamar (16-7) 68

Area 11 at Spring Garden HS
Spring Garden 80, Coosa Christian 50
Jacksonville Christian 65Faith Christian 57
Finals, Thurs., Feb. 7
Spring Garden 72, Jacksonville Christian 53

Area 12 at Belgreen HS
Brilliant 65, Vina 47
Thurs., Feb. 7
Hackleburg 54, Phillips 44
Belgreen 96, Brilliant 49
Finals, Sat., Feb. 9
Belgreen 90, Hackleburg 65

Area 13 at Decatur Heritage HS
Decatur Heritage 79, St. Bernard 39
Meek 49, Lynn 35
Finals, Thurs., Feb. 7
Decatur Heritage (27-4)  84, Meek (22-9) 31

Area 14 at Skyline HS
Skyline 71, Gaylesville 24
Woodville 62, Valley Head 40
Finals, Thurs., Feb. 7
Skyline (22-8) 64, Woodville (14-15) 28

Area 15 at R.A. Hubbard HS
Whitesburg Christian 62, Athens Bible 48
Thurs., Feb. 7
Lindsay Lane 71, Oakwood Adventist 64
Whitesburg Christian 53, R.A. Hubbard 49
Finals, Sat., Feb. 9
Lindsay Lane 69, Whitesburg Christian 59

Area 16 at Mars Hill Bible School, Florence
Mars Hill Bible 78, Shoals Christian 13
Covenant Christian 52, Waterloo 42
Finals, Feb., Feb. 8
Mars Hills Bible (18-8) 67. Covenant Christian (19-7) 51

CLASS 2A
Area 1 at Cottage Hill Christian, Mobile
Chickasaw 46, Elberta 27
Finals, Fri., Feb. 8
Cottage Hill Christian (15-6) 48, Chickasaw (13-10) 28

Area 2 at J.U. Blacksher HS, Uriah
Wed., Feb. 6
Southern Choctaw 86, Leroy 78
J.U. Blacksher 62, Washington County 49
Finals, Fri., Feb. 8
J.U. Blacksher (16-7) 44, Southern Choctaw (12-8) 40

Area 3 at Daleville HS
Houston County 52, Geneva County 40
Daleville 53, Cottonwood 26
Finals, Fri., Feb. 8
Daleville (18-7) 51, Houston County (15-7) 50

Area 4 at Goshen HS
Samson 62, Zion Chapel 57
Goshen 69, New Brockton 34
Finals, Fri., Feb. 8
Goshen 59, Samson 44

Area 5 at Abbeville HS
Barbour County 60, Ariton 49
Abbeville 64, G.W. Long 53
Finals, Fri., Feb. 8
Abbeville 59, Barbour County 58

Area 6 at Calhoun HS, Letohatchee
Thurs., Feb. 7
Central-Hayneville 66, Luverne 52
Calhoun 89, Highland Home 48
Finals, Sat, Feb. 9
Calhoun 84, Central-Hayneville 73

Area 7 at R.C. Hatch HS, Uniontown
Aliceville 48, Choctaw County 40
Finals, Thurs., Feb. 7
R.C. Hatch 51, Aliceville 46

Area 8 at Central Coosa HS, Rockford
Coosa Central 97, Fayetteville 49
Thorsby 54, Reeltown 40
Finals, Thurs., Feb. 7
Coosa Central (18-4) 69, Thorsby (20-5) 52

Area 9 at LaFayette HS
Ranburne 65, Horseshoe Bend 36
LaFayette 81, Woodland 30
Finals, Thurs., Feb. 7
LaFayette (26-4) 69, Ranburne (15-12) 46,  7 p.m.

Area 10 at Vincent HS
Vincent 73, Tarrant 30
Sumiton Christian 72, Altamont 70
Finals, Thurs., Feb. 7
Vincent 65, Sumiton Christian 36

Area 11 at Sacred Heart Catholic HS, Anniston
Fri., Feb. 8
Westbrook Christian 45, Ohatchee 45
Sacred Heart Catholic 102, Gaston 37
Finals, Sat., Feb. 9
Sacred Heart Catholic (18-10) 61, Westbrook Christian (17-14) 42

Area 12 at Cold Springs HS, Bremen
Southeastern 75, Cleveland 59
Cold Springs 51, West End 27
Finals, Fri., Feb. 8
Cold Springs (19-10) 60, Southeastern (13-15) 49

Area 13 at Red Bay HS
Sulligent 56, Winston County 45
Red Bay 75, Addison 27
Finals, Fri., Feb. 8
Red Bay (26-5) 42, Sulligent (9-13) 29

Area 14 at Collinsville
Wed., Feb. 6
Collinsville 48, Cedar Bluff 34
Asbury 53, Sand Rock 52
Finals, Fri., Feb. 8
Collinsville (18-10) 55, Asbury (17-11) 52

Area 15 at North Sand Mtn HS, Higdon
North Sand Mountain 110, Ider 42
Fyffe 73, Section 53
Finals, Fri., Feb. 8
Fyffe 61, North Sand Mountain (19-7) 55

Area 16 at Tanner HS
Hatton 55, Tharptown 50
Thurs., Feb. 7
Sheffield 78, Colbert County 55
Tanner 67, Hatton 31
Finals, Sat., Feb. 9
Tanner 69, Sheffield 59

CLASS 3A
Area 1 at Mobile Christian
Bayside Academy 34, St. Michael Catholic 20
Finals, Fri., Feb. 8
Mobile Christian (17-10) 53, Bayside Academy (11-13) 38

Area 2 at Flomaton HS
Thomasville 63, Excel 50
Flomaton 113, TR Miller 33
Finals, Thurs., Feb. 7
Thomasville (15-8) 53, Flomaton (21-8) 50

Area 3 at Slocomb HS
Opp 41, Straughn 37
Slocomb 66, Geneva 53
Finals, Fri., Feb. 8
Opp 63, Slocomb (14-11) 61

Area 4 at Houston Academy, Dothan
Pike County 43, Providence Christian 23
Houston Academy 63, Wicksburg 50
Finals, Fri., Feb. 8
Pike County 35, Houston Academy 13 (reported on C2C)

Area 5 at Bullock County HS, Union Springs
Thurs., Feb. 7
Bullock County 59, Saint James 39
Pike Road 56, Montgomery Academy 51
Finals, Sat., Feb. 9
Bullock County 59, Pike Road 56

Area 6 at Prattville Christian
Southside-Selma 68, B.T. Washington Magnet 50
Finals, Thurs., Feb. 7
Prattville Christian (27-3) 79, Southside-Selma (6-15) 37

Area 7 at Dadeville HS
Wed., Feb. 6
Randolph County 56, B.B. Comer 45
Dadeville 60, Beulah 54
Finals, Fri., Feb. 8
Dadeville 55, Randolph County 44

Area 8 at Holt HS, Tuscaloosa
Holt 67, Hale County 51
Greene County 45, Gordo 37
Finals, Thurs., Feb. 7
Greene County 56, Holt (14-13) 38

Area 9 at Midfield HS
Fultondale 56, Locust Fork 52
Midfield 69, Holy Family 33
Finals, Wed., Feb. 6
Midfield (10-14) 67, Fultondale (18-6) 34

Area 10 at Oakman HS
Winfield 51, Carbon Hill 49
Lamar County 53, Oakman 51
Finals, Thurs., Feb. 7
Winfield (22-8) 69, Lamar County (9-14) 51

Area 11 at Piedmont HS
Pleasant Valley 69, Walter Wellborn 42
Thurs., Feb. 7
Piedmont 73, Pleasant Valley 46
Saks 64, Weaver 61
Finals, Sat., Feb. 9
Piedmont (21-5) 62, Saks (6-16) 37

Area 12 at Hanceville HS
Thurs., Feb. 7
J.B. Pennington 73, Glencoe 62
Hanceville 74, Susan Moore 48
Finals, Sat., Feb. 9
J.B. Pennington 61, Hanceville 58

Area 13 at Holly Pond HS
New Hope 49, Brindlee Mountain 47
Holly Pond 74, Vinemont 57
Finals, Thurs., Feb. 7
Holly Pond (14-15) 69, New Hope (11-16) 48

Area 14 at Phil Campbell HS
East Lawrence 57, Colbert Heights 54
Finals, Fri., Feb. 8
East Lawrence (9-16) 48, Phil Campbell (8-15) 34

Area 15 at Plainview HS, Rainsville
Plainview 101, Geraldine 49
Sylvania 82, Pisgah 54
Finals, Thurs., Feb. 7
Plainview (28-4) 103, Sylvania (18-8) 55

Area 16 at Westminster Christian HS, Huntsville
Lauderdale County 70, Lexington 49
Westminster Christian 65, Clements 30
Finals, Fri., Feb. 8
Westminster Christian (23-4) 53, Lauderdale County (20-10) 51

CLASS 4A
Are 1 at Williamson HS, Mobile
Thurs., Feb. 7
Escambia County 49, UMS-Wright 45
Williamson 87, W.S. Neal 31
Finals, Sat., Feb. 9
Escambia County 74, Williamson 70

Area 2 at Hillcrest HS, Evergreen
Clarke County 63, Andalusia 40
Hillcrest-Evergreen 86, Monroe County 54
Finals, Thurs., Feb. 7
Hillcrest-Evergreen (23-2) 65, Clarke County (16-9) 59

Area 3 at Dale County HS, Midfield City
Headland 65, Ashford 51
Finals, Thurs., Feb. 7
Dale County 87, Headland 70

Area 4 at LAMP HS, Montgomery
Thurs., Feb. 7
LAMP 60, Alabama Christian 55
Montgomery Catholic 55, Trinity Presbyterian 43
Finals, Sat., Feb. 9
Montgomery Catholic 56, LAMP 49

Area 5 at B.T. Washington HS, Tuskegee
Handley 64, Elmore County 42
B.T. Washington 69, Holtville 45
Finals, Fri., Feb. 8
B.T. Washington 46,  Handley 36

Area 6 at Sumter Central HS, York
Greensboro 73, Dallas County 59
Finals, Fri., Feb. 8
Sumter Central 56, Greensboro 51

Area 7 at American Christian, Tuscaloosa
Sipsey Valley 69, West Blocton 50
American Christian 66, Northside 53
Finals, Fri., Feb. 8
Sipsey Valley 63, American Christian 50

Area 8 at Childersburg HS
Montevallo 56, Leeds 48
Oak Grove 55, Indian Springs 46
Wed., Feb. 6
Childersburg 66, Oak Grove 55
Finals, Fri., Feb. 8
Childersburg (20-9) 61, Montevallo (12-12) 53

Area 9 at Anniston HS
Talladega 58, Lincoln 50
Anniston 77, Cleburne County 42
Finals, Thur., Feb. 7
Anniston (22-7) 41, Talladega (21-8) 40

Area 10 at Jacksonville HS
Thurs., Feb. 7
Cherokee County 47, White Plains 45
Jacksonville 66, Hokes Bluff 40
Finals, Sat., Feb. 9
Jacksonville 73, Cherokee County 64

Area 11 at Curry HS
Haleyville 54, Fayette County 52
Curry 54, Cordova 39
Finals, Thurs., Feb. 7
Haleyville (10-18) 49, Curry (18-9) 42

Area 12 at Oneonta HS
Good Hope 62, Fairview 57
Oneonta 83, Ashville 54
Finals, Fri., Feb. 8
Oneonta 63, Good Hope 60

Area 13 at West Morgan HS
St. John Paul II Catholic 66, Priceville 59
Danville 64, West Morgan 60
Finals, Fri., Feb. 8
Danville 48, St. John Paul II Catholic 44

Area 14 at DAR HS, Grant
Randolph 49, North Jackson 48
Thurs., Feb. 7
DAR 55, Randolph 51

Area 15 at Brooks HS, Killen
West Limestone 49, Elkmont 35
Finals, Fri., Feb. 8
Brooks (16-13) 57, West Limestone (25-3) 49

Area 16 at Deshler HS, Tuscumbia
Deshler 72, Wilson 45
Central-Florence 72, Rogers 49
Finals, Fri., Feb. 8
Deshler (24-6) 64, Central-Florence (12-15) 52

CLASS 5A
Area 1 at LeFlore HS, Mobile
St. Paul’s Episcopal 64, Satsuma 31
Thurs., Feb. 7
LeFlore 57, St. Paul’s Episcopal 38
Vigor 43, Faith Academy 36
Finals, Sat., Feb. 9
LeFlore 71, Vigor 54

Area 2 at Jackson HS
Wilcox-Central 64, Citronelle 55
Finals, Thurs., Feb. 7
Jackson (20-6) 76, Wilcox Central 74

Area 3 at Charles Henderson HS, Troy
Greenville 49, Carroll 43
Charles Henderson 85, Rehobeth 48
Finals, Thurs., Feb. 7
Charles Henderson 57, Greenville 41

Area 4 at Brewbaker Tech, Montgomery
Tallassee 48, Valley 44
Brewbaker Tech 74, Beauregard 58
Finals, Thur., Feb. 7
Brewbaker Tech (21-10) 65, Tallassee (21-7) 54

Area 5 at Central HS, Tuscaloosa
Bibb County 49, Demopolis 47
Finals, Thurs., Feb. 7
Central-Tuscaloosa (17-9) 50, Bibb County (11-15) 49

Area 6 at Shelby County HS, Columbiana
Marbury 89, Chilton County 56
Shelby County 94, Jemison 38
Finals, Thurs., Feb. 7
Marbury 52, Shelby County 44

Area 7 at Sylacauga HS
Central Clay County 60, Munford 48
Finals, Thurs., Feb. 7
Sylacauga 70, Central Clay County 65

Area 8 at Ramsay HS, Birmingham
Wed., Feb. 6
Ramsay 88, John Carroll Catholic 59
Woodlawn 56, Briarwood Christian 51
Finals, Fri., Feb. 8
Ramsay 81, Woodlawn 68

Area 9 at Fairfield HS
Thurs., Feb. 7
Fairfield 59, Parker 45
Wenonah 69, Pleasant Grove 51
Finals, Sat., Feb. 9
Wenonah 68, Fairfield 64

Area 10 at Center Point HS
Center Point 58, St. Clair County 46
Springville 66, Moody 55
Thurs., Feb. 7
Center Point (14-14)  39, Springville (24-3) 32

Area 11 at Mortimer Jordan HS, Kimberly
Jasper 45, Dora 36
Mortimer Jordan 48, Corner 44
Finals, Thurs., Feb. 7
Jasper (11-17) 51, Mortimer Jordan (15-13) 46

Area 12 at Etowah HS, Attalla
Alexandria 52, Southside-Gadsden 47
Finals, Thurs., Feb. 7
Etowah (16-9) 73, Alexandria (13-11) 69

Area 13 at Boaz HS
Thurs., Feb. 7
Boaz 36, Douglas 31
Crossville 48, Sardis 42
Finals, Sat., Feb. 9
Crossville 44, Boaz 37

Area 14 at Hamilton HS
Russellville 71, West Point 66
Hamilton 74, Lawrence County 56
Finals, Fri., Feb. 8
Russellville(20-6) 62, Hamilton (24-5) 52

Area 15 at Arab HS
Scottsboro 54, Guntersville 61
Arab 53, Brewer 48
Finals, Fri., Feb. 8
Arab (16-12) 46, Scottsboro (14-16) 44

Area 16 at East Limestone HS
Madison Academy 58, Madison County 47
East Limestone 38, Ardmore 35
Finals, Fri., Feb. 8
East Limestone (20-8) 38, Madison Academy (23-6) 37

CLASS 6A
Area 1 at Blount HS, Mobile
Wed., Feb. 6
Blount 59, Saraland 50
B.C. Rain 69, Baldwin County 58
Finals, Fri., Feb. 8
Blount 62, B.C. Rain 49

Area 2 at Daphne HS
Thurs., Feb. 7
Spanish Fort 63, Gulf Shores 36
Daphne 76, Robertsdale 48
Finals, Sat., Feb. 9
Daphne 55, Spanish Fort 38

Area 3 at Eufaula HS
Northview 52, Dothan 48
Finals, Thurs., Feb. 7
Eufaula (25-5) 83, Northview (4-16) 63

Area 4 at Sidney Lanier HS, Montgomery
Carver-Montgomery 59, Park Crossing 48
Finals, Thurs., Feb. 7
Sidney Lanier (18-6) 44, Carver-Montgomery (19-9) 39

Area 5 at Selma HS
Stanhope Elmore 55, Wetumpka 46
Finals, Fri., Feb. 8
Selma (18-9) 50, Stanhope Elmore (17-12) 49

Area 6 at Opelika HS

Russell County 38, Benjamin Russell 35
Finals, Thurs., Feb. 7
Opelika 63, Russell County 56

Area 7 at Paul Bryant HS, Tuscaloosa
Thurs., Feb. 7
Hillcrest-Tuscaloosa 66, Northridge 61
Paul Bryant 65, Brookwood 30
Finals, Sat., Feb. 9
Paul Bryant (20-5) 51, Hillcrest-Tuscaloosa (21-5) 45

Area 8 at Helena HS
Wed., Feb. 6
Calera 42, Chelsea 32
Helena 40, Pelham 37
Finals, Fri., Feb. 8
Helena (19-10) 62, Calera  (13-14) 61

Area 9 at McAdory HS, McCalla
Bessemer City 77, Hueytown 61
Finals, Thurs., Feb. 7
Bessemer City 64, McAdory 62

Area 10 at Huffman HS, Birmingham
Wed., Feb, 6
Homewood 38, Shades Valley 34
Finals, Fri., Feb. 8
Huffman (20-7) 63, Homewood (23-9) 44

Area 11 at Gardendale HS
Carver-Birmingham 56, Minor 48
Gardendale 63, Jackson-Olin 50
Finals, Thurs., Feb. 7
Gardendale (20-8) 54, Carver-Birmingham (7-23) 53
Area 12 at Pinson Valley HS
Clay-Chalkville 68, Pell City 41
Finals, Thurs., Feb. 7
Pinson Valley (19-9) 73, Clay-Chalkville (18-13) 57
   Area 13 at Oxford HS
Albertville 89, Fort Payne 67
Finals, Fri., Feb. 8
Oxford (23-4) 62, Albertville (21-8) 58

Area 14 at Hartselle HS
Decatur 50, Cullman 40
Finals, Fri., Feb. 8
Hartselle (22-7) 72, Decatur (12-16) 66

Area 15 at Columbia HS, Huntsville
Thurs., Feb. 7
Muscle Shoals 72, Athens 54
Finals, Sat., Feb. 9
Muscle Shoals 67, Columbia 63

Area 16 at Lee-Huntsville HS
Lee-Huntsville 44, Hazel Green 43
Buckhorn 61, Mae Jemison 54
Finals, Fri., Feb. 8
Lee-Huntsville 44, Buckhorn 42


CLASS 7A
Area 1 at Baker HS
Alma Bryant 51, Davidson 49
Thurs., Feb. 7
Theodore 50, Mary Montgomery 39
Baker 90, Alma Bryant 54
Finals, Fri., Feb. 8
Baker (18-13) 64, Theodore (17-11) 60

Area 2 at Fairhope HIS
Wed., Feb. 6
Fairhope 64, Murphy 42
McGill-Toolen Catholic 74, Foley 33
Finals, Fri., Feb. 8
McGill-Toolen Catholic 54, Fairhope (21-7) 53

Area 3 at Lee-Montgomery HS
Enterprise 46, Jeff Davis 43
Lee-Montgomery 78, Prattville 23
Finals, Thurs., Feb. 5
Lee-Montgomery (27-3) 67, Enterprise (23-8) 52

Area 4 at Central-Phenix City HS
Thurs., Feb. 7
Smiths Station 56, Auburn 52
Finals, Sat., Feb. 9
Central-Phenix City 60, Smiths Station 52

Area 5 at Hoover HS
Thurs., Feb. 7
Thompson 58, Oak Mountain 51
Hoover 64, Tuscaloosa County 31
Finals, Sat., Feb. 9
Hoover (22-8) 68, Thompson (20-10) 54

Area 6 at Mountain Brook HS
Thurs., Feb. 7
Vestavia Hills 72, Spain Park 56
Mountain Brook 78, Hewitt-Trussville 51
Finals, Sat., Feb. 9
Mountain Brook 63, Vestavia Hills 36

Area 7 at Sparkman HS
Thurs., Feb. 7
Huntsville 64, Gadsden City 57
Sparkman 68. Grissom 52
Finals, Sat., Feb. 9
Huntsville 51, Sparkman 50

Area 5 at Florence HS
Thurs., Feb. 7
James Clemens 59, Austin 51
Florence 70, Bob Jones 52
Finals, Sat., Feb. 9
Florence 65, James Clemens 51


GIRLS AREA TOURNEYS
CLASS 1A
Area 1 at St. Luke’s Episcopal, Mobile
McIntosh 75, Millry 27
St. Luke’s Episcopal 79, Fruitdale 7
Finals, Fri., Feb. 8
St. Luke’s Episcopal (21-9) 75, McIntosh (17-9) 57

Area 2 at Pleasant Home HS
Red Level 54, McKenzie 24
Wed., Feb. 6
Georgiana 56, J.F. Shields 51
Pleasant Home 62, Red Level 22
Finals, Fri., Feb. 8
Pleasant Home (20-3) 45, Georgiana (16-13) 32

Area 3 at Florala HS

Brantley 52, Elba 46
Florala 51, Kinston 26
Finals, Thurs., Feb. 7

Brantley 50, Florala 39


Area 4 at Linden HS
A.L. Johnson 64, Keith 41
Linden 59, Marengo 51
Finals, Thurs., Feb. 7
Linden 61, A.L. Johnson 45

Area 5 at Verbena HS

Autaugaville 65, Ellwood Christian 28
Verbena 47, Billingsley 33
Finals, Thurs., Feb. 7

Verbena (16-3) 54, Autaugaville (5-11) 46

Area 6 at Lanett HS

Loachapoka 38, Notasulga 37
Lanett 43, Wadley 15
Finals, Thurs., Feb. 7

Lanett 45, Loachapoka 36


Area 7 at Francis Marion HS

Isabella 41, Holy Spirit Catholic 38
Francis Marion 69, Maplesville 19
Finals, Thurs., Feb. 7

Francis Marion (12-6) 62, Isabella (8-10) 25

Area 8 at Samford U. (Westminster OM is host)
Jefferson Christian 47, Heritage Christian 36
Wed., Feb. 6
Cornerstone 46, Appalachian 40
Westminster-Oak Mtn 46, Jefferson Christian 12
Finals, Feb. 8
Cornerstone School 39, Westminster-Oak Mountain 38

Area 9 at Talladega County Central HS

Victory Christian 40, Ala. School/Deaf 32
Talladega County Central 68, Victory Christian 24
Winterboro 57, Ragland 33
Finals, Fri., Feb. 8
Talladega County Central 63, Winterboro 48

Area 10 at Marion County HS, Guin
Pickens County 28, South Lamar 27
Wed., Feb. 6
Berry 50, Hubbertville 22
Marion County 58, Pickens County 24
Finals, Fri., Feb. 8
Marion County (21-5) 46, Berry (17-9) 33


Area 11 at Spring Garden HS
Faith Christian 64, Donoho 52
Coosa Christian 59, Jacksonville Christian 41
Spring Garden 92, Faith Christian 50
Finals, Thurs., Feb. 7
Spring Garden 73, Coosa Christian 23

Area 12 at Phillips HS, Bear Creek
Brilliant 60, Hackleburg 39
Wed., Feb. 6
Belgreen 88, Vina 49
Phillips 72, Brilliant 34
Finals, Fri., Feb. 8
Phillips (21-10) 83, Belgreen (22-7) 38

Area 13 at Decatur Heritage
Lynn 37, Saint Bernard 32
Decatur Heritage 62, Lynn 31
Falkville 40, Meek 35
Finals, Thurs., Feb. 7
Falkville (18-11) 48, Decatur Heritage (19-7) 34

Area 14 at Skyline HS
Skyline 66, Gaylesville 31
Valley Head 50, Woodville 25
Finals, Thurs., Feb. 7

Skyline 64, Valley Head 29

Area 15 at Oakwood Adventist HS, Huntsville
Whitesburg Christian 62, Athens Bible 48
Oakwood 60, Whitesburg Christian 27
R.A. Hubbard 63, Lindsay Lane 28
Finals, Fri., Feb. 8
R.A. Hubbard (16-10) 51, Oakwood Adventist (10-10) 42

Area 16 at Mars Hill Bible HS, Florence
Shoals Christian 56, Cherokee 20
Mars Hill Bible 75, Shoals Christian 15
Covenant Christian 50, Waterloo 31
Finals, Fri., Feb. 8
Mars Hill Bible (19-9) 50, Covenant Christian (18-6) 30



CLASS 2A
Area 1 at Elberta HS
Cottage Hill Christian 35, Chickasaw 14
Finals, Thurs., Feb. 7
Cottage Hill Christian 40, Elberta 37

Area 2 at Southern Choctaw HS
Southern Choctaw 54, J.U. Blacksher 2 (reported in C2C)
Washington County 59, Leroy 26
Finals, Thurs., Feb. 7
Southern Choctaw (15-4) 52, Washington County (12-5) 34

Area 3 at Geneva Co. HS, Hartford
Daleville 50, Cottonwood 45
Geneva County 89, Houston County 43
Finals, Thurs., Feb. 7
Geneva County (22-7) 61, Daleville (14-9) 46

Area 4 at Samson HS
Samson 47, Zion Chapel 27
Goshen 55, New Brockton 41
Finals, Thurs., Feb. 7
Samson (24-6) 55, Goshen (10-8) 39

Area 5 at Abbeville
G.W. Long 47, Ariton 36
Abbeville 54, Barbour County 14
Finals, Fri., Feb. 8
Abbeville 36, G.W. Long 32

Area 6 at Central-Hayneville HS
Wed., Feb. 6
Calhoun 41, Luverne 31
Central-Hayneville 62, Highland Home 21
Finals, Fri., Feb. 8
Central-Hayneville 56, Calhoun 33

Area 7 at Choctaw County HS, Butler

R.C. Hatch 48, Aliceville 38
Finals, Wed., Feb. 6
R.C. Hatch (17-6) 49, Choctaw County (13-3) 41

Area 8 at Reeltown HS
Thorsby 52, Coosa Central 33
Reeltown 59, Fayetteville 26

Finals, Wed., Feb. 6
Reeltown (14-6) 47, Thorsby (14-7) 26

Area 9 at LaFayette HS
Ranburne 36, Horseshoe Bend 34
LaFayette 61, Woodland 47
Finals, Thurs., Feb. 7
Ranburne 44, LaFayette 38

Area 10 at Altamont HS
Altamont 41, Tarrant 29
Vincent 32, Sumiton Christian 22
Finals, Wed., Feb. 6
Altamont (19-11) 52, Vincent (7-17) 49

Area 11 at Sacred Heart Catholic HS, Anniston
Thurs., Feb. 7
Ohatchee 47, Gaston 36
Sacred Heart Catholic 74, Westbrook Christian 41
Finals, Sat., Feb. 9
Sacred Heart Catholic (23-4) 49, Ohatchee (12-14) 28

Area 12 at Cold Springs HS

Cleveland 66, West End 43
Cold Springs 87, Southeastern 37
Finals, Fri., Feb. 8
Cold Springs (24-6) 92, Cleveland (10-15) 36

Area 13 at Red Bay HS
Addison 53, Winston County 36
Red Bay 51, Sulligent 23
Finals, Fri., Feb. 8
Red Bay (13-14) 41, Addison (17-11) 40

Area 14 at Collinsville HS
Asbury 63, Collinsville 55
Sand Rock 60, Cedar Bluff 40
Finals, Thurs., Feb. 7
Sand Rock (29-2) 63, Asbury (14-14) 43

Area 15 at Fyffe HS
Fyffe 70, Section 40
North Sand Mountain 53, Ider 44
Finals, Thurs., Feb. 7
Fyffe 49, North Sand Mountain 34

Area 16 at Hatton HS
Tharptown 76, Sheffield 28
Wed., Feb. 6
Tanner 46, Colbert County 25
Hatton 45, Tharptown 44
Finals, Fri., Feb. 8
Hatton (22-7) 49, Tanner (15-14) 39


CLASS 3A
Area 1 at Bayside Academy, Daphne
St. Michael Catholic 38, Mobile Christian 12
Finals, Thurs., Feb. 7
Bayside Academy (12-9) 29, St. Michael Catholic (16-6) 24

Area 2 at T.R. Miller HS, Brewton
T.R. Miller 70, Excel 10
Thomasville 60, Flomaton 55
Finals, Fri., Feb. 8
T.R. Miller (22-2) 57, Thomasville 31

Area 3 at Geneva HS
Geneva 73, Opp 14
Straughn 53, Slocomb 48
Finals, Thurs., Feb. 7
Geneva (27-3) 47, Straughn (10-14) 37

Area 4 at Providence Christian HS, Dothan
Providence Christian 35, Wicksburg 10
Houston Academy 47. Pike County 40
Finals, Thurs., 6 p.m.
Providence Christian 52, Houston Academy 28

Area 5 at Montgomery Academy
Wed., Feb. 6
Montgomery Academy 74, Bullock County 19
Pike Road 45, Saint James 33
Finals, Fri., Feb. 8
Montgomery Academy (28-2) 56, Pike Road (11-11) 42

Area 6 at Prattville Christian HS
Southside-Selma 45, B.T. Washngton Magnet 21
Finals, Thurs., Feb. 7
Prattville Christian (22-8) 46, Southside-Selma (16-9) 37

Area 7 at Dadeville HS
Wed., Feb. 6
Beulah 47, B.B. Comer 39
Dadeville 54, Randolph County 16
Finals, Fri., Feb. 8
Dadeville 65, Beulah 58

Area 8 at Holt HS

Hale County 53, Gordo 41
Holt 65, Greene County 21
Finals, Thurs., Feb. 7
Holt 47, Hale County 42

Area 9 at Midfield HS
Locust Fork  86, Fultondale 43
Midfield 66, Holy Family 17
Finals, Wed., Feb. 6
Locust Fork (21-6) 48, Midfield (21-9) 39

Area 10 at Winfield HS
Winfield 55, Lamar County 25
Carbon Hill 52, Oakman 43
Finals, Wed., Feb. 6
Winfield (28-1) 36, Carbon Hill 34

Area 11 at Weaver HS
Saks 53, Walter Wellborn 18
Wed., Feb. 6
Weaver 60, Saks 25
Pleasant Valley 41, Piedmont 40
Finals, Fri., Feb. 8
Weaver (18-9) 50, Pleasant Valley (17-12) 39

Area 12 at Susan Moore HS
Glencoe 59, Hanceville 43
Susan Moore 71, J.B. Pennington 41
Finals, Fri., Feb. 8
Susan Moore 59, Glencoe 51

Area 13 at Holly Pond HS
Holly Pond 50, Vinemont 41
New Hope 37, Brindlee Mountain 26
Finals, Thurs., Feb. 7
Holly Pond (14-13) 42, New Hope (7-19) 30

Area 14 at Phil Campbell HS
Colbert Heights 54, East Lawrence 34
Finals, Fri., Feb. 8
Phil Campbell (22-3) 64, Colbert Heights (21-5) 39

Area 15 at Pisgah HS
Pisgah 94, Geraldine 44
Sylvania 62, Plainview 44
Finals, Wed., Feb. 6
Pisgah (29-1) 77, Sylvania (15-11) 47

Area 16 at Lauderdale County HS, Rogersville
Lauderdale County 58, Westminster Christian 29
Lexington 62, Clements 53
Finals, Thurs., Feb. 7
Lauderdale County (16-14) 46, Lexington (16-13) 45

CLASS 4A
Area 1 at UMS-Wright HS, Mobile
Wed., Feb. 6
W.S. Neal 25, UMS-Wright 24
Williamson 53, Escambia County 24
Finals, Fri., Feb. 8
Williamson 48, W.S. Neal 40

Area 2 at Andalusia HS
Hillcrest-Evergreen 65, Clarke County 35
Monroe County 53, Andalusia 45
Finals, Wed., Feb. 6
Hillcrest-Evergreen 45, Monroe County 44

Area 3 at Headland HS
Ashford 32, Dale County 23
Finals, Wed., Feb. 6
Headland 70, Ashford 23

Area 4 at Trinity Presbyterian HS, Montgomery
Wed., Feb. 6
Trinity Presbyterian 53, LAMP 35
Alabama Christian 70, Montgomery Catholic 39
Finals, Fri., Feb. 8
Trinity Presbyterian (17-9) 51, Alabama Christian (16-11) 33

Area 5 at Handley HS, Roanoke

Handley 50, Holtville 6
Elmore County 45, B.T. Washington 42
Finals, Thurs., Feb. 7
Handley (25-4) 78, Elmore County (16-10) 54

Area 6 at Greensboro HS
Sumter Central 65, Dallas County 25
Finals, Thurs., Feb. 7
Sumter Central 61, Greensboro 57

Area 7 at Sipsey Valley HS
Northside 48, American Christian 24
Sipsey Valley 68, West Blocton 21
Finals, Thurs., Feb. 7
Sipsey Valley (25-1) 68, Northside 25

Area 8 at Childersburg HS
Oak Grove 40, Indian Springs 38
Leeds 70, Montevallo 34
Wed., Feb. 6
Childersburg 85, Oak Grove 5
Finals, Fri., Feb. 8
Childersburg (30-1) 57, Leeds (16-6) 32

Area 9 at Anniston HS
Anniston 76, Lincoln 28
Talladega 54, Cleburne County 34
Finals, Wed., Feb. 6
Anniston 75, Talladega 27

Area 10 at Cherokee County HS, Centre
Cherokee County 53, White Plains 24
Jacksonville 42, Hokes Bluff 41
Finals, Fri., Feb. 8
Cherokee County 44, Jacksonville 31

Area 11 at Curry HS
Curry 54, Cordova 33
Haleyville 72, Fayette County 22
Finals, Thurs., Feb. 7
Haleyville (13-15) 39, Curry (17-12) 31

Area 12 at Fairview HS
Oneonta 58, Ashville 30
Fairview 72, Good Hope 45
Finals, Thurs., Feb. 7
Oneonta (24-6) 40, Fairview (17-10) 37

Area 13 at Priceville HS
Priceville 83, West Morgan 37
Danville 47, St. John Paul II Catholic 46

Finals, Thurs., Feb. 7
Priceville 65, Danville 40

Area 14 at DAR HS, Grant
North Jackson 65, Randolph 23
Finals, Wed., Feb. 6
North Jackson 50, DAR 47

Area 15 at West Limestone HS
Brooks 53, Elkmont 40
Finals, Thurs., Feb. 7
West Limestone (22-6) 64, Brooks (7-18) 35

Area 16 at Rogers HS

Rogers 49, Central-Florence 39
Deshler 65, Wilson 58
Finals, Thurs., Feb. 7
Rogers (27-3) 58, Deshler (21-9) 45

CLASS 5A
Area 1 at Faith Academy, Mobile
LeFlore 73, Satsuma 19
Wed., Feb. 6
Vigor 44, St. Paul’s Episcopal 30
Faith Academy 56, LeFlore 34
Finals, Fri., Feb. 8

Faith Academy (21-9) 55, Vigor (18-7) 39

Area 2 at Jackson HS
Wilcox Central 49, Citronelle 40
Finals, Thurs., Feb. 7
Jackson (24-4) 60, Wilcox Central 22

Area 3 at Charles Henderson HS, Troy

Carroll 55, Rehobeth 44
Charles Henderson 83, Greenville 9
Finals, Thurs., Feb. 
Charles Henderson 59. Carroll 24

Area 4 at Brewbaker Tech, Montgomery
Valley 43, Tallassee 37
Brewbaker Tech 105, Beauregard 16
Finals, Thurs., Feb. 7
Brewbaker Tech (27-3) 85, Valley (12-13) 38

Area 5 at Central, Tuscaloosa HS
Bibb County 42, Demopolis 39
Finals, Thurs., Feb. 7
Central-Tuscaloosa (23-4) 49, Bibb County (10-13) 29

Area 6 at Shelby County HS, Columbiana
Chilton County 52, Marbury 43
Shelby County 97, Jemison 27
Finals, Thurs., Feb. 7
Shelby County 74, Chilton County 36

Area 7 at Munford HS
Sylacauga 51, Central-Clay County 42
Finals, Wed., Feb. 6
Sylacauga 42, Munford 40

Area 8 at Ramsay HS, Birmingham
Ramsay 71, Woodlawn 23
Briarwood Christian 47, John Carroll Catholic 23
Finals, Fri., Feb. 8
Ramsay 70, Briarwood Christian 26

Area 9 at Pleasant Grove HS

Pleasant Grove 66, Parker 23
Wenonah 49, Fairfield 26
Finals, Wed., Feb. 6
Pleasant Grove (21-8) 52, Wenonah (20-9) 47

Area 10 at Center Point HS
Center Point 45, St. Clair County 30
Springville 60, Moody 23
Finals, Thurs., Feb. 7
Center Point (13-13) 42, Springville (10-18) 32

Area 11 at Mortimer Jordan HS
Jasper 55, Dora 21
Hayden 50, Corner 35
Mortimer Jordan 61, Jasper 41
Finals, Thurs., Feb. 7
Mortimer Jordan 48, Hayden 37

Area 12 at Southside-Gadsden HS
Etowah 46, Alexandria 40
Finals, Wed., Feb. 6
Southside-Gadsden 46, Etowah 31

Area 13 at Boaz HS
Boaz 56, Crossville 32
Sardis 68, Douglas 59
Finals, Fri., Feb. 8
Boaz 45, Sardis 28

Area 14 at West Point HS
Hamilton 64, Lawrence County 54
West Point 58, Russellville 33
Finals, Thurs., Feb. 7
West Point (26-5) 88, Hamilton (12-14) 40

Area 15 at Brewer HS
Scottsboro 47, Arab 33
Brewer 57, Guntersville 31
Finals, Thurs., Feb. 7

Scottsboro (21-10) 36, Brewer (21-9) 32

Area 16 at Madison Academy
Madison Academy 79, vs. Madison County 49
East Limestone 47, Ardmore 35
Finals, Thurs., Feb. 7
Madison Academy (23-6) 60, East Limestone (19-8) 12

CLASS 6A
Area 1 at Blount HS, Mobile
Blount 56, Saraland 16
B.C. Rain 57, Baldwin County 42
Finals. Fri., Feb. 8
Blount 61, B.C. Rain 43

Area 2 at Gulf Shores HS
Wed., Feb, 6
Robertsdale 41, Spanish Fort 34
Gulf Shores 38, Daphne 35
Finals, Fri., Feb. 8
Gulf Shores (12-15) 43, Robertsdale (16-13) 36

Area 3 at Eufaula HS
Dothan 51, Northview 39
Finals, Thurs., Feb. 7
Eufaula (24-6) 79, Dothan (17-6) 54

Area 4 at Park Crossing HS, Montgomery
Carver-Montgomery 57, Sidney Lanier 54
Finals, Fri., Feb. 8
Carver-Montgomery (14-10) 58, Park Crossing(22-5)  52

Area 5 at Selma HS
Stanhope Elmore 41, Wetumpka 37
Finals, Fri., Feb. 8
Selma (21-8) 72, Stanhope Elmore (11-16) 20

Area 6 at Opelika HS
Benjamin Russell 58, Russell County 23
Finals, Thurs, Feb. 7
Opelika (22-6) 69, Benjamin Russell (18-6) 13

Area 7 at Hillcrest, Tuscaloosa HS
Wed., Feb. 6
Northridge 47, Brookwood 40
Hillcrest-Tuscaloosa 53, Paul Bryant 19
Finals, Fri., Feb. 8
Hillcrest-Tuscaloosa (20-9) 60, Northridge (11-15) 24

Area 8 at Chelsea HS
Chelsea 54, Helena 33
Pelham 52, Calera 40
Finals, Thurs., Feb. 7
Chelsea 54, Pelham 34

Area 9 at McAdory HS, McCalla
Bessemer City 58, Hueytown 48
Finals, Thurs., Feb. 7
McAdory (23-7) 72, Bessemer City (4-10) 43

Area 10 at Huffman HS, Birmingham
Wed., Feb. 6
Shades Valley 40, Homewood 31
Finals, Fri., Feb. 8
Huffman (23-8) 49, Shades Valley (17-10) 44

Area 11 at Carver-Birmingham HS
Carver-Birmingham 47, Jackson-Olin 37
Minor 35, Gardendale 28
Finals, Thurs., Feb. 7
Carver-Birmingham 57, Minor 24

 Area 12 at Clay-Chalkville HS
Pell City 43, Pinson Valley 31
Finals, Thurs., Feb. 7
Clay-Chalkville (15-11) 42, Pell City (17-7) 39

Area 13 at Fort Payne HS
Albertville 42, Oxford 24
Finals, Thurs., Feb. 7
Albertville 56, Fort Payne 40

Area 14 at Hartselle HS
Cullman 68, Decatur 50
Finals, Fri., Feb. 8
Hartselle (25-4) 71, Cullman (23-9) 58

Area 15 at Muscle Shoals HS
Athens 71, Columbia 58
Finals, Fri., Feb. 8
Muscle Shoals 64, Athens 37

Area 16 at Hazel Green HS

Lee-Huntsville 59, Mae Jemison 53
Hazel Green 82, Buckhorn 19
Finals, Thurs., Feb. 7
Hazel Green (29-3) 60, Lee-Huntsville (13-16) 43

CLASS 7A
Area 1 at Davidson HS, Mobile
Alma Bryant 47, Mary Montgomery 32
Wed., Feb. 6
Davidson 60, Alma Bryant 47
Theodore 62, Baker 56
Finals, Fri., Feb. 8
Davidson 45, Theodore 34

Area 2 at McGill-Toolen Catholic HS, Mobile
McGill-Toolen Catholic 52, Fairhope 30
Foley 57, Murphy 49
Finals, Fri., Feb. 8
McGill-Toolen Catholic 74, Foley 39

Area 3 at Jeff Davis HS, Montgomery
Jeff Davis 49, Prattville 37
Enterprise 53, Lee-Montgomery 44
Finals, Wed., Feb. 6
Jeff Davis 52, Enterprise 44

Area 4 at Auburn HS
Wed., Feb. 6
Central-Phenix City 77, Smiths Station 17
Finals, Fri., Feb. 8
Auburn (22-4) 57, Central Phenix City (17-12) 45

Area 5 at Hoover HS
Thurs., Feb. 7
Hoover 91, Thompson 37
Tuscaloosa County 49, Oak Mountain 36
Finals, Sat., Feb. 9
Hoover (30-1) 80, Tuscaloosa County (16-15) 22

Area 6 at Spain Park HS, Hoover
Wed., Feb. 6
Spain Park 59, Mountain Brook 34
Hewitt-Trussville 59, Vestavia Hills 53
Finals, Fri., Feb. 8
Spain Park (26-6) 55, Hewitt-Trussville (18-10) 48

Area 7 at Sparkman
Sparkman 49, Gadsden City 29
Grissom 55, Huntsville 44
Finals, Sat., Feb. 9
Sparkman (25-5) 53, Grissom (19-7) 48

Area 8 at Austin HS, Decatur
Wed., Feb. 6
Austin 65, Bob Jones 38
James Clemens 52, Florence 37
Finals, Fri., Feb. 8
Austin 38, James Clemens 24
LiveSlider