AHSAA Basketball Playoffs
Girls’ Regional Tournament Results

SOUTH REGIONAL
at Dothan Civic Center
CLASS 1A Semifinals, Feb. 16
Linden 63, J.F. Shields (18-3) 57
Pleasant Home (25-5) 55, Marengo 31
Finals
Linden 42, Pleasant Home (25-6) 38, Linden is South State Qualifier

CLASS 2A  Semifinal Pairings
Samson (28-3) 63, Chickasaw (18-4) 31
Abbeville 53, Elba 35
Finals
Samson (29-3) 49, Abbeville (20-9) 19, Samson is South State Qualifier

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
T.R. Miller (28-0) 71, Clarke County 47
Hillcrest-Evergreen (12-7) 67, Geneva (23-7) 56
Finals
T.R. Miller (29-0) 52, Hillcrest-Evergreen (12-8) 42, T.R. Miller is South State Qualifier

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Thomasville (13-12) 47, Monroe County (19-10) 39
Saint James (21-8) 36, UMS-Wright (14-14) 13
Finals
Saint James (22-9) 36, Thomasville (13-13) 26, Saint James is South State Qualifier

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Faith Academy (22-7) 44, Jackson (22-8) 40
Charles Henderson (29-4) 58, Eufaula (27-5) 37
Finals
Charles Henderson (30-4) 36, Faith Academy (22-8) 22, Charles Henderson is South State Qualifier

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
South Regional
LeFlore (27-1) 54, Sidney Lanier 47
Blount (22-4) 55, Carver-Montgomery 40
Finals
LeFlore (28-1) 63, Blount (22-5) 40, LeFlore is South State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
McGill-Toolen 53, Alma Bryant 40
Murphy 44, Davidson 38
Finals
McGill-Toolen (24-6) 42, Murphy (16-13) 35, McGill-Toolen is South State Qualifier

CENTRAL REGIONAL
at Alabama State U., Dunn-Oliver Acadome
CLASS 1A Semifinals
Westminster-Oak Mountain (17-5) 55, Isabella (22-4) 23
Loachapoka 51, Talladega County Central (22-10) 42
Finals
Loachapoka (21-4) 54, Westminster-Oak Mountain (17-6) 38, Loachapoka is Central State Qualifier

CLASS 2A  Semifinals, Feb. 16
Keith (18-8) 54, Southern Choctaw (14-8) 40
R.C. Hatch (16-8) 62, Central-Hayneville (14-7) 50
Finals
Keith (19-8) 52, R.C. Hatch (16-9) 38,
Keith is Central State Qualifier

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 19
Midfield (26-9) 47, Montevallo (26-6) 44
Central Coosa (18-3) 55, Gordo (15-12) 47
Finals
Midfield (27-9) 73, Central-Coosa (18-4) 49, Midfield is Central State Qualifier

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 20
Greensboro (23-6) 71, Holt (14-13) 40
Spisey Valley (27-2) 34, Childersburg  (20-10)28
Finals
Greensboro (24-6) 45, Sipsey Valley (27-3) 41, Greensboro is Central State Qualifier


CLASS 5A  Semifinals, Feb. 16
Shelby County (23-7) 74, Marbury 51
Central-Tuscaloosa (25-7) 61, Calera (18-12) 37 
Finals
Central-Tuscaloosa (26-7) 55, Shelby County (23-8) 31, Central-Tuscaloosa is Central State Qualifier

CLASS 6A  Semifinals
Semifinals
Opelika (21-9) 81, Paul Bryant (12-18) 25
Hillcrest-Tuscaloosa (28-4) 68, Helena 31
Finals
Opelika (22-9) 63, Hillcrest-Tuscaloosa (28-5) 57, Opelika is Central State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
Lee-Montgomery (22-9) 59, Central-Phenix City (16-13) 39
Auburn (19-10) 51, Enterprise (16-9) 37,
Finals
Lee-Montgomery (23-9) 44, Auburn (19-11) 36, Lee-Montgomery is Central State Qualifier


NORTHEAST REGIONAL
at Jacksonville State U., Pete Mathews Coliseum
CLASS 1A Semifinals
Spring Garden (27-3) 50, Cedar Bluff (19-13) 26
Skyline 61, Decatur Heritage (18-15) 55
Finals
Spring Garden (28-3) 68, Skyline (24-7) 39, Spring Garden is NE State Qualifier

CLASS 2A  Semifinals, Feb. 16
Sand Rock (21-8) 65, Section 49
Collinsville (25-7) 45  Fyffe 40
Finals
Sand Rock (22-8) 33, Collinsville (25-8) 30, Sand Rock is NE State Qualifier

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Glencoe (23-8) 65, North Sand Mountain (18-10) 61
Pisgah (27-1) 77, Geraldine 41
Finals
Pisgah (28-1) 80, Glencoe (23-9) 58, Pisgah is NE State Qualifier

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 19
Jacksonville (22-6) 48, Madison County (23-10) 38
Madison Academy (25-7) 52, Hokes Bluff (22-9) 26
Finals
Madison Academy (26-7) 45, Jacksonville (22-7) 31, Madison Academy is NE State Qualifier

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 17
Arab (18-12) 52, Talladega (29-3) 47
Scottsboro (28-3) 70, Alexandria 32
Finals
Scottsboro (29-3) 70, Arab (18-13) 48, Scottsboro is NE State Qualifier

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
Ramsay (22-4) 59, Center Point (22-11) 53
Homewood (23-7) 63, Brewer (29-5) 62 (OT)
Finals
Ramsay (23-4) 73, Homewood (23-8) 49, Ramsay is NE State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
Huffman (17-15) 61, Hewitt-Trussville (25-4) 56
Spain Park (27-6) 59, Grissom (11-14) 47
Finals
Spain Park (28-6) 61, Huffman (17-16) 39, Spain Park is NW State Qualifier

NORTHWEST REGIONAL
at Wallace-Hanceville CC, Tom Drake Coliseum
CLASS 1A Semifinals, Feb. 16
Phillips (27-3) 53, R.A. Hubbard (17-6) 49
Holy Spirit Catholic 58,Belgreen 33
Finals
Phillips (28-3) 57, Holy Spirit Catholic (23-3) 48, Phillips is NW State Qualifier
CLASS 2A  Semifinals
Cold Springs 59, Lamar County (18-6) 41
Phil Campbell (24-5) 55, Mars Hill Bible (23-9) 46
Finals
Phil Campbell (25-5) 46, Cold Springs 29, Phil Campbell is NW State Qualifer

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Colbert County (21-6) 80, Carbon Hill 37
Lauderdale County (33-2) 59, West Morgan (22-10) 44
Finals
Lauderdale County (34-2) 60, Colbert County (21-7) 49, Lauderdale County is NW State Qualifier

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Danville 49, Good Hope 39
Deshler (31-2) 61, Priceville 42
Finals
Deshler (32-2) 78, Danville 56, Deshler is NW State Qualifier

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Wenonah (23-7) 54, Fairview 38
Lee-Huntsville 69, Pleasant Grove 47
Finals
Wenonah (24-7) 57, Lee-Huntsville 41, Wenonah is NW State Qualifier

CLASS 6A  Semifinal Pairings, Feb. 16
Minor (16-11) 54, McAdory (24-9) 49
Hazel Green (32-2) 51, Hartselle (25-6) 29
Finals
Hazel Green (33-2) 60, Minor (16-12) 11, Hazel Green is NW State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
Sparkman (28-5) 66, Tuscaloosa County (20-12) 53
Hoover (30-1) 53, Buckhorn (17-16) 34
Finals
Sparkman (29-5) 55, Hoover (30-2) 54, Sparkman is NW State Qualifier