2018 AHSAA GIRLS’ AREA TOURNAMENT RESULTS
CLASS 1A
Area 1
J.F. Shields 65, Millry 28
McIntosh 80, Fruitdale 37
Finals
J.F. Shields (17-2) 70, McIntosh (8-10) 37

Area 2
Kinston 38, Houston County 35
Pleasant Home 52, Florala 15
Finals
Pleasant Home (23-5) 51, Kinston (12-10) 23

Area 3
Red Level 30, McKenzie 29
Brantley 56, Highland Home 31
Georgiana 64, Red Level 26
Finals
Brantley 48, Georgiana 40

Area 4
Linden 66, Sweet Water 19
Marengo 61, A.L. Johnson 37
Finals
Linden 57, Marengo 35

Area 5
Isabella 69, Ellwood Christian 22
Autaugaville 42, Maplesville 40
Finals
Isabella (21-3) 72, Autaugaville (4-13) 26

Area 6
Loachapoka 56, Wadley 25
Finals
Loachapoka 49, Notasulga 43

Area 7
Winterboro 46, Victory Christian 14
Talladega County-Central 64, Alabama School/Deaf 8
Finals
Talladega County Central (21-9) 64, Winterboro  32

Area 8
Jefferson Christian 53, Heritage Christian 12
Sumiton Christian 43, Cornerstone 41
Westminster, Oak Mountain 63, Jefferson Christian 17
Finals
Westminster-Oak Mountain (15-5) 48, Sumiton Christian (12-15)

Area 9
South Lamar 44, Hubbertville 39
Berry 44, Pickens County 35
Holy Spirit 70, South Lamar 26

Finals 
Holy Spirit Catholic 79, Berry 40

Area 10
Jacksonville Christian 48, Faith Christian 42
Sacred Heart 64, Donoho 40
Spring Garden 95, Jacksonville Christian 32
Finals
Spring Garden (25-3) 76, Sacred Heart 20

Area 11
Appalachian 61, Southeastern 45
Coosa Christian 65, Ragland 45
Finals 
Coosa Christian 58, Appallachian 43

Area 12

Meek 43, Addison 34
Marion County 68, Brilliant 30
Finals 
Marion County (19-5) 51, Meek (16-12) 47

Area 13
Sat., Feb. 3
Tharptown 42, Hackleburg 22
Phillips 88, Tharptown 46
Belgreen 78, Vina 52
Finals 
Phillips (25-3) 71, Belgreen 43

Area 14
Valley Head 63, Gaylesville 47

Skyline 72, Valley Head 33
Cedar Bluff 59, Woodville 41
Finals
Skyline 53, Cedar Bluff 45

Area 15
Paint Rock Valley 38, Athens Bible 32
Decatur Heritage 62, Paint Rock Valley 23
Whitesburg Christian 40, Lindsay Lane 30
Finals 
Decatur Heritage (17-14) 62, Whitesburg Christian (8-13) 38

Area 16
Cherokee 43, Shoals Christian 36
R.A. Hubbard 59, Cherokee 23
Covenant Christian 55, Waterloo 28
Finals 
R.A. Hubbard (16-5) 62, Covenant Christian (18-9) 42

CLASS 2A
Area 1
Chickasaw 83, J.U. Blacksher 10
Finals
Chickasaw (17-3) 66, St. Luke's Episcopal (11-12) 56

Area 2
Choctaw County 59, Leroy 26
Southern Choctaw 49, Washington County 46
Finals
Southern Choctaw (13-7) 55, Choctaw County (9-6) 50

Area 3
Geneva County 50, Cottonwood 37
Finals
Samson (26-3) 68, Geneva County (15-10) 42

Area 4
Zion Chapel 25, New Brockton 24
Finals
Elba 55, Zion Chapel 28

Area 5
Ariton 43, G.W. Long 35
Abbeville 54, Barbour County 11
Finals
Abbeville 33, Ariton 31

Area 6

Central-Hayneville 65, Goshen 42
Luverne 53, Calhoun 41
Finals 
Central-Hayneville (13-6) 65, Luverne 50

Area 7

Keith 50, Francis Marion 47
R.C. Hatch 47, Aliceville 34
Finals 
Keith (16-8) 45, R.C. Hatch (14-8) 44

Area 8
LaFayette 61, Reeltown 21
Lanett 62, Horseshoe Bend 37
Finals 
LaFayette (15-10) 53, Lanett (13-6) 44

Area 9
Billingsley 52, Thorsby 35
Verbena 55, Fayetteville 54
Finals 
Billingsley (7-10) 58, Verbena (10-10) 41

Area 10
Vincent 44, Woodland 29
Finals
Ranburne 47, Vincent 10

Area 11
Altamont 58, West End 29
Cleveland 62, Tarrant 36
Finals 
Altamont 56, Cleveland 45

Area 12
Collinsville 69, Westbrook Christian 39
Sand Rock 91, Gaston 27
Finals 
Collinsville (23-7) 57, Sand Rock (19-8) 51

Area 13
Winston County 50, Falkville 43
Cold Springs 60, St. Bernard Prep 17
Finals
Cold Springs 71, Winston County 35

Area 14
Phil Campbell 70, Sulligent 23
Lamar County 49, Red Bay 39
Finals 
Phil Campbell (22-5) 69, Lamar County (17-5) 50

Area 15
Fyffe 59, Asbury 38
Section 49, Ider 31
Finals 
Fyffe 43, Section 41

Area 16
Mars Hill Bible 81, Sheffield 24
Tanner 70, Hatton 48
Finals 
Mars Hill Bible (22-8) 65, vs. Tanner (13-13) 51

CLASS 3A
Area 1
Cottage Hill Christian 42, Bayside Academy 31
Clarke County 67, Mobile Christian 23
Finals 
Clarke County 66, Cottage Hill Christian 36

Area 2
T.R. Miller 51, Excel 13
Hillcrest-Evergreen 59, Flomaton 41
Finals 
T.R. Miller 61, Hillcrest-Evergreen 28

Area 3
Straughn 52, Slocomb 48
Geneva 68, Opp 15
Finals 
Geneva (22-6) 47, Straughn 24

Area 4
Wicksburg 25, Houston Academy 21
Providence Christian 58, Pike County 51 (OT)
Daleville 45, Wicksburg 26

Finals 
Providence Christian 39, Daleville 21

Area 5
Montevallo 73, Southside-Selma, 35
Montgomery Academy 44, Prattville Christian 19
Finals
Montevallo 56, Montgomery Academy 42

Area 6
Central Coosa 62, B.B. Comer 17
Beulah 44, Randolph County 20
Finals
Central Coosa 62, Beulah 30

Area 7

Finals
Gordo 40, Greene County 35

Area 8

Fultondale 56, Indian Springs 46
Midfield 96, Holy Family 23
Finals
Midfield (24-9) 82, Fultondale (10-5)  27

Area 9

Weaver 63, Ohatchee 36
Finals 
Weaver 53, Walter Wellbon 48

Area 10

Piedmont 38, Pleasant Valley 35
Finals
Glencoe (21-8) 71, Piedmont (20-9) 50

Area 11
Locust Fork 95, J.B. Pennington 36
Susan Moore 66, Holly Pond 35
Finals 
Locust Fork 48, Susan Moore 47

Area 12

Carbon Hill 41, Oakman 37
Hanceville 66, Vinemont 16
Finals 
Carbon Hill 61, Hanceville 53

Area 13
Brindlee Mountain 41, New Hope 36
Finals
Geraldine 54, Brindlee Mountain 26

Area 14
Pisgah 76, Sylvania 44
North Sand Mountain 75, Plainview 61
Finals 
Pisgah (26-1) 89, North Sand Mountain (17-9) 54

Area 15
West Morgan 56, East Lawrence 47
Clements 54, Elkmont 47
Finals 
West Morgan (21-9) 58, Clements (13-15) 51

Area 16
Lauderdale County 54, Colbert Heights 36
Colbert County 53, Lexington 48
Finals
Lauderdale County (31-2) 62, Colbert County (19-6) 45

CLASS 4A
Area 1
UMS-Wright 58, Satsuma 28
Finals
Thomasville 31, UMS-Wright 26

Area 2
Escambia County 51, Andalusia 50
Monroe County 62, W.S. Neal 21
Finals 
Monroe County 56, Escambia County 20

Area 3
Dale County 37, Bullock County 33
Finals
Ashford (12-14) 39, Dale County (2-23) 15

Area 4
B.T. Washington Magnet 50, LAMP 43
Saint James 62, Washington Magnet 24
Montgomery Catholic 44, Trinity Presbyterian 22
Finals 
Saint James 42, Montgomery Catholic 30

Area 5
Dadeville 58, Holtville 3
Elmore County 47, Tallassee 41
Dadeville 54, Alabama Christian 41
Finals
Elmore County 58, Dadeville 54

Area 6

Bibb County 39, Hale County 34
Greensboro 90, West Blocton 27
Finals 
Greensboro (21-6) 59, Bibb County (13-12) 29

Area 7
Sipsey Valley 69, Oak Grove 11
Holt 62, Northside 46
Finals 
Sipsey Valley (25-2) 80, Holt (13-12) 55

Area 8
Anniston 70, Saks 23
Handley 68, Munford 25
Finals 
Handley 64, Anniston 54

Area 9
Childersburg 54, Leeds 39
Oneonta 50, Ashville 27
Finals
Childersburg 37, Oneonta 24

Area 10
Dora 56, Cordova 39
Finals
Good Hope 57, Dora 45

Area 11
Winfield 72, Fayette County 28
Haleyville 68, Hamilton 30
Finals
Winfield (16-10) 56, Haleyville (10-16) 38

Area 12
Hokes Bluff 56, White Plains 29
Jacksonville 53, Cherokee County 49
Finals 
Jacksonville 35, Hokes Bluff 33

Area 13

North Jackson 61, Sardis 45
Finals
North Jackson 36, DAR (13-13) 35

Area 14
Madison County 52, Randolph 17
Madison Academy 70, Westminster Christian 11
Finals 
Madison Academy 66, Madison County 43

Area 15
Danville 63, West Limestone 49
Finals
Priceville 59, Danville 52

Area 16
Deshler 68, Central-Florence 29
Wilson 55, Rogers 38
Finals
Deshler (28-2) 68, Wilson (15-12) 30

CLASS 5A
Area 1
St. Paul's Episcopal 36, Vigor 30
Faith Academy 71, Williamson 14
Finals 
Faith Academy (20-7) 71, St. Paul’s Episcopal (20-7) 20

Area 2
Wilcox Central 42, Citronelle 28
Finals
Jackson 44, Wilcox Central 22

Area 3
Headland 46, Carroll 41
Eufaula 103, Rehobeth 36
Finals 
Eufaula (26-4) 72, Headland (19-0) 32

Area 4
Greenville 32, Brewbaker Tech 31
Finals
Charles Henderson 60, Greenville 45

Area 5
Valley 44, Beauregard 18
Finals
Valley (10-11) 42, B.T. Washington (11-4) 40

Area 6
Marbury 66, Dallas County 29
Calera 59, Jemison 12
Finals 
Calera 68, Marbury 56

Area 7

Sumter Central 31, Demopolis 25
Finals
Central-Tuscaloosa (23-7) 63, Sumter Central (19-7) 29

Area 8
Shelby County 59, Moody 36
Briarwood Christian 43, Sylacauga 25
Finals 
Shelby County 53, Briarwood Christian 45

Area 9
Wenonah 82, Woodlawn 22
Pleasant Grove 71, Fairfield 57
Finals 
Wenonah (22-7) 60, Pleasant Grove (18-11) 43

Area 10
Talladega 109, Central-Clay County 55
Cleburne County 36, Lincoln 23
Finals
Talladega (29-2) 56, Cleburne County (16-13) 22

Area 11
Mortimer Jordan 56, St. Clair County 21
Corner 31, Springville 25
Finals 
Corner 47, Mortimer Jordan 46

Area 12
Fairview 79, Curry 29
West Point 63, Hayden 41
Finals 
Fairview 65, Hayden 43

Area 13
Alexandria 49, Etowah 42
Boaz 43, Douglas 36
Finals 
Alexandria 47, Boaz 27

Area 14
Scottsboro 51, Crossville 17
Arab 59, Guntersville 42
Finals 
Scottsboro (26-3) 74, Arab (15-12) 45

Area 15
Mae Jemison 74, Ardmore 47
Lee-Huntsville 63, St. John Paul II Catholic 35
Finals
Lee-Huntsville 55, Mae Jemison 51

Area 16
East Limestone 63, Brooks 40
Lawrence County 54, Russellville 26
Finals 
East Limestone 44, Lawrence County 38


CLASS 6A
Area 1
Blount 57, B.C. Rain 42
LeFlore 70, Saraland 13
Finals, Fri., Feb. 9
LeFlore 43, Blount 28

Area 2
Spanish Fort 44, Robertsdale 25
Baldwin County 48, Gulf Shores 32
Daphne 47, Spanish Fort 42

Finals
Daphne 51, Baldwin County 34

Area 3
Northview 67, Russell County 30
Finals
Dothan (20-7) 39, Northview (17-9) 37.

Area 4
Carver-Montgomery 60, Park Crossing 51
Finals
Carver-Montgomery 49, Sidney Lanier 46

Area 5
Selma 72, Stanhope Elmore 56
Finals
Chilton County 60, Selma (22-5) 59 (OT)

Area 6
Benjamin Russell 40, Wetumpka 16
Finals
Opelika(19-9) 61, Benjamin Russell (15-7) 35

Area 7
Hillcrest-Tuscaloosa 69, Northridge 21
Paul Bryant 53, Brookwood 39
Finals 
Hillcrest-Tuscaloosa (26-4) 53, Paul Bryant (11-17) 51

Area 8
Pelham 51, Chelsea 39 (OT)
Finals 
Helena 45, Pelham 36

Area 9
Hueytown 64, Bessemer City 51
McAdory 56, John Carroll Catholic 30
Finals 
McAdory (23-8) 74, Hueytown 30

Area 10
Homewood 51, Shades Valley 41
Ramsay 61, Parker 11
Finals 
Ramsay 60, Homewood 49

Area 11
Minor 50, Jasper 17
Jackson-Olin 61, Carver-Birmingham 57
Finals
Minor 58, Jackson-Olin 55

Area 12
Center Point 57, Gardendale 28
Clay-Chalkville 50, Pinson Valley 44
Finals
Center Point (21-10) 42, Clay-Chalkville (18-9) 34


Area 13
Pell City 53, Oxford 44
Finals
Southside-Gadsden (23-1) 45, Pell City (14-8) 44

Area 14
Brewer 60, Albertville 45
Cullman 62, Fort Payne 50
Finals
Brewer (28-4) 58, Cullman (18-14) 48

Area 15

Austin 68, Columbia 44
Hartselle 80, Decatur 33
Finals 
Hartselle (24-5) 62, Austin (19-6) 59

Area 16
Hazel Green 89, Florence 30
Athens 56, Muscle Shoals 46
Finals
Hazel Green (30-2) 54, Athens (20-10) 35

CLASS 7A
Area 1
Baker 52, Mary Montgomery 43
Davidson 63, Baker 39
Alma Bryant 66, Theodore 51
Finals 
Davidson 68, Alma Bryant 61

Area 2
McGill-Toolen Catholic 41, Fairhope 34
Murphy 61, Foley 43

Finals 
McGill-Toolen Catholic 37, Murphy 24

Area 3
Enterprise 65, Jeff Davis 26
Lee-Montgomery 67, Prattville 29
Finals
Lee-Montgomery (21-9) 58, Enterprise (16-8) 31

Area 4
Central-Phenix City 77, Smiths Station 52
Finals 
Auburn (18-10) 58, Central Phenix City (16-12) 44

Area 5
Hoover 76, Vestavia Hills 28
Tuscaloosa County 49, Thompson 41
Finals
Hoover (29-1) 56, Tuscaloosa County (20-11) 45

Area 6
Huffman 41, Mountain Brook 29
Spain Park 52, Oak Mountain 27.
Finals 
Spain Park (26-6) 44, Huffman (16-15) 41

Area 7
Hewitt-Trussville 68, Gadsden City 39
Grissom 51, Huntsville 31
Finals
Hewitt-Trussville (25-3) 67, Grissom (11-13) 59

Area 8
Sparkman 65, Bob Jones 40
Buckhorn 59, James Clemens 38
Finals
Sparkman (27-5) 68, Buckhorn (17-15) 29