AHSAA Basketball Playoffs
Boys’ Regional Tournament Pairings/Results



SOUTH REGIONAL
at Dothan Civic Center
CLASS 1A Semifinals, Feb. 16
Linden (12-11) 42, J.F. Shields (13-11) 34
Georgiana (28-3) 86, Houston County (17-9) 75 
Finals
Georgiana (29-3) 72, Linden (12-12) 44, Georgiana is South State Qualifier

CLASS 2A  Semifinals
St. Luke's Episcopal (20-8) 50, Abbeville (24-7) 44
Barbour County (21-7) 58, Elba (15-8) 40
Finals
St. Luke's Episcopal (21-8) 60, Barbour County (22-8) 58 (OT) - St. Luke's is South State Qualifier

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Hillcrest-Evergreen (21-3) 59, Cottage Hill Christian (21-8) 41
Pike County (16-7) 56, Mobile Christian (19-10) 43
Finals
Hillcrest-Evergreen (22-3) 67, Pike County (16-8) 42, Hillcrest-Evergreen is South State Qualifier
CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Andalusia (25-5) 58, UMS-Wright (24-8) 32
Ashford (22-10) 46, Saint James (20-9) 43
Finals
Andalusia (26-5) 56, Ashford (22-11) 44, Andalusia is South State Qualifier

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Faith Academy (24-9) 66, Wilcox Central (22-5) 58
Eufaula (27-9) 74. Charles Henderson (15-8) 59
Finals
Eufaula (28-9) 60, Faith Academy (24-10) 54, Eufaula is South State Qualifier

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
Sidney Lanier (12-12) 54, LeFlore 47

Carver-Montgomery (27-7) 77, Russell County (18-8) 51
Finals
Carver-Montgomeery (28-7) 49, Sidney Lanier (12-13) 46, Carver-Montgomery is South State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
McGill-Toolen 58, Theodore (10-19) 36 
Murphy 65, Baker (19-13) 62 
Finals

McGill-Toolen (24-6) 58, Murphy (17-14), McGill-Toolen is South State Qualifier

CENTRAL REGIONAL
at Alabama State U., Dunn-Oliver Acadome
CLASS 1A Semifinals
Cornerstone 65, Ellwood Christian (24-7) 60 (OT)
Wadley 63, Talladega County Central
  (13-14) 56
Finals
Cornerstone (25-7) 71, Wadley (13-8) 5, Cornerstone is Central State Qualifier

CLASS 2A  Semifinals, Feb. 16
Aliceville (19-2) 50, Calhoun (15-7) 36
Keith (13-11) 61, Goshen (14-6) 57
Finals
Aliceville (20-2) 51, Keith (13-12) 32, Aliceville is Central State Qualifier


CLASS 3A  Semifinals, Feb. 19
American Christian (24-8) 69, Prattville Christian (24-6) 45
Greene County 16-9) 53, Central Coosa (17-5) 45
Finals
American Christian (26-8) 58, Greene County (16-10) 47, American Christian is Central State Qualifier


CLASS 4A  Semifinals,  Feb. 20
Greensboro (22-11) 68, Sipsey Valley (13-15) 39
Holt (18-10) 56, Childersburg (20-12) 46
Finals
Greensboro (23-11) 69, Holt (18-11) 47, Greensboro is Central State Qualifier


CLASS 5A  Semifinals, Feb. 16
Sylacauga (27-6) 51, B.T. Washington (11-9) 50
Calera (26-4) 59, Central-Tuscaloosa (24-9) 39
Finals
Sylacauga (28-6) 70, Calera (26-5) 65, Sylacauga is Central State Qualifier


CLASS 6A  Semifinals
Hillcrest-Tuscaloosa (23-9) 53, Opelika 48
Paul Bryant (28-4) 55, Helena 44
Finals
Paul Bryant (29-4) 53, Hillcrest-Tuscaloosa (23-10) 49, Paul  Bryant is Central State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
Auburn (16-14) 59, Lee-Montgomery (22-8) 53 (OT)
Central-Phenix City (20-4) 46, Jeff Davis (15-13) 43
Finals
Central-Phenix City (21-4) 62, Auburn (16-15) 36, Central-PC is Central State Qualifier

NORTHEAST REGIONAL
at Jacksonville State U., Pete Mathews Coliseum
CLASS 1A Semifinal Pairings
Sacred Heart (20-10) 74, Cedar Bluff (19-11) 63
Decatur Heritage (28-3) 57, Skyline (24-7) 39
Finals
Sacred Heart (21-10) 60, Decatur Heritage (28-4) 54, Sacred Heart is NE State Qualifier

CLASS 2A  Semifinals, Feb. 16
Lanett (23-5) 62, Vincent 33
Section 68, LaFayette (18-10) 62 (OT)
Finals
Lanett (24-5) 76, Section (24-7) 52Lanett is NE State Qualifier

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Piedmont (21-11) 57, Pisgah (20-10) 56
Plainview (31-2) 89, Geraldine (18-9) 55
Finals
Plainview (32-2) 64, Piedmont (21-12) 36, Plainview is NE State Qualifier

CLASS 4A  Semifinals, Feb. 19
Handley (20-9) 66, North Jackson (13-14) 50
Madison Academy (23-8) 70, Jacksonville (19-9) 34
Finals
Madison Academy (24-8) 67, Handley (20-10) 62, Madison Academy is NE State Qualifier

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 17
Talladega 62, Arab (12-20) 40
Etowah (25-5) 60, Mortimer Jordan (19-13) 40
Finals
Talladega (21-10) 75, Etowah (25-6) 70, Talladega is NE State Qualifier

CLASS 6A  Semifinals, Feb. 16
Parker (23-8) 66, Pinson Valley (23-11) 46
Oxford (19-11) 85, Albertville (25-5) 67
Finals
Parker (24-8) 60, Oxford (19-12) 49, Parker is NE State Qualifier

CLASS 7A  Semifinals
Huffman (25-7) 69, Gadsden City (12-11) 62
Mountain Brook (31-4) 54, Grissom (13-14) 37
Finals
Mountain Brook (32-4) 74, Huffman (25-8) 69, Mountain Brook is NE State Qualifier

NORTHWEST REGIONAL
at Wallace-Hanceville CC, Tom Drake Coliseum
CLASS 1A Semifinals, Feb. 16
R.A. Hubbard (26-6) 64, Belgreen (25-6) 51

South Lamar 58, Meek (25-6) 46
Finals
R.A. Hubbard (27-6) 69, South Lamar (20-7) 65, R.A. Hubbard is NW State Qualifer


CLASS 2A  Semifinal Pairings
Mars Hill Bible (18-8) 62, Red Bay (18-12) 58
Tanner (20-11) 79, Sulligent (18-8) 40
Finals
Tanner (21-11) 73, Mars Hill Bible (20-10) 56, Tanner is NW State Qualifier

CLASS 3A  Semifinals, Feb. 17
Hanceville 65, Holly Pond (24-3) 59
Lauderdale County (22-9) 59, Elkmont (13-17) 32
Finals
Lauderdale County (23-9) 57, Hanceville (19-9) 53, Lauderdale County is NW State Qualifier


CLASS 4A  Semifinals, Feb. 17
Cordova (23-9) 49, Haleyville (20-7) 45
Deshler (28-6) 57, Fayette County (10-20) 37
Finals
Cordova (24-9) 56, Deshler (28-7) 48, Cordova is NW State Qualifier

CLASS 5A  Semifinals, Feb. 19
Wenonah (27-7) 64, Fairview (17-15) 42
Lee-Huntsville (25-12) 73, Pleasant Grove (24-9) 40
Finals
Wenonah (28-7) 59, Lee-Huntsville (25-13) 37, Wenonah is NW State Qualifier

CLASS 6A  Semifinals
Austin (17-10) 43, Muscle Shoals (24-5) 38

Hazel Green (20-9) 59, Columbia (23-10) 54
Finals
Hazel Green (22-9) 44, Austin (18-11) 41, Hazel Green is NW State Qualifier


CLASS 7A  Semifinals
Sparkman (29-4) 71, Vestavia Hills (20-8) 55
Hoover (27-3) 59, James Clemens (17-14) 54
Finals
Sparkman (30-4) 70, Hoover (27-4), Sparkman is NW State Qualifier

.