2018 AHSAA AREA TOURNAMENT RESULTS
BOYS Results

CLASS 1A
Area 1
Tues., Feb. 6
McIntosh 48, Millry 47
J.F. Shields 90, Fruitdale 54
Finals
J.F. Shields (12-10) 78, McIntosh (11-8) 75

Area 2

Tues., Feb. 6
Houston County 18, Pleasant Home 12
Florala 64, Kinston 50
Finals
Houston County 76, Florala 59

Area 3
Mon., Feb. 5
Highland Home 79, McKenzie 52
Tues., Feb. 6
Brantley 59, Red Level 39
Georgiana 92, Highland Home 67
Finals
Georgiana 59, Brantley 56.

Area 4

Tues., Feb. 6
Marengo 65, A.L. Johnson 57
Linden 54, Sweet Water 35
Finals
Linden 52, Marengo 37

Area 5
Tues., Feb. 6
Maplesville 66, Autaugaville 64
Ellwood Christian 83, Isabella 59
Finals
Ellwood Christian (23-6) 73, Maplesville (8-11) 56

Area 6
Wed., Feb. 7
Wadley 47, Loachapoka 40
Finals
Wadley 48, Notasulga 44

Area 7

Tues., Feb. 6
Winterboro 72, Alabama School/Deaf 43
Talladega County Central 55, Victory Christian 31
Finals
Talladega County Central 62, Winterboro 51

Area 8

Mon., Feb. 5
Heritage Christian 62, Jefferson Christian 52
Tues., Feb. 6
Westminster-Oak Mountain 43, Sumiton Christian 40
Cornerstone 93, Heritage Christian 68
Finals
Cornerstone 90, Westminster-Oak Mountain 48

Area 9
Mon., Feb. 5
Berry 72, Hubbertville 69
Tues., Feb. 6
Pickens County 72, Holy Spirit 70
South Lamar 101, Berry 35
Finals
South Lamar 55, Pickens County 44

Area 10
Mon., Feb. 5
Jacksonville Christian 56, Faith Christian 47
Thurs., Feb. 8
Sacred Heart 104, Jacksonville Christian 48
Spring Garden 87, Donoho 53
Finals
Sacred Heart (18-10) 50, Spring Garden (22-5) 49


Area 11
Tues., Feb. 6
Southeastern 63, Coosa Christian 58
Appalachian 67, Ragland 48
Finals
Appalachian 70, Southeastern 68

Area 12
Mon., Feb. 5
Addison 60, Brilliant 40
Tues., Feb. 6
Marion County 58, Lynn 52
Meek 75, Addison 61
Finals
Meek (24-5)  68, Marion County (15-10) 63

Area 13
Mon., Fb. 5
Phillips 86, Vina 62
Thurs., Feb. 8
Tharptown 55, Hackleburg 50
Belgreen 75, Phillips 37
Finals
Belgreen 92, Tharptown 59

Area 14
Mon., Feb. 5
Valley Head 60, Gaylesville 34
Thurs., Feb. 8
Cedar Bluff 70, Valley Head 37
Skyline 77, Woodville 45
Finals, Sat., Feb. 10
Skyline 62, Cedar Bluff (18-10) 54

Area 15
Mon., Feb. 5
Whitesburg Christian 64, Paint Rock Valley 32
Lindsay Lane 76, Athens Bible 65
Tues., Feb. 6
Decatur Heritage 82, Whitesburg Christian 43
Finals
Decatur Heritage 82, Lindsay Lane 66

Area 16

Mon., Feb. 5
Waterloo 70, Shoals Christian 47
Wed., Feb. 7
Cherokee 70, Covenant Christian 63, 5:30 p.m.
R.A. Hubbard 83, Waterloo 29
Finals
R.A. Hubbard (24-6) 59, Cherokee (14-11) 40

CLASS 2A

Area 1
Tues., Feb. 6
Chickasaw 51, J.U, Blacksher 45
Finals
St. Luke’s Episcopal (18-8) 72, Chickasaw (13-11) 28

Area 2
Tues., Feb. 6
Choctaw County 56, Washington County 49
Southern Choctaw 61, Leroy 39
Finals
Southern Choctaw (14-7) 56, Choctaw County (6-10) 53

Area 3
Tues., Feb. 6
Cottonwood 70, Samson 67
Finals
Geneva County 55, Cottonwood 38

Area 4
Tues., Feb. 6
New Brockton 51, Zion Chapel 19
Finals
Elba (14-7) 58, New Brockton (4-21) 44


Area 5

Thurs., Feb. 8
Abbeville 72, Ariton 29
Barbour County 63, G.W. Long 29
Finals
Barbour County 66, Abbeville 54

Area 6

Wed., Feb. 7
Goshen 75, Central-Hayneville 70 (OT)
Calhoun 59, Luverne 35

Finals
Goshen 74, Calhoun 67

Area 7

Thurs., Feb. 8
Keith 54, Francis Marion 44
Aliceville 58, R.C. Hatch 41
Finals
Aliceville (17-2) 71, Keith (11-11) 48

Area 8

Tues., Feb. 6
LaFayette 74, Reeltown 47
Lanett 107, Horseshoe Bend 39
Finals
Lanett (21-5) 64, LaFayette (17-9) 58

Area 9

Tues., Feb. 6
Billingsley 49, Verbena 44

Thorsby 96, Fayetteville 36
Finals
Thorsby (16-7) 72, Billingsley (5-13) 60

Area 10
Tues., Feb. 6
Ranburne 75, Woodland 34
Finals
Vincent 70, Ranburne 50

Area 11
Tues., Feb. 6
Altamont 67, Cleveland 56
Tarrant 85, West End 50
Finals
Tarrant 61, Altamont 52

Area 12
Thurs., Feb. 8
Collinsville 90, vs. Gaston 48
Westbrook Christian 72, Sand Rock 31
Finals, Sat., Feb. 10
Collinsville (17-10) 56, Westbrook Christian (17-10) 46.

Area 13

Tues., Feb. 6
Falkville 41, Cold Springs 40
St. Bernard 43, Winston County 31
Finals
St. Bernard 52, Falkville 49

Area 14
Tues., Feb. 6
Red Bay 57, Lamar County 51
Sulligent 47, Phil Campbell 39
Finals
Sulligent 50, Red Bay 49

Area 15
Tues., Feb. 6
Fyffe 53, Asbury 46
Section 73, Ider 57
Finals
Section 91, Fyffe 51

Area 16
Tues., Feb. 6
Mars Hill Bible 69, Sheffield 44
Tanner 78, Hatton 53
Finals
Tanner (18-11) 51, Mars Hill Bible (17-8) 46

CLASS 3A
Area 1
Tues., Feb. 6
Cottage Hill Christian 44, Clarke County 35
Mobile Christian 50, Bayside Academy 38
Finals
Cottage Hill Christian (20-7) 48, Mobile Christian (18-9) 33

Area 2
Tues., Feb. 6
Flomaton 55, Excel 54
Hillcrest-Evergreen 87, T.R. Miller 49
Finals
Hillcrest-Evergreen 93, Flomaton 54.

Area 3
Tues., Feb. 6
Opp 59, Straughn 49
Geneva 68, Slocomb 34
Finals
Geneva (23-7) 67, Opp 57

Area 4
Tues., Feb. 6
Daleville 40, Wicksburg 39
Thurs., Feb. 8
Houston Academy 54, Providence Christian 42
Pike County 52, Daleville 34
Finals
Pike County 25, Houston Academy 21

Area 5
Wed., Feb. 7
Southside-Selma 71, Montevallo 46
Prattville Christian 47, Montgomery Academy 43
Finals
Prattville Christian (23-5) 59, Southside-Selma (18-12) 42

Area 6
Tues., Feb. 6
Central Coosa 69, B.B. Comer 40
Randolph County 57, Beulah 29
Finals
Central Coosa 59, Randolph County 50

Area 7
Finals
Greene County 44, American Christian 39

Area 8
Mon., Feb. 5
Fultondale 61, Holy Family 60
Midfield 90, Indian Springs 70
Finals
Midfield (25-9) 90, Fultondale (17-7) 47

Area 9
Tues., Feb. 6
Ohatchee 59, Walter Wellborn 33
Finals
Weaver 72, Ohatchee 53

Area 10
Tues., Feb. 6
Glencoe 61, Pleasant Valley 57
Finals
Piedmont (19-11) 61, Glencoe (10-21) 43

Area 11
Tues., Feb. 6
Locust Fork 59, J.B. Pennington 48
Holly Pond 79, Susan Moore 37
Finals
Holly Pond (23-2) 68, Locust Fork (12-20) 37.

Area 12
Tues., Feb. 6
Carbon Hill 68, Oakman 59.

Hanceville 78, Vinemont 32
Finals
Hanceville 66, Carbon Hill 37

Area 13
Mon., Feb. 5
New Hope 59, Brindlee Mountain 52
Finals
Geraldine 57, New Hope 47

Area 14

Tues., Feb. 6
Plainview 92, North Sand Mountain 57
Pisgah 70, Sylvania 59
Finals
Plainview (29-2) 86, Pisgah (11-7) 73

Area 15

Tues., Feb. 6
Elkmont 44, West Morgan 43
East Lawrence 76, Clements 64
Finals
Elkmont (12-16) 49, East Lawrence (10-14) 45

Area 16

Tues., Feb. 6
Lauderdale County 81, Colbert County 54
Colbert Heights 67, Lexington 61
Finals
Lauderdale County 55, Colbert Heights 48

CLASS 4A
Area 1
Tues., Feb. 6
Thomasville 45, Satsuma 33
Finals
UMS-Wright 61, Thomasville 24

Area 2
Thurs., Feb. 8
Escambia County 65, Monroe County 53
Andalusia 68, W.S. Neal 52
Finals
Andalusia 65, Escambia County 57

Area 3
Mon., Feb. 5
Dale County 61, Bullock County 51
Finals
Ashford (20-10) 56, Dale County (18-12) 26

Area 4

Tues., Feb. 6
LAMP 51, B.T. Washington Magnet 36
Thurs., Feb. 8
Saint James 56, Trinity Presbyterian 48
Montgomery Catholic 57, LAMP 45
Finals
Saint James (19-8) 44, Montgomery Catholic (18-11) 36

Area 5

Tues., Feb. 6
Holtville 58, Elmore County 55
Thurs., Feb. 8
Tallassee 61, Alabama Christian 53
Dadeville 69, Holtville 36
Finals
Tallassee 53, Dadeville 46

Area 6

Tues., Feb. 6
Greensboro 71, Hale County 53
Bibb County 75, West Blocton 57
Finals
Greensboro (20-11) 58, Bibb County (14-15)

Area 7

Tues., Feb. 6
Holt 80, Oak Grove 44
Sipsey Valley 58, Northside 56
Finals
Holt 71, Sipsey Valley 52

Area 8

Tues., Feb. 6
Anniston 70, Saks 23
Handley 68, Munford 25
Finals
Handley 74, Anniston 46

Area 9
Mon., Feb. 5
Childersburg 42, Leeds 39
Tues., Feb. 6
Oneonta 53, Ashville 37
Finals
Childersburg 60, Oneonta 50

Area 10

Tues., Feb. 6
Good Hope 56, Dora 41
Finals
Cordova 82, Good Hope 53

Area 11

Tues., Feb. 6
Fayette County 51, Winfield 25
Haleyville 60, Hamilton 44
Finals
Haleyville (18-6) 52, Fayette County (9-19) 43

Area 12

Wed., Feb. 7
Hokes Bluff 46, White Plains 38
Jacksonville 45, Cherokee County 43
Finals
Hokes Bluff (24-5) 58, Jacksonville (18-8) 43

Area 13
Tues., Feb. 6
Sardis 64, DAR 61
Finals
Sardis 63, North Jackson 62.

Area 14
Tues., Feb. 6
Madison Academy 73, Madison County 58
Westminster Christian 43, Randolph 40
Finals
Madison Academy 43, Westminster Christian 41

Area 15
Tues., Feb. 6
Danville 62, Priceville 56
Finals
West LImestone (18-9) 50, Danville (12-18) 39

Area 16
Tues., Feb. 6
Deshler 76, Rogers 47
Central-Florence 62, Wilson 46
Finals
Deshler 68, Central-Florence 53


CLASS 5A
Area 1
Tues., Feb. 6
Vigor 73, St. Paul’s Episcopal 65
Faith Academy 98, Williamson 53
Finals
Faith Academy (22-9) 65, Vigor (14-12) 53

Area 2
Wed., Feb. 7
Jackson 53, Citronelle 32.
Finals
Wilcox Central (21-5) 59, Jackson (19-11) 46

Area 3
Tues., Feb. 6
Rehobeth 73, Carroll 67
Eufaula 96, Headland 87
Finals
Eufaula (25-9) 98, Rehobeth (16-14) 67

Area 4
Tues., Feb. 6
Greenville 54, Brewbaker Tech 53
Finals
Charles Henderson 57, Greenville 45

Area 5
Tues., Feb. 6
Beauregard 75, Valley 70
Finals
B.T. Washington (10-8) 63, Beauregard (8-13) 54

Area 6
Tues., Feb. 6
Dallas County 82, Marbury 60
Calera 100, Jemison 46
Finals
Calera 102, Dallas County 61

Area 7
Finals
Central-Tuscaloosa (22-8) 62, Demopolis (19-10) 52

Area 8
Tues., Feb. 6
Sylacauga 84, Shelby County 47
Briarwood Christian 79, Moody 56
Finals
Sylacauga 68, Briarwood Christian 63

Area 9
Pleasant Grove 58, Fairfield 47
Wenonah 83, Woodlawn 31
Finals
Wenonah (25-7) 65, Pleasant Grove (23-8) 40

Area 10

Tues., Feb. 6
Central Clay County 71, Cleburne County 32
Talladega 85, Lincoln 60
Finals
Talladega 66, Central-Clay County 55

Area 11
Tues., Feb. 6
Springville 57, Corner 47
Mortimer Jordan 59, St. Clair County 35
Finals
Springville (25-5) 41, Mortimer Jordan (18-12) 39

Area 12
Tues., Feb. 6
Fairview 74, West Point 64
Hayden 67, Curry 49
Finals
Fairview 82, Hayden 79

Area 13
Thurs., Feb. 8
Alexandria 42, Boaz 24
Etowah 72, Douglas 51
Finals, Sat., Feb. 10
Etowah 64, Alexandria 62

Area 14
Tues., Feb. 6
Arab 54, Scottsboro 44
Guntersville 94, Crossville 40
Finals
Guntersville (19-11) 58, Arab (11-19) 41

Area 15
Thurs., Feb. 8
Lee-Huntsville 82, Ardmore 41
Mae Jemison 53, St. John Paul II Catholic 41
Finals
Lee-Huntsville 60, Mae Jemison 51

Area 16
Tues., Feb. 6
Lawrence County 56, East Limestone 47
Brooks 68, Russellville 53
Finals
Brooks (29-1) 52, Lawrence County 26

CLASS 6A
Area 1
Wed., Feb. 7
LeFlore 62, Saraland 30
Blount 62, B.C. Rain 60
Finals
LeFlore 56, Blount 41

Area 2

Gulf Shores 59, Robertsdale 42
Daphne 65, Baldwin County 62
Spanish Fort 63, Gulf Shores 55
Finals
Daphne 61, Spanish Fort 58

Area 3
Tues., Feb. 6
Northview 78, Dothan 75
Finals
Russell County 74. Northview 44

Area 4
Tues., Feb. 6
Sidney Lanier 64, Park Crossing 37
Finals
Carver-Montgomery (25-7) 68, Sidney Lanier (10-12) 51

Area 5
Tues., Feb. 6
Chilton County 57, Stanhope Elmore 38
Finals
Chilton County 60, Selma 55

Area 6
Mon., Feb. 5
Wetumpka 55, Benjamin Russell 49
Finals
Opelika 53, Wetumpka 36

Area 7
Thurs., Feb. 8
Hillcrest-Tuscaloosa 56, Northridge  40
Paul Bryant 51, Brookwood 27
Finals
Paul Bryant (25-4) 44, Hillcrest-Tuscaloosa (21-9) 41

Area 8
Wed., Feb. 7
Pelham 56, Chelsea 50
Finals
Helena 38, Pelham 37

Area 9
Thurs., Feb. 8
Hueytown 89, Bessemer City 69
McAdory 61, John Carroll Catholic 56

Finals
Hueytown 2, McAdory 0 (forfeit)

Area 10
Wed., Feb. 7
Homewood 31, Shades Valley 30
Parker 61, Ramsay 46
Finals
Parker 41, Homewood 32

Area 11

Tues., Feb. 6
Carver-Birmingham 80, Jackson-Olin 55
Minor 49, Jasper 38
Finals
Minor 58, Carver-Birmingham 54

Area 12
Tues., Feb. 6
Pinson Valley 86, Gardendale 46
Center Point 33, Clay-Chalkville 29
Finals
Pinson Valley (22-10) 73, Center Point (8-22) 58

Area 13
Tues., Feb. 6
Southside-Gadsden 57, Pell City 38
Finals
Oxford (17-11) 61, Southside-Gadsden (12-15) 49

Area 14
Tues., Feb. 6
Cullman 76, Fort Payne 58
Albertville 64, Brewer 37
Finals
Albertville (24-4) 42, Cullman (18-13) 40

Area 15
Wed., Feb. 7
Austin 48, Hartselle 35
Columbia 53, Decatur 29
Finals
Columbia 46, Austin 33

Area 16
Thurs., Feb. 8
Hazel Green 73, Florence 69
Muscle Shoals 68, Athens 67
Finals
Hazel Green 77, Muscle Shoals 69

CLASS 7A
Area 1
Mon., Feb. 5
Theodore 39, Davidson 38
Thurs., Feb. 8
Baker 55, Mary Montgomery 49
Theodore 49, Alma Bryant 46
Finals
Baker (19-12) 46, Theodore (10-18) 43

Area 2
Tues., Feb. 6
McGill-Toolen Catholic 69, Foley 40
Murphy 61, Fairhope 58
Finals
McGill-Toolen Catholic 65, Murphy 49

Area 3
Tues., Feb. 6
Lee-Montgomery 70, Prattville 45
Jeff Davis 51, Enterprise 43
Finals
Lee-Montgomery (22-7) 49, vs. Jeff Davis (15-12) 35

Area 4
Thurs,. Feb. 8
Auburn 72, Smiths Station 65
Finals
Central-Phenix City (19-4) 71, Auburn (15-14) 52

Area 5
Wed., Feb. 7
Vestavia Hills 55, Tuscaloosa County 53
Hoover 61, Thompson 43
Finals
Hoover (26-3) 64, Vestavia Hills (20-7) 45.

Area 6
Thurs., Feb. 8
Huffman 46, Oak Mountain 35
Mountain Brook 85, Spain Park 42
Finals
Mountain Brook (30-4) 70, Huffman (22-7) 66

Area 7
Thurs., Feb. 8
Grissom 47, Huntsville 45
Gadsden City 58, Hewitt-Trussville 41
Finals
Gadsden City (12-10) 57, Grissom (13-13) 52

Area 8
Thurs., Feb. 8
James Clemens 48, Buckhorn 46
Sparkman 69, Bob Jones 44
Finals
Sparkman (28-4) 54, James Clemens (17-13) 47