Saturday, December 15, 2018
Enter Title

AHSAA State Baseball Playoffs
Second-Round Results

(All best-of-three series begin Friday, April 27, with a third game, if needed, April 28; unless otherwise noted)
CLASS 1A
Millry (19-12) 14-13, Houston County (13-14) 0-1 (Millry (19-12) wins series 2-0)
Sumiton Christian (23-10) 8-7, Victory Christian (10-16) 1-4 (Sumiton Christin (23-10) wins series 2-0)
Sweet Water (23-9) 21-8, Kinston (12-6) 0-3 (Sweet Water (23-9) wins series 2-0)
Ragland (23-4) 15-12, Maplesville (20-4) 0-1 (Ragland (23-4) wins series 2-0)

Spring Garden (22-7) 7-9, Marion County (20-9) 5-8 (Sweet Water wins series 2-0)
Athens Bible (20-10) 6-12, Shoals Christian (11-21) 1-2 (Athens Bible (20-10) wins series 2-0)
South Lamar (17-7) 9-4, Southeastern (13-12) 1-2 (South Lamar (17-7) wins series 2-0)
Hackleburg (27-7) 2-5-16, Decatur Heritage (23-10) 3-0, 15 (Hackleburg (27-8) wins series 2-1)

CLASS 2A
J
.U. Blacksher (22-9) 5-0-4, Leroy (25-9) 0-6-3 (J.U. Blacksher (22-9) wins series 2-1
G.W. Long (25-11) 9-8, Luverne (13-14) 2-5 (G.W. Long (25-11) wins series 2-0)
St. Luke’s Episcopal (18-11) 15-6-12, Cottonwood (23-8) 3-10-2 (St. Luke's Episcopal (18-11) wins series 2-1
Ariton (22-8) 10-11, Goshen (9-175) 0-1 (Ariton (22-8) wins series 2-0)

Westbrook Christian (24-7) 10-15, Vincent (18-13) 0-0 (Westbrook Christian (24-7) wins series 2-0)
Mars Hill Bible (26-9) 3-3-10, Phil Campbell (25-11) 3-6-7 (Mars Hill Bible (26-9) wins series 2-1)
Thorsby (24-4) 14-7, Fayetteville (16-12) 0-4 (Thorsby (24-4) wins series 2-0)
Falkville (26-8) 7-7, Section (17-10) 5-3 (Falkville (26-8) wins series 2-0)

CLASS 3A

Wicksburg (22-9) 3-7, Excel (18-7) 1-3 Wicksburg (22-9) wins series 2-0)
Gordo (28-3) 11-10, Montgomery Academy (11-14) 1-0 (Gordo (28-3) wins series 2-0)
Mobile Christian (23-8) 12-1-12, Opp (22-8) 4-4-2 (Mobile Christian (23-8) wins series 2-1)
American Christian (19-15) 13-10, Prattville Christian (21-12) 0-0 (American Christian (19-15) wins series 2-0)

Piedmont (22-10) 2-11, Oakman (18-9) 1-1 (Piedmont (22-10) wins series 2-0)
Lauderdale County (18-13) 2-4-10, Plainview (15-9) 3-3-0 (Lauderdale County (18-13) wins series 2-1
Locust Fork (19-15) 9-8, Ohatchee (15-15) 8-3 (Locust Fork (19-15) wins series 2-0)
West Morgan (23-11) 3-5-17, Lexington (16-13) 4-0-0 (West Morgan (23-11) wins series 2-1)

CLASS 4A
Dale County (17-13) 2-6, Saint James (26-7) 0-3 (Dale County (17-13) wins series 2-0)
Bibb County (23-11) 8-2-5, Munford (21-16) 4-10-4 (Bibb County (23-11) wins series 2-1)
Andalusia (24-4) 3-3, Trinity Presbyterian (21-11) 0-1 (Andalusia (24-4) wins series 2-0)
Holtville (27-7) 6-1-9, Oak Grove (22-12) 1-3-6 (Holtville (27-7) wins series 2-1)

Hokes Bluff (23-5) 15-4, Winfield (19-21) 1-3 (Hokes Bluff (23-5) wins series 2-0)
Wilson (26-7) 7-6, Madison Academy (17-20) 6-3 (Wilson (26-7) wins series 2-0)
Oneonta (21-9) 6-3-2, Haleyville (20-11) 0-5-0 (Oneonta (21-9 wins series 2-1)
Sardis (19-6) 5-9-12, West Limestone (21-16) 15-3-1 (Sardis (19-6) wins series 2-1))

CLASS 5A
St. Paul's Episcopal (24-8) 2-10-8, Headland (25-8) 3-1-4 (St. Paul's Episcopal (24-8) wins series 2-1)
Calera (25-7) 10-1-10, Briarwood Christian (23-6) 5-3-9 (Calera (25-7) wins series 2-1)
Faith Academy (28-3) 6-9, Rehobeth (19-8) 4-4 (Faith Academy (28-3) wins series 2-0)
Sylacauga (24-6) 9-2-8, Demopolis (20-8) 4-3- 7 (Sylacauga (24-6) wins series 2-1)

Springville (24-11) 1-3-16, Hayden (22-11) 5-2- 1 (Springville (24-11) wins series 2-1)
Russellville (26-13) 2-10-13, Lee-Huntsville (18-13) 3-2-1 (Russellville (26-13) wins series 2-1)
Mortimer Jordan (28-14) 1-12-13, West Point (21-15) 8-0-5 (Mortimer Jordan (28-14) wns series 2-1)
Brooks (22-14) 2-15, Ardmore (20-14) 1-6 (Brooks (22-14) wins series 2-0)

CLASS 6A

Spanish Fort (28-8) 19-9, Carver-Montgomery (11-14) 2-4 (Spanish Fort (28-8) wins series 2-0)
Helena (22-12) 4-1, Opelika (22-16) 0-0 (Helena (22-12) wins series 2-0)
Russell County (36-3) 7-7, Saraland (25-12) 6-5 (Russell County (36-3) sweeps series 2-0)
Hillcrest-Tuscaloosa (24-10) 9-6, Chelsea (20-12) 4-3 (Hillcrest (24-10) wins series 2-0)

Homewood (29-9) 2-12, Gardendale (21-11) 1-2 (Homewood (29-9) wins series 2-0)
Cullman (30-8) 9-5, Pell City (13-20) 1-3 (Cullman (30-8) wins series 2-0)
Hueytown (29-8) 3-6-7, Jasper (23-15) 6-1-6 (Hueytown (29-8) wins series 2-1)

Hazel Green (26-10) 5-7, Austin (31-9) 4-1 (Hazel Green (26-10) wins series 2-0)

CLASS 7A (First Round)
Alma Bryant (22-9) 9-7, Prattville (29-15) 0-0 (Alma Bryant (22-9) wins series 2-0)
Smiths Station (22-16) 9-2, Fairhope (24-15) 2-1 (Smiths Station (22-16) wins series 2-0)
Theodore (23-10) 5-10, Enterprise (26-12) 4-0 (first game, 15 innings), (Theodore (23-10) wins series 2-0)
Auburn (29-6) 2-3-10, McGill-Toolen Catholic (29-9) 3-2-5 (Auburn (29-6) wins series 2-1)

Hewitt-Trussville (27-9) 2-8-7, Hoover (34-10) 4-1-3 (Hewitt-Trussville (27-9) wins series 2-1)
James Clemens (27-14-1) 9-5, Mountain Brook (24-12) 5-2 (James Clemens (27-14-1) wins series 2-0)
Huntsville (25-13) 7-4, Vestavia Hills (22-11) 3-0 (Huntsville (25-13) wins series 2-0)
Bob Jones (34-11) 3-5-12, Oak Mountain (27-11) 12-1-5 (Bob Jones (34-11) wins series 2-1)



 

LiveSlider