2017 AHSAA Baseball Playoffs
Second-Round Pairings/Results

(April 28-29 unless otherwise denoted. All times at CDT)

CLASS 1A
Sweet Water (26-7) 6-10, Sumiton Christian (24-9) 0-0 (Sweet Water (26-7) wins series 2-0)
Brantley (22-12) 5-6-8, Maplesville (22-8) 9-2-3 (Brantley (22-12) wins series 2-1)
Ragland (15-11) 12-12, Houston County (19-16) 2-6 (Ragland (15-11) wins series 2-0)
Millry (25-14) 5-1-2, Pleasant Home (14-9) 2-3-0 (Millry 25-14) wins series 2-1)

South Lamar (27-7) 13-13, Shoals Christian (12-22) 3-0  (South Lamar (27-7) wins series 2-0)
Athens Bible (19-12) 2-12, Hackleburg (18-19) 1-5 (Athens Bible (19-12) wins series 2-0) 
Decatur Heritage (19-11) 6-1, Spring Garden (21-8) 5-1 (Decatur Heritage (19-11) wins series 2-0)  
Cedar Bluff (19-12) 6-9, Cherokee (18-11) 2-8,  (Cedar Bluff (19-12) wins series 2-0)

CLASS 2A
J.U. Blacksher (18-8) 2-8, Reeltown (22-7) 1-3 J.U. Blacksher (18-8) wins series 2-0)

G.W. Long (31-6) 7-7, New Brockton (21-6) 6-1 (G.W. Long (31-6) wins series 2-0) 
Leroy (28-5) 18-11, Elba (11-10) 2-1, (Leroy (28-5) wins series 2-0)
St. Luke's Episcopal (10-21) 0-3-17, Cottonwood (17-10) 2-1-3 (St. Luke’s Episcopal (10-21)  wins series 2-1)

Thorsby (20-9) 10-4-9, Hatton (17-20) 0--6 (Thorsby (20-9) wins series 2-1) 

Fayetteville (21-10) 2-6-6, Westbrook Christian (19-17) 3-1-1 (Fayetteville (21-10) wins series 2-1)
Section (18-11) 2-3, Vincent (18-11) 1-0, game 1 was 9 innings (Section 18-11) wins series 2-0)
Mars Hill Bible (24-10) 4-9, Phil Campbell (26-10) 2-8 (Mars Hill Bible (24-10) wins series 2-0)

CLASS 3A
Mobile Christian (25-6) 11-4, Slocomb (11-20) 0-1 (Mobile Christian (25-6) wins series 2-0)
American Christian (27-7) 4-5, Montgomery Academy (16-12) 0-0 (American Christian (27-7) wins series 2-0) 
Gordo (26-6) 0-18-4, T.R. Miller (31-4) 7-7-3 (Gordo (26-6) wins series 2-1)
Geneva (19-8) 6-3-17, Bayside Academy (23-9) 1-5-10 (Geneva (19-8) wins series 2-1)

Colbert Heights (17-7) 15-1-9, Plainview (21-9) 0-2-1 (Colbert Heights (17-7) wins series 2-1)
Elkmont (20-19) 4-5-12, Pleasant Valley (10-20) 6-3 0 (Elkmont (20-19) wins series 2-1)
Piedmont (22-11) 7-11-4, West Morgan (20-13) 1-11-2 (Piedmont (22-11) wins series 2-1)
Lauderdale County (22-11) 11-5, Walter Wellborn (10-16) 1-2, (Lauderdale County (22-11) wins series 2-0)


CLASS 4A
UMS-Wright (21-12) 15-7, Handley (20-12) 1-3 (UMS-Wright (21-12) wins series 2-0) 
Tallassee (25-13) 5-7, Trinity Presbyterian (23-7) 3-3 (Tallassee (25-13) wins series 2-0)
LAMP (18-13) 11-4-7, Holtville (22-18) 1-6-6 (LAMP (18-13) wins series)
Munford (20-18) 5-8-8, Bibb County (24-11) 4-14-3 (Munford (20-18) wins series 2-1)

Haleyville (25-11) 1-2-11, Randolph (22-11) 3-0-5 (Haleyville (25-11) wins series 2-1)
Hokes Bluff (23-5) 5-8, Sardis (20-14) 3-2 (Hokes Bluff wins series 2-0) 
Cherokee County (25-8) 16-20, DAR (12-11) 6-6 (Cherokee County (25-8) wins series 2-0)
Madison Academy (25-15) 5-9, Fayette County (18-17) 3-2 (Madison Academy (25-15) wins series 2-0)

CLASS 5A
Faith Academy (25-6) 5-1-6, Briarwood Christian (27-5) 6-0-0 (Faith Academy (25-6) wins series 2-1)
Charles Henderson (19-10) 11-6, Valley (17-17) 2-1 (Charles Henderson (19-10) wins series 2-0)
Beauregard (22-15) 5-4-10, Demopolis (19-8) 5-6-1 (Beauregard (22-15) wins series 2-1)
Rehobeth (27-11) 2-14-13, Calera (24-14) 3-2-3 (Rehobeth (27-11) wins series 2-1)

Russellville (32-8) 13-13, Arab (19-18) 2-3 (Russellvile (32-8) wins series 2-0)

Etowah (29-6) 2-7, Lee-Huntsville (18-19) 1-3 (Etowah (29-6) wins series 2-0)
Ardmore (20-15) 5-18-8, Boaz (15-22) 6-3-3 (Ardmote (20-15) wins series 2-1)
Guntersville (24-10) 3-6-6, , Springville (18-21) 6-4-0 (Guntersville (24-10) wins series 2-1)

CLASS 6A
Helena (32-5) 3-3, Opelika (20-16) 0-1 (Helena (32-5) wins series 2-0)
Baldwin County (23-11) 2, Brookwood (15-16) 2-6-0 (Baldwin County (23-11) wins series 2-1)
Hillcrest-Tuscaloosa (28-7) 3-15, Spanish Fort (29-11) 1-4 (Hillcrest-Tuscaloosa (28-7) wins series 2-0)
Chelsea (26-13) 7-8, 5, Benjamin Russell (22-16) 8-4-3 (Chelsea (26-13) wins series 2-1)

Hueytown (31-5) 4-17, Athens (25-15) 3-11 (Hueytown (31-5) wins series 2-0)
Hartselle (28-19) 5-16, Southside-Gadsden (23-12) 1-0 (Hartselle (28-19) wins series 2-0)
Decatur (32-3) 4-5, Homewood (25-12) 1-1 (Decatur (32-3) wins series 2-0)
Cullman (31-6) 17-10, Walker (19-19) 0-0 (Cullman (31-6) wins series 2-0)
 
CLASS 7A
(Round 1

McGill-Toolen 14-14, Prattville (18-21) 0-0 (McGill-Toolen wins series 2-0)
Auburn (23-9) 10-16, Mary Montgomery 2-0 (Auburn (23-9) wins series 2-0)
Theodore (24-9) 4-14, Central-Phenix City (20-16) 1-4 (Theodore (24-9) wins series 2-0)
Enterprise (31-9) 12-8, Fairhope (20-20) 2-1 (Enterprise (31-9) wins series 2-0)

Oak Mountain (31-8) 6-6, Huntsville (21-16) 4-2   (Oak Mountain (31-8) wins series 2-0)
Vestavia Hills (18-15) 6-9-7, Sparkman (25-11) 7-5-6 (Vestavia Hills (18-15) wins series 2-1)
Hoover (33-9) 8-3, Buckhorn (23-12) 3-1 (Hoover (33-9) wins series 2-0)
Grissom (24-14) 9-8, Spain Park (22-16) 7-7 (Grissom (24-14) wins series 2-0)