Xpress Timing - Contractor License Hy-Tek's MEET MANAGER  12:47 PM  11/11/2017  Page 1  
 AHSAA State XC Championships 2017  
 Oakville Indian Mounds XC Course  - 11/11/2017  
 Results  
 Event 4  Boys 5k Run CC 6A  
=======================================================================  
    Name                    Year School                  Finals  Points  
=======================================================================  
Results - Men  
  1 Will Stone                11 Homewood HS           15:46.20    1  
  2 Grant Brown               12 Florence Hig          16:03.71    2  
  3 Cory Anthony              11 Wetumpka              16:12.84    3  
  4 Eli Wilhite               12 Cullman               16:19.83    4  
  5 Blake Vaughn              12 Helena High School    16:23.75    5  
  6 Jackson Tucker            11 Cullman               16:24.64    6  
  7 Bennett Brake             11 Florence Hig          16:28.14    7  
  8 Taylor Nails              11 Southside-Gadsden     16:33.42  
  9 Jackson Merrell           10 Homewood HS           16:36.11    8  
 10 Adam Keller               11 Pelham                16:37.05    9  
 11 Connor Sims               11 Brewer                16:37.47   10  
 12 Alvin Finch               12 Homewood HS           16:40.21   11  
 13 Tucker Adkison            12 Cullman               16:43.95   12  
 14 Carson Levario-Slaten     11 Hartselle             16:43.97   13  
 15 Caleb Dingbaum            11 Hartselle             16:48.46   14  
 16 Lance Cunigan             11 Benjamin Russell      16:48.81  
 17 Will Thompson             10 Cullman               16:49.30   15  
 18 Azariah Kipchumba         12 Homewood HS           16:59.45   16  
 19 Brady Barton               9 Helena High School    16:59.54   17  
 20 Logan Justice             11 Homewood HS           17:03.50   18  
 21 Ethan Rowe                10 Daphne                17:05.15   19  
 22 Chance Cofield            11 Albertville           17:05.50   20  
 23 Guy Greenhaw              SO Athens HS Boys        17:06.68  
 24 Chase Ireland             JR Athens HS Boys        17:11.49  
 25 Marshall Rosenhoover      12 Decatur High School   17:11.52   21  
 26 Jack Gray                 11 Homewood HS           17:13.86   22  
 27 Carson Bedics             10 Homewood HS           17:20.83   23  
 28 Jackson Foster            12 John Carroll          17:23.69   24  
 29 Jonathan Chestang         11 John Carroll          17:24.78   25  
 30 Talon Pritchard           10 Helena High School    17:26.31   26  
 31 Sebastian Sanders         11 Shades Valle          17:28.42  
 32 Jon Fielding Stogner       9 Homewood HS           17:32.46  
 33 Reed Robinson             11 Oxford High           17:33.26  
 34 Grayton Murray               Homewood HS           17:33.83  
 35 Ethan Steed               11 Saraland Hig          17:35.78   27  
 36 Roque Torres              SR Austin                17:38.19  
 37 Spencer Hodges            12 Helena High School    17:39.17   28  
 38 John Niiler               11 Northridge H          17:39.97   29  
 39 Trey Hurt                  8 Florence Hig          17:41.96   30  
 40 Blake Childers            10 Helena High School    17:44.12   31  
 41 Aaron Martinez             7 Pinson Valle          17:45.26  
 42 Adam Mangum                8 Cullman               17:45.43   32  
 43 Josh Lankford             11 Gardendale            17:47.73   33  
 44 Edgar Medina              11 Cullman               17:47.83   34  
 45 Eric Rabadan              11 Hartselle             17:52.22   35  
 46 Brennan Worrell           10 Wetumpka              17:52.68   36  
 47 Henry McCormick           10 Decatur High School   17:53.25   37  
 48 Conner Moore              12 Spanish Fort          17:53.91   38  
 49 Cory D'Az                 11 Florence Hig          17:54.95   39  
 50 Joshua Garcia             10 Albertville           17:54.97   40  
 51 Hayes Haygood             11 Gardendale            17:55.90   41  
 52 Peter Gonzales            11 Decatur High School   17:56.67   42  
 
 Xpress Timing - Contractor License Hy-Tek's MEET MANAGER  12:47 PM  11/11/2017  Page 2  
 AHSAA State XC Championships 2017  
 Oakville Indian Mounds XC Course  - 11/11/2017  
 Results  
 ....Event 4  Boys 5k Run CC 6A  
 53 Michael Geoffrey Crisler  12 Opelika High School   17:57.17   43  
 54 Ben Guerrera              12 John Carroll          17:57.79   44  
 55 Rob Saville               10 Helena High School    17:57.88   45  
 56 Lance Paquette            10 Daphne                17:58.08   46  
 57 Kotaro Hino               12 Florence Hig          17:59.30   47  
 58 Walker Huddleston          9 Cullman               18:00.54   48  
 59 Alex Leath                 7 John Carroll          18:00.86   49  
 60 Elijah Frankel            SO Athens HS Boys        18:01.18  
 61 Atticus Philips           11 Cullman               18:02.03  
 62 David Sanchez              9 Albertville           18:04.77   50  
 63 Arturo Ramos               9 Albertville           18:05.87   51  
 64 Allen Loefstedt           12 Spanish Fort          18:06.13   52  
 65 Tykell Jones              10 Opelika High School   18:06.47   53  
 66 Matthew Covington         12 Baldwin County        18:06.82  
 67 Ben Imperato              10 Gulf Shores HS        18:09.09  
 68 Justin DeLeon             11 Brewer                18:10.12   54  
 69 Tj Gennari                11 Chelsea High School   18:12.30  
 70 Dominic Fanella           10 Pelham                18:14.64   55  
 71 Ben Anderson              10 Fort Payne            18:15.63  
 72 Joey Dykes                11 Saraland Hig          18:17.17   56  
 73 Ben Norton                12 John Carroll          18:18.93   57  
 74 Dave Hubert               11 Albertville           18:19.21   58  
 75 Foster Sims               12 Brewer                18:19.45   59  
 76 Richard Richardson           John Carroll          18:19.58   60  
 77 Andy Canegitta Jr.         8 Daphne                18:20.50   61  
 78 Joshua Fields             11 Florence Hig          18:22.86   62  
 79 Alan Flores                9 Northview             18:23.77  
 80 Hawken Foote              10 Hartselle             18:23.78   63  
 81 David Rubolin              9 Florence Hig          18:24.03   64  
 82 Adam Bolton               11 Northridge H          18:24.90   65  
 83 Aaron McCutcheon          12 Brewer                18:25.72   66  
 84 Nathan Shamwell           11 Northridge H          18:25.79   67  
 85 Chris Stuck                9 Daphne                18:28.46   68  
 86 Cade Neuberger            11 Chelsea High School   18:29.58  
 87 Jack Lowe                  8 Pell City Hi          18:31.38  
 88 Isaiah Rouse                 Homewood HS           18:32.63  
 89 Baron Gossman             11 Spanish Fort          18:32.88   69  
 90 Nate Wilkins              12 Helena High School    18:34.90   70  
 91 Brian Pempel              12 Spanish Fort          18:36.24   71  
 92 Freddy Patton             11 Stanhope Elmore       18:36.92   72  
 93 Jayden Parris             12 Fort Payne            18:37.39  
 94 Brayden Henderson         11 Brewer                18:38.51   73  
 95 Cole Jendro                9 Decatur High School   18:39.65   74  
 96 Jamal Hall                11 Albertville           18:40.95   75  
 97 Joshua Simmons            SO Athens HS Boys        18:41.70  
 98 Jackson Walden             8 Wetumpka              18:42.16   76  
 99 John Bownds               10 Decatur High School   18:44.19   77  
100 Nathan Hernandez          10 John Carroll          18:45.26   78  
101 Gage Pritchard             8 Helena High School    18:45.54  
102 Tyler Graydon              9 Helena High School    18:46.67  
103 Bennett Booth              9 Spanish Fort          18:46.92   79  
104 Ethan Blanton             10 Daphne                18:47.80   80  
105 Wesley Modling            12 Opelika High School   18:48.60   81  
106 Rodrigo Patino             9 Albertville           18:49.52   82  
107 Connor Bailey              9 Wetumpka              18:50.50   83  
 
 Xpress Timing - Contractor License Hy-Tek's MEET MANAGER  12:47 PM  11/11/2017  Page 3  
 AHSAA State XC Championships 2017  
 Oakville Indian Mounds XC Course  - 11/11/2017  
 Results  
 ....Event 4  Boys 5k Run CC 6A  
108 Tyler Stevenson            8 Robertsdale           18:52.56  
109 Xavier Rogers             12 Stanhope Elmore       18:54.40   84  
110 Kyle Frangopoolis         11 Chelsea High School   18:54.59  
111 Julio Cerda                9 Decatur High School   18:55.51   85  
112 Isaac Stubbs              10 Wetumpka              18:56.11   86  
113 Tyler McCormick            8 Decatur High School   18:56.59   87  
114 Alexander Duykers         12 Brewer                18:57.19   88  
115 Jerland Mack              12 Dothan High School    18:58.34  
116 Landon Johnson             9 Saraland Hig          18:58.62   89  
117 Jacoby Toles              10 Stanhope Elmore       18:59.23   90  
118 Bryce Schultz             12 Hartselle             19:03.75   91  
119 Reid Hess                  9 Helena High School    19:03.91  
120 Aaron Foster              11 Wetumpka              19:04.23   92  
121 Dayton Talley              9 Jasper High School    19:04.95  
122 Drew Hollis               11 Gardendale            19:06.21   93  
123 Devonte Edwards           10 McAdory High School   19:07.38  
124 Michael Hunter Harris     12 Northridge H          19:07.49   94  
125 Caden Ryan                10 Saraland Hig          19:08.75   95  
126 Justin Davis              10 Paul W. Brya          19:09.53  
127 Rollins McPherson          9 Spanish Fort          19:10.12   96  
128 Cole Kennedy               9 Chelsea High School   19:11.95  
129 Carter Creel               9 Florence Hig          19:14.33  
130 Jacob Glenn                9 Decatur High School   19:14.95  
131 Benton Brown              10 Daphne                19:16.01   97  
132 owen woodard              12 Stanhope Elmore       19:17.03   98  
133 Blake Knuckles             8 Wetumpka              19:17.58   99  
134 Judson Taylor             12 Spanish Fort          19:17.90  100  
135 Xavien Harris             10 Pelham                19:18.22  101  
136 Jakob Wilson              12 Jasper High School    19:18.59  
137 John Brake                 9 Florence Hig          19:18.86  
138 Carlos Lopez               8 Albertville           19:19.62  
139 Will Bender                9 Spanish Fort          19:21.16  
140 Forrest York               9 Northridge H          19:22.46  102  
141 Jordan Intal              10 Pelham                19:23.77  103  
142 Corey Hines               10 Wetumpka              19:26.36  
143 Colby Wright              11 Saraland Hig          19:27.96  104  
144 Jazton Burnett            11 Northview             19:28.65  
145 Preston White             10 Cullman               19:29.96  
146 Connor Roberts             9 Gulf Shores HS        19:29.98  
147 Alex Hernandez            12 John Carroll          19:32.14  
148 Alex Easley                9 Wetumpka              19:33.29  
149 Kevin Lopez               10 Albertville           19:34.28  
150 Devin Gregory              9 Florence Hig          19:34.71  
151 Sellers Brown              7 Hartselle             19:37.21  105  
152 Hudson Freeman            10 Jasper High School    19:39.64  
153 Benjamin Estes            10 Opelika High School   19:40.40  106  
154 Jon Steven Mellgren          Athens HS Boys        19:45.56  
155 Brendan Kennedy           11 Daphne                19:46.82  107  
156 Braden Odom               11 Shades Valle          19:47.33  
157 Rhein Packer              10 Gardendale            19:50.43  108  
158 Gaston Kinney             11 Brewer                19:53.43  109  
159 Ty Wells                   9 Wetumpka              19:57.02  
160 Jackson Coffey            10 Decatur High School   19:59.14  
161 Christian Rojas              Albertville           20:01.02  
162 Adrian Tapia              11 Saraland Hig          20:02.82  110  
 
 Xpress Timing - Contractor License Hy-Tek's MEET MANAGER  12:47 PM  11/11/2017  Page 4  
 AHSAA State XC Championships 2017  
 Oakville Indian Mounds XC Course  - 11/11/2017  
 Results  
 ....Event 4  Boys 5k Run CC 6A  
163 Aaron Devine               8 Gardendale            20:03.63  111  
164 Ian Vance                 12 Gardendale            20:05.47  112  
165 Maslin Brown              12 Saraland Hig          20:05.97  113  
166 Christian Flemming        12 John Carroll          20:06.60  
167 Evan Ren                   9 Daphne                20:06.90  
168 Ryan Dykes                 9 Saraland Hig          20:07.20  
169 Carson Rowe                8 Daphne                20:10.83  
170 Noah Hunter               10 Brewer                20:16.49  
171 Bailey Fisher              9 Robertsdale           20:16.78  
172 Michael Bray              10 Hillcrest-Tu          20:20.06  
173 Alec Johnson              10 Stanhope Elmore       20:22.85  114  
174 Olawale Popoola           11 Opelika High School   20:25.39  115  
175 Keegan Rafferty            9 Stanhope Elmore       20:26.05  116  
176 Braden Williams            7 Daphne                20:27.71  
177 Bryce Wanagnat             8 Pelham                20:36.10  117  
178 Jackson Gaddy              9 Spanish Fort          20:36.85  
179 Joseph McDonald           11 Saraland Hig          20:41.85  
180 Christopher Church        12 Northridge H          20:43.21  118  
181 Ben White                 10 Baldwin County        20:44.36  
182 Riley Champion             9 Northridge H          20:48.47  119  
183 Jacob Walker              11 Opelika High School   20:50.10  120  
184 Tristian Abrams           11 Northridge H          20:51.48  
185 Sean Rattan               11 Stanhope Elmore       20:55.19  121  
186 Cole Johnson              11 Brewer                20:57.64  
187 Jacob Fortenberry         10 Decatur High School   21:05.40  
188 Will Benham                8 Hartselle             21:11.49  122  
189 Branden Lightsey          12 Stanhope Elmore       21:13.30  
190 Samuel Cowart             12 Opelika High School   21:15.35  123  
191 Ian Howell                 9 Pelham                21:17.11  124  
192 Aaron Rush                10 Stanhope Elmore       21:17.74  
193 Colby McNeil              11 Gardendale            21:20.20  125  
194 Alex Taylor                9 Brewer                21:33.77  
195 Chandler Davenport           Pelham                21:40.16  126  
196 Zach Wright               12 Hartselle             21:48.08  
197 Bailey Sparks              9 Hartselle             21:48.97  
198 Campbell Burnett          11 Northridge H          21:50.23  
199 Jesse Moore               11 Stanhope Elmore       22:19.71  
200 Austin Jordan             11 Spanish Fort          22:34.01  
201 Cary Xiao                  9 Northridge H          22:37.71  
202 Jack O'Quinn               9 Opelika High School   22:38.84  
203 Teddy Brown               12 Saraland Hig          23:14.27  
204 Jackson Griffith           9 Cullman               23:28.61  
 
                                   Team Scores  
=================================================================================  
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9  
=================================================================================  
Results - Men  
 
 Xpress Timing - Contractor License Hy-Tek's MEET MANAGER  12:47 PM  11/11/2017  Page 5  
 AHSAA State XC Championships 2017  
 Oakville Indian Mounds XC Course  - 11/11/2017  
 Results  
 ....Event 4  Boys 5k Run CC 6A  
   1 Homewood HS                  54    1    8   11   16   18   22   23  
      Total Time:  1:23:05.47  
         Average:    16:37.10  
   2 Cullman                      69    4    6   12   15   32   34   48  
      Total Time:  1:24:03.15  
         Average:    16:48.63  
   3 Helena High School          107    5   17   26   28   31   45   70  
      Total Time:  1:26:12.89  
         Average:    17:14.58  
   4 Florence High School        125    2    7   30   39   47   62   64  
      Total Time:  1:26:08.06  
         Average:    17:13.62  
   5 John Carroll Catholic Hig   199   24   25   44   49   57   60   78  
      Total Time:  1:29:06.05  
         Average:    17:49.21  
   6 Hartselle                   216   13   14   35   63   91  105  122  
      Total Time:  1:28:52.18  
         Average:    17:46.44  
   7 Albertville                 219   20   40   50   51   58   75   82  
      Total Time:  1:29:30.32  
         Average:    17:54.07  
   8 Decatur High School         251   21   37   42   74   77   85   87  
      Total Time:  1:30:25.28  
         Average:    18:05.06  
   9 Brewer                      262   10   54   59   66   73   88  109  
      Total Time:  1:30:11.27  
         Average:    18:02.26  
  10 Daphne                      274   19   46   61   68   80   97  107  
      Total Time:  1:30:39.99  
         Average:    18:08.00  
  11 Wetumpka                    284    3   36   76   83   86   92   99  
      Total Time:  1:30:34.29  
         Average:    18:06.86  
  12 Spanish Fort                309   38   52   69   71   79   96  100  
      Total Time:  1:31:56.08  
         Average:    18:23.22  
  13 Northridge High School      357   29   65   67   94  102  118  119  
      Total Time:  1:33:00.61  
         Average:    18:36.13  
  14 Saraland High School        371   27   56   89   95  104  110  113  
      Total Time:  1:33:28.28  
         Average:    18:41.66  
  15 Pelham                      385    9   55  101  103  117  124  126  
      Total Time:  1:34:09.78  
         Average:    18:49.96  
  16 Gardendale                  386   33   41   93  108  111  112  125  
      Total Time:  1:34:43.90  
         Average:    18:56.78  
  17 Opelika High School         398   43   53   81  106  115  120  123  
      Total Time:  1:34:58.03  
         Average:    18:59.61  
  18 Stanhope Elmore             458   72   84   90   98  114  116  121  
      Total Time:  1:36:10.43  
         Average:    19:14.09