AHSAA News

rss

AHSAA News


CLASS 1A STATE CHAMPIONSHIP Addison 3, Meek 1

    BIRMINGHAM – Addison High School rallied from a 1-0 deficit to beat arch-rival Meek 26-28, 25-19, 25-19, 25-19 Thursday Morning at Bill Harris Arena to capture the 2017 AHSAA Class 1A state volleyball championship.
   The finals pitted two schools from Winston County in the championship match for the first time in AHSAA history – a proud moment for both schools.  For Coach Kayla Woodard’s Bulldogs (51-8), the championship was fifth in a row dating back to 2013. Meek won the 1A state title in 2015 – the same year their county rivals won the 2A state crown.
   Senior Abbie Chambless led the Bulldogs with 20 kills and 12 digs to earn MVP honors for the second straight year. Savannah Manley added nine kills and two blocks, Kendra Tyree had 21 digs and setter Cecilee Gaither had 21 assists.
   Pacing Coach Dana Waldrep’s Tigers (46-18) was Savanna Banks with 22 kills and 24 digs. Amanda Cunningham also had 15 kills and setter Jayden Waldrep had 34 assists.
   The two teams met seven times this season including playing in the Winston County tournament finals. Addison won all seven, but all were very competitive, said both coaches.
    The six remaining state finals will be played today with all being live-streamed by the NFHS Network.
CLASS 1A ALL-STATE TOURNAMENT TEAM
Abbie Chambless, Addison (MVP); Cecilee Gaither, Addison; Kendra Tyree, Addison; Sevanna Banks, Meek; Amanda Cunningham, Meek; Jayden Waldrep, Meek.

THURSDAY’S CHAMPIONSHIP SCHEDULE
At Bill Harris Arena
(All matches lived-streamed by the NFHS Network)
CLASS 1A
Addison (51-8) 3, Meek 1 (46-18) (26-28, 25-19, 25-19, 25-19)
CLASS 2A

Goshen (28-13) vs. St. Luke's Episcopal (33-15), 4:45 p.m.
CLASS 3A
Bayside Academy (41-10) vs. Montgomery Academy (44-12), 6:30 p.m.  
CLASS 4A
Saint James (36-9) vs. Deshler (43-14), 3 p.m.
CLASS 5A
Lawrence County (59-4) vs. Alexandria (44-9), 1:15 p.m.
CLASS 6A
Jasper (57-4) vs. Spanish Fort Pelham (40-9), 9:45 a.m.
CLASS 7A
Bob Jones (42-10) vs. McGill-Toolen Catholic (46-7), 11:30 a.m.

WRESTLING FINALS MATCHES SET FOR SATURDAY

   The championship match pairings have been set for Saturday’s finals of the 60th annual AHSAA State Wrestling Championships at Huntsville Von Braun Center.
    All finals matches will be live-streamed by the NFHS Network and are available through the network’s subscriber program. The live video webcast will begin at 11:30 a.m. Saturday.
    For details, go to:
http://www.nfhsnetwork.com/events/ahsaa/cace6bd48a

    The complete championship pairings are:

 

Championship Pairings
Class 7A
  
106 pounds: Alex Thomas, Oak Mtn. (53-4)  vs. Gabe Hixenbaugh, Thompson (26-1)
113 pounds: Cody Mealer, Thompson (44-5) vs. Carlos Andres, Tuscaloosa County (51-1)
120 pounds: Khaleel Johnson, Auburn (54-8) vs. Dominic Latona, Thompson (63-6)
126 pounds: Camden Funkhouser, Prattville (42-9) vs. Drew Reed, Mountain Brook (31-2)
132 pounds: Matthew Paugh, Vestavia Hills (42-7) vs. Michael John Harris, Oak Mtn. (58-5)
138 pounds: Robbey Killough, Prattville (50-1) vs. Jaitlin Pitts, Auburn (35-12)
145 pounds: Dalton Meadows, Hewitt-Trussville (39-5) vs. Hayden Hill, Vestavia Hills (38-4)
152 pounds: Brooks Schrimsher, Huntsville (51-4) vs. Austin Gandler, Mountain Brook (37-5)
160 pounds: Davis Perry, Hewitt-Trussville (34-2) vs. Morgan Paugh, Vestavia Hills (26-2)
170 pounds: Caden McWhirter, Prattville (46-0) vs. George Dazzio, Vestavia Hills (47-11)
182 pounds: Nicholas Mobley, Thompson (56-18) vs. T.J. Edwards, James Clemens (49-3)
195 pounds: Josh Smith, Tuscaloosa County (48-2) vs. Luke Hester, Thompson (51-14)
220 pounds: Bret Winters, (Hoover (33-3) vs. Kevin McClure, Spain Park (54-3)
285 pounds: T.J. Rayam, Thompson (58-3) vs. Randy Hooks, Auburn (42-5)

Class 6A  
106 pounds: Jacob Smith, Southside-Gadsden (49-1) vs. Ty Naquin Stanhope Elmore (39-2)
113 pounds: John McAlpin, Scottsboro (43-16) vs. Arick Shankles, Muscle Shoals (47-0)
120 pounds: Aaron Ledbetter, Chelsea (43-17) vs. Brennen Shankles, Muscle Shoals (38-9)
126 pounds: Vershone Graham, Wetumpka (42-4) vs. B.J. Hayes, Arab (57-5)
132 pounds: Landon Thompson, Southside-Gadsden (52-3) vs. Deandre Anderson, Hueytown (43-2)
138 pounds: Matt King, Oxford (54-3) vs. Ian Hilyer, Fort Payne (50-8)
145 pounds: Noah Bradford, Southside-Gadsden (49-4) vs. Javon Cortez, Arab (56-8)
152 pounds: Brett Clark, Scottsboro (58-4) vs. Hank Turner, Pinson Valley (62-2)
160 pounds: Austin Weldon, Clay-Chalkville (54-6) vs. Khaliq Jones, Wetumpka (40-1)
170 pounds: Deon Gregory, Pinson Va. (50-10) vs. Kade Kitchens, Southside-Gadsden (52-1)
182 pounds: Ryan Grider, Scottsboro (47-7) vs. Hunter Lee, Oxford (63-3)

195 pounds: Kashus Culpepper. Ben. Russell (49-1) vs. Dawson McDaniel, Arab (55-7)
220 pounds: Jacob Spencer, Arab (57-1) vs. Ashton Quattlebaum, Hartselle (48-3)
285 pounds: Daniel Bland, Ben. Russell (46-1) vs. Conner Griffin, Arab (38-3)
Class 1A-5A  
106 pounds: Jim Wilson, Ohatchee (58-10) vs. Nick Souder, Weaver (64-1)
113 pounds: Recio Winchester, Dora (65-10) vs. Timothy Murphree, Fultondale (64-2)
120 pounds: Chase Phillips, Hayden (35-8) vs. Zachary Van alst, Montgomery Catholic (49-0)
126 pounds: Tyler Williams, Deshler (26-8) vs. Braxton Worthington, Mortimer Jordan (55-7) 132 pounds: Austin Everett, Dora (64-1) vs. Kennon Reese, Tallassee (49-4)
138 pounds: Toren Pollard, Leeds (49-1) vs. Chase Warren, Dora (60-4)
145 pounds: Christian Willoughby, J.B. Pennington (25-0) vs. Alec Cohen, Madison Co. (25-

152 pounds: Alex Nickell, Leeds (51-5) vs. Tyler Mayfield, Cleburne County (42-2)
160 pounds: Ethan Pippin, Westminster (41-8) vs. Hunter Scott, Holtville (41-1)

170 pounds: Caleb Lauderdale, Dora (65-7) vs. Trevor Edwards, Madison County (32-2)
182 pounds: Greg Abramson, Mortimer Jordan (55-4) vs. Brett Staggs, Moody (66-3)

195 pounds: Chase Rodgers, Weaver (54-5) vs.  Christian Burtram, Saint Clair Co. (38-11)
220 pounds: Alex Sandmann, Cleburne Co. (47-4) vs. Tre’ Nation, Leeds (35-4)
285 pounds: Josephus Smith, Leeds (40-3) vs. Hunter Barclay, Ohatchee (50-5)