AHSAA News

rss

AHSAA News


State Supreme Court Upholds Executive Director Ruling

   MONTGOMERY -- The second-round Class 2A football playoff game between Elba and Samson postponed last Friday will be played tonight at 7:30 p.m., after the Alabama State Supreme Court ruled Monday on two conflicting Alabama Judicial Court rulings issued last Thursday. The Supreme Court upheld the AHSAA Executive Director’s ruling.
    On Thursday, Nov. 10 at 11:42 a.m., the Circuit Court of Geneva County entered an Order that the AHSAA enforce and abide by the decision of the AHSAA Executive Director and the AHSAA District 1 Board that Washington County High School is ineligible for participation in the high school football playoffs. Later that day, at 4:17 p.m., the Circuit Court of Washington County entered an Order enjoining the AHSAA from removing Washington County High School from the playoffs. 
    Legal Counsel for the AHSAA filed a Petition with the Alabama Supreme Court Thursday night seeking direction as to the Circuit Court Orders.
    Washington County High School was removed from the playoffs last week after AHSAA Executive Director Steve Savarese ruled that Washington County had played an ineligible player in its first playoff game Nov. 4 in violation of the AHSAA Home Rule. WCHS beat Samson in that Class 2A playoff contest. Consequently, Samson was reinstated into the playoffs following Washington County’s removal and advanced to meet Elba in the second round.
   WCHS appealed that ruling to AHSAA District 1 and the AHSAA ruling was upheld by that board last Tuesday.
        “We are glad to have this matter resolved and on behalf of all our member schools we greatly appreciate the State Supreme Court for ruling so quickly,” Savarese said. “The playoffs will now continue with remaining games to be played according to the playoff schedule.”


Veterans to be Recognized at All Games 14 Unbeaten Teams Advance to 2nd Round Of AHSAA State Football Playoffs

     MONTGOMERY -- Fourteen unbeaten teams remain advanced through the second round to the quarterfinals of the Alabama High School Athletic Association (AHSAA) State Football Playoffs. Class 7A teams are advancing to the semifinals.
     This week’s games will be played Friday, November 19.
     The slate includes 26 games, four each in Classes 1A through 6A, and two in Class 7A. Defending state champion McGill-Toolen Catholic (12-0) goes on the road Friday to Central-Phenix City (10-1) and Hoover (10-2) goes to Gadsden City (7-5) in Friday’s 7A semifinals with the winners advancing to the Super 7 Class 7A championship game Nov. 30 at Jordan-Hare Stadium.
      One defending state champion was eliminated Friday night with Andalusia’s 40-0 win over Leeds in Class 4A. Coach Trent Taylor’s Bulldogs (11-1) are on the road again Friday at Tallassee (9-3).
     In Class 3A, defending champion Piedmont (12-0) won its 20th straight game with a 38-21 win over Colbert County. The Bulldogs were one of four teams from Region 5 clinching quarterfinal berths – assuring the tough region of a team in the state finals. Piedmont hosts No. 4 qualifier Weaver (9-3) and No. 2 seed Ohatchee (11-1) hosts No. 3 qualifier Randolph County (10-2). Randolph County beat Sylvania 38-24, Ohatchee downed Lauderdale County 49-21 and Weaver beat Lexington 42-0.
      Other defending state champions advancing include: Maplesville (11-0) in 1A; St. Paul’s Episcopal (9-3) in 5A; Spanish Fort (10-2) in 6A. Defending 2A state champion Elba’s second-round game was postponed.
      Four No. 4 seeds advanced with Weaver winning in 3A, Hokes Bluff (8-4) beating North Jackson 24-14 in Class 4A; Muscle Shoals (7-5) edging Gardendale 17-3 in 6A; and Gadsden City (7-5) knocking off previously unbeaten Hewitt-Trussville 29-28 in 7A.
      Unbeaten teams by class advancing include: (Class 1A) Maplesville (11-0); Georgiana (12-0), Linden (12-0), Addison (12-0); (Class 2A) G.W. Long (11-0); Fyffe (12-0); LaFayette (12-0); (Class 3A) Gordo (12-0); Piedmont (12-0); (Class 4A) Rogers (12-0); Class 5A: Carroll (12-0); Scottsboro (12-0); (Class 6A) Park Crossing (12-0); (Class 7A) McGill-Toolen Catholic (12-0). Austin also won its second-round Class 6A game over Pinson Valley 44-38 in four overtimes.
    Two quarterfinal matchups pit unbeaten teams: Georgiana at Linden in 1A and LaFayette at Fyffe in 2A.
   Raycom Media will announce the contest to be featured next Friday on the Raycom/AHSAA Playoff Game of the Week. The NFHS Network also plans to live-stream several games produced by member schools belonging to the NFHS Network School Broadcast Program. An NFHS Network crew will also live-stream the McGill-Toolen vs. Central-Phenix City contest at Mobile Friday. The complete slate will be announced early next week and will be listed at www.nfhsnetwork.net.
Third-round pairings and second-round results:

AHSAA STATE FOOTBALL PLAYOFFS
Quarterfinal Pairings
(All games, Friday, Nov. 18, 7 p.m.)
CLASS 1A
Georgiana (12-0) at Linden (12-0)
Maplesville (11-0) at Sweet Water (9-2)
Pickens County (9-3) at Decatur Heritage (10-2)
Addison (12-0) at Hubbertville (10-1)

CLASS 2A
G.W. Long (11-0) at Southern Choctaw (10-1), Gilbertown
Aliceville (11-1) vs. TBA
LaFayette (12-0) at Fyffe (12-0)
Tanner (9-3) at Lanett (10-2)

CLASS 3A
Mobile Christian (11-1) at Oakman (8-4)
Bayside Academy (8-4) at Gordo (12-0)
Weaver (9-3) at Piedmont (12-0)
Randolph County (10-2) at Ohatchee (11-1)

CLASS 4A
Andalusia (11-1) at Tallassee (9-3)
Handley (10-2) at Thomasville (9-2)
Hokes Bluff (8-4) at Cherokee County (10-2), Centre
Madison Academy (9-3) at Rogers (12-0)

CLASS 5A
Carroll (12-0) at Beauregard (10-1)
Jackson (8-3) at St. Paul’s Episcopal (9-3), Mobile
Briarwood Christian (10-2) at Mortimer Jordan (10-2), Kimberly
Scottsboro (12-0) at Wenonah (9-2), Birmingham

CLASS 6A
Blount (10-2) at Park Crossing (12-0), Montgomery, Cramton Bowl
Opelika (11-1) at Spanish Fort (10-2)
Ramsay (10-2) at Minor (11-1), Graysville
Muscle Shoals (7-5) at Austin (9-3), Decatur

CLASS 7A
(Semifinals)
Central-Phenix City (10-1) at McGill-Toolen Catholic (12-0), Mobile
Hoover (10-2) at Gadsden City (7-5)

SECOND ROUND RESULTS
CLASS 1A
Georgiana (12-0) 26, Isabella (10-2) 21
Linden (12-0) 48, Notasulga (7-5) 15
Sweet Water (9-2) 21, Wadley (10-1) 20
Maplesville (11-0) 42, Brantley (7-5) 7

Decatur Heritage (10-2) 42, Cedar Bluff (8-4) 41
Pickens County (9-3) 56, Sumiton Christian (9-3) 21
Hubbertville (10-1) 27, Hackleburg (9-3) 22
Addison (12-0) 42, Spring Garden (10-2) 26

CLASS 2A
G.W. Long (11-0) 41, New Brockton (7-5) 10
Southern Choctaw (10-1) 34, Goshen (8-4) 14
Aliceville (11-1) 36, Leroy (8-4) 33
Samson (7-4) at Elba (9-2), Postponed

Fyffe (12-0) 49, Cleveland (8-4) 0
LaFayette (12-0) 40, Sheffield (9-3) 34
Lanett (10-2) 53, West End (6-6) 14
Tanner (9-3) 49, Sand Rock (9-3) 14

CLASS 3A
Oakman (8-4) 33, Hillcrest-Evergreen (5-7) 0
Mobile Christian (11-1) 36, Montevallo (10-2) 14
Gordo (12-0) 55, Wicksburg (8-4) 14
Bayside Academy (8-4) 24, Pike County (9-3) 7

Weaver (9-3) 42, Lexington (8-4) 0
Piedmont (12-0) 38, Colbert County (9-3) 21
Ohatchee (11-1) 49, Lauderdale County (7-5) 21
Randolph County (10-2) 38, Sylvania (8-4) 24

CLASS 4A
Tallassee (9-3) 42, Saint James (10-2) 14
Andalusia (11-1) 40, Leeds (8-4) 0
Thomasville (9-2) 41, Bibb County (8-4) 21
Handley (10-2) 20, UMS-Wright (9-3) 14

Hokes Bluff (8-4) 24, North Jackson (6-5) 14
Cherokee County (10-2) 39, West Limestone (10-2) 38
Rogers (12-0) 21, Cordova (9-3) 14
Madison Academy (9-3) 36, Fayette County (5-7) 0

CLASS 5A
Carroll (12-0) 28, Calera (8-4) 8
Beauregard (10-1) 48, Vigor (8-4) 20
St. Paul’s Episcopal (9-3) 48, Central-Clay County (9-3) 14
Jackson (8-3) 52, Lincoln (4-8) 7

Mortimer Jordan (10-2) 44, Etowah (9-3) 30
Briarwood Christian (11-1) 33, Russellville (8-4) 13
Wenonah (9-2) 42, Brooks (9-3) 14
Scottsboro (12-0) 49, Fairfield (7-5) 28

CLASS 6A
Park Crossing (12-0) 52, Bessemer City (7-5) 26
Blount (10-2) 27, McAdory (8-4) 25
Spanish Fort (10-2) 23, Hillcrest-Tuscaloosa (11-1) 13
Opelika (11-1) 35, Daphne (9-3) 6

Minor (11-1) 48, Hartselle (9-3) 17
Ramsay (10-2) 34, Decatur (10-2) 6
Austin (9-3) 44, Pinson Valley (8-4) 38 (4 OT)
Muscle Shoals (7-5) 17, Gardendale (8-4) 13

CLASS 7A
McGill-Toolen Catholic (12-0) 27, Enterprise (10-2) 23
Central-Phenix City (10-1) 48, Auburn (8-4) 9
Hoover (10-2) 14, James Clemens (8-4) 7
Gadsden City (7-5) 29, Hewitt-Trussville (11-1) 28

AHSAA Playoff Status Update – RULING STILL PENDING

     Tonight’s second-round Class 2A football playoff game between Elba and Samson has been postponed pending a ruling by the Supreme Court of Alabama.
    Yesterday at 11:42 a.m., the Circuit Court of Geneva County entered an Order that the AHSAA enforce and abide by the decision of the AHSAA Executive Director and the AHSAA District 1 Board that Washington County High School is ineligible for participation in the high school football playoffs. 
    At 4:17 p.m., the Circuit Court of Washington County entered an Order enjoining the AHSAA from removing Washington County High School from the playoffs. 
    Legal Counsel for the AHSAA filed a Petition with the Alabama Supreme Court last night seeking direction as to the Circuit Court Orders.  The AHSAA will continue to provide updates on this matter.
    Washington County High School was removed from the playoffs Monday after AHSAA Executive Director Steve Savarese ruled that Washington County had played an ineligible player in its first playoff game Nov. 4 in violation of the AHSAA Home Rule. WCHS beat Samson in that Class 2A playoff contest. Consequently, Samson was reinstated into the playoffs following Washington County’s removal and advanced to meet Elba in the second round. The original pairing had Elba scheduled to play at Washington County.
   WCHS appealed that ruling to AHSAA District 1 and the AHSAA ruling was upheld by that board Tuesday.


THIS WEEK’S AHSAA FOOTBALL PLAYOFF BROADCAST LOG

 A total of 87 broadcasts are scheduled for Friday night’s AHSAA second round of the state football playoffs have been requested and scheduled. The total includes Raycom’s AHSAA Playoff Game of the Week on live television, the lineup of NFHS Network live-streamed video productions, the slate of games set to be delayed at least 12 hours after kickoff and live games broadcast live over radio or internet links.

Check out your favorite team below.



2016 AHSAA Football Playoffs

Broadcast Log

SECOND ROUND

*Station

CL / GM

TYPE

*Visiting Team

*Home Team

Frequency

Raycom Media Network

5A G 20

Live TV GOW

St. Paul's Episcopal

Clay County - Central

www.pathtotheplayoffs.com

NFHS Eagle 1023 Net

1A G 19

NFHS Livestream

Sweet Water

Wadley

https://goo.gl/jXVedC

NFHS Goshen SBP

2A G 18

NFHS Livestream

Southern Choctaw

Goshen

https://goo.gl/jXVedC

NFHS Elba SBP

2A G 20

NFHS Livestream

Samson

Elba

https://goo.gl/jXVedC

NFHS Tri County Sports

2A G 22

NFHS Livestream

Sheffield

LaFayette

https://goo.gl/jXVedC

NFHS FNN Network

4A G 18

NFHS Livestream

Andalusia

Leeds

https://goo.gl/jXVedC

NFHS Madison Academy SBP

4A G 24

NFHS Livestream

Fayette Co

Madison Academy

https://goo.gl/jXVedC

NFHS Russellville SBP

5A G 22

NFHS Livestream

Russellville

Briarwood

https://goo.gl/jXVedC

NFHS Brooks SBP

5A G 23

NFHS Livestream

Wenonah

Brooks

https://goo.gl/jXVedC

NFHS Hillcrest SBP

6A G 19

NFHS Livestream

Spanish Fort

Hillcrest-Tuscaloosa

https://goo.gl/jXVedC

NFHS Opelika SBP

6A G 20

NFHS Livestream

Opelika

Daphne

https://goo.gl/jXVedC

NFHS Hartselle SBP

6A G 21

NFHS Livestream

Minor

Hartselle

https://goo.gl/jXVedC

NFHS Muscle Shoals SBP

6A G 24

NFHS Livestream

Gardendale

Muscle Shoals

https://goo.gl/jXVedC

NFHS McGill-Toolen SBP

7A G 09

NFHS Livestream

Enterprise

McGill-Toolen

https://goo.gl/jXVedC

NFHS Enterprise SBP

7A G 09

NFHS Livestream

Enterprise

McGill-Toolen

https://goo.gl/jXVedC

NFHS Hoover SBP

7A G 11

NFHS Livestream

James Clemens

Hoover

https://goo.gl/jXVedC

NFHS Prattville SBP

7A G 12

NFHS Livestream

Gadsden City

Hewitt-Trussville

https://goo.gl/jXVedC

KWN TV

4A G 21

Delayed video

Hokes Bluff

North Jackson

Trenton, GA

WAXC TV

5A G 19

Delayed video

Jemison

Clay County Central

Alexander City

Scottsboro Electric Power Board

5A G 24

Delayed video

Scottsboro

Fairfield

Scottsboro

WJTC-TV UTV44

6A G 20

Delayed video

Opelika

Daphne

Mobile

Opelika Power Board

6A G 20

Delayed video

Opelika

Daphne

Opelika

Husky Fast Net

7A G 12

Delayed video

Gadsden City

Hewitt-Trussville

Trussville

WQZX Radio

1A G 17

Live Audio

Isabella

Georgiana

94.3 FM / Greenville

WLWE Radio

1A G 19

Live Audio

Sweet Water

Wadley

102.3 FM/Lagrange, GA

WALX FM

1A G 20

Live Audio

Brantley

Maplesville

98.3 FM/Selma

WKLF

1A G 20

Live Audio

Brantley

Maplesville

980 AM/Clanton

WSMX-FM 100.3

1A G 20

Live Audio

Brantley

Maplesville

100.3 FM/Brantley

WEIS Radio

1A G 21

Live Audio

Decatur Heritage

Cedar Bluff

990 AM/Centre

WKXM Radio

1A G 23

Live Audio

Hubbertville

Hackleburg

97.7 FM/Winfield

WFMH FM

1A G 23

Live Audio

Hubbertville

Hackleburg

95.5 FM/Hackleburg

WJEC FM

1A G 23

Live Audio

Hubbertville

Hackleburg

106.5 FM/Vernon

WKUL-FM

1A G 24

Live Audio

Spring Garden

Addison

92.1 FM/Cullman

WOOF Radio

2A G 17

Live Audio

New Brockton

G W Long

99.7 FM/Dothan

WVVL FM Radio

2A G 20

Live Audio

Samson

Elba

101.1 FM/Elba

WAFN FM

2A G 21

Live Audio

Cleveland

Fyffe

92.7 FM/Arab

WCRL Radio

2A G 21

Live Audio

Cleveland

Fyffe

1570 AM/Oneonta

WBMH Radio

2A G 19

Live Audio

Leroy

Aliceville

106.1 FM/Grove Hill

WBTG Radio

2A G 22

Live Audio

Sheffield

Sheffield

106.3 FM/Sheffield

WRLA 1490 AM

2A G 14

Live Audio

Sheffield

Sheffield

1490 AM/LaGrange, GA

WJLX Radio

3A G 17

Live Audio

Oakman

Hillcrest-Evergreen

1240 AM / Jasper

Bayside Network

3A G 20

Live Audio

Bayside Academy

Daleville

Check school website

WTBF-FM 94.7`

3A G 20

Live Audio

Bayside Academy

Daleville

94.7 FM / Troy

WVOK FM

3A G 21

Live Audio

Lexington

Weaver

97.9 FM / Oxford

WPID Radio

3A G 22

Live Audio

Colbert County

Piedmont

1280 AM/Piedmont

WCKA AM 810

3A G 22

Live Audio

Colbert County

Piedmont

810 AM/Jacksonville

WYTK FM

3A G 23

Live Audio

Ohatchee

Lauderdale County

93.9 FM/Rogersville

WHMA Radio

3A G 23

Live Audio

Ohatchee

Lauderdale County

1390 AM/Anniston

ischoolsportsnetwork.com

3A G 24

Live Audio

Sylvania

Randolph County

ischoolsportsnewtwork.com

WRBZ 95.5

4A G 17

Live Audio

Tallassee

Saint James

95.5 FM/Montgomery

WTLS

4A G 17

Live Audio

Tallassee

Saint James

106.5 FM/Tallassee

WAAO-FM

4A G 18

Live Audio

Andalusia

Leeds

93.7 FM/Andalusia

WJDB Radio

4A G 19

Live Audio

Thomasville

Bibb County

95.5 FM/Thomasville

irockandboogie.com

4A G 20

Live Audio

Handley

UMS Wright

irockandboogie.com

WNTM Radio

4A G 20

Live Audio

Handley

UMS Wright

710 AM/Mobile

WSBM Fox Sports Shoals

4A G 23

Live Audio

Rogers

Cordova

1340 AM / Florence

WLDX AM 990

4A G 24

Live Audio

Fayette County

Fayette County

990 AM/Fayette

WZZN Radio

4A G 24

Live Audio

Fayette County

Madison Academy

97.7 FM/Union Grove

WGAD Radio

5A G 21

Live Audio

Etowah

Mortimer Jordan

930 AM/Gadsden

WOAB FM 104.9

5A G 17

Live Audio

Calera

Carroll

104.9 FM/Ozark

WQSI FM 95.5

5A G 18

Live Audio

Beauregard

Vigor

95.5 FM/Auburn

WCKF Radio

5A G 19

Live Audio

St. Paul's Episcopal

Clay Co. Central

100.7 FM/Ashland

WHOD

5A G 20

Live Audio

Jackson

Lincoln

94.5 FM/Jackson

WGOL 100.7 FM and 920 AM

5A G 22

Live Audio

Russellville

Briarwood

100.7 FM/Russellville

WHPH

5A G 22

Live Audio

Russellville

Briarwood

97.7 FM/Clanton

WKEA-FM

5A G 24

Live Audio

Scottsboro

Fairfield

98.3 FM/Scottsboro

WWIC

5A G 24

Live Audio

Scottsboro

Fairfield

1050 AM/Scottsboro

WFIX Radio

6A G 15

Live Audio

Gardendale

Oxford

91.3 FM/Florence

WFFN 95.3

6a g 19

Live Audio

Spanish Fort

Hillcrest-Tuscaloosa

95.3 FM/Tuscaloosa

WJNZ Radio

6A G 20

Live Audio

Opelika

Daphne

1000 AM/Robertsdale

WKKR

6A G 20

Live Audio

Opelika

Daphne

97.7 FM/Opelika

WNSP Radio

6A G 20

Live Audio

Opelika

Daphne

105.5 FM/Mobile

WRJL- 99.9 FM

6A G 21

Live Audio

Minor

Hartselle

99.9 FM/Hartselle

WEKI

6A G 22

Live Audio

Austin

Pinson Valley

1490 AM/Decatur

WWTM AM

6A G 22

Live Audio

Decatur

Ramsay

1400 AM/Decatur

WNGL

7A G 09

Live Audio

Enterprise

McGill-Toolen

1410 AM/Mobile

WVVL Radio

7A G 09

Live Audio

Enterprise

McGill-Toolen

101.1 FM/Elba

WAGH 101.3 FM

7A G 10

Live Audio

Auburn

Central-Phenix City

101.3 FM/Phenix City

WGZZ Radio

7A G 10

Live Audio

Auburn

Central-Phenix City

94.3 FM/Auburn

PlayAction Sports

7A G 11

Live Audio

James Clemens

Hoover

Check school website

WDJC 93.7 FM

7A G 11

Live Audio

James Clemens

Hoover

93.7 FM/Birmingham

WYDE fm

7A G 11

Live Audio

James Clemens

Hoover

101.1 FM/Birmingham

Husky Fast Net

7A G 12

Live Audio

Gadsden City

Hewitt-Trussville

Check school website

WKLS FM

7A G 12

Live Audio

Gadsden City

Hewitt-Trussville

105.9 FM/Gadsden


Cullman HS SBP to Live-Stream State Cross Country Championships NFHS Network School Broadcast Programs to Stream 16 Playoff Games

MONTGOMERY –  The NFHS Network School Broadcast Programs plan to live-stream at least 16 football games Friday night, one basketball game Thursday night and the 61st AHSAA State Cross Country Championships Saturday, the NFHS Network announced Thursday.
      Cullman High School’s School Broadcast Program, directed by John Drake, will live-stream all 12 cross country championship races at Oakville Indian Mounds and Museum course near Moulton Saturday. The competition gets underway at 8:30 a.m. with the Class 5A girls’ competition, followed by Class 4A boys at 8:50 a.m.; Class 7A girls at 9:10; Class 5A Boys at 9:30; Class 4A Girls at 9:50; Class 7A Boys at 10:10; Class 3A Girls at 10:30; Class 6A Boys at 10:50; Class 1A-2A Girls at 11:10; Class 3A Boys at 11:30; Class 6A Girls at 11:50; and Class 1A-2A Boys at 12:10 p.m.
     Defending state champions include: (GIRLS) Class 1A/2A – St. Bernard; Class 3A – Pleasant Valley; Class 4A – Wilson; Class 5A – Lawrence County; Class 6A – John Carroll Catholic; and Class 7A – Mountain Brook. (BOYS) Class 1A/2A – Cold Springs; Class 3A – American Christian; Class 4A – Trinity Presbyterian; Class 5A – Lawrence County; Class 6A – Homewood; Class 7A – Auburn.
    Three young runners will be vying for their third straight individual state titles in the girls’ competition. Montgomery Catholic sophomore Amaris Tynismaa set the AHSAA course record in 2014 as an eighth grader when she ran the 5,000-meter race in 17:03.04. She clocked 17:52.25 last year to win the 4A title for the second time and will be the favorite in the field Saturday.
    St. Bernard sophomore Ivy Edge won the 1A-2A races in 2014 and 2015 as well, and St. Paul’s Episcopal freshman Isabel Valenzuela is back seeking the 5A individual championship for the third straight year. Tynismaa’s times have been the fastest overall in the last two years’ of state-meet competition.
    None of the boys’ champions from 2015 are returning.
   Andalusia (10-1) is at defending Class 4A state champion Leeds (9-2) to headline the football playoff games being live-streamed Friday night. Three of the four Class 7A quarterfinal games are also being live-streamed with defending state champion McGill-Toolen Catholic (11-0) and Enterprise (10-1) each producing their contest through the NFHS School Broadcast Program.
     Four class 6A games are scheduled two in Class 5A, two in Class 4A, three in Class 2A and one in Class 1A.
     The complete list of contests being live-streamed can be found at the NFHS Network site at the following link:
https://goo.gl/jXVedC.
        Those with NFHS Network subscriptions can tune in to any of these football contests. For more information and instructions on how to
subscribe, go to
www.ahsaa.com and click on the NFHS Network icon on the front page of the website or go to www.nfhsnetwork.com.
      A direct link to the Alabama page is: https://goo.gl/jXVedC

 

AHSAA / NFHS Network Schedule (Nov. 10-11-12)

 

 

 

 

 

 

Time

CL.

Event

SBP Producer

URL

 

 

THURSDAY, NOV. 10 (Basketball)

 

 

5:45 PM

5A

Boaz basketball

Boaz HS SBP

http://www.nfhsnetwork.com/events/boaz-high-school-boaz-al/8efea4e125

 

 

FRIDAY, NOV. 11 (Football Playoffs)

 

 

6:30 PM

1A

Sweet Water vs. Wadley

Eagle 102.3

http://www.nfhsnetwork.com/tournament/alabama-fall-championships/football-al

6:30 PM

2A

Samson vs. Elba

KIR Network (Elba HS)

http://www.nfhsnetwork.com/tournament/alabama-fall-championships/football-al

6:30 PM

2A

Sheffield vs. LaFayette

TriCounty Sports

http://www.nfhsnetwork.com/tournament/alabama-fall-championships/football-al

7:00 PM

2A

Southern Choctaw vs. Goshen

Goshen HS SBP

http://www.nfhsnetwork.com/tournament/alabama-fall-championships/football-al

6:30 PM

4A

Andalusia vs. Leeds

FNN Network

http://www.nfhsnetwork.com/tournament/alabama-fall-championships/football-al

6:55 PM

4A

Fayette County vs. Madison Academy

Madison Academy SBP

http://www.nfhsnetwork.com/tournament/alabama-fall-championships/football-al

7:00 PM

5A

Russellville vs. Briarwood Christian

Russellville HS SBP

http://www.nfhsnetwork.com/tournament/alabama-fall-championships/football-al

6:40 PM

5A

Wenonah vs. Brooks

Brooks HS SBP

http://www.nfhsnetwork.com/tournament/alabama-fall-championships/football-al

6:45 PM

6A

Gardendale vs. Muscle Shoals

Muscle Shoals HS SBP

http://www.nfhsnetwork.com/tournament/alabama-fall-championships/football-al

6:50 PM

6A

Minor vs. Hartselle

Hartselle HS SBP

http://www.nfhsnetwork.com/tournament/alabama-fall-championships/football-al

6:45 PM

6A

Opelika vs. Daphne

Opelika HS SBP

http://www.nfhsnetwork.com/tournament/alabama-fall-championships/football-al

6:30 PM

6A

Spanish Fort vs. Hillcrest-Tuscaloosa

Hillcrest-Tusc. HS SBP

http://www.nfhsnetwork.com/tournament/alabama-fall-championships/football-al

7:00 PM

7A

Enterprise vs. McGill-Toolen Catholic

McGill-Toolen SBP

http://www.nfhsnetwork.com/tournament/alabama-fall-championships/football-al

7:00 PM

7A

Enterprise vs. McGill-Toolen Catholic

Enterprise HS SBP

http://www.nfhsnetwork.com/tournament/alabama-fall-championships/football-al

6:50 PM

7A

Gadsden City vs. Hewitt-Trussville

NFHS SBP

http://www.nfhsnetwork.com/tournament/alabama-fall-championships/football-al

6:50 PM

7A

James Clemens HS vs. Hoover

Hoover HS SBP

http://www.nfhsnetwork.com/tournament/alabama-fall-championships/football-al

 

 

SATURDAY, NOV. 12 (Cross Country)

 

 

8:30 AM

ALL

2016 AHSAA Cross Country Championships

Cullman HS SBP

http://www.nfhsnetwork.com/events/cullman-high-school-cullman-al/308f96387b



Raycom to Broadcast St. Paul’s vs. Central-Clay County in AHSAA Playoff GOW

       MONTGOMERY – Raycom Media will televise live the Class 5A second-round state football playoff game between defending Class 5A state champion St. Paul’s Episcopal (8-3) and Central-Clay County (9-2) Friday night at Lineville as the Raycom/AHSAA Playoff Game of the Week.     To find the cable channel serving your area, go to www.pathwaytotheplayoffs.com or go to www.ahsaa.com and click on the Raycom link.
     Kickoff is set for 7 p.m. and will follow a special Veterans Day presentation to be held just prior to the playing of the National Anthem. Veterans Day is Friday, November 11 and is a day set aside to pay tribute to all Americans who have served in one of the armed forces.
   Special recognition will take place at each host school stadium, including the Volunteers’ stadium in Clay County.
   “Over the years and across this great nation thousands of individuals in the military forces have served and sacrificed so that we may live free,” AHSAA Executive Director Steve Savarese said. “We invite our schools to honor local veterans by any means approved by their administration.”
    St. Paul’s, coached by Steve Mask, won the 2014 and 2015 state football titled beating Mortimer Jordan in the Super 7 finals at Bryant-Denny Stadium last year and downing Pleasant Grove at Jordan-Hare Stadium in ’14. Coach Kris Herron’s Volunteers are in their third year in Class 5A and in their fifth year of existence. The Clay County School System merged arch-rivals Clay County and Lineville in 2012 – bringing two of the state’s most storied programs together to form the new school located midway between the two communities of Ashland and Lineville.  Herron served as head coach at Clay County for three years leading his team to the Super 7 Class 2A finals in his first year as head coach in 2009 and to the 3A semifinals in 2011.
     Clay County and Lineville met in the AHSAA’s first Super 6 Class 2A finals at Legion Field in 1996 with Herron on the staff as an assistant coach. Clay set the state record with 55 straight wins during a stretch from 1994 to 1997. The two schools combined for 1,158 wins with Lineville compiling a 575-322-25 record and Clay County, 583-333-38.
     The merger of the two schools has been one of the AHSAA’s top success stories of bringing two communities together.
     Raycom will pick a playoff game of the week each week leading up to the Super 7 championships at Auburn’s Jordan-Hare Stadium Nov. 30-Dec. 2.


Saks Principal Explains Fayette County’s Acts of Kindness & Sportsmanship Grab the AHSAA Spotlight for Week 11

   MONTGOMERY – An act of kindness and outstanding sportsmanship captured the AHSAA Prep Spotlight for the first round of the State Football Playoffs.
     Saks High School Principal Jody Whaley has nothing but praise for Fayette County High School and its administration – led by Principal Jeremy Madden.
     
Fayette County hosted the Class 4A, first-round football game versus Saks last Friday with the host Tigers winning the hard-fought game 20-7.
     Fayette also won the admiration of Whaley and the large Saks fan base that followed their team to the contest. Their acts off the field and the response it garnered catapulted Fayette and Saks into this week’s Prep Spotlight.
     Whaley explained in this poignant email:
     “I haven’t missed a single high school football game in the 19 years that I have been a school administrator and I am telling you that Fayette County is the best kept secret in the state.  Let me name some of the reasons.
-        Fayette County’s principal – He sent me a complete itinerary earlier in the week that provided vital information to my head coach, band director, cheer coach, even my fans.  He also answered my phone call one hour before kickoff (the most hectic time possible for a high school principal).  I told him our spirit bus broke down 30 miles from the school.  He made me feel like we were his number one concern.  He told me he would get us some help and that is exactly what he did.”
-        The Transportation supervisor – He called me seconds after I hung up with the principal and he told me that mechanics were on the way to the stranded bus.  Rather than letting us chance it on a bus that may or may not make it back to Saks High, he provided us with a Fayette County bus to return home in after the game.  Countless (other) people from Fayette County pulled over to offer assistance to my students on the stranded bus.
-        The Fayette County band students who went out of their way to tell our fans how great our Saks band was.
-        All of the Fayette County fans who wanted to know the condition of the Saks player that was carted off and sent to the Fayette County Medical Center.  Thank you for your prayers.  He was released from the medical center and is going to need to see an orthopedic specialist.   It was very noticeable how every single fan in the stadium went to complete silence every time an injured player was getting medical assistance on the field.  (Fayette) fans are second to none.
-        The two volunteer Fayette County deputies who stayed on our side the entire night to provide us with any assistance we needed (We never needed any).
-        The head football coach -  (Lance Tucker) personally called me earlier in the week and answered about 20 questions that I had ranging from where to park the band busses to the best three places to eat in Fayette County.  He answered every question and he even gave me his personal cell number and told me to call if I had any more questions.   FYI, I chose Sam’s Smoke House, WOW!
   
Whaley said he has heard numerous compliments from Saks fans about the generosity of everyone at Fayette County High School.
“ I’m certain I will hear more as the week goes on. I am going to call their principal and tell (Jeremy Madden) that his entire community deserves an extra 10-minute break for showing so much class.”
    In other highlights from the first week of the AHSAA 2016 football playoffs:
      
MILESTONES
TROJANS WELCOMES COACH BACK WITH PLAYOFF WIN:
Saint James head football coach Jimmy Perry was on the operating table having multiple stents placed in the arteries near his heart just days before last Friday night’s 49-21 Class 4A state playoff win over Satsuma. Perry, who won his first playoff game at St. James and picked up his first postseason win since 2011, said prior to the game that the events gave him an even clearer perspective on the important things in life and made him appreciate more the relationships he has shared with family, coaches, players and friends.
    The win give him a 99-52 career coaching record in 13 seasons, five at Saint James, three at St. Paul’s Episcopal and five at Robert E. Lee. He also spent nine years (2000-09) as an off-the-field assistant coach at Auburn.
CITRONELLE’S LB RECORDS 28 TACKLES: Justin Roberts, a linebacker, had 28 tackles in a 35-21 Class 5A playoff loss to unbeaten Carroll of Ozark. His total ties him for sixth most tackles in a single game in AHSAA history.  The all-time record of 36 tackles was made by Hamilton’s Andy Stidham in a 20-13 win over Haleyville in 1996. Melvin Cotton of Holt had 31 in a 1998 game versus Bibb County; Mike DuBose 30 versus Pike County in 1968; Adam Crosby of New Brockton and Carlos Salinas of Frisco City 29 each in 2006 and 1999, respectively; Clarence Brown of Berry and Sean Anderson of Abbeville 28 each in games played in 2012.
HACKLEBURG NOTCHES HUDSON’S 75TH WIN: The Panthers (9-2) beat Lynn 35-6 in the first round of the Class 1A state playoffs as Stone Fincher ran for 171 yards and three touchdowns on 12 carries to give Coach Rod Hudson his 75th career win in just his eighth season at the helm. Hudson is 75-22, a winning percentage of .757. 
CHIPPER LARTIGUE and ZACH MOODE, HEWITT-TRUSSVILLE: The offensive linemen helped open holes for Huskies running backs to score seven rushing touchdowns as Hewitt-Trussville (11-0) beat Oak Mountain 63-21 in the 7A playoffs.

ALABAMA ALL-STAR WATCH:
SPANISH FORT’S JOHNSTON SETS AHSAA RECORD:
The Toros senior increased his season total to 161 tackles with last Friday’s performance versus Carver-Montgomery in a 23-22 playoff win and now has 638 career tackles, a new AHSAA record. The record was previously set by former Alabama All-Star Demarco McNeil of Blount (622) from 1996-98.
    Johnston and Spanish Fort teammate Justin Thomas, who has 136 career tackles, will both be in the 30th annual Alabama-Mississippi All-Star Game Dec. 10 at Cramton Bowl.
JAXTON CARSON, CENTRAL-PHENIX CITY: One of three running backs chosen for the Alabama All-Star Team, Carson ran nine times for 123 yards to lead the Red Devils past Murphy 56-7 in the Class 7A playoffs. His 49-yard TD run opened the second half for Central-Phenix City.
DAULTON HYATT, ETOWAH: One of two quarterbacks chosen for the Alabama All-Stars, he completed 11-of-14 passes for 236 yards and four touchdowns in the Blue Devils' 44-27 Class 5A playoff win over Mae Jemison.
CHADARIUS TOWNSEND, TANNER: The all-purpose back, who was selected to play for the Alabama stars as a defensive back, ran for 144 yards and three scores (67, 47 and 8 yards) on eight carries and also completed 5-of-9 passes for 206 yards with two touchdowns (75 and 40 yards) in the Rattlers’ 42-14 Class 2A win over Sulligent.
   Tickets for the Alabama-Mississippi Classic can be purchased on line at www.preptix.com.

RUSHING
IVORY STARR, CEDAR BLUFF:
Churned out 303 yards rushing on 26 carries and scored three touchdowns (43, 1, 46 yards) in the Tigers' 41-20 Class 1A playoff victory over Berry.
GARRETT SANDERS, G.W. LONG: Rushed for 287 yards and four touchdowns and also threw an 8-yard touchdown pass to Kevin Janish to spark the Rebels (10-0) to a 54-21 Class 2A win over J.U. Blacksher.
ANTONIO ROBINSON, AUSTIN: Ran for 197 yards and three touchdowns in the first half as the Black Bears built a 41-0 lead en route to a 41-19 Class 6A playoff win over Pell City. Robinson finished with 22 carries and 223 yards total.
LADARIUS WOODS, DECATUR: Ran for 224 yards and three touchdowns on 29 carries in a 35-10 win over Cullman.
ZACK ALFORD, GOSHEN: Rushed for 212 yards and two touchdowns on 14 carries in a 48-26 Class 2A win over Verbena. Alford’s TD runs were 44 and 48 yards.
TREY HARRIS, NORTH JACKSON: Rushed for 199 yards and four touchdowns (75, 38, 20 and 4 yards) and passed for s 34-yard score as the Chiefs beat Wilson 41-7 in Class 4A.
JAHARI BROWN, NEW BROCTON: Had 196 yards and three touchdowns (1, 62 and 58 yards) as the Gamecocks won its 2A playoff opener 45-16 over Keith.
DAMON WILLIAMS, GADSDEN CITY: Rushed for 191 yards and a touchdown on 35 carries in the Titans' 15-7 Class 7A win over Mountain Brook.
LEE STANLEY, PIEDMONT: Rushed for 185 yards and two touchdowns on 11 carries in the Bulldogs' 55-26 Class 3A victory over Holly Pond.
DEE WILLIAMS, ELBA: Had 182 yards and five touchdowns (14, 30, 7, 42, 14 yards) on 21 carries and added two receptions for 22 yards in the defending state champion Tigers’ 40-8 Class 2A win over R.C. Hatch.
DEKARLOS BILLINGSLEY, SCOTTSBORO: Had 21 attempts for 164 yards and two touchdowns, caught three passes for 41 yards and defensively made 21 tackles as the unbeaten Wildcats (11-0) beat Lawrence County 38-27.
KHYMEL CHAVERST, PINSON VALLEY: Rushed 21 times for 160 yards, including two fourth-quarter TDs, as Pinson Valley downed Jackson-Olin 31-5 in a Class 6A playoff contest.
DAKOTA LAMBERT, SPRING GARDEN: Returned an interception 60 yards for a touchdown, hauled in a 25-yard TD pass from Ben Ivey and rushed for 120 yards and two touchdowns on 14 carries in the Panthers' 40-14 Class 1A victory over South Lamar.
CORY THOMAS, ETOWAH: Rushed 19 times for 154 yards and a touchdown in the Blue Devils' 44-27 win over Mae Jemison.
MICHAEL MATTHEWS, UMS-WRIGHT: Ran for 169 yards and two TDs as the Bulldogs won its 4A playoff opener over Dale County 36-0.

PASSING
KOY CHAPMAN, GORDO:
Completed 15-of-21 passes for 327 yards and five touchdowns in a 55-14 Class 3A victory over Prattville Christian.
COLE FREDERICK, HILLCREST-TUSCALOOSA: Was 19-of-25 passing for 286 yards and four touchdowns as the Patriots (11-0) beat Benjamin Russell 40-16 in the 6A playoffs.
MATT HIOTT, BIBB COUNTY: Scored on a 1-yard run in the first possession of overtime to lead the Choctaws to a 41-34 playoff win over Munford. He was 11-of-18 passing for 157 yards and three touchdowns and rushed for 77 yards and the game-clinching TD.
BO NIX, SCOTTSBORO: Had 266 totals yards and accounted for three TDs in the Wildcats’ 38-27 Class 5A win over Lawrence County. He was 10-of-20 passing for 138 yards and rushed for 128 yards and three scores on 15 carries.
KADARIUS TONEY, BLOUNT: Passed for 174 yards and rushed for 105 yards and two TDs as Blount nipped Dothan 15-7 in the 6A playoffs.
MALCOLM ASKEW, McADORY: Was 13-of-19 passing for 213 yards and three touchdowns in the Jackets’ 24-7 Class 6A win over Wetumpka. Willie Langham had all three TD receptions.
JACOB FREE, BRANTLEY: Was 7-of-12 passing for 184 yards and an 80-yard TD connection to Adrian Person Jr., as Brantley beat Marengo 55-38 in the 1A playoffs.
GRAYSON EDGEMON, MADISON ACADEMY: Was 14-of-21 passing for 210 yards and five touchdowns (33, 18, 10, 10 and 4 yards) in a 51-13 Class 4A win over Central-Florence.
TYREN DUPREE, CHEROKEE COUNTY: Completed 10-of-15 pass attempts for 161 yards and two touchdowns (52, 24 yards) and rushed for 97 yards on 18 carries in the Warriors' 29-22 Class 4A victory over Winfield.
LANDON JOHNSON, HOKES BLUFF: Was 8-of-10 passing for 193 yards and two touchdowns and ran for another in the Eagles' 24-8 victory over Haleyville.
BRANDON CROSBY, MAE JEMISON:
Completed 11-of-25 passes for 147 yards and three touchdowns (15, 11 and 4 yards), and ran for 80 yards on 21 carries in a 44-27 Class 5A loss at Etowah.

PASS RECEIVING
ANDY NOLES, ETOWAH:
Had four catches for 161 yards and three touchdowns in the Blue Devils' 44-27 win over Mae Jemison.
REED BLANKENSHIP, WEST LIMESTONE: Snagged TD passes of 20 and 17 yards and threw a 2-yard TD pass in the Wildcats’ 28-26 Class 4A win over Madison County.

JAYLOND ADAMS, MINOR: Had 253 all-purpose yards to lead Minor in a come-from-behind 42-21 Class 6A win over Homewood. He had two TDs as the Tigers scored 30 points in the final quarter.

DEFENSE
JAHMIANR FILS-AIME’, DALEVILLE:
Recorded 21 tackles in a 21-14 Class 3A loss to Bayside Academy.

TRENT COCHRAN-GILL, TALLASSEE: Had two interceptions and eight tackles on defense and also had nine carries for 142 yards with a 56-yard touchdown on offense in the Tigers’ 29-26 Class 4A win over Hale County.

ETHAN WELLS, WICKSBURG: Returned an interception 20 yards for a touchdown in the fourth quarter to give the Panthers a two-score lead on the way to a 34-28 Class 3A playoff win at T.R. Miller. Wells also had six receptions for 96 yards and ran for 58 yards on nine carries with one touchdown.

BEN ABERCROMBIE, HOOVER: Snatched two of the four interceptions made by Hoover’s defense, returning one for a TD, and the Bucs beat Bob Jones 31-10 in the Class 7A playoffs.
BEN McGOUGH, DECATUR HERITAGE: Made 15 tackles and caught an 8-yard touchdown in a 35-8 Class 1A win over Phillips.
JUSTIN CULVER, SCOTTSBORO: Made 12 tackles, including two for losses, in a 38-27 win over Lawrence County.
JACKSON JOHNSON, McGILL-TOOLEN CATHOLIC: Had two interceptions, returning one for a 21-yard touchdown, to lift the defending Class 7A state champion Yellow Jackets (11-0) to a 46-14 win over Jeff Davis.
ISAIHA JONES, CEDAR BLUFF: Returned an interception 50 yards for a touchdown in the Tigers’ 41-20 Class 1A win over Berry.
CALEB RANSUM, CHEROKEE COUNTY: Posted a sack for a 12-yard loss on fourth down inside Warriors territory in the fourth quarter, then later recovered a fumble inside the Cherokee County 10-yard line to help preserve a 29-22 Class 4A playoff victory over Winfield.

TY REYNOLDS, DAPHNE:  Had a 71-yard interception return for a touchdown as Daphne beat Sidney Lanier 24-6 in the opening round of the Class 6A state playoffs at Cramton Bowl. It was the Trojans’ ninth straight win after opening the season 0-2.
JORDAN GRADDY, MOBILE CHRISTIAN: Recovered a Straughn fumble and also intercepted a pass as the Leopards beat the Tigers 21-7 in the 3A playoffs.
TRE’SHAWN BROWN, MONTEVALLO: Had nine tackles, returned an interception for a touchdown and caught a TD pass as the Bulldogs posted a 45-18 Class 3A playoff win over Southside-Selma.
CLAY KELLEY, NEW BROCKTON: Had 11 tackles in New Brockton’s 45-16 Class 2A win over Keith. He also rushed for 169 yards and three touchdowns (44, 8 and 2 yards).
BRADON CARVER, SAND ROCK: The senior had 10 tackles on defense, rushed for 104 yards and a TD on 22 carries and also tossed a TD pass as the Wildcats nipped Reeltown 20-18 in the 2A playoffs.
MARTIN CHAFFIN, MORTIMER JORDAN: Had an interception on a two-point try with 33 seconds remaining to seal the Blue Devils’ 22-20 Class 5A win over Pleasant Grove.
QUINTON DOWNEY, SPRING GARDEN: Registered nine tackles on defense and rushed for 133 yards and two TDs on 19 carries on offense as Spring Garden beat South Lamar 40-14.

SPECIAL TEAMS
MATTHEW QUINN, SPANISH FORT: Kicked a 21-yard field goal as time expired to lift the defending state champion Toros to a 23-22 Class 6A playoff win over Carver-Montgomery.
JONATHAN KILGO, GADSDEN CITY: Kicked field goals of 21, 32 and 46 yards in the Titans' 15-7 playoff win at Mountain Brook.
ANDREW OSTEEN, ENTERPRISE: Booted three field goals in four attempts, making attempts of 27, 37 and 38 yards, and was perfect on all six extra-point tries in the Wildcats’ 51-14 Class 7A win over Baker. Osteen also kicked seven of 10 kickoffs for touchbacks and had one punt for 47 yards.
MARCUS JONES, ENTERPRISE: Returned a punt 82 yards for a touchdown and added another 44-yard return to set up a Wildcat field goal in a 51-14 win over Baker.

RAUL HERNANDEZ, ETOWAH: Kicked a 45-yard field goal and was 5-for-6 in extra points in the Blue Devils' 44-27 win over Mae Jemison.

BAILEY POTTER, SCOTTSBORO: The senior kicker was true on five extra points and extended his current streak of successful extra-point kicks to 44 in a row as the Wildcats advanced in the 5A playoffs with a 38-27 win over Lawrence County. He also booted a 23-yard field and is now 7-of-8 on field goal tries this season.


Washington County Forfeits Playoff Win Samson Replaces WCHS in Second Round

Washington County High School of Chatom has been fined, placed on probation for one year and ordered to forfeit its Class 2A first-round football playoff win over Samson for violating the AHSAA eligibility rules. Washington County High School self-reported the violation to the AHSAA once notified of the potential infraction.

Washington County played an ineligible student in violation of the AHSAA Home Rule found on page 34 of the 2016-17 AHSAA Handbook.  The school forfeited its first-round 42-12 playoff win over Samson in which the ineligible student participated in. Consequently, Samson High School is now advancing to the second round of the Class 2A state playoffs this week and will play Elba High School at Elba Friday night.

The probationary period is a warning that other violations of this nature could bring further sanctions against the school.

All 7 defending Champs Remain 17 Unbeaten Teams Advance to 2nd Round Of AHSAA State Football Playoffs

     MONTGOMERY -- All seven defending state football champions and 17 unbeaten teams survived the first round of the Alabama High School Athletic Association (AHSAA) State Football Playoffs and advance to the second round of games Nov. 11.
      The games will be played on Veterans Day, and in honor of the nation’s veterans, the AHSAA is asking all host schools to have a program honoring veterans prior to the playoff contest at each stadium. Instructions have been provided to each host school to assist them in honoring the veterans during a special pre-game program. All games are set to kick off at 7 p.m.
    This week’s slate includes 52 games in the second round – eight each in classes 1A through 6A and four games in Class 7A.  Among the 104 participants are defending champions Maplesville (1A), Elba (2A), Madison Academy (4A), Leeds (4A), St. Paul’s Episcopal (5A), Spanish Fort (6A) and McGill-Toolen Catholic (7A). Madison Academy won the 3A state title in 2015, but moved up to 4A this season.
      McGill-Toolen (11-0), coached by Caleb Ross, extended its current winning streak to 20 games with a 46-14 victory over Jeff Davis in the first round.
       The five rounds of playoffs (only four for 7A) will conclude with the Super 7 State Football Finals at Auburn University’s Jordan-Hare Stadium Nov. 30-Dec. 2.
       Class 6A, Region 8 and Class 3A, Region 5 were the only regions to advance all four teams in the first round.
      A total of 15 regions advanced three of four qualifiers to the second round including: Regions 3 and 7 in Class 1A; Regions 1, 3 and 7 in Class 2A; Regions 1, 4 and 5 in Class 3A; Regions 1 and 3 in Class 4A; Regions 1 and 3 in Class 6A; and Regions 2 and 4 in Class 7.
      The seven defending state champions include Class 1A Maplesville (10-0); Class 2A Elba (9-2); Class 3A Piedmont (11-0); Class 4A Leeds (9-2); Class 5A St. Paul’s Episcopal (8-3);  Class 6A Spanish Fort (9-2); and Class 7A McGill-Toolen (11-0).
      Unbeaten teams by class in the playoffs include: (Class 1A) Maplesville (10-0); Georgiana (11-0), Linden (11-0), Wadley (10-0), Addison (11-0); (Class 2A) G.W. Long (10-0); Fyffe (11-0); LaFayette (11-0); (Class 3A) Gordo (11-0); Piedmont (11-0); (Class 4A) Rogers (11-0); Class 5A: Carroll (11-0); Scottsboro (11-0); (Class 6A) Park Crossing (11-0); Hillcrest-Tuscaloosa (11-0); (Class 7A) McGill-Toolen Catholic (11-0); and Hewitt-Trussville (11-0).
     Advancing to the second round are also 18 teams with just one loss, 27 with two losses and 24 with three losses. Three schools advancing still have records under. 500 on the year.
    Round two winners in Classes 1A through 6A will advance to the quarterfinals on Nov. 18 and the semifinals Nov. 25. Class 7A will have quarterfinal games this week with semifinals Nov. 18.
    Raycom Media will announce the contest to be featured next Friday on the Raycom/AHSAA Playoff Game of the Week. The NFHS Network also plans to live-stream several games produced by member schools belonging to the NFHS Network School Broadcast Program. Those games will be announced early next week and will be listed at www.nfhsnetwork.net.
Second-round pairings and first-round results:

AHSAA STATE FOOTBALL PLAYOFFS
Second-round Pairings
All games, Nov. 4, 7 p.m. unless otherwise denoted

AHSAA STATE FOOTBALL PLAYOFFS
Second-Round Pairings

CLASS 1A
Isabella (10-1) at Georgiana (11-0)
Linden (11-0) at Notasulga (7-4)
Sweet Water (8-2) at Wadley (10-0)
Brantley (7-4) at Maplesville (10-0)

Decatur Heritage (9-2) at Cedar Bluff (8-3)
Pickens County (8-3) at Sumiton Christian (9-2)
Hubbertville (9-1) at Hackleburg (9-2)
Spring Garden (10-1) at Addison (11-0)
CLASS 2A
New Brockton (7-4) at G.W. Long (10-0), Skipperville
Southern Choctaw (9-1) at Goshen (8-3)
Leroy (8-3) at Aliceville (10-1)
Samson (7-4) at Elba (9-2)
Cleveland (8-3) at Fyffe (11-0)
Sheffield (9-2) at LaFayette (11-0)
Lanett (9-2) at West End (6-5), Walnut Grove
Sand Rock (9-2) at Tanner (8-3)

CLASS 3A
Oakman (7-4) at Hillcrest-Evergreen (5-6)
Montevallo (10-1) at Mobile Christian (10-1)
Gordo (11-0) at Wicksburg (8-3)
Pike County (9-2) at Bayside Academy (7-4), Daphne

Lexington (8-3) at Weaver (8-3)
Colbert County (9-2) at Piedmont (11-0)
Ohatchee (10-1) at Lauderdale County (7-4), Rogersville
Sylvania (8-3) at Randolph County (9-2), Wedowee

CLASS 4A
Tallassee (8-3) at Saint James (10-1), Montgomery
Andalusia (10-1) at Leeds (8-3)
Thomasville (8-2) at Bibb County (8-3), Centreville
Handley (9-2) at UMS-Wright (9-2), Mobile

North Jackson (6-4) at Hokes Bluff (7-4)
West Limestone (10-1) at Cherokee County (9-2), Centre
Rogers (11-0) at Cordova (9-2)
Fayette County (5-6) at Madison Academy (8-3)

CLASS 5A
Calera (8-3) at Carroll (11-0), Ozark
Beauregard (9-1) at Vigor (8-3), Prichard
St. Paul’s Episcopal (8-3) at Central-Clay County (9-2)
Jackson (7-3) at Lincoln (4-7)

Etowah (9-2) at Mortimer Jordan (9-2), Kimberly
Russellville (8-3) at Briarwood Christian (10-1)
Wenonah (8-2) at Brooks (9-2), Killen
Scottsboro (11-0) at Fairfield (7-4)

CLASS 6A
Park Crossing (11-0) at Bessemer City (7-4)
McAdory (8-3) at Blount (9-2), Prichard
Spanish Fort (9-2) at Hillcrest-Tuscaloosa (11-0)
Opelika (10-1) at Daphne (9-2)

Minor (10-1) at Hartselle (9-2)
Decatur (10-1) at Ramsay (9-2), Birmingham, Legion Field
Austin (8-3) at Pinson Valley (8-3)
Gardendale (8-3) at Muscle Shoals (6-5)

CLASS 7A
Enterprise (10-1) at McGill-Toolen Catholic (11-0), Mobile
Auburn (8-3) at Central-Phenix City (9-1)
James Clemens (8-3) at Hoover (9-2), Hoover Met
Gadsden City (6-5) at Hewitt-Trussville (11-0)

AHSAA STATE FOOTBALL PLAYOFFS
First-round Results

CLASS 1A
Georgiana (11-0) 28, Millry (4-7) 6
Isabella (10-1) 46, Winterboro (6-5) 6
Linden (11-0) 77, Houston County (6-5) 7
Notasulga (7-4) 37, Ragland (7-4) 36
Wadley (10-0) 50, Loachapoka (3-8) 7
Sweet Water (8-2) 47, McKenzie (7-4) 6
Maplesville (10-0) 61, Talladega County Central (4-6) 6
Brantley (7-4) 55, Marengo (6-5) 38

Cedar Bluff (8-3) 41, Berry (5-6) 20
Decatur Heritage (9-2) 35, Phillips (3-8) 8
Pickens County (8-3) 55, Coosa Christian (3-8) 7
Sumiton Christian (9-2) 49, Cherokee (5-6) 28
Hackleburg (9-2) 35, Lynn (7-4) 6
Hubbertville (9-1) 47, Woodville (5-6) 15
Addison (11-0) 63, Shoals Christian (3-8) 20
Spring Garden (10-1) 40, South Lamar (6-5) 14

CLASS 2A
G.W. Long (10-0) 54, J.U. Blacksher (5-6) 21
New Brockton (7-4) 45, Keith (6-5) 16
Southern Choctaw (9-1) 41, Abbeville (4-7) 20
Goshen (8-3) 48, Verbena (6-5) 25
Aliceville (10-1) 47, Luverne (7-4) 14
Leroy (8-3) 26, Ariton (6-5) 0
Elba (9-2) 40, R.C. Hatch (5-6) 8
Samson (7-4) 1, Washington County (6-4) 0 (forfeit)

Fyffe (11-0) 56, Horseshoe Bend (6-5) 7
Cleveland (8-3) 41, Red Bay (8-3) 14
LaFayette (11-0) 26, Collinsville (6-5) 6
Sheffield (9-2) 27, Cold Springs (5-6) 14
West End (6-5) 41, Lamar County (6-5) 7
Lanett (9-2) 68, Gaston (6-5) 13
Tanner (8-3) 42, Sulligent (6-5) 14
Sand Rock (9-2) 20, Reeltown (6-5) 18

CLASS 3A
Hillcrest-Evergreen (5-6) 28, Opp (9-2) 25
Oakman (7-4) 21, Montgomery Academy (7-4) 0
Mobile Christian (10-1) 21, Straughn (4-6) 7
Montevallo (10-1) 45, Southside-Selma (7-4) 18
Gordo (11-0) 55, Prattville Christian (5-6) 14
Wicksburg (8-3) 34, T.R. Miller (8-3) 28
Pike County (9-2) 27, American Christian (5-6) 22
Bayside Academy (7-4) 21, Daleville (8-3) 14

Weaver (8-3) 37, Fultondale (8-3) 7
Lexington (8-3) 25, North Sand Mountain (6-5) 14
Piedmont (11-0) 55, Holly Pond (6-5) 26
Colbert County (9-2) 31, Plainview (6-5) 20
Lauderdale County (7-4) 55, Geraldine (5-6) 16
Ohatchee (10-1) 49, Locust Fork (7-4) 28
Sylvania (8-3) 42, West Morgan (7-4) 6
Randolph County (9-2) 28, J.B. Pennington (8-3) 6

CLASS 4A
Saint James (10-1) 49, Satsuma (6-5) 21
Tallassee (8-3) 29, Hale County (5-6) 26
Andalusia (10-1) 42, Alabama Christian (4-7) 24
Leeds (8-3) 19, Greensboro (5-6) 12
Bibb County (8-3) 41, Munford (6-5) 34 (OT)
Thomasville (8-2) 20, Montgomery Catholic (8-3) 6
Handley (9-2) 49, West Blocton (6-5) 7
UMS-Wright (9-2) 36, Dale County (7-4) 0

Hokes Bluff (7-4) 24, Haleyville (9-2) 8
North Jackson (6-4) 41, Wilson (8-3) 7
Cherokee County (9-2) 29, Winfield (7-4) 22
West Limestone (10-1) 28, Madison County (6-5) 26
Rogers (11-0) 42, Randolph (6-5) 6
Cordova (9-2) 46, Jacksonville (8-2) 23
Madison Academy (8-3) 51, Central-Florence (4-7) 13
Fayette County (5-6) 20, Saks (6-5) 7

CLASS 5A
Carroll (11-0) 35, Citronelle (6-5) 21
Calera (8-3) 35, Sylacauga (8-3) 34
Vigor (8-3) 47, B.T. Washington (7-4) 0
Beauregard (9-1) 41, Dallas County (6-5) 0
Central-Clay County (9-2) 56, Jemison (3-8) 14
St. Paul's Episcopal (8-3) 45, Charles Henderson (7-4) 7
Lincoln (4-7) 27, Demopolis (7-4) 24
Jackson (7-3) 41, Eufaula (8-3) 21

Mortimer Jordan (9-2) 22, Pleasant Grove (4-7) 20
Etowah (9-2) 44, Mae Jemison (6-5) 27
Briarwood Christian (10-1) 42, Corner (7-4) 17
Russellville (8-3) 35, Guntersville (6-5) (28)
Brooks (9-2) 56, Arab (6-5) 30
Wenonah (8-2) 42, West Point (6-5) 8
Scottsboro (11-0) 38, Lawrence County (5-6) 27
Fairfield (7-4) 14, Hayden (8-3) 7

CLASS 6A
Park Crossing (11-0) 45, Saraland (6-5) 14
Bessemer City (7-4) 31, at Chelsea (8-3) 23
Blount (9-2) 15, Dothan (4-7) 7
McAdory (8-3) 24, Wetumpka (8-3) 7
Hillcrest-Tuscaloosa (11-0) 40, Benjamin Russell (3-8) 16
Spanish Fort (9-2) 23, Carver-Montgomery (5-6) 22
Opelika (10-1) 48, Paul Bryant (4-7) 12
Daphne (9-2) 24, Sidney Lanier (8-3) 6

Minor (10-1) 42, Homewood (5-6) 21
Hartselle (9-2) 21, Albertville (8-3) 7
Ramsay (9-2) 38, Clay-Chalkville (6-5) 28
Decatur (10-1) 35, Cullman (6-5) 10
Austin (8-3) 41, Pell City (6-5) 19
Pinson Valley (8-3) 31, Jackson-Olin (8-3) 5
Muscle Shoals (6-5) 31, Oxford (10-1) 17
Gardendale (8-3) 28, Hueytown (8-3) 26

CLASS 7A
McGill-Toolen Catholic (11-0) 46, Jeff Davis (5-6) 14
Enterprise (10-1) 51, Baker (6-5) 14
Central-Phenix City (9-1) 56, Murphy (6-5) 7
Auburn (8-3) 34, Davidson (9-2) 10

Hoover (9-2) 31, Bob Jones (7-4) 10
James Clemens (8-3) 21, Spain Park (8-3) 12
Hewitt-Trussville (11-0) 63, Oak Mountain (3-8) 21
Gadsden City (6-5) 15, Mountain Brook (8-3) 7


AHSAA Broadcast log for the first round

2016 AHSAA Football Playoffs
Broadcast Log
FIRST ROUND
*Station Class / Game TYPE *Visiting Team *Home Team Frequency
NFHS Sweet Water SBP 1A G 06 NFHS Livestream McKenzie Sweet Water https://goo.gl/jXVedC
NFHS Goshen SBP 2A G 04 NFHS Livestream Goshen HS Verbena HS https://goo.gl/jXVedC
NFHS Elba SBP 2A G 07 NFHS Livestream RC Hatch Elba https://goo.gl/jXVedC
NFHS Pike County SBP 3A G 07 NFHS Livestream American Christian Pike County https://goo.gl/jXVedC
NFHS FNN Network 4A G 05 NFHS Livestream Munford Bibb County https://goo.gl/jXVedC
NFHS Eagle 1023 Net 4A G 07 NFHS Livestream West Blocton Handley https://goo.gl/jXVedC
NFHS Randolph SBP 4A G 13 NFHS Livestream Randolph Rogers https://goo.gl/jXVedC
NFHS Jacksonville SBP 4A G 14 NFHS Livestream Cordova Jacksonville https://goo.gl/jXVedC
NFHS Madison Academy SBP 4A G 15 NFHS Livestream Central-Florence Madison Academy https://goo.gl/jXVedC
NFHS Russellville SBP 5A G 12 NFHS Livestream Guntersville Russellville https://goo.gl/jXVedC
NFHS Lawrence County SBP 5A G 15 NFHS Livestream Lawrence County Scottsboro https://goo.gl/jXVedC
NFHS Arab SBP 5A G 13 NFHS Livestream Arab Brooks https://goo.gl/jXVedC
NFHS Brooks SBP 5A G 13 NFHS Livestream Arab Brooks https://goo.gl/jXVedC
NFHS Saraland SBP 6A G 01 NFHS Livestream Saraland Park Crossing https://goo.gl/jXVedC
NFHS Hillcrest SBP 6A G 05 NFHS Livestream Ben Russell Hillcrest-Tuscaloosa https://goo.gl/jXVedC
NFHS Opelika SBP 6A G 07 NFHS Livestream Paul Bryant Opelika https://goo.gl/jXVedC
NFHS Tri County Sports 6A G 08 NFHS Livestream Daphne Sidney Lanier https://goo.gl/jXVedC
NFHS Prattville SBP 6A G 09 NFHS Livestream Homewood Minor https://goo.gl/jXVedC
NFHS Albertville SBP 6A G 10 NFHS Livestream Hartselle Albertville https://goo.gl/jXVedC
NFHS Cullman SBP 6A G 12 NFHS Livestream Cullman Decatur https://goo.gl/jXVedC
NFHS McGill-Toolen SBP 7A G 01 NFHS Livestream Jeff Davis McGill-Toolen https://goo.gl/jXVedC
NFHS Enterprise SBP 7A G 02 NFHS Livestream Baker Enterprise https://goo.gl/jXVedC
NFHS Hoover SBP 7A G 05 NFHS Livestream Bob Jones Hoover https://goo.gl/jXVedC
NFHS Muscle Shoals SBP 6A G 15 NFHS Livestream Muscle Shoals Oxford https://goo.gl/jXVedC
KWN TV 3A G10 Delayed video Lexington No. Sand Mtn Trenton, GA
KWN TV 4A G10 Delayed video North Jackson Wilson Trenton, GA
WOIL TV 47 5A G 02 Delayed video Sylacauga Calera Sylcauga
WAXC TV 5A G 05 Delayed video Jemison Clay Co Central Alexander City
Troy Cable 5A G 06 Delayed video Charles Henderson St. Paul's Troy
Huntsville ETV 5A G 10 Delayed video Mae Jemison Etowah Huntsville
Scottsboro Electric Power Board 5A G 15 Delayed video Lawrence County Scottsboro Scottsboro
WAXC TV 6A G 05 Delayed video Benjamin Russell Hillcrest-Tuscaloosa Alexander City
WJTC-TV UTV44 6A G 06 Delayed video Carver-Montgomery Spanish Fort Mobile
Opelika Power Board 6A G 07 Delayed video Paul Bryant Opelika Pau Bryant
WYAM TV51 6A G 12 Delayed video Cullman Decatur Decatur
WYAM TV51 6A G 13 Delayed video Pell City Austin Decatur
Eagle Productions 6A G 14 Delayed video Pinson Valley Jackson-Olin alegander leiy
WEAC TV 24 6A G 15 Delayed video Muscle Shoals Oxford Musle Shoals
Scenic Cable 7A G 02 Delayed video Baker Enterprise Dothan
Husky Fast Net 7A G 07 Delayed video Oak Mountain Hewitt-Trussville Trussville
MBHS / The Bleachers Corp. 7A G 08 Delayed video Gadsden City Mountain Brook Mountain Brook
WSGQ-FM 1A G 03 Live Audio Houston Co. Linden 103.3 FM/Columbia
WALX FM 1A G 07 Live Audio Talladega Co Cen Maplesville 98.3 FM/Selma
WKLF 1A G 07 Live Audio Talladega Co Cen Maplesville 980 AM/Clanton
WSMX-FM 100.3 1A G 08 Live Audio Marengo Brantley 100.3 FM/Brantley
WSBM Fox Sports Shoals 1A G 12 Live Audio Sumiton Christian Cherokee 1340 AM/Florence
WFMH FM 1A G 13 Live Audio Lynn Hackleburg 95.5 FM/Hackleburg
WJEC FM 1A G 16 Live Audio South Lamar Spring Garden 106.5 FM/Vernon
WMFC 2A G 01 Live Audio J U Blacksher G W Long 99.3 FM/Monroeville
WOOF Radio 2A G 01 Live Audio J U Blacksher G W Long 99.7 FM/Dothan
WVVL FM Radio 2A G 07 Live Audio RC Hatch Elba 101.1 FM/Elba
WAFN FM 2A G 09 Delayed Audio Horseshoe Bend Fyffe 92.7 FM/Arab
WCRL 2A G 10 Live Audio Red Bay Cleveland 1570 AM/Oneonta
WRMG Radio 2A G 10 Live Audio Red Bay Cleveland 1430 AM/Red Bay
WBTG Radio 2A G 12 Live Audio Cold Springs Sheffield 106.3 FM/Sheffield
WVSA FM 2A G 13 Live Audio West End Lamar County 1380 AM/Vernon
WRLA 1490 AM 2A G 14 Live Audio Gaston Lanett 1490 AM/LaGrange, GA
WACQ-AM & FM 2A G 16 Live Audio Reeltown Sand Rock 101.1 FM/Tallassee
WAMI 3A G 01 Live Audio Hillcrest-Evergreen Opp 102.3 FM/Opp
WOPP 3A G 01 Live Audio Hillcrest-Evergreen Opp 1290 AM/Opp
WFXX 3A G 03 Live Audio Straughn Mobile Christian 107.7 FM/Andalusia
WKNU Radio 3A G 06 Live Audio Wicksburg TR Miller 106.3 FM/Brewton
Bayside Network 3A G 08 Live Audio Bayside Academy Daleville Check school website
WPID Radio 3A G 11 Live Audio Holly Pond Piedmont 1280 AM/Piedmont
Holly Pond Network 3A G 11 Live Audio Holly Pond Piedmont Check school website
WCKA AM 810 3A G 11 Live Audio Holly Pond Piedmont 810 AM/Jacksonville
WYTK FM 3A G 13 Live Audio Geraldine Lauderdale County 93.9 FM/Rogersville
WCRL 3A G 14 Live Audio Locust Fork Ohatchee 1570 AM/Oneonta
WHMA Radio 3A G 14 Live Audio Locust Fork Ohatchee 1390 AM/Anniston
ischoolsportsnetwork.com 3A G 16 Live Audio Randolph County J.B. Pennington ischoolsportsnewtwork.com
WCRL 3A G 16 Live Audio Randolph County J.B. Pennington 1570 AM/Oneonta
WRBZ 95.5 4A G 01 Live Audio Satsuma Saint James 95.5 FM/Montgomery
WTLS 4A G 02 Live Audio Hale County Tallassee 106.5 FM/Tallassee
WAAO-FM 4A G 03 Live Audio AL Christian Andalusia 93.7 FM/Andalusia
WTDR 4A G 05 Live Audio Munford Bibb County 92.7 FM/Talladega
WMRK - HD3 4A G 06 Live Audio Montgomery Catholic Thomasville 107.9 FM/Shorter
WJDB Radio 4A G 06 Live Audio Montgomery Catholic Thomasville 95.5 FM/Thomasville
Eagle 1023 Net 4A G 07 Live Audio West Blocton Handley 102.3 FM/LaGrange, Ga
irockandboogie.com 4A G 07 Live Audio West Blocton Handley irockandboogie.com
AM 710 WNTM 4A G 08 Live Audio UMS-Wright Dale County 710 AM/Mobile
WWWH-FM 4A G 09 Live Audio Hokes Bluff Haleyville 92.7 FM/Haleyville
WEIS Radio 4A G 11 Live Audio Winfield Cherokee County 990 AM/Centre
WKXM Radio 4A G 11 Live Audio Winfield Cherokee County 97.7 FM/Winfield
WZZN Radio 4A G 15 Live Audio Central-Florence Madison Academy 97.7 FM/Union Grove
WFZX 4A G 16 Live Audio Saks Fayette County 1490 AM/Anniston
WLDX AM 990 4A G 16 Live Audio Saks Fayette County 990 AM/Fayette
WOAB FM 104.9 5A G 01 Live Audio Citronelle Carroll 104.9 FM/Ozark
WFEB-AM 1340 5A G 02 Live Audio Sylacauga Calera 1340 AM/Sylacauga
WYEA RADIO 5A G 02 Live Audio Sylacauga Calera 1290 AM/Sylacauga
WHPH 5A G 02 Live Audio Sylacauga Calera 97.7 FM/Clanton
WQSI FM 95.5 5A G 04 Live Audio Dallas County Beauregard 95.5 FM/Auburn
WCKF Radio 5A G 05 Live Audio Jemison Clay Co. Central 100.7 FM/Ashland
WNSP Radio 5A G 06 Live Audio Charles Henderson St. Paul's 105.5 FM/Mobile
WTBF-FM 94.7` 5A G 06 Live Audio Charles Henderson St. Paul's 94.7 FM/Troy
WINL Radio 5A G 07 Live Audio Lincoln Demopolis 98.5 FM/Demopolis
Eufaula Radio.com 5A G 08 Live Audio Jackson Eufaula Check website
WHOD 5A G 08 Live Audio Jackson Eufaula 94.5 FM/Jackson
WGAD Radio 5A G 10 Live Audio Mae Jemison Etowah 930 AM/Gadsden
Huntsville ETV 5A G 10 Live Audio Mae Jemison Etowah Check website
WGOL 100.7 FM and 920 AM 5A G 12 Live Audio Guntersville Russellville 100.7 FM/Russellville
WTWX Radio 5A G 12 Live Audio Guntersville Russellville 95.9 FM/Guntersville
WAFN FM 5A G 13 Live Audio Arab Brooks 92.7 FM/Arab
WKUL-FM 5A G 14 Live Audio West Point Wenonah 92.1 FM/Cullman
WALW 5A G 15 Live Audio Lawrence County Scottsboro 98.3 FM/Moulton
WKEA-FM 5A G 15 Live Audio Lawrence County Scottsboro 98.3 FM/Scottsboro
WWIC 5A G 15 Live Audio Lawrence County Scottsboro 1050 AM/Scottsboro
WCRL 5A G 16 Live Audio Fairfield Hayden 1570 AM/Oneonta
WTXK Radio 6A G 01 Live Audio Saraland Park Crossing 107.5 FM/Montgomery
WLXY-LP Kool 96.9 FM 6A G 02 Live Audio Bessemer City Chelsea 96.9 FM/Chelsea
WMGY 6A G 04 Live Audio Wetumpka McAdory 800 AM/Montgomery
WFFN 95.3 6A G 05 Live Audio Ben Russell Hillcrest-Tuscaloosa 95.3 FM/Tuscaloos
WKGA 97.5 FM 6A G 05 Live Audio Benjamin Russell Hillcrest-Tuscaloosa 97.5 FM/Alexander City
WJNZ Radio 6A G 06 Live Audio Carver-Montgomery Spanish Fort 1000 AM/Robertsdale
WKKR 6A G 07 Live Audio Paul Bryant Opelika 97.7 FM/Opelika
99.1 FM The Game 6A G 09 Live Audio Homewood Minor 99.1 FM/Birmingham
WAVU 6A G 10 Live Audio Hartselle Albertville 107.5 FM/Albertville
WRJL- 99.9 FM 6A G 10 Live Audio Hartselle Albertville 99.9 FM/Hartselle
WFMH AM 1340 6A G 12 Live Audio Cullman Decatur 1340 AM/Cullman
WWTM AM 6A G 12 Live Audio Cullman Decatur 1400 AM/Decatur
94.1 FM The River 6A G 13 Live Audio Pell City Austin 94.1 FM/Pell City
WEKI 6A G 13 Live Audio Pell City Austin 1490 AM/Decatur
WVOK FM 6A G 15 Live Audio Muscle Shoals Oxford 97.9 FM/Oxford
WFIX Radio 6A G 15 NFHS Livestream Muscle Shoals Oxford 91.3 FM/Florence
WNGL 7A G 01 Live Audio Jeff Davis McGill-Toolen 1410 AM/Mobile
WVVL Radio 7A G 02 Live Audio Baker Enterprise 101.1 FM/Elba
WAGH 101.3 FM 7A G 03 Live Audio Murphy Central-Phenix City 101.3 FM/Phenix City
WGZZ Radio 7A G 04 Live Audio Auburn Davidson 94.3 FM/Auburn
WDJC 93.7 FM 7A G 05 Live Audio Bob Jones Hoover 93.7 FM/Birmingham
WUMP 7A G 05 Live Audio Bob Jones Hoover 730 AM/Madison
PlayAction Sports 7A G 06 Live Audio Spain Park James Clemens Check school website
WYDE fm 7A G 07 Live Audio Oak Mountain Hewitt-Trussville 101.1 FM/Birmingham
Husky Fast Net 7A G 07 Live Audio Oak Mountain Hewitt-Trussville Check school website
WKLS FM 7A G 08 Live Audio Gadsden City Mountain Brook 105.9 FM/Gadsden