AHSAA News

rss

AHSAA News


11 Veteran Officials Recognized For Distinguished Service At AHSAA Officials Awards Luncheon

    MONTGOMERY – Eleven veteran contest officials were honored Saturday at the AHSAA Officials Awards luncheon held at the Montgomery Renaissance Hotel and Convention Center.  The banquet was the final event of the 20th annual AHSAA Summer Conference and All-Star Week hosted by the Alabama High School Athletic Directors & Coaches Association.
    Among those presented Distinguished Service Awards was retiring AHSAA Director of Officials Greg Brewer.  Brewer, after presenting the award for outstanding service to the other 10, was surprised with AHSAA Executive Director Steve Savarese presented Brewer with the same award. He also announced that in the future, the award would be called the AHSAA officials’ “Greg Brewer Distinguished Service Award”. 
     “I love Greg and will miss Greg,” Savarese told the crowd of 300 in attendance. “He has done an outstanding job for such a long time. Thank you Greg for a job well done.”
     Brewer, who will officially retire Sept. 1 after 32 years at the AHSAA, told the crowd, “I’ll miss the people. It has been a ride. You are my friends. You are my family and I have had a good family.”
      Bill Coker of Dothan, a veteran of 44 years in officiating, topped the list that totaled 359 years of officiating between the Distinguished Service recipients. Coker was an outstanding baseball, softball and basketball official who also served in various AHSAA director roles.
      The others recognized with Distinguished Service plaques were: Farris Satterfield (36) of Florence, Parks Burgin (35) of Tuscaloosa, Steve Newton (34) of Birmingham, Dan Glossner (33) of Decatur, Irvin Leonard (33), Craig Cleveland (32) of Hartselle, Mary Day (30) of Montgomery, Eddie Gray (30) and Bobby Stewart (30), both of Birmingham.
     “We are honored to be able to recognize these officials who have spent so much of their lives working with the AHSAA, our coaches and student athletes,” said Brewer. “These men deserve our sincere appreciation for their dedication and long-time service.”
     Brewer was also presented a plaque of appreciation from the AHSAA Baseball Directors of Officials. 
    Mark Jones of Jacksonville, who will be joining the AHSAA staff as the new director of officials, was also in attendance. Jones’ first day will be Monday, July 25.
   The banquet also recognized AHSAA contest officials who worked championship events in 2015-16 and Brewer announced the AHSAA District and State Officials of the Year. Dana Pappas, Assistant Director of the New Mexico Activities Association, was the keynote speaker for the luncheon banquet.
   Eight active contest officials were named Official of the Year for 15-16 in their respective sports: Baseball: Hurston Pittman, South Central District; Basketball: Joe Kyles, Southeast District;  Football: Mark Wallace, Northwest District; Soccer: Tim Ashcom, Southeast District; Softball: Jimmy Young, Southeast District; Track: Charles Thompson, North Central District; Volleyball: Melanie Davis, Southeast District; Wrestling: Van Phillips, North Central District.
District officials of the year were also selected.
SOUTHWEST DISTRICT
Baseball:
Jamie Walter; Basketball: Clint Hawkins; Football: John Bee; Soccer: Noelle Heiser; Softball: Karen Hackshaw; Track: Albert Moore; Volleyball: Tamara Brown; Wrestling: Steve Gravely.
SOUTHEAST DISTRICT

Baseball: Kevin Bryan; Basketball: Joe Kyles; Football: Kevin Hawkins; Soccer: Tim Ashcom; Softball: Jimmy Young; Track: Chris Brandt; Volleyball: Melanie Davis; Wrestling: None.
SOUTH CENTRAL DISTRICT
Baseball:
Hurston Pittman; Basketball: Clarence Cobb; Football: David Hill; Soccer: none;  Softball: Charles Hickman; Track: Tommy Traylor; Volleyball: Ken Dawkins; Wrestling: Charles Beasley.
WEST CENTRAL DISTRICT
Baseball:
Mark Wright; Basketball: Darrell Hargreaves; Football: Mark Cochran; Soccer: None;             Softball: Franklin Reynolds; Track: Tony Reaves; Volleyball: Chudy Okoye; Wrestling: None.
EAST CENTRAL DISTRICT
Baseball
: Ralph Muskett; Basketball: Robert Howell; Football: Matt Caldwell; Soccer: Ennis Baltaci; Softball: Charlie Hinkle; Track: Jamie Miller; Volleyball: Tracey Woods; Wrestling: Travis Gokey.
NORTH CENTRAL DISTRICT
Baseball:
Earnest Harris; Basketball: Karl Burns; Football: Jeffrey Willis; Soccer: Craig Smith; Softball: Dennis Whitehead; Track: Charles Thompson; Volleyball: Pat Coleman; Wrestling: Van Phillips.
NORTHEAST DISTRICT
Baseball:
Rob Lockhart; Basketball: David Gregg; Football: Richard Manley; Soccer: Kevin Ashley; Softball: Tim Roberts; Track: Ted Bowers; Volleyball: Georgia Walker; Wrestling: Jack Stallings.
NORTHWEST DISTRICT
Baseball
: Dan Glossner; Basketball: Cedrick Hawkins; Football: Mark Wallace; Soccer: Tim Holt; Softball: Dan Berryman; Track: Keith Wilemon; Volleyball: Larry Vinson; Wrestling: None.

State Championship Officials Recognized
      More than 260 contest officials that officiated in state championship events were also recognized at the luncheon. Those included:
    

State Finals Certificate Recipients 2015-16 School Year
Baseball                               Association

Darron Barry                         Greater Huntsville

Ed Bowman                           Colbert County

Donnie Brown                        Mobile County

Dick Buchanon                       Mobile County

C. J. Burdette                        Alabama

Tom Callahan                         Shelby County

Jesse Foster                          Alex City

Dan Glossner                         Decatur

Tony Harris                            Metro-Montgomery

Ken Helms                             Covington County

Gregg Lee                             Sand Mountain

Jason Lively                           Greater Huntsville

Slade McElroy                        Greater Huntsville

Hurston Pittman                    Chattahoochie Valley

Hal Rozzelle                          Druid City

Chris Stephens                      East Alabama

Steve Tilley                           Druid City

Floyd White                           Limestone County

Bill Wilder                              Shelby County

Mark Wright                          Druid City

Jared Young                          Southeast Alabama

Basketball                              Association

Terry Anthony                          Capital City

Kelly Armstrong                       North Alabama

Ken Barnett                             Northwest Alabama

Lucretia Battles                        Mount Cheaha

Kennith Booker                        Capital City

Randall Bugg                           Birmingham

Joe Cameron                           Capital City

Elliott Carr                               Jeffco

Myron Coats                            Druid City

Felicia Cushenberry                   Birmingham

Gerald DeBardelaben                 Central Alabama

Stan Dixon                               Capital City

Marius Dockery                         North Alabama

Anthony Dupree                      Gadsden

Melanie Gess                           Capital City

Allen Gilbert                            Mount Cheaha

Andrew Gilmore                       Birmingham

Darrell Hargreaves                   Druid City

Ron Harris                              Quad-Cities

Lonnie Hayes                          North Alabama

Daniel Holmes                         East Alabama

Carol Hughes                          Mobile County

Pat Jolly                                  North Metro

Jason Jones                            North Alabama

Shedrick Jordan                      Central Alabama

Joe Kyles                                 Georgia/Alabama

Eddie Loggins                        Jeffco

Nick Madsen                           Metro-Birmingham

Charlie McCants                     Selma

Brian McCollum                     Walker

Jason McCutcheon                  Mobile County

Calvin Oden                            East Alabama

Desmond Oden                       Birmingham

Amado Ortiz                           Mount Cheaha

Joe Pike                                   Jeffco

Scott Richards                        Jeffco

Don Shirey                              Metro-Birmingham

Chris Simpson                         Druid City

Shelby Sims                            Phenix City

Bobby Stewart                                    Birmingham

Richard Taylor                        Capital City

Terry Ware                              Capital City

Girard Warren                         Central Alabama

Ken Washington                     Mount Cheaha

Bill Young                              East Central


Football                                  Association

Clark Allums                           Southeast Alabama

Wes Aycock                            Decatur

Kevin Bowling                        Tennessee Valley

Kevin Bryan                            South Central
Todd Burbank                         Tennessee Valley

Kelvin Burton                         Shelby

Michael Brymer                      Central Alabama

Ricky Carlson                         River City

Eddie Carr                              Metro-Mobile

Mark Carruth                          Alabama

Esau Carter                             Central Alabama

Carey Cogburn                        Metro-Tuscaloosa

Tim Dees                                 Metro-Mobile

Greg Earwood                        Shelby

Todd Garrison                         Mid-East

Eric Greene                             North Alabama

Dane Hawk                             Central Alabama

Kevin Hawkin                         Southeast Alabama

Gary Haynes                           Metro-Tuscaloosa

Ronnie Henderson                  Mid East
Hudson Hinton                       East Central

Les Hogan                               Tri-County

John Hudson                           South Central
Jim Jackson                             Big East

Willis Jackson                         North Alabama

Justin Johnston                        Birmingham

Clay Kelley                             Northeast Alabama

Danny Key                              Big East

Gregg Lee                               Northeast Alabama

Travis Linebarger                    North Alabama

Pat Martin                               Bay Area

Jeff McCurley                         Metro-Mobile

Jerry McGlone                        Southeast Alabama

Mike Miller                             Big East

Mike Norris                             Southwest Alabama
Antwan Parker                        Central Alabama

Chris Poole                              Big East

Will Rasely                              North Alabama

Michael Rembert                     Metro-Mobile

Warren Robinson                    Metro Mobile
Ken Ruffin                              Metro-Tuscaloosa

Josh Shaw                               Metro-Tuscaloosa

Tim Smith                               East Central

Chris Stephens                        East Alabama
Noel Stephens                         East Alabama

Pete Storey                              East Central

Randy Stough                         Central Alabama

Jai Triplett                               Tennessee Valley

Ricky Tucker                           Shelby
Scott Tyler                              Birmingham

Mark Wallace                          Tennessee Valley

Marvin Williams                      Birmingham


Soccer                                     Association

Samir Almatari                        Northeast

Tim Ashcom                            Wiregrass

Tim Barron                              North Alabama

Sarah Brannon                        North Alabama

Miguel Caballero                     Wiregrass

Ryan Campbell                       Gulf Coast

Jim Dunbeck                           Marshall County

Jeremy Ferguson                     Central Alabama

Jimmy Franklin                       East Central

Pete Gonzales                         Central Alabama

Jeff Gray                                 Northeast

Tim Holt                                  North Alabama

Jason Palfreeman                    Wiregrass

Michael Smith                         Greater Birmingham

Charles Stanley                       Marshall County

David Stephenson                   Shoals Area

Cedric Thomas                        North Alabama

Tiffini Turpin                          Greater Birmingham


 

Softball                                   Association

Ken Allen                                Central Counties

Marquetta Brown                    Central Alabama

Sarah Brown                           North Alabama

Terry Cagle                             Black Warrior

Veronica Campbell                 Central Alabama

Mark Carruth                          Northwest Alabama

Clyde Cross                            Metro-Montgomery

Greg Farris                              Walker County

Mark Gibson                           North Alabama

Aaron Golden                         North Alabama

Kim Guy                                 Central Counties

Jeff Halcomb                          Northwest Alabama

Sonny Jackson                        Metro-Montgomery

Jay Johnson                             North Alabama

Doug Kennedy                       Walker County

Chris Liles                               Colbert County

Amanda Miller                        Marshall County

Mike Miller                             East Alabama

Steve Nelson                           Gadsden

Scottie Nichols                        Colbert County

Casey Rager                            Gadsden

DeWayne Roden                    Colbert County

Dewane Shumate                    North Alabama

Chris Vann                              Central Alabama

Josh Vest                                 Gadsden

Ben Walker                             Walker County

Darryl White                           West Alabama

Ronald Wilder                        Central Alabama

Track                                      Association

Mark Addison                         Smith Lake

Mark Aderhold                       Smith Lake

Alan Ash                                 Brewton

David Bahakel                       Central Alabama

Dick Bell                                 East Alabama

Carole Bentley                        Port City

Alice Biggs                             Central Alabama

Mary Birdwell                         Central Alabama

Stan Blakemore                       Central Alabama

Dan Bond                               North Alabama

Shannon Briggs                       North Alabama

Chante Calhoun                      Port City

Blake Calvert                          Smith Lake

Sally Campbell                        East Alabama

Richard Coleman                    Sylacauga

Charles Collins                        Port City

Tiffany Clark                          North Alabama

Kudezyia Crenshaw                Port City

Sheila Crenshaw                     Port City

Michael Daves                        Port City

Landen Delazier                      Port City

Milan Dekich                          Smith Lake

Kevin Durubbo                       Central Alabama

Laura Ellis                               Southeast

Ron Evans                               Central Alabama

Eric Fillings                             Smith Lake

Tomysyne Ford                       Central Alabama

John Forti                                Alabama

Jamie Freeman                        East Central

Marvin Goldsby                      Central Alabama

Sharon Hamilton                     Smith Lake

Erroll Hickenbottom               Port City

Jamie Horn                              East Central

Lauretta Freeman- Horn         East Central

Catherine Hudson                   Port City

Davina Johnson                       Port City

Joey Kyle                                North Alabama

Teresa Kyle                             North Alabama

Wayne Kulakowski                 Port City

Reid LaPorte                           Central Alabama

Sarah LeCray                          Port City

Bryan Lorge                            North Alabama
Jordan Santa Maria                 Port City

Everline Matonyei                   Port City

Steven Maxwell                      East Alabama

Connie Tolbert-McClinton      East Alabama

Debra McDonald                    East Central

Tim McDonough                     East Central

James Miller                            East Alabama

Aaron Moore                           Port City

Albert Moore                          Port City

Jeanette Morgan                      Port City

Kirby Perkins                          Central Alabama

Emily Pharez                           Port City

James Presley                          Port City

Jim Pugh                                 Central Alabama

Willie Ray                               Central Alabama

Lemuel Rich                            Port City

Tom Ritchie                            Port City

Latoya Rowell                        Port City

Jimmy Rudolph                       Selma
James Russell                          River Region

Whitney Rustand                    Port City

John Solomon                         Selma

Marvyn Stallings                     East Central

Paul Stemmer                          Port City

Tommie Stinson                      Central Alabama

Charles Thompson                  Central Alabama

Gene Tomlin                           Central Alabama

Erica Tripp                              Port City

James Weaver                         North Alabama

Bob Wheatly                           Southeast Alabama

Reggie Winston                      North Alabama

Randy Yarbrough                   Central Alabama

David York                             Central Alabama

Volleyball                               Association

Eugenia Baldwin                    Central Alabama

Kenith Booker                        Central Alabama

Johnny Champion                   Tri County

Nakesha Coleman                   Tuscaloosa

Chris Cummings                     Tuscaloosa

Cynthia Ellis                           North Baldwin

Lessie Gaddis                         Birmingham

Keith Gulledge                       Birmingham

Anthony Gunn                                    Quad-Cities

Linda Hatchett                                    Mobile

Jonathan Holliday                   Wal-Win

Danny Humbers                      Marion County

Janice Jordan                           Birmingham

Sterling McClennon                Greater Enterprise

Thomas Merritt                       Central Alabama

Athena Metcalf                       Wiregrass

Chudy Okoye                         Tuscaloosa

Wesley Radigan                      Birmingham

Becky Randolph                     Huntsville

Anissa Smith                           Birmingham

Cedric Smith                           Greater Enterprise

Georgia Walker                       Huntsville

Kyndall Waters                       Birmingham

Laina Williams                        Etowah

 

Wrestling                                Association

Anthony Adams                     Northern

Archie Best                             Gulf Coast

Josh Bierman                           Southern

Todd Dewey                           Birmingham

Dwight Buzbee                       Birmingham

T.J. Coleman                           Southern

Travis Gokey                           Eastern

Robert Hazewinkel                 Gulf Coast

Justin Miller                            Southern

Toney Pugh                             Birmingham

Jeff Saxon                               Birmingham

Willie Staggs                           Northern

Jack Stallings                          Northern

Mike Swinson                         Birmingham

Steve Thomas                          Eastern

Julian Wright                           Southern






Comments are closed.