AHSAA News

rss

AHSAA News


ASWA names Mr. Basketball and Miss Basketball

Photos can be found here:  https://www.dropbox.com/sh/0e7xji99m5bqeqd/AAAd1sIRIP9dGUROvD0QHR2-a?dl=0

MONTGOMERY – Huntsville's Shaquera Wade and Theodore's Dazon Ingram won the Alabama Sports Writers Association's Miss and Mr. Basketball awards Thursday. The awards were presented by the Alabama High School Athletic Directors and Coaches Association.

Mr. and Miss Basketball, which signify the state's top boys and girls players, were named at a luncheon in downtown Montgomery at the Alabama Activity Center. Also named were the Super 5 boys and girls teams along with each classification's player of the year

Wade, a 5-11 senior forward/guard, averaged 18.4 points and 10.8 rebounds in leading the Panthers to the Class 7A semifinals for the second time in three years. Wade is a University of Alabama signee.

Named to the girls Super 5 along with Class 7A Player of the Year Wade were Class 6A Player of the Year Cierra Johnson of Blount, Class 7A Jeff Davis’ Jasmine Walker, Class 6A Austin’s Tyra Johnson and Class 5A Player of the Year Kaitlyn Rodgers of Wenonah.

Ingram, a 6-5 senior guard, scored 20.6 points, grabbed 10.5 rebounds and shot 55 percent for the Class 7A Bobcats, who reached the state semifinals for the first time in school history.

Class 7A Player of the Year Ingram heads the boys Super 5 along with three-time Class 3A Player of the Year Joshua Langford of Madison Academy, Class 5A Player of the Year John Petty of J.O. Johnson, Class 6A Player of the Year Lawson Schaffer of Cullman and Class 7A Spain Park’s Austin Wiley.

Wade is the 28th Miss Basketball while Ingram is the 31st Mr. Basketball. The Alabama Sports Writers Association first selected Mr. Basketball in 1985 and Miss Basketball in 1988.

Wade becomes the first player from Huntsville High School to earn Miss Basketball and the third from Madison County in seven years, joining Jasmine Jones (Bob Jones, 2012) and Jala Harris (Bob Jones, 2009).

Ingram is the first Theodore player selected Mr. Basketball and fourth from the Mobile area to win the award, joining Kennedy Winston (Blount, 2002), Sam Haginas (UMS-Wright, 1998) and Queintonia Higgins (Fairhope, 1989).

2015 CLASS PLAYER OF THE YEAR
GIRLS
CLASS 7A: Shaquera Wade, Huntsville
CLASS 6A: Cierra Johnson, Blount
CLASS 5A: Kaitlyn Rodgers, Wenonah
CLASS 4A: Lauren Cantrell, Deshler
CLASS 3A: Emma Wallen, Lauderdale County
CLASS 2A: Lacy Stafford, Geneva County
CLASS 1A: Amahni Upshaw, Brantley
AISA: Kasey Grant, Lakeside

BOYS

CLASS 7A: Dazon Ingram, Theodore
CLASS 6A: Lawson Schaffer, Cullman
CLASS 5A: John Petty, J.O. Johnson
CLASS 4A: Jaylen McCoy, St. James
CLASS 3A: Joshua Langford, Madison Academy
CLASS 2A: Donta' Hall, Luverne
CLASS 1A: Walter Jones Jr., Sunshine
AISA: Malik Pettus, East Memorial

SUPER 5
GIRLS

Shaquera Wade, Huntsville, 75 points (10 firsts)
Cierra Johnson, Blount, 49 (3)
Jasmine Walker, Jeff Davis, 24
Tyra Johnson, Austin, 15
Kaitlyn Rodgers, Wenonah, 15

BOYS
Dazon Ingram, Theodore, 65 (6)
Joshua Langford, Madison Academy, 60 (5)
John Petty, J.O. Johnson, 34 (1)
Lawson Schaffer, Cullman, 24
Austin Wiley, Spain Park, 17 (1)

ALL-TIME MISS BASKETBALL
2015: Shaquera Wade, Huntsville
2014: Shakayla Thomas, Sylacauga
2013: Marqu’es Webb, Hoover
2012: Jasmine Jones, Bob Jones
2011: Hayden Hamby, West Morgan
2010: Kaneisha Horn, Ramsay
2009: Jala Harris, Bob Jones
2008: Courtney Jones, Midfield
2007: Katherine Graham, Ramsay
2006: Shanavia Dowdell, Calera
2005: Whitney Boddie, Florence
2004: Starr Orr, Speake
2003: Sidney Spencer, Hoover
2002: Kate Mastin, Boaz
2001: Donyel Wheeler, Huffman
2000: Natasha Thomas, Lawrence County
1999: Tasheika Morris, Butler
1998: Gwen Jackson, Eufaula
1997: April Nance, Butler
1996: Nicole Carruth, Sulligent
1995: Heather Mayes, Fyffe
1994: Pam Duncan, Carrollton
1993: Leah Monteith, Cherokee County
1992: Yolanda Watkins, Decatur
1991: Tonya Tice, Hamilton
1990: Karen Killen, Mars Hill Bible
1989: Leslie Claybrook, St. James
1988: Jeaniece Slater, Hartselle

ALL-TIME MR. BASKETBALL
2015: Dazon Ingram, Theodore
2014: William Lee, Dallas County
2013: De’Runnya Wilson, Wenonah
2012: Craig Sword, Carver-Montgomery
2011: Trevor Lacey, Butler
2010: Trevor Lacey, Butler
2009: Kerron Johnson, Madison Academy
2008: JaMychal Green, St. Jude
2007: Courtney Fortson, Jeff Davis
2006: Stanley Robinson, Huffman
2005: Richard Hendrix, Athens
2004: Ronald Steele, John Carroll
2003: Ronald Steele, John Carroll
2002: Kennedy Winston, Blount
2001: Chris White, Grissom
2000: Gerald Wallace, Childersburg
1999: Marvin Stone, Grissom
1998: Sam Haginas, UMS-Wright
1997: Anthony Williams, Loachapoka
1996: Isaac Spencer, Jeff Davis
1995: Brian Williams, Jeff Davis
1994: Rod Willie, Lee-Huntsville
1993: Howard Pride, Butler
1992: Darryl Wilson, South Lamar
1991: Victor Newman, Houston Academy
1990: Cedric Moore, Woodlawn
1989: Queintonia Higgins, Fairhope
1988: Terrence Lewis, Ramsay
1987: Bryant Lancaster, Valley
1986: Larry Rembert, Keith
1985: Vincent Robinson, Bridgeport



Comments are closed.