Alabama-Mississippi Basketball MVPs


GIRLS

Alabama
2017:    Unique Thompson, Faith Academy
2016:    Jailyn Maddox, Hoover
2015:    Kristian Hudson, Clay-Chalkville
2014:    Shakayla Thomas, Sylacauga
2013:    Marq’ues Webb, Hoover
2012:    Tiarra Pollnitz, Shades Valley
2011:    Monique Jackson, Central-Phenix City
2010:    Courtney Strain, Woodland
2009:    Adrienne Webb, Sparkman
2008:    Lyndsay Harris, Hoover
2007:    Courtney Ward, Jeff Davis
2006:    Shanavia Dowdell, Calera 
2005:    Unavailable
2004:    Unavailable
2003:    Unavailable
2002:    Chantrius Stone, Woodland
2001:    Pam Garrett, Lineville
2000:    Tiffany Presley, Fairfield|
1999:    Gwen Jackson, Eufaula
1998:    Von Kirk, Butler|
1997:    Yalika Barnes, Carver-Montgomery
1996:    Gretchen Carter, Decatur
1995:    LaToya Webster, Central-Florence  
1994:    Sharon Thompson, Sumter County
1993:    Tiffany Martin, Grissom
1992:     Christy Thomaskutty, Brewer
1991:    Marlakia Jones, Huntsville HS

Mississippi
2017     Myah Taylor, Olive Branch
2016     Nique Cherry, Heidelberg
2015:    Jazzmun Holmes, Harrison Central
2014     Victoria Vivians, Scott Central
2013:    Jayla Chills, Ripley
2012:    Jerontay, Clemons, Cold Water
2011:    Kendra Grant, Richland
2010:    Bree’Anna Lewis, Greenville
2009:    LaneishPP
2007:    Jasmine Payne, Stringer
2006:    Katorra Lewis, Clinton
2005:    Unavailable
2004:    Unavailable
2003:    Unavailable
2002:    Tosha Christmas, Provine 
2001:    Unavailable
2000:    Ebony Felder, Murrah|
1999:    LaToya Thomas
1998:    Takela Corbitt
1997:    April Brown
1996:    Michelle Tangle
1995     not available
1994:    Evette Porter, Louisville
1993:    Pashen Thompson
1992:    LaCharlotte Smith
1991:    Neisa Johnson, Clinton


BOYS

Alabama 
2017:    Herb Jones, Hale County
2016:    Trey Petty, Westminster Christian
2015:    Dazon Ingram, Theodore
2014:    Riley Norris, Albertville
2013:    De’Runnya Wilson, Wenonah                      
2012:    Craig Sword, Carver-Montgomery   
2011:    Ricky Tarrant, Pleasant Grove                   
2010:    Josh Langford, Lee-Huntsville                    
2009:    Eric Bledsoe, Parker                                
2008:    Frankie Sullivan, RC Hatch            
2007:    Justin Knox, Central-Tuscaloosa
2006:    Jay-R Strowbridge, Sparkman
2005:    No records available
2004:    No records available
2003:    No records available    
2002:    Deron Ray, LeFlore                                              
2001:    Duane Erwin, Lee-Huntsville                      
2000:    Asa Woods, Dora                         
1999:    Okechi Egbe, Austin                                
1998:    Chris Williams, Minor                               
1997:    LeAndrew Bass, West End            
1996:    Roderick Murray, Jeff Davis                      
1995:    Brian Williams, Jeff Davis             
1994:    Rod Willie, Lee-Huntsville              
1993:    Chad Jones, Vestavia Hills             
1992:    Daryl Wilson, South Lamar           
1991:    Hasson Sanders, Central-Tuscaloosa

Mississippi 
2017:    Jarkel Joiner, Oxford   
2016:    Taze Moore, Southhaven
2015:    Leroy Buchanan, Madison Central
2014:    Devin Booker, Moss Point
2013:    Sam Craft, Olive Branch   
2012:    Devonte Pollard, Kemper County 
2011:    Daniel Grieves, St. Stansilaus
2010:    Dundrecous Nelson, Murrah   
2009:    Isaiah Canaan, Biloxi
2008:    Dale Hughes, New Hope 
2007:    Justin Ray, Gulfport  
2002:    Edrick Montgomery MS                 
2001:    Solomon Forbes, MS                                 
2000:    Justin Reed, Provine    
1999:    Ronald Dupree, MS                                 
1988:    Unavailable
1997:    Tang Hamilton, MS                                  
1996:    Brian Woods, Piney Woods           
1995:    Maurice Carter MS                                  
1994:    Jerod Ward, MS                                      
1993:    Eric Dampier, MS                        
1992:    Othella Harrington, MS                 
1991:    Reginald Garrett, NE Rankin