2014 Girls Area Tournament Scores

 

Area Tournament Semifinals & Finals

 

CLASS 1A
Area 1
Marengo 60, McIntosh 42
St. Luke's Episcopal 56, J.U. Blacksher 16
Finals
St. Luke's Episcopal (19-6) 63, Marengo 36

Area 2

Pleasant Home 36, Kinston24
Geneva County 60, Florala 36
Finals
Geneva County (24-4) 50, Pleasant Home (16-9) 28

Area 3
J.F. Shields 55, Georgiana 50
Brantley 65, McKenzie 33
Finals
Brantley (22-5) 71, J.F. Shields (11-10) 41
Area 4
Sunshine 65, Linden 56
Akron 68, John Essex 44
Finals
Sunshine (14-4) 66, Akron (16-8) 47
Area 5
Autaugaville 72, Ellwood Christian 33
Keith 55, Billingsley 38
Finals
Keith (20-7) 68, Autaugaville 38

Area 6

Notasulga 50, St. Jude 30
Loachapoka 73, Wadley 34
Finals
Loachapoka (23-2) 63, Notasulga (12-8) 25
Area 7

Winterboro 99, Westminster-Oak Mtn 27
Talladega County Central 57, Fayetteville 46
Finals
Winterboro (21-7) 55, Talladega County Central (19-7) 41

Area 8

Berry 50, South Lamar 30
Holy Spirit 50, Hubbertville 24
Finals
Holy Spirit (21-5) 48, Berry (20-7) 35

Area 9

Appalachian 56, Southeastern 23
Jefferson Christian 37, Parkway Christian 33
Finals
Appalachian 42, Jefferson Christian 28

Area 10

Spring Garden 69, Gaylesville 21
Cedar Bluff 50, Collinsville 40
Finals
Spring Garden (24-4) 47, Cedar Bluff 25

Area 11

Skyline 75, Whitesburg Christian 17
Woodville 68, Valley Head 44
Finals
Skyline (23-4) 59, Woodville (20-8) 57

Area 12

Ragland 58, Sacred Heart 11
Faith Christian 47, Jacksonville Christian 34
Finals
Ragland (23-3) 62, Faith Christian (11-13) 34
Area 13

Brilliant 64, Marion County 42
Lynn 48, Sumiton Christian 30
Finals
Lynn (25-2) 52, Brilliant (12-10) 30

Area 14

Decatur Heritage 45, Addison 26
Falkville 60, Meek 14
Finals
Falkville (18-7) 77, Decatur Heritage (16-12) 74

Area 15

Tharptown 69, Hackleburg 29
Belgreen 81, Phillips 57
Finals
Tharptown (19-8) 65, Belgreen (16-12) 33
Area 16

Covenant Christian 70, Waterloo 31
R.A. Hubbard 55, Athiens Bible 45
Finals
Covenant Christian (27-1) 74, R.A. Hubbard 50

 
CLASS 2A

Area 1
Flomaton 37, Washington County 27
Leroy 61, Mobile Christian 26
Finals
Leroy 43, Flomaton (14-6) 32

Area 2

Zion Chapel 51, New Brockton 20
Elba 64, Goshen 41
Finals
Elba (13-8) 45, Zion Chapel (11-16) 33

Area 3

Houston Academy 52, Houston County 14
Providence Christian 60, Cottonwood 14
Finals
Providence Christian (19-6) 48, Houston Academy (18-11) 26

Area 4

Samson 61, Wicksburg 19
G.W. Long 46, Ariton 39
Finals
Samson (26-1) 56, G.W. Long (11-12) 27
Area 5

Southern Choctaw 59, Sweet Water 39
Choctaw County 58, Millry 37
Finals
Choctaw County (14-7) 70, Southern Choctaw (10-9) 39
Area 6

Central-Hayneville 47, Calhoun 44
Luverne 56, Highland Home 29
Finals
Luverne (16-10) 43, Central-Hayneville (16-11) 39

Area 7

Aliceville 58, Francis Marion 39
R.C. Hatch 67, Hale County 18
Finals
Aliceville (16-4) 52, R.C. Hatch (11-10) 51

Area 8
Montgomery Academy 61, Isabella 22
Prattville Christian 61, Reeltown 38
Finals
Montgomery Academy (21-5) 65, Prattville Christian (20-8) 32

Area 9

LaFayette 27, Horseshoe Bend 25
Lanett 99, Randolph County 25
Finals
Lanett (18-5) 92, LaFayette (5-19) 20
Area 10
Ranburne 55, Pleasant Valley 46
Woodland 72, Ohatchee 24
Finals
Woodland (29-1) 86, Ranburne 42

Area 11
Sand Rock 64, West End 36
Gaston 44, Westbrook Christian 40
Finals
Sand Rock (27-3) 52, Gaston (5-15) 35

Area 12

North Sand Mountain 85, Ider 49
Section 61, Fyffe 52
Finals
North Sand Mountain (27-1) 72, Section (15-11) 47

Area 13

Vincent 47, Holy Family 19
Fultondale 40, Altamont 35
Finals
Fultondale (10-8) 32, Vincent (9-16) 20
Area 14

Sulligent 54, Lamar County 51
Cold Springs 72, Oakman 24
Finals
Cold Springs (26-6) 76, Sulligent (15-8) 32
Area 15

Lexington 55, Hatton 37
Tanner 47, Sheffield 13
Finals
Tanner (18-7) 58, Lexington 45

Area 16

Red Bay 51, Cherokee 32
Colbert Heights 50, Phil Campbell 44
Finals
Red Bay (28-3) 56, Colbert Heights (10-15) 41


CLASS 3A

Area 1
T.R. Miller 25, W.S. Neal 19
Cottage Hill 56, Bayside 32
Finals
Cottage Hill 55, T.R. Miller 22

Area 2
Southside-Selma 59, Excel 21
Straughn 36, Opp 18
Finals
Straughn (26-1) 49, Southside-Selma 41

Area 3

Geneva 40, Dale County 30
Daleville 63, Slcomb 27
Finals
Daleville (22-5) 53, Geneva (15-12) 36

Area 4

Barbour County 59, Montgomery Catholic 45
Abbeville 67, Pike County 22
Finals
Abbeville (17-6) 42, Barbour County (9-16) 38

Area 5
Trinity Presbyterian 76, B.B. Comer 45
Central Coosa 46, Thorsby 17
Finals
Trinity 61, Central-Coosa 29
Area 6
Sipsey Valley 66, Greene County 43
Greensboro 62, Gordo 10
Finals
Greensboro (20-4) 69, Sipsey Valley (20-6) 64
Area 7
Holt 34, Fayette County 31
American Christian 64, Northside 46
Finals
American Christian (16-11) 40, Holt (5-17) 36
Area 8
Midfield 97, Leeds 28
Tarrant 40, Montevallo 31
Finals
Midfield (17-8) 68, Tarrant (8-17) 30
Area 9
Glencoe 45, Cleveland 39
Ashville 53, Susan Moore 18
Finals
Glencoe (15-9) 50, Ashville (18-17) 48

Area 10
White Plains 44, Weaver 24
Saks 47, Piedmont 42
Finals
White Plains (20-8) 48, Saks (8-14) 46

Area 11

Pisgah 72, Geraldine 53
Plainview 78, Sylvania 66
Finals
Plainview (18-8) 85, Pisgah (20-7) 81

Area 12

Brindlee Mountain 56, J.B. Pennington 41
Holly Pond 77, New Hope 25
Finals
Holly Pond (28-3) 63, Brindlee Mountain (23-6) 52
Area 13

Danville 66, Vinemont 17
Good Hope 33, Hanceville 26
Finals
Good Hope (19-11) 34, Danville (19-11) 25

Area 14

Winfield 75, Winston County 20
Hamilton 59, Cordova 49
Finals
Winfield (25-2) 48, Hamilton (16-10) 36
Area 15

West Morgan 54, Elkmont 29
Madison Academy 59, Westminster Christian 20
Finals
Madison Academy (24-9) 66, West Morgan (18-13) 27

Area 16

Lauderdale County 67, Clements 43
Mars Hill Bible 50, Deshler 49
Finals
Lauderdale County (33-0) 48, Mars Hill Bible (19-10) 33


CLASS 4A

Area 1
Clarke County 50, Thomasville 14
UMS-Wright 45, Escambia County 32
Finals
UMS-Wright (18-11) 35, Clarke County (19-3) 26

Area 2

Wilcox Central 38, Andalusia 21
Hillcrest-Evergreen 43, Monroe County 28
Finals
Wilcox Central 44, Hillcrest-Evergreen 39

Area 3

Charles Henderson 48, Headland 6
Ashford 36, Bullock County 35
Finals
Charles Henderson 60, Ashford 17

Area 4

St. James 51, Alabama Christian 31
Brewbaker Tech 58, B.T. Washington Magnet 26
Finals
Brewbaker Tech (22-6) 54, St. James (17-9) 39

Area 5
Dadeville 57, Beauregard 37
Handley 62, Beulah 30
Finals
Handley (18-7) 49, Dadeville 37
Area 6

Elmore County 52, Tallassee 35
Childersburg 60, Dallas County 11
Finals
Childersburg (12-8) 48, Elmore County (9-6) 42

Area 7

Bibb County 38, Jemison 28
Calera 43, West Blocton 13
Finals
Calera (22-4) 49, Bibb County (13-11) 29
Area 8

Carbon Hill 75, Oak Grove 15
Corner 43, Dora 42
Finals
Carbon Hill (23-8) 59, Corner (7-15) 39
Area 9
Madison County 57, North Jackson 27
Randolph 29, DAR 26
Finals
Madison County 44, Randolph 28

Area 10

Munford 53, Cleburne County 35
Anniston 73, Lincoln 2
Finals
Anniston (22-5) 59, Munford (15-5) 14

Area 11

Hokes Bluff 51,Cherokee County 26
Jacksonville 63, Alexandria 27
Finals
Jacksonville (20-7) 57, Hokes Bluff (22-6) 46
Area 12

Crossville 56, Sardis 45
Guntersville 48, Douglas 46
Finals
Guntersville (15-13) 45, Crossville (13-14) 44

Area 13

Oneonta 60, St. Clair County 14
Locust Fork 52, Fairview 48
Finals
Oneonta (25-6) 45, Locust Fork (17-9) 43

Area 14

J.O. Johnson 57, Butler 17

Ardmore 47, Pope John Paul II 29
Finals
J.O. Johnson (10-12) 57, Ardmore (10-15) 42
Area 15

Priceville 61, Haleyville 28
East Lawrence 53, Brooks 33
Finals
Priceville (25-4) 75, East Lawrence (10-17) 45

Area 16

Rogers 51, Wilson 36
Central-Florence 45, West Limestone 29
Finals
Rogers (16-15) 54, Central-Florence (16-12) 47



CLASS 5A
Area 1
Vigor 40, LeFlore 35
Faith Academy 57, St. Paul's Episcopal 16
Finals
Faith Academy (21-5) 44, Vigor 33

Area 2

B.C. Rain 64,Gulf Shores 34
Spanish Fort 36, Williamson 26
Finals
B.C. Rain (24-5) 55, Spanish Fort (11-16) 38

Area 3

Saraland 48, Citronelle 38
Jackson 51, Satsuma 18
Finals
Jackson (19-9) 47, Saraland 25

Area 4

Eufaula 44, Carroll 42
Russell County 61, Rehobeth 33
Finals
Russell County (10-10) 55, Eufaula (10-10) 47
Area 5

Benjamin Russell 73, B.T. Washington 55
Valley 61, Marbury 23
Finals
Valley (18-2) 70, Benjamin Russell (14-9) 62

Area 6

Demopolis 49, Sumter Central 48
Selma 54, Greenville 42
Finals
Selma (24-4) 38, Demopolis (16-10) 35
Area 7

Central-Tuscaloosa 54, Brookwood 27
Paul Bryant 59, McAdory 53
Finals
Central-Tuscaloosa (19-7) 62, Paul Bryant (23-4) 40

Area 8

Sylacauga 74, Chilton County 19
Talladega 46, Shelby County 44
FINALS
Sylacauga (24-3) 56, Talladega (7-18) 42
Area 9
Ramsay 38, Briarwood Christian 17
Homewood 69, John Carroll Catholic 62
Finals
Homewood (20-5) 45, Ramsay (17-12) 43
Area 10

Fort Payne 39, Southside-Gadsden 36
Etowah 41, Boaz 34
Finals
Fort Payne (20-10) 47, Etowah (10-9) 28

Area 11

Center Point 76, Moody 26
Springville 63, Pinson Valley 42
Finals
Center Point (19-10) 47, Springville (19-8) 35
Area 12

Brewer 64, Columbia 38
Arab 49, Scottsboro 36
Finals
Arab (18-12) 55, Brewer (25-7) 53
Area 13

Wenonah 67, Parker 26
Pleasant Grove 77, Fairfield 59
Finals
Wenonah (22-7) 76, Pleasant Grove (22-7) 54

Area 14

Walker 57, Mortimer Jordan 47
Hayden 58, Curry 16
Finals
Hayden (23-6) 55, Walker (14-11) 44
Area 15

East Limestone 58, West Point 35
Cullman 53, Hartselle 42
Finals
East Limestone (25-7) 75, Cullman (18-8) 63

Area 16

Athens 44, Lawrence County 36
Muscle Shoals 62, Russellville 41
Finals
Muscle Shoals (23-7) 58, Athens (17-11) 44


CLASS 6A
Area 1
Davidson 57, Baker 43
Alma Bryant 55, Theodore 36
Finals
Davidson 36, Alma Bryant 35

Area 2

Blount 87, Mary Montgomery 5
Murphy 57, McGill-Toolen 49
Finals
Blount (28-3) 39, Murphy (17-7) 28
Area 3

Robertsdale 39, Fairhope 32
Baldwin County 56, Daphne 36
Finals
Baldwin County (20-4) 25, Robertsdale (14-12) 21

Area 4

Enterprise 64, Northview 24
Finals
Enterprise (22-11) 69, vs. Dothan (22-4) 53
Area 5

Central-Phenix City 54, Auburn 51
Opelika 72, Smiths Station 44
Finals
Opelika (20-5) 64, Central-Phenix City (17-7) 49
Area 6

Lee-Montgomery 74, Sidney Lanier 17
Jeff Davis 69,Carver-Montgomery 61
Finals
Jeff Davis (21-6) 51, Lee-Montgomery (18-8) 50
Area 7

Thompson 68, Stanhope Elmore 49
Wetumpka 71, Prattville 46
Finals
Thompson 41, Wetumpka (18-4) 34
Area 8

Spain Park 60, Chelsea 12
Oak Mountain 45, Pelham 23
Finals
Spain Park (24-7) 52, Oak Mountain (19-13) 36
Area 9
Gadsden City 62, Pell City 3
Clay-Chalkville 35, Oxford 32
Finals
Clay-Chalkville 61, Gadsden City 49
Area 10
Huntsville 62, Grissom 21
Lee-Huntsville 54, Albertville 45
Finals
Lee-Huntsville (22-8) 52, Huntsville (22-8) 43

Area 11
Mountain Brook 56, Vestavia 36
Shades Valley 74, Woodlawn 22
Finals
Shades Valley (26-4) 60, Mountain Brook (21-7) 50
Area 12
Gardendale 39, Hewitt-Trussville 35
Huffman 46, Carver-Birmingham 25
Finals
Huffman (16-7) 39, Gardendale (13-16) 38

Area 13
Bessemer City 57, Northridge 43
Tuscaloosa County 61, Hillcrest-Tuscaloosa 46
Finals
Bessemer City 54, Tuscaloosa County 46
Area 14
Hoover 66, Hueytown 28
Jackson-Olin 48, Minor 42
Finals
Hoover (16-13) 60, Jackson-Olin (13-9) 16
Area 15
Sparkman 93, Buckhorn 41
Hazel Green 41, Bob Jones 30
Finals
Sparkman (29-2) 45, Hazel Green (27-6) 33

Area 16

James Clemens 52, Decatur 31
Austin 64, Florence 34
Finals
Austin (23-10) 45, James Clemens (11-17) 31


Monday/Tuesday


CLASS 1A
Area 1

J.U. Blacksher 50, Fruitdale 19

Area 3
McKenzie 36, Red Level 30 
Area 5
Billingsley 45, Maplesville 35
Area 6
Wadley 52, Verbena 38
Area 7
Westminster-Oak Mountain 35, Alabama School/Deaf 29
Area 8
Hubbertville 38, Pickens County 37
Area 9
Southeastern 38, Shades Mountain Chr. 32
Area 10
Gaylesville 39, Coosa Christian 30

Area 11

Whitesburg Christian 61, Paint Rock Valley 19

Area 12
Sacred Heart 19, Donoho 17
Area 13
Sumiton Christian 52, Parrish 45
Area 14
Meek 32, Saint Bernard 28
Area 15
Hackleburg 51, Vina 50
Area 16
Waterloo 50, Shoals Christian 17

CLASS 2A
Area 10
Ohatchee 46, Walter Wellborn 16
Area 12
Ider 55, Asbury 22
Area 13
Fultondale 47, Victory Christian 17

CLASS 3A

Area 8
Leeds 52, Indian Springs 26
Area 16
Clements 55, Colbert County 47

CLASS 4A
Area 4
B.T. Washington Magnet 35, LAMP 29
Area 5
Beulah 37, Central-Clay 30

Area 6
Dallas County 28, Holtville 18

CLASS 6A
Area 3
Daphne 48, Foley 43

 

     
Corporate Partners